Scalpelexis

homepage

Twitter: scalpelexis

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16
    • 14.1.2019  18:17
    Domestic na kanodžo (TV seriál) (2019)

[Shlédnuta 1. epizoda, first impressions] Vidíte to, co je na tom plakátě? Ano, 2 dámy, co se nám otírají o našeho chudáčka a nedají mu pokoj! Myslíte si snad, že to bude perverzní, plné vilných šotů, nechtěných nahých vstupů a červenání? Tak to šeredně, ale šeredně..máte pravdu. A to vše přesto, že by díky první polovině takovýto postřeh mohl být nazván pře(d)háněním. Začátek totiž hodně připomíná dramatický Kuzu no Honkai: Podobné postavy, jakás takás vážnost a nezastírání otázky sexu. Velmi předvídatelně se v druhé půli schyluje k oné "patálii" a nasměruje seriál do očekávaného průběhu žánrových klišé, přičemž vy si nevědomky jen přiblížíte nachystaný kbelíček, kdyby bylo jó nejhůře. Nebojte, na to nedojde, ale i přes různé drbíky, že manga není nejhorší, nevěřím, že se to tam nezhoupne. Když všechny 3 postavy na konci dílu spadnou do těch nejtypičtějších ecchi-romcom šablon, vypadá to jasněji co 1+2=3. Nejsmutnější nakonec je fakt, že příběh seznamování jejich rodičů by zaujal o tolik víc. Dokoukám to, protože musím.

• 11.1.2019  00:43
    Jakusoku no Neverland (TV seriál) (2019)

[Shlédnuta 1. epizoda, first impressions] Kdo se bojí, nesmí do lesa, jak se říká. A co je za ním? Jak je bratříček Haibane Renmei taková milá pohádka na dobrou noc, Yakusoku no Neverland bude spíš mrazící povídání za té nejošklivější bouřky na půdě. Baví mě příběhy, kde již vysoká inteligence postav bude očividně postavena zdatné zkoušce okořeněné šokovou terapií. Dobrá manipulace s atmosférou, jistá nepředvídatelnost, skvělý hudební motivy. Cítím se provinile, jak se mlsně olizuju. Těším se dál!

• 9.1.2019  11:50
    Kakegurui XX (TV seriál) (2019)

[Shlédnuta 1.epizoda, drop] Svět se nám za ten rok otočil, někde napršelo (u nás ne), v Japonsku vznikla nová dobrá anime (spíš ne) a vrátilo se nám Kakegurui! Pamatuji si, že jsem to v tristní náladě ukončil po 7. díle a byl jsem zvědavý, jestli pokračování třeba úplně největší náhodou přinese něco nového, něco lepšího. Ne. Stále ty samé podvodné hry, opuchlé obličeje napumpované botoxem a orgasmem, pomocný a věčně udivený dřevák je stále dřevák. Komu se líbila první sezóna, dostane totožný přídavek. Funguje to samozřejmě i přesně opačně.

• 8.1.2019  09:41
    Dororo (TV seriál) (2019)

[Shlédnuta 1. epizoda, first impressions] Na první pohled to vypadá jako atmosféricky temná pomstychtivá buddy-cesta za spravedlností. Reprezentant světlých a naučných chvilek bude asi jen prcek Dororo, ale krom toho očekávám jen A jen nekompromisní mýcení démonů. Neviděl jsem původní verzi, čehož je tato remake, ale MAPPÁkům rád vzdávám hold, že umí pracovat s nepřeberným množstvím stylů a minimálně cca první půlku ho umí stabilně držet v rámci kvality. V grafice je cítit nostalgie starších anime, podporované překvapivě povedeným hudebním podkresem; OP mi nicméně nesedl. Mimo jiné zaujaly spirituální prvky a pochyby o víře, čekám i říznou akci. Decentní odpich za mě.

• 17.12.2018  17:54
    ZVP (2017)

Jako kreativní groteskní jednohubka ok. Použitý náhled a styl mi připomněl noir komiksy typu Sin City a souboje jsou dynamické, jen místy krajně nepřehledné. Dlouho jsem přemýšlel, proč ten název a o co jde, než to závěr za mě rozlouskl a zvedl mi násilím obě obočí. Oukeeej, takže..?

• 15.12.2018  00:01
    Bony a klid (1987)

Nekonečná smyčka Relaxu mi nedodala ani relax, ani "klídek". Sem tam jsem se usmál nad některými absurditami oné doby.

• 7.12.2018  17:59
    Fullmetal Alchemist: Bratrství (TV seriál) (2009)

Někdy jsem se sem musel dostat. Někdy. Upřímně, čekal jsem to později, protože jsem si tak nějak na pamět dával, že jestli někdy skončím s anime, tak FMA:B by asi bylo velkolepé zakončení této drobné závislosti. Věci se měly jinak, Netlflix se ke mně dostal nejspíš k jako poslednímu člověku na téhle planetě a z obsahu anime čněl Alchemista. Domněnka, že mi to bude trvat tak rok vzala za své velmi záhy a sjel jsem ho nekompromisně za měsíc. Charakteristické adjektivum je určitě "epické". Rozmanitý svět, velkolepé cíle, neustálé probírání filosofie otázky života a smrti, animačně skvěle podpořené lité řežby a i toho řevu tam bylo víc než dosti. Narozdíl od těch ne tak dokonalých žánrových přibuzných zde ale máme i plejádu důstojných postav, hutnou a celistvou příběhovou linku, která neustále eskaluje (vyjma mírného dropu kolem 25. dílu k nadechnutí), štěstí střídá smutek a vše je pocitově blízké, pochopitelné, uchopitelné. Líbí se mi ten mix aspektů a vlastností, které malé děti zbožňují na shounenech (viz. postava Edwarda hlavně), ale i umně zakomponované palčivě dospělácké otázky o moci, nesmrtelnosti a jiných lidských hodnotách. A i nakonec já, onen zapšklej nepřítel tohoto žánru, jsem nemohl, než uznat kvalitu tohoto díla. Několik postav mě nutilo si pouštět díl za dílem (Greed, Gen. Armstrong a hlavně rezolutní Roy Mustang) a finále je jeden velký, nevyhnutelně napínavý BANG! Proč ne tedy 5*? Protože ke konci mi přišlo, že se scénář až moc snažil některé postavy falešně a nedostatečně skrytě uchránit a kvůli tomu ovlivňoval jiné, aby se chovaly jinak, než se celou dobu projevovaly. Edward byl vcelku ok, ale Al? Ten mě někdy fakt točil a vtípky byly přeci jen až moc mířené na mladší :-) Nic to nemění na tom, že tohle byla velká jízda a snadno mě to přesvědčilo, že toto anime je králem minimálně ve svém žánru. Silné 4*.

• 5.12.2018  23:43

Nalijme si čistého vína: Kvalitativně je to akční Déčko. Porovnávat to s moderní kinematografií (i starou víc jak 60 let) nemá pražádný význam. Jenže! Když se seznámíte s podmínkami natáčení, je třeba se sklonit. To nadšení z celé natáčecí grupy sympaticky radiuje, má to trefnou nadsázku a upřímne, akční scény (hlavně ta na konci) jsou nejen minimálně zábavné, ale i kameramansky skvěle zabrané. Místama jsem srkal pořádnou dávku nefalšovaného adrenalinu. Pan komentující video-joker často naprosto překážel, ale někdy vysolil takové hlody, že se nešlo smíchem udržet. "They walk slow because they think slow", "I'll kill you! In..the sequel!", "Man, the man is killing us, man!" a vaření s Němci bych tepal do historických análů. Suma sumárum, natočit 68 minutový amaterský film s rozpočtem 200 doláčů ve vesnici v Ugandě a takovýmhle způsobem je obdivuhodné. Pro milovníky ugandské akce pecka, u ostatních pochopím nejhorší hodnocení. Já ale to srdce tomuto upřímnému dílu méně jak vysoce subjektivních 5* dát neumím. P.S.: !!!SPOILER!!! Kdo zabil kapitána Alexe? !!!SPOILER!!!

• 1.12.2018  18:17
    Gekkan šódžo Nozaki-kun (TV seriál) (2014)

Svěží šódžo satira o klišé šódža. Prvek, kolem kterého se vtípky a situace generující u našich hrdinů udivení či až nemalé pozdvižení je ironický nekonečný cyklus "Nozaki si bere životní inspiraci z ostatních pro svou mangu, ostatní si berou inspiraci z jeho mangy pro jejich život". Každá ze 7mi hlavních postav je něčím velmi typická a zároveň i něčím atypická, jen ne úplně normální, přičemž nikdo zrovna si není ničím jistý až na sem tam trochu gumového Nozakiho. Je zde tuna situačního humoru a dokud se s postavami seznamujete, je to švanda a bránici pauzou neobdaříte. Špicou pro mě byl 4. díl, který je gagy perfektní alegorie na to, když dva duťáci hrají seznamovací simulátor (a Tomoda je nejlepší postavou seriálu, říkejte si ostatní co chcete :-)). Jenže tato šódžo satira je stále "pouhým" epizodickým šódžem bez jakéhokoliv vývoje, takže všechny ty časté překvapené výkřiky a výrazy začnete už brzo očekávat jak složenku od elektriky, přičemž postavy jsou až moc zatlučené v jednom bodě a v jedné charakteristice. Půjdu proti proudu, ale vyloženě mě začal znepříjemňovat čas příšerně nejistý Mikorin, který by neustále nevyhledával nic jiného, než jak vyloudit levný kompliment na svou osobu. Nicméně, až na tyto drobnosti + dosti předvídavě zazděnou romantikou, tomu nemám co vytknout. Graficky je to malebně hravé, samotná Chiyo je svým vzhledem příjemně až unikátní a popácké OP i ED bych si stylem nedokázal představit lepší. Od komediální jednorázovky bych víc očekávat nemohl a odcházím spokojen. 75%

• 24.11.2018  14:52
    Black Lagoon (TV seriál) (2006)

Poor man's Cowboy Bebop. Mám osobně vůbec problém se nevyhnout srovnávání v čemkoliv se zmíněným žánrovým kolegou a aby k tomu ještě tlupa nájemných, poměrně dobrosrdečných banditů z Black Lagoonu vyšla ze souboje vítezně. Šéfo Dutch je jak kopírka Jeta Blacka, nic neřešící ranařka Révy je o něco utrhlejší Faye Valentine, Benny-Boy je střízlivější ajťák Ed a všichni se epizodicky plaví na svém domovském korábu, hledajíc potem špinavou a balík vynášející práci. Black Lagoon pozbývá jakýkoliv ucelený děj; alfou-omegou seriálu je víceméně nevybíravé a života nerespektující chování Révy, které je hlavním zdrojem vtipných a hlavně všech přehnaných scén a momentek. Jistě, chápu tento druh akční zábavy (které zde je na rozdávání a nechtěl bych počítat množství použitých nábojů), ale když Vás ostřeluje ze všech stran armáda po zuby ozbrojených vojáků v autech a vy bez krytí pouze s dvěma pistolemi o cca 14 nábojích je bez jakéhokoliv škrábnutí vyřídíte, tak už jsem než smíchem si mnul údivem moji imaginární bradku. Pro mě osobně obrovskou chybou byla nezakomponovaná jakákoliv minulost kohokoliv z hlavní čtveřice, a tak se musíme smířit s tím, co se děje jen a pouze v přítomnosti. Právě díky tomuto důvodu jsem si vzácně oblíbil mnohem více vedlejší postavy jako například chladnou jako břitva a tajemnou minulostí oplývající Balalaiku a místama až moc vymletou Révy pro mě do kapsy strčil charismatem bombardující triádí ultrafrajer Mr. Chang. Co si budeme povídat, šarmu má Laguna na rozdávání spousty, s ničím a nikým se napáře dlouho a sympatické reference/odkazy, které pochopí i filmový laik, to obsahuje ale ona pozbývající ucelenost, trochu bezradný flow, podle mě velmi bídný soundtrack a nikterak výrazné poslání, substance a vývoj postav (což všechno toto Cowboy měl) sráží toto anime do mírně nadpůrměrných vod jihočínských moří. Když jsem se bavil nezávazně, bylo to cool, ale po zbytku to mírně skřípalo. Stráveného času nicméně nelituju a shllédnutí 2. série by mohlo první vymazat ony drobné neduhy. Do rovných 4* tomu něco chybí.

• 15.11.2018  00:41

Dokonalý vzor filmu bez jakékoliv vlastní identity. Baví mě, jak snímek natahuje před sebou ruku a tahá diváka za chlopeň kabátu s nadšeným a pyšným zvoláním: "Koukej, tu mám postavy z Harryho Pottera! A hele, tady zase zvířátka z prvního dílu!" Mezitím se ale mocně, za to neúspěšně rve mezi víry a mlýnskými kameny, aby prodal svůj příběh, který je bláhově mělký a vytahaný jak 30tileté tričko na spaní. Scénář je katastrofální a svým způsobem nešťastně geniální zároveň, protože vymyslet, jak narvat do tak drahné doby tolik vaty, chce taky pořádný kumšt. Ta romantická linka mezi těmi dvěma páry dobráků je umělá a unylá, akce málo, vtipu poměrně trapného a ona i ta fantastická zvířata mají roli větší bokovky co Moneypenny u Bonda a jsou tam, aby ten název filmu nebyl úplně nesmyslný. Nezávidětihodný úděl má chudák Redmayne, který hraje hlavní roli, která ani zdaleka hlavní není, spíš až skoro zbytečná, s rozhodnutími až na hranici náhody. Pozornost si totiž až přespříliš snadno krade extravagantní Depp a šarmantní Law, protože nebýt jich, neměl bych vůbec chuť dál s touto ságou pokračovat. Na jakýs takýs průměr tomu vypomáhá i velmi zdařilá hudba a hlavně nekompromisně dramatický konec slibujíc mnohé. Recept je jednoduchý: Víc Grindelwalda a Brumbála a neceknu. Zbytek ať si hraje v Bradavicích.

• 9.11.2018  10:37
    Neo Yokio (TV seriál) (2017)

Hodně bizarní záležitost, která postrádá jakoukoliv smysluplnou pointu existence. Je to něco jako, když si představíte auto bez motoru a kol, kdyby byl míč hranatý anebo Bravíčko bez rubriky "Láska, sex a trápení". Nedokázal jsem zjistit pointu tohoto "anime". Polovinu času totiž strávíme poukazováním na důležitost módy a hlavní postavě nejvíce jde o to, aby se umístila na prvním místě zprofanovaného, single metrosexuály řadícího žebříčku, protože jiný smysl bytí není (jsem překvapený, že se tohle nevyskytlo v jednom z x filosofických povdzechů). V mnoha souhlasím se Starletkou: Pozorný a uvědomnělý divák mžourá, čichá, čichá satiru anebo parodii, než zjistí, že je to pouze egocentrický paskvil buržoazie. K nalezení humoru potřebujete mikroskop a Kazův nekonečný brekot nad ztrátou přítelkyně je na zápis do definic face-palmu. Jak už mnozí zmínili, Jadenův "exceletní" dabing rozlítil i mé kočky; ironicky nejlépe a jediná dobře mluvená postava byla ruská závodnice. Nad postavama jsem mávl rukou a nechal to bez komentáře, stejně tak u scénáře, příběhu, režie, animace, mno, jednoduše u téměř všeho. Výjimkou je hudba, protože ta mě vyloženě vytočila. Cpát vážnou kompozici úplně všude vám dílo nikam nepozvedne. Závěrem rád odpovím na Jadenovu domněnku: Ano, Neo Yokio vážně není nejlepším místem k životu.

• 5.11.2018  13:42
    Sword Art Online: Alicization (TV seriál) (2018)

[Shlédnuto 5 epizod] Každý, kdo mě trochu zná, tak ví, že SAO je rozhodně jeden z titulů, který má u mě speciální veřejný pranýř. S komicky natuněným názvem dostáváme další arc online Boha, pana beatera Kirita..a ono to kupodivu není tak hrozné. Minimálně doposud. Kašlat na všechny ty rádoby vědecká vysvětlení, jak zase jinak se dostat do virtuální reality, je to jen pouhopouhý nesmysl, jak ohromit malé děti falešnou komplexností. Ona to totiž dětská show je, minimálně co se týče děje ve virtuálním světě. Bromance Eugea a Kirita je taková cukrátkově disneyovsky pohádková a příběh se nerozpakuje vymýšlet cokoliv složitého. Vítám taky pro jednou i neopomíjení existenci opravdového světa, který bohužel je holt nechtěně naivní (Kiritova mamka to dobře zabalila) s vítanými náhodičkami; hlavně postava Yui je otravný komponent, který z neřešitelných situací dělá vhodně jednoduché. Co bychom si ale povídali, A-1 se se svou vlajkovou lodí nakládá jak nejlépe umí a dál plní touhy svých věrných SAO fanoušků náležitě (Škoda, že se takhle nepotí i u jiných anime). Graficky obstojné, souboje jsou již tradičně třpyitivé a Kirito je šéf. Co jiného si přát, že? Jen ta Asuna nám zploštěla po Ordinal Scaleu, hm?

• 2.11.2018  07:53

Říká se, že podruhé do stejné řeky nevstoupíš, ale nikde není zmínka o tom, že bychom neměli potřetí, tak proč ne? Pro začátek nicméně doporučím, abyste se jednou v té řece vykoupali, protože bez znalosti Fate/stay night či Fate/stay night: UBW byste se nejspíš ztratili a ničemu nerozuměli. Heaven's Feel je totiž mnohem hloubavější alegorie na doposud známé Fate postavy; třetí dějová linka nastiňuje tu nejtemnější variantu z původní hry a neptá se, jestli máte znalost předchozích dvou iterací; ona s tím naprosto počítá, žádných vysvětlení se zde nedostává. V tomhle ohledu může děj působit trochu nahodile, spousta na první pohled důležitých postav se mihne nebo přijde a zase odejde. Ba dokonce i místama ty nejdůležitější momenty původních sérií jsou až "urážlivě" nerespektující a zkrácené. 2 hodiny totiž věnujeme přemýšlením, filosofováním, důstojnějším rozpitváváním charakteristik a chování postav. Budiž, to je ctnostné, na druhou stranu ony postavy neměly nikdy takovou hloubku, abychom zde nalezli jakýkoliv druh pokladu. Shirou je stále ten stejný natvrdlý a naivní Shirou, jen tentokrát v duetu s věrně sloužící Sakurou. Heaven's Feel je pro ty, které nezaujala chrabrost Saber anebo důvtip Rin, protože pokud nemáte v oblibě subtilní a servilní Sakuru, vztah si k této části silný nevybudujete (skrz Shiroua cesta nevede). Ovšem, ruku na srdce, jsme tu od příběhu? Samozřejmě, že moc ne. Osobně, za stávající konstelace, budu studio Ufotable mírně nadhodnocovat, protože jejich opojný vizuál a až excentrický cit pro grandiozitu je radost sledovat. Když se dva perou, třetí se směje, přičemž třetí jsou právě diváci, když sledují jakýkoliv souboj odehrávající se na plátně. Je to orchestr barev, pozorovacích úhlů, čistoty ostrých linek, zvuků, které formují do abstrakce vedené duely k dokonalosti na anime poli. Ať je příběh až neúměrně rozvleklý, Ufotable nudu umně akcí zamaže a odmítne možnost nespokojených reakcí. Dovolím si tvrdit, že třídílný film je ideální strukturou, když máme za sebou již ony zmíněné předchozí 2 verze souboje o Grál a já se nemůžu dočkat pokračování, protože jsem si tuto část užil. Kdyby jen to čekání netrvalo tak dlouho. 4* #TeamRin

• 1.11.2018  10:51

Kdo by čekal, že poměrně neznámé studio Cloverworks s anime, na jejímž plakátě je nestoudně vypadající mladistvá dívka v zaječím kostýmu, mohl být takový hit? Já rozhodně ne. Na druhou stranu v mnohém je budiž toto anime důkazem degenerace dnešní produkce a příkladem aktuálně nízkého očekávání diváků. V ledasčems tomu rozumím: Když máme na 50 gum/úchyláků/neschopů/Ježíšů jednoho normálně se chovajícího jako je hlavní hrdina Sakuta, je to pocitově blízko buďto úlevě z posledního pracovního dne před dovolenou nebo vítězství nad nalezením posledního parkovacího místa před svým barákem na sídlišti. Mně tato skutečnost zdaleka nevyhovuje; sám Sakuta je jistojistě vítáným charakterem, ale v jinak historii anime vůbec nijak nevyčnívajícím. Je svěže přidrzlý, co na srdci a rozhodně to není žádný ťululump, který se buďto dámských sukní bojí anebo naopak za nimi vilně lítá. A jeho kolegyně Mai není žádná patolízalská puťka nebo falešně ohnivá tsundera, ale dívka se zdravým úsudkem, sebevědomím a přesvědčením. Copak ale máme tak krátkou paměť? Srovnání s Bakemonogatari se částečně nabízí, ale je to pouze jeho levnější a svým způsobem světsky pochopitelnější náhražka: Trable dívek jsou podstatou a rozřešením banálnější, Sakuta není tak důmyslný vypravěč jako Araragi a Hitagi je oproti Mai parní válec. To vůbec nezmiňuju piktoresknost a grotesknost vizuálu Bakemonogatari. Tak proč toto anime má zde aktuálně 86% a Bake jen 79%? Právě na začátku zmíněným faktem a mizernou kvalitou zbytku sezóny. Hanit Bunny Girl by nicméně bylo nefér a to já ani nehodlám. Velmi rychle mě přesvědčil inteligentní scénář s povedenými dialogy, chování a stylizace postav je jak umně rozhozená, tak stále mile civilizovaná a uvěřitelná, pointa střídá pointu a celý ten mirně nadpřirozený tón děje dává šiirokou škálu možností. A ta ja beze zbytku využita bez jakýchkoliv zbytečně složitých vysvětlovaček. Epizody svištěly, zahrály si s našemi city tak akorát a často jsem se nevědomky pochvalně usmíval. Žádná anime extravaganza se nekonala, ale za takovéto ucelené, smysluplné, dobře odvyprávěné anime bych se nikdy nezlobil. Povedené 4*.

• 24.10.2018  16:42
    Goblin Slayer (TV seriál) (2018)

Ne, nejsem zastánce této strategie, pro kterou se pánové ve studiu White Fox rozhodli. Jistě, první díl rozhýřenými kontroverzemi publikum, ať už pozitivně či negativně, rozvířil nebráním si žádných servítek a chladnokrevně mrsknul toto dílo do šablony temnější co sklep Josefa Fritzla. Další 2 díly byla už mírnější polívčička věnující se seznamování a poté už jste si mohli být naprosto jistí, že něco lepšího jak průměrné RPG s nasládlou "poetikou" dungeonů či dračího doupěte z toho, bohužel, si neodnesete. Kde je ta temnota? Kam jste ji zašantročili?! Mám raději seriály se stoupající tendencí než přesný opak, i když uznávám, že marketingově si tato taktika splnila své a na první díl ukořistila mnoho zvědavců. Já bych tomu dokázal odpustit prořídlý děj, který se konstantně dokumentárně kodrcá pozorováním života a hlavně smrti goblinů, ale hůř se toleruje zbídačelé panoptikum vyčpělých postav. Něco se dozvídáme o postupně čím dál více nudnějším, věčně stoickým Goblin Slayser-sanem, ale překvapivě jsem se nedozvěděl vůbec nic o kněžce a postavy zbylých 3 dobrodruhů se objevili, pobyli, zasmáli, pojedli, poté zmizeli a zase náhodou objevili - ehm, co? Nejspíš za to mohlo silné přehazování manga kapitol, které nechalo příběh silně nesourodý. Poslední výtka byly ecchi fanservis momentky, které mi do D&D pasují podobně jako klokani na Antarktidu. Tudíž jsme se museli spokojit s ráznou akcí do rudou zbarvené a na kousky rozporcované, to celé zabalené v slušné grafické podobě. I hudba je ucházející, OP střídá geniální prvky s těmi bídnými. Abych to sesumíroval, líbilo se mi to tématicky. Líbilo se mi, že hrdinové i neobvykle trpěli a že život dobrodruha není žádný med, i když jste v jistém oboru specialista. To je ale pro mě málo. Konec mě nechal chladným a vnitřně jsem nikdy nepocítil, že sleduji něco výjimečného či zapamatování hodného.

• 16.10.2018  14:25
    Šingeki no kjodžin: Season 3 (TV seriál) (2018)

Už si zvykám na to, že "titáni" jsou taková jistotka. Oproti předchozím dvěma sériím jsme ovšem měli přehodit na trochu "chill" kolej v rámci "titanického" děje a užít si více kecání a méně porcování. Neskončilo to pouze u toho: Poprvé se o OP nestará Linked Horizon a tatam jsou epické chorály plné trumpet a bojových bubnů, které měly za účel rozpumpovat naše emoce. Neznámý bloudil by si totiž mohl tentokrát lehce myslet, že místo řeznického obchodu prodávající kalorické pečínky z titánů má na programu školní romanci. Mhouřil jsem na OP nejroztodivnější obličeje, ale po pár přehrání nejde neříct, že by byl vůbec špatný. Ony vzpomínky na OP symbolizují mé pocity, resp. inertní postoj s každým další odhaleným dílem. Je to strašlivé kruté, zvlášť, když vemu v potaz nehorázně tragickou letní sezónu, ale S3 si podkopává nohy hlavně tím, že to proste je Attack on Titan. Diváci přistupují ke každému dílu s vysokým očekáváním, protože v ohledu akce a důstojné mytologie tato série aktuálně stojí na samotném piedestalu anime tvorby. Začátek se nesl přesně tak, jak si každý přál, jenže o to smutnější je, že nejlepší akční scénku dostaneme právě zde (neskutečný Leviho úprk) a žádná další se tomu v celé délce série nevyrovná, protože tam prostě jednoduše není! AoT povídání ani trochu nesluší i přes fakt, že je esenciální pro vývoj děje, čímž automaticky shazuje svou vysoce nastavenou laťku ještě dřív, než se odrazí. Děkuju Bohu za minimum Erenových výlevů, za minimum Arminových geniálně dětinských nápadů, určitě, ale je na čase to lepší z předchozího dění vrátit zpět. A silně věřím, že se to příští sérii povede. Bolí mě to, ale tentokrát to bude pouze za lepší 3*.

• 7.10.2018  23:23

Zánik Jurského Parku v přímém přenosu. Hloupější scénář už vymyslet nejde. Konečné rozhodnutí jedné z postav, aby se mohl natočit poslední díl, je jeden z největších filmových nesmyslů posledního milénia. Zmutujte prosím velociraptora se záchodem, ať se může konečně umět i spláchnout.

• 7.10.2018  21:17

Nepříjemná vnitřní oscilace mezi 3* a 4* nakonec převážilo k tomu slabšímu hodnocení a to jen z jediného pouhého důvodu: Nudil jsem se. Je tu nespočet skutečností, které Chazellovi nejde vytknout. Technicky a řemeslně je to umění každým coulem. Neměl jsem jediný pochyb, že se nacházím v 60. letech, kdy závod o vesmír mezi USA a Sovětským Svazem vrcholil, astrofyzici z NASA se potili, jak konečně ono velké K.O. zinscenovat a že oni nebeští piloti jsou nakonec jen lidi. Goslingova dlouhatánská rodinná linka je směřováním minimalistická jako jeho herecké etuda (už mě ale ta kamenitost a strnulost jeho výrazu začíná unavovat), šíleně (až otravně přespříliš) roztřesená ruční kamera navozuje feel dokumentu a popisuje nevšední profesní život budoucích astronautů až na úroveň podivinství. Co tumu vitálně chybí jsou emoce. Ano, první nešťastná událost nás vytrhne z komfortu, ale další už ne. Goslingovo trauma se tam ledabyle toulá a nakonec překvapivě vyšumí a když konečně má dojít dni D, tak pro filmovou pásku je to malý krok, ale pro divákovo pochopení je to obrovský, nepochopitelný skok skrz nevysvětlenou prázdnotu. Jako utěšení je nám dán dokonalý zážitek z přistání na Měsíci, ale úplně inertní zakončení všechno nadšení vrátí směr lednice. Damiene, já jsem obyčejný laik a divák. Ano, milovníka vesmíru si podáš a obtočís v hrsti tak, že ti bude skákat salta, ale já ti tenhle příběh nesezobu. Chladný jak vesmír mám rád osvěžení v létě, ne očekávaný biják na podzim.

• 2.10.2018  00:46

Film, při kterém bylo velmi obtížné mu věnovat pozornost. Jejda. Ne, to zrovna mu jde nejlépe. Už od začátku víte, že se celou dobu budete ocitat pouze v jedné místnosti a že prostor si ukradnou 1 až 2 osoby, ale pak přijdou do sálu další..uhm, počkat. Jsem zase zmatený. Jak se od Skandinávců čeká, je to komorní a syrové až na půdu, než se to stočilo k romantice, pochichtávání. Ne, blbost. Co já si vlastně pamatuju z toho filmu? Moc ne. Ale myslím, že byl docela dobrý :-)

• 24.9.2018  09:53

Jen další nekreativní výmysl inkognito japonského autora, kteří se snaží vytěžit na isekai LN mánii. Plátno pro tyhle paskvily je nastavený stálě toporně stejným způsobem: Hodíme adolescentního japonce do fantasy světa, uděláme z něho mega úspěšného borce obklopený nestoudnýma holkama, přičemž po celou dobu se autor nad jeho skvělým hrdinou bude jakkoliv fyzicky uspokojovat, aby si připomínal, jak dokonalé dílo se mu povedlo. Někdy si říkám, jestli chci moc, aby se více zapracovalo na mytologii, na psychologii postav, na okolním světě. Vždyť je k tomu taková kvanta prostoru, jen trochu snahy vyvinout! Ne. A tak jsme pro jednou opět svědky příběhu o tom, jak jeden naivní a asexuální fracek polobohem je a všech 12 dílů je o tom, jak vyhrává bitvy tím, že se vůbec probudí do dalšího dne. Všude, kudy projde, zanechává po sobě povodeň místních dámských klínů (hlavně incestně smrdícím fanklubem jeho "sestřiček" a "dcer") a jediné dějové uzemňování jeho velikosti je pohoršené hrdinovo pokání, že je "číta" (prostě taková ta rychlá kočíčí šelma, že?). Osobně mi nápad s využíváním mobilu (ať jsou pro to samozřejmě fyzické předpokladny rovné 0 na Kelvinově stupnici) k tomu, aby si Yuuto nagooglil bitevní strategie, přijde jako nejdůmyslnější věc celého seriálu (je hrozné se teď slyšet tohle říkat nahlas, věřte mi). To vezme zavděk nehorázně brzo: První strategie jsou ok, ale jakmile autorovi dojdou nápady a přivalí s tupostmi !!SPOILER!! typu během pár dní postavená a napuštěná přehrada, velbloud či morálka !!/SPOILER!!, tak můj mozek prožíval muka. Tyhlety Hurvínkovy války bych pochopil, pokud by cíl byli diváci kolem 10 let, jenže to by se tam Yuutovi nesměli o tělo věčně oplzle otírat jedna holka za druhou a brečet/prosit, aby s nima sdílel své genové fondy. Neužil jsem si zde zkrátka nic. Postavy jsou strašlivé, kresba je ošklivá a hudba je výsměch zvukové tvorby i proti prosté řehtačce. Já narozdíl od kolegy Jeoffreyho nemám toto anime jak obhájit a kvalitou není ani o milimetr lepší jak loňská hrůza se Smartphonem; těch paralel je tu tolik a požitek jsem z toho měl stejně otřesný. Velmi těsně nedosažený odpad.

• 19.9.2018  12:18
    Island (TV seriál) (2018)

Američané pochopili, že dávat majonézu do burgeru je nechutné a v nejlepším případě z toho máte požitek nápodobný velmi časného ranního vstávání po hodně veselé noci. Studio Feel adaptovalo frontwingové VNko, které je nevítaně nasáklé perverznostma, ale zároveň, aby to nebyla úplná plošinovka v rámci neexistujícího příběhu, tak sem vložili neomalený sci-fi příběh připomínající tak trochu mix Steins;Gate a filmového Predestination (kdo viděl oboje, tak teď určitě valí bulvy). Výsledek připomíná starý známý pořekadlo "bordel jak v tanku", u něhož se mi nechce věřit, že tvůrci věřili, že by tohle mohlo být v očích jakéhokoliv diváka kvalitní dílo. Terroristická režie a strašlivě marné rozložení příběhu je na takové úrovni, který jsem neměl doteď téměř možnost shlédnout. Prvních 8 dílů je čistá výplň, kde se hlavní hrdina potlouká mezi jeho třemi vyvolenými a jednou si hraje s první, podruhé s druhou, sem tam se zmíní o tom, jak by si to mohli rozdat, však znáte to, ony provařené ecchi vody. Poté přijde 9. díl a..kde to jsem? Na co to koukám? A začně honěná. Ano, částečně míněna stále tím doposavnějším úchylnějším způsobem, ale tentokrát spíše v rámci hledání ztraceného času, který jsme v 8mi dílech strávili fanservisováním. Musím přiznat, že tento díl je suverénně nejlepší a nejzajímavější, i přesto, že je na diváka strhnuta taková lavina expozice a smrsknutého rychlokvašeného fast food děje, že nestíhá. V tuhle chvíli bych anime přirovnal jako sledování naprosté paniky na jevišti: Všechno je zkratkovité, nevysvětlené, nesmyslné, nestravitelně melodramatické a plné vsuvek na předchozí díly, abychom dostali falešnou iluzi, že referencujeme či že snad dokonce příběh chytře pojíme. Nesmysl, tak blbí zas nejsme. A tudíž jsme svědky, jak docela dobrému nápadu jsou dány pouhé 2 bídné díly, abychom se zpět vrátili k incestním náznakům a konečnému banálnímu rozřešení. Nejsmutnější na tom všem totiž je, že celé toto anime by mohlo mít pouze 5 minut nebýt jakési uraženosti či rovnou hlouposti jedné z postav. Proč tomu dávám nakonec slabé 2*? Nápad tu jakýs takýs byl, vizuálně to je povedené a musím uznat, že mě zaujalo pár písní. Ne vždy byly vhodně načasované, ale měly jistý magický feel. Zbytek bych popsal jako lajdačinu kříženou s amatérskou prací. Tuny zbytečností, otravné postavy a promiňte, ale sex s dvanáctkou? Kde že je ta nejbližší álej?

• 2.8.2018  15:03

Viděl jsem to já ten samý film, u kterého aktuálně stojí hodnocení celých 89%? Protože osobně tomu nerozumím. Ghost Protocol i Rogue Nation byly prima akční filmy, které dokázaly zakomponovat solidní zápletku i s vtipnýma momentkama. To se Falloutu ovšem ani zdaleka nepodařilo. Budu kvitovat, jako ostatní, že akce je nadprůměrná a Cruise v jeho věku je proti všem předpokladům snad čím dál zralejší. Pokud si dělá všechny akční sekvence sám, tak klobouček; platí o kameře, která mu sotva stíhá, když poskakuje ze střechy na střechu anebo se projíždí na motorce skrz pořádně rušné ulice. Jenže zde sranda končí a zbytek neobsahuje nic, co by připomínalo scénář napsaný dospělým a logicky smýšlejícím člověkem. Rozumím, všechno muselo být opět větší, opět mohutnější, opět pompéznější, jenže ouha: V rámci přírodních zákonů už nešlo kam pokročit. A tak Ethanovi věčně nadbíhají nejrůznější náhodičky, nejrůznější vhodné situace. Celá scéna se seskokem je nesmyslná, v honičce mu vychází úplně vše a celá závěrečná sekvence je na ukroucení si hlavy (zmínil jsem pouze ty nejokatější). Určitě si říkate: Ty hlupáku, neřeš to a užívej si to. Jenže když je to chvíli co chvíli?! Ty "twisty" jsou strašidelně předvídatelné a jak kvůli tomu herci hrozivě přehrávají, tak z toho bolí oči. Masky jednou a dost, proboha! A co říct k té romantické lince a scénám plné klišé a patosu? I škrábání na plech by mi vonělo víc v tu chvíli. Já tohle jednoduše tomu filmu odpustit nemůžu. Omlouvám se, že mám mozek a že ho nestrkám v kině do sejfu pod nohy. Těch pitomostí je tam taková horda a v kontextu s předchozíma MI mi nedáváji tyto změny odpověď na prostou a základní otázku: "Proč?" Pokud vám tohle vše nevadí, prosím, ale tohle nebyla ani zdaleka 3. nejlepší MI, natož TOP 200 film. Horší 3*

• 28.7.2018  15:49
    Last Exile (TV seriál) (2003)

Zprvu musím říct, že na rok 2003 to muselo být jedno z těch úchvatnější děl. V tehdejší době se dozajista nepoužívala počítačová animace v takové míře, jako se rozhodlo Gonzo zakomponovat do tohoto anime, a v tehdejší době to muselo působit velkolepě. Podobně ale jako Evangelion, oba seriály kladly důraz na vizuál a oba nesou stárnutí velmi špatně. Pro mě osobně ony CGI letadla nebudí ten úžas co kdysi dávno a tento nešťastný neduh v mých očích ubírá Last Exile slušnou várku bodů. Pozor! I přes tyto výtky a skleslé přijetí nešťasntého konstatování Last Exile vypadá stále velmi dobře. Steampunkový svět plný letadel a vzdušných lodí mi neskutečně imponuje; samotná Silvana a Urbanus jsou krasavci mezi koráby a každý moment v jejich přitomnosti jsem si užíval..a že jich je! Mé technické já bylo doslova balzámováno náhledy do pracujících strojů. Dějově je Last Exile slušný: Nevypadává nikterak výrazně z tempa, je konzistentní a má připraveno hned několik epičtějších scénérií. Build-up epizody 18-20 jsou pro mě vrcholem díla; napětí by se dalo krájet, všechno působí tak mohutně před očima a brilantní scény se střídájí jednu za druhou. Proto zamrzí mírně se lopotící závěr, který má vážně výpadky v koncentraci a často sklouzává pohledem tam, kam to vůbec nepotřebujeme. Dosti nevysvětlená mytologie u postavy Al, Exilu a jeho smyslu tomu též nepomáhá. Nejvíc drhnoucí jsou totiž nakonec postavy a další komentáře mě v tomto názoru víceméně upevňují: Všichni si vybrali nějakou jinou. Ony vyloženě špatné nejsou, ale žádná nevyčnívá a já si nakonec nepřekvapivě našel nejbližší cestu k funky bandě mechaniků ze Silvany. Příběhu by též pomohl silnější antagonista než dodaná vyšplouchlá a ničím nevyčnívající karikatura. Hudebně je to šíleně nahoru a dolů, kdy sem tam uslyším píseň už několikrát zahranou, někdy to pro změnu sedne jak prdel na hrnec. Celkově si nemohu na nic výrzaně stěžovat, protože Last Exile je víc než slušná podívaná se zajímavým světem a příběhem, který nemůže urazit a nezabavit. Pevné 4*

• 28.7.2018  15:02
    Redline (2009)

Prásk! Jsou jízdy a jízdy. Tohle je ta druhá verze, která se z těch nejsprávnějších důvodů vůbec ničím složitým nezabývá a servíruje anarchisticky bombastický žážitek z úžasně nadupané a naspeedované podívané. Připomnělo mi to zanimovanou verzi hraného Death Race, samozřejmě s dodanou japonskou šíleností a přehánením. Vykašlete se na příběh, který je samozřejmě jednoduchoučký (s kapkou romance), o tom to není. Jsou tam vcelku zvláštní, ale poměrně i zajímavé odbočky směr politika a život na chudé planetě, ale to jsou takové náramky a nalakované nehty. Tohle je o tom se klanět bohům z Madhouse co dokázali nakreslit, protože vizuál je taková excentrická, za to oku lahodící diskotéka barev a nápadů, až vám brada padá k podlaze. Sekvence, kdy na to řidiči dupnou, perou se s překážkama anebo zapnou nitrák, musí být opojnější jak snový sex s vaším idolem. Paleta automobilových vymožeností anebo vůbec vzhled postav je piktoresknost sama a když tomu všemu přidáte perfektně padnoucí hudbu, tak z těch sálajících neřízených emocí, které se na vás valí z obrazovky, jste odrovnaní a doslova nevědomky poslintaní. Tohle pro mé oči chutnalo jak nějaká vintage whiska, kterou jsem zapil několika energiťáky. Skvělý žážitek, těsně nedosažených 5*.

• 15.7.2018  14:50
    Juragi-só no Júna-san (TV seriál) (2018)

Ihihi, hihi, hehe, chichi, NE! Naprosto stereotypní ecchi harem komedie, která nemá nic navíc. Stereotypní složení harému, stereotypní prvky a momentky, jak dostat hrdinu s jeho dlaní na hrudníky dam, stereotypní mlácení hlavního hrdiny za to. Jednu chvíli to naprosto překvapivě pro mě mělo i mírně stoupající tendenci, kdy od 3. do 6. dílu to buduje i nějaký jednoduchý děj a exorcistické adventury vhodně ukrajovaly od ecchi screentimu. Poté se to vrátilo do hlubokého perverzního bahna bez špetky nápadu a inovace. Pořád jen samé prsní glóby a zadní přefouklé části pánve. Jak tohle může bavit někoho tvořit?

• 14.7.2018  11:34
    Grand Blue (TV seriál) (2018)

Léto, chlast, z toho vyplývající nemravnosti a zážitky, které budou v jistém slova smyslu hodnocené jako legendární, ale nejraději byste na ně zapomněli. Grand Blue staví svůj vtip na této bázi s pořádnou dávkou obličejových mimik (připomínající výrazy šílených titánů z jiného známého anime) házející hrdiny před nejabsurdnější situace. Po prvních dílech jsem se chvástal, jak se budou vtípky s alkoholem opakovat a seriál o potápění symbolicky potopí, jenže..světe, div se, mýlil jsem se. I když dávkovaný humor důmyslností má k jakémukoliv einsteinovskému vynálezu daleko, když člověk není moc zapšklý, tak se chtě nechtě bude bavit. Během této konstantní, zato přehnané jízdy, Grand Blue stále stíhá si najít chvilku zvážnit a představit kouzla potápění s vskutku až láskyplným zaujetím. Nemá cenu si namlouvat cokoliv ohledně kvality příběhu, ten je neexistující a i postavy mají poměrně stereotypní rysy, ale o tom to nikdy tolik nebylo. Jako odreagovačka si to plní své a i já nakonec musím souhlasit, že to byl nejlepší anime seriál této jinak hrůzostrašné letní sezóny. Slabé 4*

• 14.7.2018  10:36
    Happy Sugar Life (TV seriál) (2018)

Tohle trvalo dlouho na shlédnutí. Až přespříliš. Osobně, analýza psychopatických deviantů mi nepřijde jako špatné téma, je svým způsobem i originální zaměřením, protože ve většině případů je šílenec jeden a pravděpodobně je i hlavním antagonistou. Zde jím je vlastně celý ansámbl postav, jejichž vyšinuté rozpětí by s obtížema ukočírovalo jakékoliv lepší sanatorium. Kličkami absentující a prosťoučký děj a jeho posun má zhruba tak 2 epizody čistého času; ve zbytku se motáme v agresivně zmatených myslí účastníků zájezdu do Bohnic. To samo o sobě na první pohled skýtá potenciál, ale kámen úrazu a samotné věrohodnosti/kvality díla spočívá v probírané látce. Mě pramálo zajímaly důsledky jejich psychopatických nálad, ale spíš jejich příčiny, kterých se dotýkáme pramálo, jen u některých postav. Jak člověk spadne do takového toho mentálního dna, co či kdo ho k tomu vedl; tím bychom si nacházeli sympatie k hrdinům snadněji a cítili třeba i nějakou autentičnost. Takhle se nevyhnete pocitu proklatě protivného zdržování nevyhnutelného, omýlání zvrácených choutek nejrůznějších druhů homo úchylákus, nejapně dodaných prvků nadpřirozena a to vše, abychom pochopili, že každý má právo a šanci na svůj Happy Sugar Life (zní to jak nějaká laciná písnička od Bena Cristovaa), i když cesta může vést skrze nejskaženější kanály. Upřímně? Ne, toto anime mě v tomto poselství rozhodně nepřesvědčilo. I s hroší kůží a kravím žaludkem jsem měl problém zkousnout, co mi bylo dopřáno; výjimkou budiž akčnější poslední díl s jeho ironicky posměvačným zakončením. Děkuju. Bude to pěkně s jedničkou podtrženou, doslova.

• 10.7.2018  13:13
    Banana Fish (TV seriál) (2018)

[Shlédnuta 3 epizody] Vkládám zde silné naděje do jinak beznadějné sezóny. A začátek nezklamal. Zaujme určitě velmi neobvykle zběsilý střih, který nám nedává příležitost nadechnout se a představuje nám vše důležité v pouhém jednom díle, aniž by to vypadalo na sílu tlačené. Tempo sviští jak bičem mrská v plně 80tkovém gangsterském hávu: Cool zlomyslné úšklebky, přehnanější akce či drobnosti jako botou típlé cigárko. Nemůžů nevyzdvihnout i jako sako padnoucí hudbu; je to takové "Bebopovské" v dobrém slova smyslu. Čeho se mírně obavám jsou 2 věci: Částečná gay tématika a tradiční neschopnost MAPPY podržet příběh na konstantní úrovni. Tak či onak, po první epizodě nemůže nepanovat nadšení. Edit po 3. díle: Pánové, je to hrozně gay. Banány tu, banány tam, až mě na mé oblíbené banány zašla chuť. Nejsem si jistý, jestli to s touto kadencí ustojím.

• 10.7.2018  13:03
    Šičisei no Subaru (TV seriál) (2018)

Netušil bych na konci, že bych byl ohromně vděčný, kdyby si tento seriál zůstal u počatečního Sword Anohana Online překřtění. Všechno k tomu nabádalo: Autorka, až nehezky familiérní podobný ansámbl postav z Anohany a MMORPG svět (dejme tomu, že zde bych křivdil, ale koho u MMORPG nenapadne SAO?). Nápad smrti v online světě = smrt v reálném není žádnou novinkou a osobně bych se nebránil luštění záhady mrtvé osoby stále pobývající v online světě, kdyby..se tomu alespoň teda věnovalo! Nástin tohoto komplotu se tam neustále opilecky potuluje na pozadí, ale jen kvůli tomu, že nám je do obličeje vlepovaný otravný romantický fujúhelník (rád bych se dozvěděl, odkud se vzala ta nepamátně památná hláška "musím ochránit její úsměv!"). Seriál úspěšně buduje silné antipatie vůči hlavnímu páru vyjma pro kawai otaku fanoušky, kterým k zamilovanosti stačí jen roztomilý vzhled. Stejně jako odkopnutá dáma nechápu, proč se k sobě tak mají (on k ní), ale narozdíl od Satsuki bych to napodruhé pochopil a dal ruce pryč. Celé to zaokrouhluje zvláštní piják krve, "blyštivé brejle" Takanori. Největší mínus seriálu je neomluvitelná absence napětí. Sbírání týmu, které trvá neskutěčně dlouho z různorodých dětinských důvodů, je jako téma akceptovatelné, ale nulový strach o hrdiny, kteří překonávají vše legendární silou přátelství, Vás nutí neustále aktualizovat vlastní rekordy v zívání. Po první polovině jsem se musel ptát, kam zmizel celý ten svět, který šel kvůli Asahi týmu po krku a vůbec problematika v živém světě je totálně odhozena, což dokonale reprezentuje přítomnost jediného rodiče a trávení času pouze u kafíček. Netřeba zmiňovat, že hlavní problém s Asahi zůstal úplne, ale úplně nedotčen. A pokud doufáte v nějakou důstojnou akci v onom MMORPG světě, tak radši si pusťte Teletubbies, i tam jí je více. Nuda, šeď, prázdno, oplzlá romantika, minimum inteligence. Tohle nechcete. Slabé 2*.

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16