Scalpelexis

homepage

Twitter: scalpelexis

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18
    • 2.6.2020  09:29
    Džodžo no kimjó na bóken (TV seriál) (2012)

Po shlédnutí první sezóny a přečtení několika komentářů chápu, proč se hodnocení tak vzdáleně rozcházejí. JoJo je bible macho shounenů, která své hlavní pilíře dotahuje do absolutních extrémů: Excentricky (ne)oblečení pózující nabušenci, WTF absurdní zvraty (kde druhá strana je totálně překvapená, aby brzo detektivně popsala a přišla na to, jak se to celé událo), bitevní patos-pumped monology per-excelence, kde hrdost a přátelství jako vlastnosti vyloženě ční nad všechny ostatní. Podobně, jako když se věří lžím víc, čím větší jsou, tak jsem měl často potíže rozlišit (hlavně v 1. půlce), kdy jedeme na 100. lvl serióznosti anebo si děláme tu největší prču a žánr totálně satirizujeme. Dospěl jsem k názoru, že první linka s nudně, morálně upjatým Jonathanem Joestarem je právě onen pokus o epičnost mixlou s vážným přístupem, což je styl, který očividně nejen mně šel proti srsti a vyloženě bolestně prudil. Jistě, položilo to nutné základy JoJo ságy a byli jsme svědky zrození jednoho z nejikoničtějších shounen bastardů, ale hraní si na něco víc bez špetky mozku nefunguje nikde. Vyloženě mě ubíjela prachzbytečná, neustále neschopně přicmrndávací postava Speedwagona, který tam byl jen od konstatního rádiového naříkání "JoJoooo!". Víc než dostatečná náprava pro mě po křečovité první půlce nastala s příchodem nové generace JoJoů, Josephem Joestarem. Narozdíl od zásadovitého Jonathana je Joseph šarmantní cirkusový klaun, který je místy tupější jak patrona, aby následně vytáhl komicky kreativní řešení nejzapeklitějších situací. Již poměrně odlehčené Indiana Jones náladě přidává na kvalitách i sympatická rivalita Josepha s jeho nabubřelým sidekickem Caesarem a hlavně výsostný výkon dabéra Josepha, Tomokazua Sugity. "OH MY GOD!" je touhle dobou meme-legendary a neznám lépe vyslovená "NANI?!" než odsud (vše se kloubí v legrační scéně římské restaurace). Vtípky našlapaná 2. půlka zákonitě baví víc a můj nízký práh tolerance žánru byl častými úsměvy úspěšně vytlačen. Nepopírám, že patetičnost soubojů a četnost křičení se nějak zlepšila, příběh je stále dutý a předvídavý jak díl Ulice, ale vcelku pompézní hudební podkres s až diskotékovou kolorizací je minimálně originální. Na pokračování to u mě není, ale aspoň jsem neodcházel tak zkroušený, jak jsem se zpočátku domníval. 3*

• 26.5.2020  09:56

Odhalení jedné z největších možných point/tajemství identity hlavního strůjce v 1. díle mě nebývale zklamalo; s tím se dalo pracovat. Protagonista mě vůbec nezaujal.

• 11.5.2020  22:45

Co nás nezabije, to nás zkapalní a jak se do jezírka volá, tak se z jezírka ozývá. V podobném čase vydání jako Tenki no Ko dostáváme další "tekutou" romanci. I přes velmi společnou hlavní roli vody, které se oba snímky zamilovaně věnují (zde ale spíš v podobě přípravy kávy), Yuasa si zvolil náhled ryze optimistický v časech naopak notně posmutnělých a v prostředí omezenějším jak prostorovou velikostí, tak počtem postav. První cca 1/3 úspěšně prodává štěstí a dobrou náladu, umně buduje vztah ústřední versatilní dvojice (konečně to není o klíčenkách a rande v obchoďácích) a i když mám výhrady vůči Minatovi (tváří se jak defaultně usměvavý robot, chodící encyklopedie dobra, všehoschopnost), tak té jejich lásce jako trám fandím. Méně při chuti jsem byl ve střední části, kdy nepopřu slušnou dávku kreativity a šarmu, ale neustále rezonující hlavní poslání a) prudí b) nepřijde mi moc silný, zasekne se nám kazeta na jedné písničce a jedna postava nepřemožitelně ignoruje nešťastný stav výměnou za top formu v profesi "kyselosti citrónu" (na konci magicky přejde k opaku). Konec mi vylepšil dojem, když i přes jeho deus ex machinu a předvídavost, je stále kouzelně abstraktní a i já si sjel tu svoji vlnu v rámci spokojenosti hlavně díky úžasné závěrečné vodní sekvenci. Snímek je nicméně celkově bohatý hlavně na ty pozitivní barvy a i přes klasickou Yuasovu jednoduchou kresbu má jeho svět malebný punc, doprovazený padnoucí hudbou mladší generace. K jedinečnému zážitku to napasovávat nebudu, ale je to fajn jednohubka na zlepšení nálady v deštivém dnu. Voda má, voda má! Slabší 4*

• 27.4.2020  16:39
    Tenki no ko (2019)

Jak jsem osobně nebyl unešen z předchozího veleúspěšného Shinkaiový díla, přistupoval jsem i díky okolním reakcím k Tenki no ko rezervovaně a nejspíš si kvůli tomu snímek užil víc než bych očekával. V čem mě anime oproti jiným stylům dokáže uhranout s nepoznanou intenzitou jsou ony krásné, rozkmitané obrázky s dechberoucím detailem a harmonií. Shinkaie bych překřtil na nejlepšího anime dokumentaristu, protože jeho světy jsou dychtivě podmanivý, úchylně perfektní, scénériemi opojený a k spokojenosti nás všech s tím nechce ani na chvíli přestat! Není scéna, kde by se kamera aspoň na chvíli nestočila ke kapkám na parapetu anebo neudělala z mraků okoukanou modelku. Celý film je od začátku až do konce zkrápěný vodou ve všech různých skupenství, až jsem zapomínal, co se vlastně na plátně odehrává. A možná pro Shinkaie dobře, protože ač je to velice schopný režisér, tak naopak je neskutečně tvrdohlavý scénárista. Příběh měl solidní tížívý začátek a klapal, dokud jsme se nesetkali s hlavním prvkem Shinkaiového klasického magického realizmu: Vztah hlavní dvojice opletený dávkou nadpřirozena. Ona "šťastná" část nekypěla hlubší substancí a nedokázala si mě dostatečně koupit. Rozdávání úsměvů a sluníčka je málo, vedlejší linky jiných postav nemají silná opodstatnění a návaznost na tu hlavní, jak bych si přál, a když pak má dojít k vyřešení onoho tak nezdravě moc nastiněného závěru a rozuzlení, má to tah motoru pracujícího na polovině otáček. Líbil se mi nápad užití Hininy schopnosti, ale toto pozitivum víc než přebíjely až moc opakované narážky na věk, které mi v konečném důsledku přišly jako větší překážka než mrzké počasí. Nejsme snad v nadpřirozených úrovních, tak proč, proč? Závěr byla slušná šmodrchanice prapodivných rozhodnutí hned několika postav, tak jsem poté ocenil dojezd v podobě návratu do kouzelných výjevů k uklidnění duše. Jen kvůli tomuhle bych doporučil Shinkaiovi ať nechá scénář někomu jinýmu, protože to je pro mě poslední (za to obrovský) schod k samotnému vrcholu. Uf. A já se jdu poplácat, že jsem to zvládl okomentovat aniž bych srovnával velmi podobný Kimi no na wa. Slabší 4*. Tokyo is scary

• 10.4.2020  17:19

[Shlédnuta 1 epizoda, first impressions] Hohó, tohle byla větší legrace, než jsem očekával! Představte si znuděného Jamese Bonda, který má neomezený kapitál ale velmi omezené empatické cítění. Upřímně, v reálném životě bych s takovým člověkem nikdy nevyšel, ale na anime obrazovce mu dám zelenou 24/7 a jen blbni! Daisukemu to totiž nejenže děsivě sekne (#nohomo), jeho porušování obecných pravidel vypadá elegantně a jednodušeji jak kouření doutníku. Nezmiňuji, že výtečný byl i výběr dabéra. Jeho sidekick mu bude hrát vyvažující morální protipól a věřím, že oba mají co vyprávět ze svých silně ovlivňujících minulostí. Vyjma fuj CGI auťáků to má i parádní audiovizuál, zvlášť hudba má opravdový šmrnc. Budu vzhlížet následující díly.

• 10.4.2020  00:44
    Haikjú!! - Season 4 (série) (2020)

Nejde než jen kvitovat, že po takovém bomba nátěru, co jsme dostali po 2. a 3. sezoně, se dá předpokládat zpomalení a uklidnění. Jenže takhle jsem si to nepředstavoval. První půlka série je bezpečně nejhorší doposavadní části jinak výtečného anime. Kageyamův tréninkový kemp má něco málo do sebe (a je to dost dáno díky samotnému Kageyamovi) a nemusím být žádným prorokem, aby mi došlo, že všichni ti kandidáti do reprezentace jednou budou stát na druhé straně sítě, až se Karasuno bude prodírat dál turnaji. Vzpomeňmě si v čem je Haikyuu!! tak skvělé: V nejlepších partiích rozdává napětí, akci a i sem tam vtipné momentky. Jako kdyby se po těchto atributech v paralelní Hinatově lince úplně zaprášilo; on sám ani neprochází žádným dalším komplexnějším vývojem, prostě se na několik dílů úplně zastavil čas vyjma trpění Hinatovy otravnosti. V druhé polovině se díky Bohu vracíme do zápasového rytmu! Sem tam setnu ruku v pěst, sem tam se uchichtnu a to je, oč tu jde a co po Haikyuu!! chci. Graficky mi přišly předchozí série čistší a hravější, tu už cítím mírně odfláklé sekvence, ale nic, co by kazilo jinak dobrý dojem. Máme za sebou nejslabší sérii, ale příští slibuje pořádnou nápravu. 4*

• 7.4.2020  22:07

V (ne)vyznávání lásce jsou Japonci předurčení olympijští vítězové. Zatímco spousta západních romancí řeší trable, například jak se dostat k vyvolené na druhé straně polokoule anebo jak ji vyrvat ze spárů zlovolné entity, v anime je často onym "finálním bossem" překážek něco nepřekonatelného typu..držení se za ruce. Zde jsme po 12 dílů svědky, jak se náš tajně zamilovaný pár snaží dokopat toho druhého, aby se vymáčkl a tím si nepodryli své naduté ego. Velmi nápodobný styl boje a téměř okopírovanou šablonu postav jsme měli možnost shlédnout v Masamune-kun no Revenge, ale Kaguya aspoň pálí vtipnějším střelivem, nepotřebuje tolik fanservisu a snaží se uhybat již těžce probraným rybníkem žánrových klišé. Navzdory počáteční svěžesti point a zábavné hyperaktivitě vedlejší trubky Chiky, dochází ke konci anime znatelně pára a zamilovaní rivalové nejen začnou utrápeně přehánět, ale nudně zrcadlově reagují, vymýšlejí, diví, třeští, aby nakonec se o nějakou slzičku pokusily a poté hned vrátily vše na defaultní počátek. Když vypustíme jednoznačnou rozumovou otázku "Rok pryč, stojí Vám to stále za to?" a soustředíme se na slušné gagy, je to docela prima zábava, ale hloubku zde moc nehledejte. Kaguye a Miyukimu držím palce, nicméně víc jak lepší 3* ode mě nedostanou. Uso!

• 6.4.2020  18:46
    Gleipnir (TV seriál) (2020)

[Shlédnuta 1 epizoda, drop] That time I got reincarnated as a pervert furry. Anime o vražedných hrách jsou stále v módě a Gleipnir obsahuje podobné nelichotivé vlastnosti jako jiní předchůdci: Postavy méně sympatické co vosí hnízdo o složení nuzák a psychouš, které by nepřelstily nudlovou polévku. Autor mangy se hodně soustředí na uslintaný ženský fanservis (sebevražda s rozepnutou košilí?) a ono vůbec..měnit se v obrovského plyšáka s revolverem v kapse? He?

• 5.4.2020  19:26
    Arte (TV seriál) (2020)

[Shlédnuta 1. epizoda, first impressions] Po Vinlandu jsem se těšil na další anime zasazené do Evropy. Prostředím a hlavní hrdinkou nápodobné Akari v Arie, oproti zmiňované gondoliérce v neo-Benátkách se mladá Arte ve Florencii snaží obstát jako malířka v období, kdy dámám bylo dovolené se tomuto oboru věnovat maximálně jako forma kratochvíle. Mírný femnistický podtón je pochopitelný, ale co mi vadí, jsou typické shounen prvky. Arte je sice mile zapálená a cílevědomá, ale chová se trochu jako šašek bez rozumné sebereflexe možných dopadů jejího rozhodnutí. Trochu se mi též nepozdávají typické japonské charakteristiky chování ve středověké Evropě typu klanění se s předpažením anebo frází: "Těším se, až budu moci s Vámi pracovat!". Doufal jsem v něco podobné Nodame Cantabile, protože Arte Nodame trochu připomíná, ale vypadá to, že se toto anime bude držet o něco více bezstarostné linky.

• 23.3.2020  12:21
    Castlevania - Season 2 (série) (2018)

Za mě lepší, co první série. Obdrželi jsme důstojný nákres něčeho, co se dá nazvat "příběhem". Místo hurónské akce bez jakéhokoliv podkladu z 1. série jsme to obrátili naruby a dumali, dumali, vysvětlovali, spřádali sítě, šeptali a otírali prach z knih. To by můj požitek dohodlý s rozumem nikterak nekompromitovalo, kdyby to netrvalo až přespříliš dlouho a museli si tak chtě nechtě "užít" úmornost dětinského pošťuchování Alucarda s Belmontem a Draculův utrápený smutek skloubený s nerozhodností. Ono to dohromady všechno do sebe zapadá a dává smysl, ne že ne, ale nabyl jsem dojmu, že od 2. dílu naprosto přesně vím, jak to dopadne a co se jak odehraje. Nastiněné předzvěsty zkulminují ve výborném, akčně-spektáklovském předposledním díle, zrealizují naše vlhké sny a splní vytoužená očekávání. Mlátičky v Castlevanii jsou TOP: Choreografie je nesmírně kreativní, scénář srší nápady jak využít schopnosti hrdinů i padouchů a celé je to zabalené v exkluzivní grafice. Dojem notně strhává zbytečnostma přeplněný poslední díl, kdy jsem si pokládal na mysl jasně vystupující otázky typu: "Co? Další série? Vždyť je hotovo?". Hlavní trojlístek jsem si velmi oblíbil, v čele s příjemně sympatickou Syphou a oproti jedničce méně ospalým Belmontem. Celkově to tak slavný není, dobré pasáže střídají špatné, akce je méně než bychom chtěli a žvání se moc i na Babiše. "Why can't I talk to him?" "Because everyone you meet you either kill, fuck or make a boat out of them."

• 1.3.2020  14:50

Boha jeho, tohle bylo strašný. Očekávání bylo ultra nízké, ale tohle předčilo úplně vše. Je to vlastně nejbídnější variace na harlequinnovskýho Shreka: princeznu chce každý, ale pravá láska čeká u nasvaleného psa ze zašpiněné uličky, který ji má k ním odvést (což se vlastně k uklízečce toalet hodí) a ta postupem času (vlastně i dost rychle) zjistí, že není 100 lidí v konzervě, co se třpytí, a že je pořádně nadržená. Scénář je z říše nejpekelněších představ, co jde mít a vůbec nepobírám, že tato dvojice mohla někdy vytvořit něco jako je legendární Matrix. Herci evidentně trpí, když musí ze sebe soukat ultimátní hlášky typu: "Ty to nechápeš, než k lidem mám genově blíž k psům" - "Ale já miluju psy!". A trpěl jsem s nima, bolestně se na podlaze svíjel, já jsem prosil! I kdybych měl pokojíček celý růžovoučký, ukládal si všechna Bravíčka z dob pubertálních a přemýšlel o operaci rtů, tak bych tuhle "romanci" nemohl rozdýchat bez pomocných přístrojů. Kdybych vypnul zvuk, tak nabydu dojmu, že je to taková bombastická, akčnější fashion arena pro Milu Kunis, pokud přežijete sledováního jejího kyselého ksichtu. Já si jdu zrestartovat mozek, polít se kapalným kyslíkem a papá, snad navždy.

• 27.2.2020  14:40
    Pocket Monsters Sun & Moon (TV seriál) (2016)

[Shlednuto 19 epizod, drop] Tu, když jsem se posledních pár dní nudil, mě přepadla nostalgie z mládí na Pokémony a jelikož na Netflixu v rámci této frančízi není moc velký výběr, tak jsem si na pozadí při domácích prací pustil poslední mutaci. Uf, jedním slovem, katastrofa. Jestli Pokemoni měli aspoň nějaký směr a příběh (sbírání odznaků, liga..), tak tu si náš nestárnoucí panic mládenec Ash beskrupulózně válí šunky. Všechno je totiž skvělé, úžasné, fantastické, výborné, problémy neexistují, Pikachu tupě mimikuje jeho reakce, pohyby a činnosti a noví Pokémoni už designově vypadají jak malůvky batolete. Nazvat Naruta filleriádou je v zrcadle téhle série urážkou a graficky je to jednoduše hnus, s dovolením. Věnovat tomu pozornost mi přijde nadlidské, užít si to ještě více. Pryč odsud.

• 25.2.2020  12:39
    Kjokó suiri (TV seriál) (2020)

Skrytý šperk v pískách aktuální anime sezóny, který stylem zdaleka není pro každého a tak nejspíš nedojde k docenění, které si zaslouží. In/Spectre je pekelně ukecaná show točící supernatural žánr na nejvyšší obrátky, který já osobně tak zbožňuju, připomínajíc Bakemonogatari či spíš Bunny Senpai (Náhoda, že mix příjmení obou postav odsud dává příjmení hlavní postavy zde?); jen to od prvně jmenovaného nezachází k takovým extrémům v "divnosti" a grafice, ale zase je to temnější co druhý případ. Mile neortodoxní je design jednonohé a jednooké postavy démonní detektivky Kotoko, které bych nevěřil ani slovo a přitom zároveň shltl všechny lži i s navijákem. K vyřešení astrálního případu je třeba ho vždy plně pochopit a najít nejlepší řešení, čemuž se seriál věnuje s ústavičnou intenzitou, a tak k jakékoliv akci či naznačené (mírně stalking) Gosickové romantické lince není mnoho prostoru. Do poloviny anime mi to osobně nevadilo, protože ústřední trojlístek (spíš dvojlístek, protože hlavní mužská postavě silně chybí charakterizace, aby aspoň trochu zaujala) je dostatečně důvtipný a hlavně chytrý, dopomáhající k značně vítané nepředvídavosti děje. Není to typická "zábava", kterou byste si v anime představili; nenajdete zde mnoho vtípků ani moc ecchi prvků (krom prsaté ocelářky, asi z Třince). Bohužel, od cca 6. dílu, kdy docházíme k seznání, že onen jeden případ se natáhne až do konce, seriál ztrácí tah a masochisticky se utápí ve své cestě k dokonalému vyprávění. Nefalšovaně jsem se nudil a ztrácel jakoukoliv pozornost; jen jsem se modlil, aby to skončilo. Případ buď měl dostat přestávku jako mají hodiny přednášek mezi sebou anebo to ukončit dříve, i když by to pozbylo trochu hloubky. Milá poslední epizoda vše vrací do šarmantních kolejí interpersonalních vztahů postav, ale těžko vynahradí onu mírnou kyselost z předcházejícího těžce přetaženého představení. Ocením velice dobrý vizuál od Brain's Base a ED jsem si úplně zamiloval. Dám tomu těsných 4* jen kvůli tomu, že tento materál má na víc a moc doufám v další sérii.

• 18.2.2020  14:41
    Ishuzoku Reviewers (TV seriál) (2020)

[Shlédnuty 3 epizody, drop] Anime se skrz různé kličky, oblouky, salta anebo tichá našlapování snaží dostat perverznosti, která by byla na úrovni "přijatelná". Tenhle balíček je maskovaný zdůvodněním, že hlavní hrdinové jsou bordel-recenzenti se srdcem na dlani a stožárem v poklopci, připraveni na vše. Hentai? Ále kdé žé, vždyť si tu děláme jen očividnou prču, nebereme nic vážně a snažíme se rozdávat vtípky na potkání (Piccolo-wanabee hláška sedla, uznávám)! Pro někoho tyto výmluvy fungují, ale asi jsem vnitřně stále dosatetčně korektní (někteří by to nazvali jako "upjatý", "úzkoprsý", možná "srab") a při smyslech, abych se tím nenechal napálit. První dva díly tančily na hraně a spíš laškovně pomrkávaly, možná Vám vlepily vlhčí polibek na tvář, ale třetí už na to doslova jebe. Chápu, že mnoho anime fandů má ve své mentální skříňce spoustu skrytě vilných představ a v tomto Ishuzoku Reviewers zabodují naplno: Klepeta, klobásy, chapadla, chlupáči, ocasy, stačí jen říct. V mých očích už je to víc hentai jak anime.

• 18.2.2020  00:09
    Psycho-Pass - Season 3 (série) (2019)

Hodně a hlavně spokojeně jsem si mručel, když jsem se dozvěděl, že bude i 3. série. Tento svět, jeho zákony, pravidla, životní styl a mírná asociovaná depka má co nabídnout a dle mě z toho stále jde ždímat dobrou zábavu, pokud se toho chopí zručné pracky. A i když mám Akane rád, nevadilo mi, že byla odstrčena stranou a věnovali jsme se novým inspektorům, protože začátek byl zatraceně slibný. Detektivní aura kam pohledneš; nějaká ta smrt (samozřejmě), pochybnosti nad systémem, nedokonalosti hlavních hrdinů? Ideální odpich k 5. rychlosti. Přivítal jsem i dvojnásobnou délku epizod a kvalita vizuálu byla chvalitebná. První díry v omítce vyplavou po 5. dílu, kdy žjištujete, že děj se ne a ne nasytit a přikládá si další a další linky, přičemž kriticky neřeší ty dopasavadní. Divák poté není překvapený, že do konce se nestihně nic vyřešit, otazníků je ve vzduchu víc než oblaků za bouře a výsledný dojem hodně zkysne. Otázka imigrace je sice citlivě aktuální, ale zde mírně otravná a co příběhu nejvíc ubližuje je zvláštní, vše usnadňující schopnost jedné z hlavních postav, která je jak osina v zadku detektivního žánru. Přes otevřený konec jsem si návrat do Psycho-Passu užil: Dominatorky jsou stále neskutečně sexy, souboje jsou prima, atmosféra hutná a camea starších postav zabrnkají na nostalgickou strunu u srdce.

• 17.2.2020  21:39

Kiki je překrásná pohádka, která čiší optimismem, laskavostí a solidaritou. V dobách, kdy se na sebe lidi šklebí, jsou nepřejícní a obětavost jim nic neříká, je tato obrovská vlna pozitivna balzám na duši. K excelentnímu dílu není vždy potřeba hlubší myšlenky, rozmotat zapeklitý komplot nebo porazit stěžejní zlo. Po dokoukání jsem měl chuť si hned něco upéct. Pro děti ideální, pro dospělé fanoušky anime milý odpočinek.

• 13.2.2020  22:55
    Gentlemani (2019)

A jak to jde, když se chce! Ritchie oprášil své proklepnuté řemeslo a nasolil nám opět bujnou kecací gangsterku plnou sprostých slov, britského humoru, výborných hereckých výkonů a zamotanou závodní ochcávačkou, jak se patří. Upřímně, je mi víc než šumák, že to není dílo z nejoriginálnějších, když vememe v potaz jeho portfolio děl minulých, ale tenhle styl filmů točit nikdo jiný neumí (McDonagh se relativně blíží)! Gentlemani jsou oproti Snatch vskutku vzornější, jak je záhodno názvu, a hraje tu sic stále setsakra nebezpečná hra, za to s vyšší grácií a charismatem. Hlášky nejsou tak Phu-ucin' legendární, ale perlel bych tu i tak ulovil ve větším množství, co vos na lízatko. McConaugheyho výkon byl očekáván, ale i přes nespornou kvalitu ostatních jmen mě zbylá čtveřice víc než překvapila a potěšila: Hunnam zcuntěně solidní, Grant mistrovsky uslizlej a připomínajícího elegancí Pacina, Farrell maniakálně morální a Dockery válcující sex-appealem. Tohle sedlo lépe jak trefná urážka.

• 13.2.2020  15:16
    1917 (2019)

Aneb jak jedno vojenské cross-country bylo k samé dokonalosti natočené. Speciélně zvýrazňuji slovo "natočené", protože alfa omega celého snímku je před ničím neuhýbající fantastická kamera Rogera Deakinse. Iluze, že se jedná o jednu nepřetržitě táhlou scénu, funguje bezchybně a užíval jsem si omezený personální prostor postav, kolem kterých se kamera točila, dělala kotrmelce, plazila, nikdy ne dál, co půl metru. Cítil jsem se neklidně, sem tam i ustrašeně, jako kdybych to prožíval na vlastní kůži vedle nich. Zvlášť úvodní sekvence v zákopech je ryzí stress a epický konečný běh pastva pro oči. Ale tím pro mě vychvalování skončilo, protože nic víc film není schopnen nabídnout; on ani v takovéto formě nemůže. Je to jen a jen výstava filmového technického řemesla, kde příběh je čistá šeď, není prostor pro rozmanitější herecký výkon, scénář OK a nemožnost jakkoliv zhodnotit muže na hlavní židli mě až znepokojuje. Chyběla mi tam nějaká silná bomba v závěru, vyzdvižení důležitosti okamžiku a mise. To vše mě bohužel minulo. Lepší 3*.

• 13.2.2020  14:56
    Mušikago no Cagaster (TV seriál) (2020)

10% sarančat, 15% (chtěl bych nejraději použít 4%, ale to by neodpovídalo realitě) mixu chlapa, rtěnky, sukně a kuláku, 22% šermování s pistolí, 31% procent vypelichané romance, 8% Arabů, 11% patosu a 3% lepší akce. Netflix tvrdošíjně věří, že v CGI anime je budoucnost a i po nepovedených Revisions se chová jak nepoučitelný děcko. Použitá předloha / materiál je totiž nezištně nápodobný výše zmíněnému předchůdci: Apokalypsou sužované lidstvo spíš řeší problémy v rovině telenovelních vztahů a všechno to hmyzácké CGI křoví je jen taková omáčka, která slouží jako jablko sváru nefunkční rodinky. Musíme totiž eventuelně dojít k finální filosofii a vysvětlení, že všechny činy, i ty nejdivnější, nejnelogičtější a nejtragičtější, jsou založené na paradoxně altruistickém "Jdi si za tím, v co věříš", což instantně mění úhlavní nepřátele v nejlepší parťáky i přes strašlivou a téměř nepřekonatelnou společnou minulost. Bohužel se nikdy nedozvíme, odkud se nákaza vzala, jak jí člověk dostane (vždy se vhodně někdo nakazil, koho bylo potřeba se zbavit) a jestli tam je ovečka Shaun; ve zktrace worldbuilding si užijeme ryze minimální. Prvních pár dílů je zbytečných a nejsilnější etudy anime dosahuje v polovině, kdy přijdou první odhalení a postavy jsou nucené definitivně konat. Kvůli tomu nejjasněji toleruji hlavního hrdinu Kidowa (Deratizér? Vážně, lepší překlad není?), který poměrně suše funguje jak hodinky, drží se svých kolejí a nedělá z ničeho moc velkou vědu. Konec je ale strmý pád na hubu, protože kolem 9. dílu je defakto hotovo a tak nastává neskutečně táhnoucí emocionální utrpení se záporným efektem. Přakvapivě to se mnou nehnulo ani o píď. Jak už jsem zmínil na začátku, má netečnost měla počáteční původ ve všudypřítomným a přiblblým postrkávání hlavniho dua k sobě, ať už schválně nastraženou situací anebo komentáře okolí. Jednou, dvakrát, prosím, ale pak už bych si přál nějaký přirozený vývoj než to rvát na sílu skrz neexistující chemii děcka a zabijáka. Závěrem? Pokud jste entomolog, budete zklamaní. Pokud jste na akci, také a pokud na romanci, naprosto. Doporučil bych to fanouškům CGI anime; raději bych byl, kdyby Netflix napnul plachty někam jinam. 2*.

• 11.2.2020  23:29
    NiNoKuni (2019)

Pro mě Ni no Kuni bylo takové Running sushi zvratů. Jako pohádka to nemá špatný základ, ale podle mě je toho na talíř naservírováno trochu moc, a tak nám na provázku vznikne těch uzlíků na rozmotání až trochu moc, resp. po rozvázání jednoho vzniknou další dva. Zamrzí nevyváženost twistů, kde některé jsou průhlednější co sklo a některé jsou přehnané až nesmyslné a šlo by se bez nich lehce obejít. Všeobecně to kazí docela důstojně nastolené tempo děje a brání pozvednutí celku na vyšší úroven; imerze ze zážitku nebyla nikdy konstantní a to je škoda. Nemůžu řict, že je to špatný; jako dítě bych si tento drobný nekonečný příběh užil. Ale neubráním se pocitu, že to mohlo být o tolik lepší, kdyby to bylo jednoduše jednodušší.

• 11.2.2020  23:16
    Plunderer (TV seriál) (2020)

[Shlédnuty 2 epizody, drop] Flunderer, jak bych spíš pojmenoval tento seriál, je další ze série hodně diskontních isekaiů, jenže narozdíl od jiných brakoidních pokusů se zoufale snaží o zarputilý crossover "vtipného ecchi" s "vážným bojovým fantasy". Nefunguje to, protože oboje je na mrzce bídné a otravné úrovni. Ústřední duo Lichta a Hiny bych připodobnil jako nepovedené kombo Inuyashi s Kagome z Inuyashi (jen Hina je ubrečenější, co indický monzun) anebo nevtipné šmírování Meliodase Elizabeth z Jeoffreyho zmíněného Nanatsu no Taizai (jen Licht je s perverzním fetišismem o půl světadílu dál). Mám díky anime toleranci posunutou, ale neustálá a neúměrná shana o to rozevřít Hininy nohy je silně přes čáru slušného pochopení. Celá mytologie s čísly je teskně nedomyšlená (budete si neustále pokládat otázky; vtípek s nálepkou mě málem dostal do nemocnice s proraženým čelem) a nad záporákem tvůrci přemýšleli tak 5 vteřin i s obědem. Zaujme decentní kresba, ale u té mám pocit, že se bude velmi rychle zhoršovat. To je na pokračování trošku málo. Slabé 2*

• 5.1.2020  13:04
    Ztraceni ve vesmíru (TV seriál) (2018)

Rodinné dobrodružství, které je cílené na ty méně konfliktní, mírné povahy. Nenadchne a neurazí, nicméně na to, že celá ústřední rodina oplývá nadměrným intelektem, který často slušně prodávají, tak tuto vlastnost trochu postrádá celý seriá, protože pak by to děti úplně nepochopily. Příběh je založený na klasických kolejí o tom, jak z různých důvodů ne úplně fungující rodinka začne postupem opět fungovat zpytováním svědomí z předešlých nepovedených činů a kde vše, co se může pokazit, tak se neustále otravně a předvídatelně dokola pokazí. Antagonistka je skvělou sportovní reprezentantkou v oboru, jelikož její jediný účel je tyto nehody katalizovat z divně nelogických důvodů a minimálně bych čekal, že s vědeckou inteligencí hlavních postav by ji prohlédli hned ten samý díl, co se na place objevila. Světlý bod pro mě byli oba rodičové; Toby Stephens a Molly Parker jsou skvělí a neúnosně sympatičtí. Trikově slušný, kouká se na to dobře, ale působí to sem tam trochu sterilně. Zábava pro tak +-10-13leté děti určitě dobrá, pro mě už na hraně nudy.

• 21.12.2019  22:55

Ať už se mi nelíbil Foltest, blbí černí elfové a ať už se mi líbila ani trochu Triss (za to bych je uškrtil nadesetkrát), zfilmování této povídky se vskutku povedlo. Souboj se strigou vs proměna Yen je výborný nápad a pomohl oběma linkám navzájem. Striga je bohužel malinko levnějšího vzezření, ale atmosféře nejde nic vytknout. Cavill mě zatím neskutečně udivuje a hraje Geralta s grácií.

• 17.12.2019  10:24
    It's My Life (2019)

Eh, ne, já to moc pozitivně zhodnotit nemůžu. Bez jakéhokoliv kontextu je to jen snůška klišé na různé variace charakterních stereotypů (blázen, stoický, lolita, domina, zvířátko atd) a s nimi spojené přednastavené interpersonální konflikty či shody. Myslím, že se mohla vymyslet lepší situace než těžkopádný garage sale. Spíš pro dětičky.

• 16.12.2019  13:05

Rozhodně zábavnější epizoda, co předešlé 2. Sice na příběhu tomu přidala přesně 0%, ale fajn akce téměř od začátku až do konce si mě udobřila. 2x jsem se uchechtl ("I was not a stormtrooper!", Baby Yodův "Zachraňte Vojína Ryana" moment) , pár nostalgických vsuvek. Pokud ale takhle budou pokračovat poslední 2 epizody, tím myslím absencí jakéhokoliv příběhovému posunu, tak budu celkově 1. sérií zklamán.

• 12.12.2019  16:41
    Bungó Stray Dogs (TV seriál) (2016)

Na první pohled to dle jmen postav vypadá jako na souboj spisovatelů, který sice na plátně je, ale jen jedna postava má s psaním nečeho společného a rozhodně se nebojuje s perem v ruce. Poměrně sympatický a méně vážnější mix Durarary!!, kde partička (připomínájící gang z Akame ga Kill!) si hraje na neoficiální ochránce města před zlovolnou mafií z Přístavu: Škádlí se v duchu prapodivných účelů a pokud se tak neděje, děláme si šoufky a kanadské žertíky z kolegů. Nejústřednější pointa je epizodické řešení drobných detektivních případů postav, které mají velmi silné (nutno podotknout, že i docela originální) nadpřirozené schopnosti a to se, dámy a pánové, hodí k sobě jako fén s napuštěnou vanou. Děj totiž pak, okatě, nekompromisně a s neblahými oklikami musí diskvalifikovat 2 hlavni postavy, protože jedná umí vyřešit každý případ za 30 vteřin (jen se jí schválně moc nechce) a druhá umí vypnout všechny superschopnsti (takže je ze zvláštních důvodů někde na pozadí). Jinak by nebylo na co koukat, že? I tak jsou pravidla hry hodně křivolaká a nespecifická, na hřišti se dějou věci náhodné, dokud se nevtipkuje. Jo, zábavné to naštěstí docela často je. Souboje jsou solidní s pohlednou vizualizací a i komediálně je to obstojné: Každá postava ma ve vínku charakteru vyšinutější vlastnost, na kterou se ústavičně naráží, i když je to místama přetažené (Dazai). Bohužel, ten nepořádek a nerozhodnost příběhu, nevědomost jak mixovat drama a legraci šíleně protahuje dění, a když se má konečně něco udát, první série skončí. Na to, že jsme byli jen velmi letmo seznámeni s klaďasy, o záporácích víme jen povrchní informace, mi příchod 3. entity přišel brzký a už vůbec ne vítaný. Je to taková shounenovitější Durarara!! pozbývající inteligentnější příběh a směr, ale žádná katastrofa se nekoná. Lepší 3*

• 6.12.2019  22:42

Pokud bych to měl brát jako filler (on to regulérní filler bohužel je), tak je to docela milá nostalgická zastávka. Ale vše se skrývá ve slově nostalgická, protože kdybych nebyl fanoušek SW a tohle byl první SW materiál mého života, tak jsem z tohodle dílu neměl NIC. Tak nějak jsem doufal, že v seriálu bude zaklesnutý nějaký příběh, ale zatím jsou to útržková sranda-dobrodružství jednoho dobrosrdečnějšího bandity a to mi víc než nestačí. Neříkejte mi, že tomu dochází už dech.

• 30.11.2019  00:55

Pěkná honička s AT-ST, který tu vypadá jako strašidelný mix Tyranosaura a Tripoda. Toť vše, co na tom ale bohužel za něco stálo.

• 15.11.2019  12:14

[Shlédnuto 6 epizod, drop] Isekaiů, kde hlavní hrdina je notně silnější, co zbytek klubu, jsme byli svědky již nesčetkrát. Je to holt aktuální fenomén, protože kdo by se takovým drsňákem nechtěl stát a tím harém dívek nezískat? Seiya by v tomhle mohl být výjimečný, protože narozdíl od té většiny trdlounů si nehraje na 100% dobráka od kosti, který by chtěl používat své schopnosti pro všeobecné dobro a hrát si na anime nabalujícího Ježíše. On v minulém životě nejspíš byl jeden z nejlepší pojišťovacích agentů a i ve fantasy světě mu jde jen o to, aby v žádném případě nedošlo k ujmě jeho vlastní. V tomhle ohledu je anime prvých pár dílů poměrně zábavné, protože si utahuje ze všech možných žánrových klišé. Hodně tomu pomáhá mnoha obličejí se znepokojeně ksichtící bohyně Ristarte (výborně namluvené Aki Toyosaki), která je chvíli co chvíli ze svého vyvolaného služebníka na větvi. Všechny ostatní prvky (jsou velmi podprůměrné) seriálu jsou úplně zbytečné a onen komediální momentky dlouho drží anime nad vodou, dokud nepadne kosa na kámen a je třeba se vytáhnout s něčím, co se dá s velkou rezervou nazvat "příběhem". Na povrch tím totiž vyplavou ony doposud katastrofální aspekty jako jsou ostatní otřesné postavy (hlavně záporáci), strašlivý scénář a nulová představa o směřování děje. Mám pocit, jako kdyby tvůrce si po dlouhém odkládání bolestně uvědomil, že nějaký děj by tam asi měl být, což je pro něj nad slunce jasná neřešitelná věc. U posledního dílu jsem se nudil tak, že jsem mezitím nevědomky dělal i nějaké nenáviděné domácí prace, protože ono není ani na co koukat z hlediska vizuálního provedení. Rozhodnutí nepokračovat bylo tedy hodně snadné. 2*

• 13.11.2019  02:29
    Guilty Crown (TV seriál) (2011)

Inu, to byl nadmíru slušný závan bezradnosti, jinak zabalený do vcelku pohledného obalu. Jak již tu bylo řečeno, sebral se nápad z Code:Geass, přihodil se základ Evangelionu, plác tam středoškoláky, narvat tam fanservis, ozvučit to nejlepším paviánem Yukim Kajim a pak to za stálého míchání nechat přepálit do patvaru, u kterého nenajdete byť jen kousíček chutnající. Příběh se po celou dobu nemůže chlubit vyšší inteligencí, ale minimálně počáteční 1/3 je držena nad vodou šarmem velitele odbojářů Gaiem. Hlavní postava Shu je totiž třetí brácha Pata a Mata a protože mu do to v mysli zrovna nepálí, musíme trpět systém náhodiček a nejvhodnějších situací, aby nám náhodou neumřel po pár dílech. Jeho zpívající spolubojovnice nestydatě kopírující Rei z NGE, bez které by byl bezmocný, by pro něj i pro rohlíky na Fidži skočila a neoblékla by se jinak, i kdyby výletovala na Pluto. Sadistické choutky anime poznáte nejpozději v polovině, kdy se děj jakž takž uzavře, jenže to tvůrcům nestačilo. Na 2. chod Vám připraví nevítaný encore, který je takovým nedobrovolným opáčkem doposud shlédnutého děje. Pokud jste náhodou do této doby Shua měli rádi, tak brzo přestanete. A pokud jste ho nesnášeli, tak ho budete nesnášet ještě více; netušil jsem, že si někdo dokáže tak úspěsně vykopat hrob jako Subaru v 2. třetině Re:Zera. Záchrané lano zoufale hledající divák ne a ne najít: Souboje mechů jsou průměrné, šablonovití vedlejší protagonisté (vyjma zmiňovaného Gaie, který má něco do sebe) jsou šmrncovnější v každém druhém anime, nula vtipu, míjející emoce, akce s vždy nejvhodněji vytaženýma zbraněma nemá nápad a tak jediné plus je pohledná forma od Production I.G. Cílovka je někde kolem 12 let, ostatní to nemá jak zaujmout, proto odcházím s hodně pokrčenými rameny a fingujícím výrazem, že jsme se nikdy nepotkali. Slabé 3*.

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18