Transformers: Zánik (2014)

Ne, ne a ještě jednou NE. Můžu se s klidem nazvat fanouškem Transformerů a s naprostým klidem říkám jedno velké NE. Ve snaze být čím dál velkolepější se poslední díl této série pohltil sám sebe zevnitř. Ať je to velkolepý fail s přepálenou délkou (film měl mít minimálně o hodinu méně - z prvních 75 min udělat tak 20) za poslední léta opravdový unikát, nebo vskutku "brilantní" myšlenkou a to že: postavu Sama Witwickyho (která nabývá v porovnání s jeho náhradou až Shakespearovských rozměrů) vyměníme za až k breku nudnou milionkrát přežvýkanou-vyplivnutou-a opět použitou postavu Cade Yeagera - tzn. povahově ryzího otce dcery praktikujícího výchovu začátku 20. století - vědce amatéra - občasného filozofa - penězi nezkaženého a přitom chudého člověka (z tého šablony už mám fakt kopřivku) a že to bude v prospěchu věci, tak to už je na mě MOC. Ano na film se pěkně dívá, ale při 165 min délce to je opravdu málo. Poslední třešničkou na dortu pro mě osobně byla přítomnost (prý) bájných bojovníků, kteří se ve filmu mění na tyrano-transformery - zlatá oslava americké armády z dílů minulých! Jablonskyho hudba je úderná, škoda že je to s pocitem, že polovinu motivů jsem slyšel v Batmanovi. Nemám nejmenší problém se na předchozí díly jednou za uherskej rok podívat, u Zániku mě tato myšlenka ani nenapadne. Nejsilnější pocit je jasný, tak dlouho se jedna nudle zkouší natahovat, až se natáhne tak, že nikdo ani neví kde začíná a kde končí, ale je vám jasné to, že chuť se stále více rozbředá až do stavu, kdy netušíte jestli je to ještě nudle nebo igelitovej sáček od rohlíků 25%

Zátah 2 (2014)

Jednička byla jak blesk v čistého nebe, člověk tedy už ani nemohl být v druhém dílu šokován takovým akčním nářezem, ale to nic nemění na tom, že je to stále neuvěřitelná pecka, která nechává všechny své žánrové konkurenty současnosti daleko za sebou. Závěrečná krvavá lázeň byla už úplná (a pořádně rudá) třešnička na dortu, světe div se, ani těch 150 minut nevadilo! Jsem velice zvědav zda-li se Iko Uwais dokáže prosadit někde jinde mimo tento film (myšleno z mezinárodního hlediska). 90%

Na hraně zítřka (2014)

Naprosté nadšení. Na hraně zítřka se očividně inspirovalo filmy jako Matrix, Hvězdná pěchota a Zachraňte vojína Ryana, okořenilo to naprosto skvělou hlavní dvojicí - Cruise je možná v reálu střelenej jak poleno, ale jako herec naprostá špička. To, že Emily Blunt hrát umí všichni už také víme, jsem rád že jsem jí viděl v čistém blockbusteru - zvládla to také skvěle a k tomu je to fakt kočka (tam to snad ani nemohla dopadnout zle) . Liman nám předvádí neuvěřitelnou lehkost, občas s trochu humoru a hlavně ani minutou nudy. Film lze také určitě brát jako poctu těm, kteří se zúčastnili vylodění v Normandii (datum premiéry), což beru jako pěkné gesto. Musím vidět nejméně ještě jednou, uvidím zda-li to neopadne jako třeba u Avengerů, zatím: 90%

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Češi mají svého Švejka, Američani Forresta Gumpa a skadinávci mají svého Allana Karlssona, nemám nejmenší problém tyto tři postavy dát na stejnou úroveň. Za prvé bych řekl, že ty šťastlivci, kteří měli to štěstí a tento neuvěřitelný příběh si již přečetli (což jsem i já), si jednoznačně film užijí lépe než ty, kteří si nebudou moci zároveň se sledování filmu vzpomínat na to, co četli předtím (což byla v kině asi valná většina, protože se řehnilo jak zběsilé). Chápu, že pro neznalé může film přijít trochu suchý, ale věřte mi, že knížka je ještě mnohem větší bžunda, než jeho filmový bratříček - což je asi jediné malé mínus, který bych k filmu měl. Fakt, že se ve filmu vůbec neobjeví určitě pasáže (Čína) plně chápu a respektuji. Je znát, že se na filmu vůbec nešetřilo, obzvlášť výprava je na Evropské poměry opravdu bohatá. Malá rada na konec, pro všechny, kteří si chtějí film plně užít, sežeňte si staříka v knižní podobě, obětujte tomu jeden víkend, víc vás to stát určitě nebude, protože se čte opravdu jedním dechem a až potom zajděte do kina - nebudete litovat! 90%

LEGO® příběh (2014)

Po pravdě musím uznat, že k tomuto filmu jsem měl od začátku spíše negativní přístup, poté co jsem viděl v kině ukázky, připadalo mi to jako čistý product placement dotažený do nejvyššího možného stupně. Této nálepky se film nemůže z logiky věci zbavit, ale to to vlastně jedno. LEGO má to, co muselo bezpodmínečně splnit - je HRAVÉ a to přímo královsky. Ač jsem těžko někdo, kdo by zapadal do cílové skupiny diváků, mnoho scén u mě vyvolalo úsměv na tváři u některých jsem se řechtal i nahlas. Sledujeme klasický příběh from ZERO to HERO občas se tam mihne Batman, či někdo ze Star Wars, ale i to je vcelku vedlejší, protože svou hravostí je nové LEGO přesně takové, jako mělo být. évritýnk is ósoooooooom 80%

Ledová archa (2013)

Vskutku originální kousek, u kterého asi nemá smysl nějak více přemýšlet jestli by něco takového bylo alespoň trochu možné. Bong nám vcelku originálně ukazuje, že ten kdo celé roky nic nedělá (maximálně se množí) bude mít i v promrzlém světu zítřka stejně mrzký život jako měl kdykoliv jindy, i když by mě zde napadla jedna paralela s dnešní situací u nás (Tags: nedělání, množení), ale nejsem Okamura. Film má opravdu povedou atmosféru, pocit nedostatku místa na vás přímo dýchá. Když nad filmem tak trochu zamyslím, jsme svědky toho, jak jedna skupina lidí ve jménu svého lepšího života, málem fatálně ohrozí osud celé lidské rasy - ale nakonec je to samozřejmě všechno trochu jinak :) 70%

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Za prvé bych chtěl, jako velký fanoušek série, potvrdit, že je dobře, že se Singer vrátil. Jeho cit pro X-Meny je citelný, jeho snaha preferovat děj před obrazem chválihodná. V době, kdy vznikají filmy pestré či oku líbivé a při tom až otřesně jednoduché až tupé, jsou nový iksáci opravdu něco jiného. Propojení "staré" a "mladé" crew funguje výborně, psychologie postav (až na jednu o kterém se zmíním zvlášť) šlape a věřte mi, pokud se chce někdo začít pitvat v teorii změn v časoprostoru - nemá to žádný smysl, protože čím více logičnosti v tom začnete hledat, tím více se v tom budete ztrácet. Teď jedna, pro mě naprosto zásadní výtka, týkající se Fassbenderova (mistrovsky zahraného - jak jinak, už asi nebudu dlouho schopen odolávat abych si ho dal do své top10) Magneta. Dosud jsem nebyl svědkem toho, aby jeho se jeho postava chovala tak tupě záporně (či: pro-válečně / anti-lidsky / navzdory jakékoliv logice) jako ta, kterou nám Budoucí Minulost ukazuje - po pravdě jsem z toho dost rozladěn. Ať se v minulých dílech Magneto choval jakkoliv, neměl jsem jediný problém zodpovědět si jednoduché PROČ. V kontextu závěrečné scény, s vědomím všeho co Magneto věděl - jeho (Fassbenderovo) chování opravdu NECHÁPU. 3D totální fiasko - zbytečnost v té nejčistší formě. A v příštích volbách dávám hlas straně, která prosadí zákon o nemožnosti dabování filmů ve kterých se objevuje Ian McKellen jako akt naprostého barbarství. Musím vidět ještě jednou v anglickém znění a nějak si v hlavně probrat jak je možné, že se dívám na profesora X (před tím než se jakkoliv změní minulost), když všichni víme jak skončil jeho dýchánek s Jean (který se tu taky mihne - tleskám, u ní jsem absolutně bezbraný) v Posledním Vzdoru. Na druhé shlédnutí celkově malinko lepší než na to první, leč rozladění závěrečným chováním Magneta přetrvává.- 80%

Godzilla (2014)

Jsem naprosto spokojen, popkorn, se známým tématem, který končí tak, jak jsem to opravdu nečekal ani náhodou. Edwards zvládl velice ošemetné téma mistrovsky, pokud jste schopni akceptovat co nám v nové verzi servíruje (nevidím jediný důvod proč ne - je to Godzilla sakra), je to opravdu skvělá jízda. Oslava US military držena v únosné míře, celý svět se nám scvrkl na Ameriku a ubohé Japonsko, ale budiž. Od úvodní scény až do konce naprosto dokonalá hudba. Těch 140 kaček za 3D nelituji ani v nejmenším, i když je vcelku zbytečné. Godzilla is fkn cool! 90% PS: Poslední věc, dokážu si představit, jakou vlnu fanoušků v Japonsku si tímto filmem Edwards získá, vzhledem k tomu, jaký je tam Godzilla fenomén a jak nám ji zde ukázal - bravo.

Český žurnál (2013) (seriál)

Jeden z mála pořadů, u kterých jsem viděl velice solidní žurnalistiku (Open Card, Smetana, Přímá volba). Moc dobře chápu, že pořady tohoto typu jsou závislé na tom, co se momentálně (ne)děje, takže každý díl nemůže být zajímavý, ale celkově z toho co jsem mohl vidět, musím poděkovat, že takové pořady pořád ČT natáčí. 90%

Památkáři (2014)

Vidím jenom pozitivně, že se někdo takového opravdu neobvyklého a o to více zajímavé příběhu zhostil a následně realizoval. Na Památkářích se znát, že se v ničem nešetřilo - produkce je opravdu velkorysá, výborné obsazení, kde již (klasicky) kraluje Cate Blanchett, když jsou na scéně společně s Mattem Damonem, jeho prkennost je do očí bijící a o nějaké chemii na plátně už nemůže být ani řeč. Ano film je celkově pomalejší, vetšinou se tam toho zase tolik neděje, ale v tomto případě to tolik nevadí. 75%