Scalpelexis

homepage

Twitter: scalpelexis

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15
    • 1.5.2018  21:34
    Otaku ni koi wa muzukašii (TV seriál) (2018)

[Shlédnuty 3 epizody] Velmi milá záležitost, která určitě uhrane osobám s podobnými zájmy jako ústřední duo. Seriál sám o sobě je drobnou sondou do života lidí, kteří stále i v dospělosti se věnují hrám a koníčkům spjaté s anime kulturou; pojednává o tom, jak to působí na jejich charaktery a socializaci s ostatními. Nejde tomu vzít svěžest a vítám odlišné prostředí od klasických školních romcomů, protože i když jsou hrdinové láskou ne zrovna políbení, nedělají z toho až takové drama a řeší úskalí věcně. Vtípky nejsou špatné a romance je prozatím nerozkvetlá. K zvýšení hodnocení nemám daleko, jen potřebuju, aby mi to vykouzlilo ještě o něco větší úsměv.

• 27.4.2018  12:08
    Doreiku: The Animation (TV seriál) (2018)

[Shlédnuty 3 epizody] To je zase jednou přehlídka lidské, s dovolením, demence. Nečekal jsem vůbec nic, ale dostal jsem ještě těžší KO, protože jsem měl odvahu (ok, byl mírně donucen) nahlédnout do váhové kategorie "Nejprázdnějších mozků". Jak nečeho takového docílit? Vymyslet si již samo o sobě kvantum nejabsurdnějších pravidel, které dávají pramalý smysl, abyste je následně na to očůrali novými kličkami, které jsou jen trapnou výmluvou k tvorbě vůbec nějakého příběhu. Toto téma se dá mnohonásobně lépe využít k mnohem psychologičtější hře než aby to byl Xtý ohraný důvod, jak dostat sexuální obšťastňování na obrazovku. Už tohle je na propálení obličeje svou vlastní rukou, jenže to jsem ještě netušil, co na mě čeká v epizodě se psem...Ne, prostě ne.

• 25.4.2018  18:01

[Shlédnuty 2 epizody] Po Steins;Gate 0 jsme se dočkali dalšího velkého návratu. Kdo sledoval FMP! sérii, tak tuší, že The Second Raid (TSR) neskončil uzavřenou mytologií ani vztahová linka nebyla zdaleka dořešena. Pokračování po drahné době se ujalo pochybnější studio Xebec, což kvalitu rozhodně negarantovalo. O to je zatím 4. řada pro mě větší překvapení, protože Xebec se do toho se vší vážností pořádně zakousl. Mohli jsme hádat před začátkem, jestli se to bude vinout na vlně Sagarových legrácek, akční mechy či někde mezitím. Nakonec se rozhodlo pokračovat ve šlápějích TSR a dupe se do toho od začátku: Akce, výbuchy, napětí a roboti. Vrátil se nám populární trojlístek Sagara + Chidori + Tessa, který trochu zcitlivěl a duševně dospěl. To vše zahaleno v povedeném grafickém hávu, který nedělá sáze vůbec ostudu. Nicméně ani zde si nejspíš novodobý trend, jak ušetřit peníze a práci, musel vybrat své a i když Arm Slaves v CGI nevypadají vůbec špatně, automobilová honička byl naprostý blivajz a vzhledově nápodobná nějaké hře z 90. let. Doopravdy to muselo být? Krom toho slušná podívaná za 3*

• 20.4.2018  02:23
    Pomsta (2017)

Abych byl upřímný, nejsem si jistý, co jsem shlédl, resp. co paní řezisérka chtěla natočit. Matoucí je totiž již zprvu vcelku decentní a v rámci mezí smysluplný začátek a poté obrovské množství artových vložek a scén. Kamera se buďto chová vilně s pozorováním nahých křivek jak slečny tak mužů až nekřesťansky dlouhou dobu, poté se líně babrá v téměř dekadentních a na pohled bolestivých momentek/vizáží zranění, aby to celé zakončila přírodní studií chování mravenců při setkání s jablkem, stromem či krví (nemluvím o chudákovi pavoukovi). Dalo by se říct, že tyto alegorie či zacházky plní pomalu více jak polovinu filmu, kde neskutečně kontrastující zbytek filmu je..inu, nelogické akční béčko bez špetky smyslu a s tunou neuvěřitelně absurdních a groteskních chvilek, při kterých obtížně zadržíte smích. Chlapík, kterého postihla nemilá událost s chodidlem, by zasloužil oskara za jeho obličejové kreace a rozhodně si budu pamatovat i na dodatečné (hlavně okrasné) využití plechovky od piva. Nesmyslů je tu jak žížal na chodníku po velmi vydatném dešti, což můj verdikt silně ovlivňuje. Věřím, že hodnocení se tu může velmi rozcházet: Spoustu Pomsta královsky zabaví, další várka jej určitě znechuceně odsoudí. Zůstanu zhruba na pomezí s 2* a doteď kroutím hlavou.

• 19.4.2018  00:32
    Steins;Gate 0 (TV seriál) (2018)

[Shlédnuto 6 epizod] Tuturuu! Otevřte brány, král se vrací! Ano, po několika letech jsme se dočkali návratu jednoho z nejoblíbenějších anime minimálně 21. století a pokud jste zhodnotili předchozí sérii na výbornou, tak je pro Vás až nutnost pokračovat s touto "Nulou". Klíčové slovo musí být "nostalgie". Whitefox se vrátili k zavedenému a úspěšnému stylu: Žádný spěch, všechno promyslet, jen protentokrát bude náladička trochu mizernější. To by tu ale nesměla být stará známá parta kolem "šíleného" vědce Okarina, která i přes nepříznivé podmínky dozajista vytasí svůj patentovaný šarm. Hudebně paráda, grafika taky, všechno je tam, kde má být, a já nemůžu skrýt své nadšení! Chci víc! Edit po 6. epizodě: Nepřekvapivě se nám to vleče předvídatelným stylem, nicméně jsem nemile znepokojen buďto přítomností prázdnoty nebo absence substance v rámci děje. Na rovinu, je to natahované a to hodně: Věčně si připomínáme všechny postavy, které tam jsou, k nedůležitým zážitkům anebo abychom, pro mě osobně, rušivě si "užívali" zvětšené dekolty dívek. Ten VN feel je zde těžce přesílený a tudíž jediné momenty, kdy se něco děje, jsou závěrečné cliffhangery. Ty nejsou z nejhorších, ale opakovaná smyčka začne spíš překážet a působit lacině. Takhle jsem si to nepředstavoval, protože od chytré a zábavné show se to začíná varovně vzdalovat. Edit po 11. epizodě: Tohle není Steins;Gate. Minimálně ne v rámci kvality. Jsme zhruba v polovině a člověk si nemůže odpustit pocit, že viděl příběh, který by se vešel tak do 2 dílů. Zbytek nám postavy probrečí vzpomínkami na 1. sezónu, naflashbackuje, vyplní vatou s postavami jako připomínku, že existují (Tu se opakuji, co? To je co říct už) anebo dokonce si dovolí fanservisovat. Chybí mi zde inteligence (hodně se naznačuje), jakýkoliv šarm či vtip, postavy mě těžce nezajímají. Velká bída a vystřízlivění.

• 10.4.2018  13:29
    Golden Kamuy (TV seriál) (2018)

[Shlédnuta 1. epizoda, first impressions] Jeden z dozajista lepších začátků této sezóny. Story je poměrně neotřelá a nepamatuji si, kdy jsem naposledy viděl anime treasure hunt. Co zaujme je intenzita. Golden Kamuy si totiž neláme hlavu se syrovým podáním námětu: Krev, stáhnutí z kůže, vypíchnout oči? Beze všeho! Obě postavy hrají prim. Zatímco Sugimoto se nebojí si pořádně zašpinit ruce, utrousí suchou hlášku a má pro strach uděláno, Asirpa je zásadovější a uzemněnější faktor z těchto dvou. Jediná věc, která silně kazí dojem, je nejspíš nejošklivější medvěd v dějinách anime. Skoro si až pokládám otázku, jestli to byl medvěd nebo rozpohybovaná kupa trusu.

• 9.4.2018  15:05
    Piano no mori (TV seriál) (2018)

[Shlédnuto 5 epizod, drop] Tak jsem se zmýlil i zde. Věřil jsem, že anime založené a podložené tóny kasické hudby mi nemůže zkazit žážitek..což stále platí, ale bohužel v ostatních pasážích toto dílo silně pokulhává. První 4 díly jsou zkondenzovaný původní film a nepřináší vůbec nic nového, jen jeho převyprávění v poměrně horším provedení jak kvalitativně, tak v horším tempu. Je znát, že na stavbu příběhu nebylo tolik dáno a ten méně talentovaný zbytek z Gainaxu chtěl navázat svými novými díly; bez kontextu by to nejspíše vypadalo divně. Dobře, to, že se v pianovém anime přehrává Chopin pořád dokola i pochopím. Mnohem hůř to v mých očích odneslo grafické zpracování. Vrátily se mi nelichotivé sny z Welcome to the Ballroom, aneb anime o tanci kde se netančí. Zde se hraje na piano ale zároveň nehraje, protože jsme ve většině případů svědkové pouze zarputilých obličejů. V těch výjimečnějších chvílich, kdy tvůrci mají odvahu nám i ukázat práci rukou na klavesách, nastupuje nevoli podněcující počítačová animace, která mění klavíristu v ještě ohyzdnější stvoření co zelený otrava z Alzy. Do prkýnka dubového, to nikoho neuhodilo, když si to prohlíželi, že je to ošklivější jak shnilá zombie? Bohužel, i onen obyčejný kreslený háv je prosťoučký a laciný. Nicméně, i kdybych toto přešel, tak jak dějově, tak charaktery Piano no Mori nikterak nevyčnívá. Vše se točí kolem Kaie a Kaie samotného. Všichni chtějí být jako on, hrát jako on a v tomto smylsu je to unavující, jak je toto dítě glorifikováno či naopak, jak rozhodčí například bojují proti projevené genialitě. Je zde potenciál, neříkám, že ne, ale mě došla trpělivost a hlavní postavu nemůžu kvůli jejímu mizerně zpracovanému vývoji a vysoké míře otrávení vystát. Je očividné, že zde chybí rozpočet a proto je tento seriál takový, jaký je. Chce to vysokou míru tolerance a tu jsem tentokrát neměl. 2*

• 7.4.2018  15:31
    Hinamacuri (TV seriál) (2018)

[Shlédnuto 7 epizod] Nakonec se z toho vyklubalo něco úplně jiného než jsem čekal. Hinamatsuri se tváří se svým sci-fi podtématem zprvu vážně, ale poté přejde do svého běžného módu, kdy střídá velmi lehké melancholické scény hlavně s komedií, to celé zabalené v slice of life omáčce. V tomto ohledu jsem trochu zklamán, protože premisa nabízela důstojný potenciál. Postavy mě nijak neuhranuly, vtip je lehoučce nadprůměrný a též jak Starletka nevidím nic, čím by mi mělo toto dílko utkvět v hlavě. Edit po 7. díle: Dejme tomu, že je toto drobná reakce k Jeoffreyho komentáři :-) Po 6. a 7. díle se anime rozhodně drobet zvedlo. Příběh Anzu, který byl poměrně zahnaný do kouta a negeneroval téměř žádný vtip a ani ne tolik emocí, dostal působivý východ a milý progres. Hina dostala prostor tam, kde ji to sedí nejvíc: Interakce s Nittou. Vtip je ale problematický, protože se soustředí na "šokované" výrazy postav, což funguje zprvupočátku, ale stává se těžkopádný, jakmile se začně až moc často opakovat. Nikdy se ani nepopadnete za břicho, což není pro komedii též chválihodné. Pochopím, že některým, jako třeba mě, chybí absence nějakého ústředního děje a těžké nevyužití psychických schopností slečen. Proč to tedy pak nemohly být jen obyčejný holčičky? Hudebně to nestojí za moc a graficky též. Objektivně řečeno to nadprůměr je, ale nikterak výrazný. Toto anime se zdá velmi nadprůměrné kvůli poměrně mrzké úrovni této sezóny.

• 5.4.2018  13:40
    Tada-kun wa koi o šinai (TV seriál) (2018)

[Shlédnuty 2 epizody, drop] *Pisatel komentáře se probírá po delší době strávené s obličejem v dlaních* Božínku, proč já jsem tak naivní? Proč já vůbec věřím, že by někdy romantická komedie mohla mít příběh místo trilionu vhodných náhodiček? Anebo ne tak stereotypní charaktery jako Češi s řízkem? Moment..zahraniční obsahy mluví o Lucembursku a tu máme Larsenburg? Tak jak teda, kde je chyba? Jsem zmaten. Potěšil jen Rainbow samurai se svou prekérní otázkou ohledně barev duhy. Zde neočekávám už nic, jen velmi pravděpodobný brzký drop. Edit po 2. díle: Už je tomu tak. Hlavní hrdinka je prázdná jak vyfouklá pneumatika, jejíž "tajemství" je viditelné na kilometry daleko, stejně jako třídní předsedkyně. Druhý díl bych téměř označil až za filler. Je to děsivě neoriginální s charaktery, které znáte z každého jiného obyčejného romcomu a jediné, co mě potěšilo, tak byly hlasové kreace Mamorua Miyana. Není to žádná otřesná bída, jen děsivá nuda. Lepší 2* a nashle.

• 4.4.2018  21:38
    Učú senkan Tiramisu (TV seriál) (2018)

[Shlédnuta 1. epizoda, first impressions] Je to volovina a panečku jaká! Jistě, tématem bude vesmír, lité boje a mecha, ale na pozadí nám budou nejspíš hrát přisprostlé a situační vtípky. Ano, některé byly trochu ze slabšího soudku a tlačily až moc na pilu, ale vtípek s trikem byla ukázková petarda ze života. Obávám se, že to brzo bude hrát až třetí, trapné housle; modlit se budu k opaku. Slovo "kokpit" už nebude pro mě nikdy stejný.

• 4.4.2018  13:45

Filmový Slice of life o obyčejném životě na neobyčejně zasáhnutém místě během druhé světové války. Mnoho příběhů o této tématice bylo již napsáno a natočeno, ale tento se věnuje té nenápadnější, civilní stránce a pohledu na hrůzy a dění během válečného stavu. Hrdinka Suzu je dokonalou reprezentací nevědomosti a celkové nemohoucnosti téměř cokoliv ovlivnit a tak jsme svědky koloběhu života, ve kterém se snažíte den co den žít a přežít do dalšího dne, bez jakékoliv představy co bude zítra. Velmý pomalý tok děje je tomu přizpůsobený a nemíní zrychlit, protože ať se v našem životě děje cokoliv, čas plyne stále dál konstantním tempem. Tento fakt by mohl mnoho diváků odradit, protože některé pasáže jsou doslova prachobyčejné (což film chce velmi důrazně znázornit) a málo vypovýdající, což naopak právě ocení milovníci klidného SoL žánru. Dočkáme se i údernějších momentů, kterých není mnoho, ale rozhodně píchnou u srdce. Je evidentní, že toto není středobod či záměr snímku a nesnaží se tragických okamžiků nebo jejich nadměrným protahování využít a zneužít k ždímání divákových emocí. Jisté velmi předvídatelné události se stanou a je jen na nás se s tím vyrovnat a jít dál, což je hlavní, i když ne tak výrazné poselství. Mírné zklamání vyjádřím na úkor tématiky kresby a snění, které tu bylo mírně načrtnuto, ale dle mě trestuhodně nevyužito. Poměrně jednoduchoučká kresba slouží jako ideální zosobnění prostého života, ale zároveň nás svou roztomilostí a poetikou chrání a kontrastuje s okolní válkou. Trochu bíce jsem i očekával od hudební stránly po velkolepém vstupu úvodní Adeste Fideles, ale dalších velkolepých znělek už jsme se nedočkali. Celkově to není špatný film; jen je trochu nevýrazný, na onu tématiku neúderný a pro mnohý může být až nepříjemně zdlouhavý. Je to hlavně o uvolnění a civilního pochopení života, jeho možností a následky neduhů v okleštěném světě války. Jednoduché to totiž nikdy není. Slabší 4*

• 29.3.2018  04:03

Nejdůležitější zpráva: Spielberg ještě nepatří do starého železa! Toto je ryzí a nejčistší vlhký sen geeků a nerdů, kteří láskyplně vzpomínají na 80. a 90. léta, milují popkulturní vložky a kteří chtějí věřit, že sezení za monitorem je neomezuje v tom se stát legendou. Spielberg si vskutku vyhrál, naládoval našim očím a uším kouzelný virtuální svět se vším všudy, odkazujíc na nespočet instancí, které vás donutí pouze se blaženě usmívat. A proto tomu odpustíte mírné přehánění, nikterak hluboký a evidentně hodně stlačený příběh plný naivity, postavy, které by v reálu mohly být obézní, nikterak fešanoidní obyvatelé v distopickém světě, velmi stereotypního a neškodného záporáka či klasický spielbergovský slaďák na závěr. Je to na první pohled dost much, ale když vemu v potaz cílenou audienci a neskutečné nadšení tvůrců, kterým se dokonale povedlo toto dílo zmixovat ve fakt prima popcorn, tak nad nějakýma drobnostma mávnete rukou. CGI tu vypadá dobře, spousta hudebních klasik se prožene éterem, zasmál jsem se mnohokrát a odešel jednoznačně spokojený. Poctivý film, který vás zažene zpátky do dětských let. Nevirtuálně reálné 4*.

• 28.3.2018  04:08

Sliboval jsem, že s prodloužením původního seriálu budu ochotný hodnocení celého dílka zvednout, ale nemohu to dodržet. Během této doby jsem si přečetl mangu a tudíž jsem mohl porovnat, jestli 4 dílná OVA je optimálním zakončením. Odpověď je ano i ne. Děj v manze začne totiž tuze drhnout a přešlapovat otravně na místě, než se rozhodne se rozhoupat k očekávánému závěru. Tomu se zde vyhneme, přesto mě OVA až tolik nenadchla svým nekonečným omýláním onoho problému. Je to celý takový miloučký, Kaizaki a spol jsou dobráci od kosti, ale zároveň je to fádní a vyumělkovaný. Celou dobu spějeme k jasně danému konci, mácháme se v tom snad i naruby tři a půl dílu, ale když konečně má uhodit emoční bouře, tak tomu dáme prachbídnou minutku v úplném závěru (kvůli tomu je zde scéna Hishiro s fixkou silnější, i když by neměla). Trochu nevyvážené a necitlivé, nemyslíte? Nebylo to špatné rozloučení s hodňoučkou a poměrně bezstarostnou skupinou studentů, nicméně v tomto doporučuji přečíst pár posledních dílů mangy, které to zakončily mnohem elegantněji (čímž nerozumím, proč to zde bylo malinko jinak). Nic to nemění na tom, že tahle premisa byla trestuhodně nevyužita pro naprosto omletý příběh o malé romanci. Lepší 3* i nadále.

• 26.3.2018  18:05
    Mahó cukai no jome (TV seriál) (2017)

Jak bych to nejlépe popsal? Jako kdyby skvěle vypadající závodník se šel připravit na odrazový můstek ke svému dozajista působivému skoku a povedl se mu leda stylově vypadající placák. Tento temnější anime koncept "Krásky a zvířete" není z nejhorších nápadů. Zasazení do poloreálného světa s hlubokým podtónem magie ať už v prostředí či postav je dozajista povedený a Studio WIT bezezbytku využil potenciál k naplnění jejich až úchylných a opojných audiovizuálních choutek, minimálně v prvním seznamovacím arcu. Nicméně již tehdy je znát, že hlavní ucelený příběh se bude velmi líně potulovat obrazovce někde na pozadí a čas budou vyplňovat ne moc podstatné kličky za vedlejšími postavami, které se objeví (za velmi prapodivnách podmínek) a zase zmizí jak pára nad hrncem. Toto skryté shoujo (stále nechápu, proč to má tag shounen) nás začne cpát sladkou vatou a i když je jasné, že vztah hlavních postav je ústřední téma, kolem kterého se to vše točí, je mrzce chladný a snaží se vytvořit iluzi, že se zde odehrává něco velkého. Omyl, tohle je čistá a levná manipulace, která zapůsobí na méně náročné diváky. Kde jsou ty emoce? Kde je to budování vztahu? I když střed tomu dává pevnější strukturu a zdá se, že se někam ubíráme (je to stále teskně pomalý a prosáklý nudou), poměrně drsně depresivní a pro oči nepohodlný závěr to rozhodně nevytáhne, ale jen mírně podrží. Nebyl jsem zaujat žádným záporákem a všechna ta náhodná kouzlíčka, náhodné skutky, Chisino náhodné vyřešení problémů bylo spíše na facku. Jsem nucen odmítnout milou formu, protože obsah bylo jedno dlouhé, nemastné, necitlivé, prapodivné a táhlé brodění do země nikoho s rádoby milými odbočkami. Bolestivé a netvárné.

• 22.3.2018  01:09

Šmarja, mně bylo zle. Na začátek tedy poprosím, velmi slušně a s hodně vznešeným úmyslem: Prosím, nechoďte na to do kina, neplaťte těmto odpadním produkcím! Jistě, spousta lidí bude argumentovat: "Vždyť je to oddechové béčko, co tu děláš za scény?" Jen kdyby, protože tady se nepovedlo zhola nic. Idiokracie prolezla srkz naskrz scénářem, který by Vám zpatlal i Troška na koleni kvalitněji. Logické uvažování vyspělejší než u obsazených postav najdete u kapesníku. Všude vidíme jen oplzlou reklamu na Čínu, pozadí zelené jak brčál, klišé otřepanější a projetější co lehká dáma v důchodu, ba i u posmrtné řeči se zasměju více co zde. Roboti jsou docela sexy, ale když už člověk chce nějaký závěrečný megafight, tak se dočká naprosto trapného a antiklimatického konce. Ach jo. Škoda dalších slov. Hvězda jen za ok bitky a trolol píseň.

• 7.3.2018  00:01

Objektivně je to možná na 3, ale trapná neoriginalita mě subjektivně donutí jít ještě níž. Tomuhle filmu se povedlo jen několik detailů: Obsazení Bruce, začátek a pár drsnějších scén. Osobně jsem totiž nepochopil, o co tomuto filmu jde. Nejdřív se tváří vážně, navznazuje iluzi o kritice snadné dostupnosti držení zbraní v USA, aby poté nemístně prokládal vážný podtón mizerným humorem, glorifikoval zbojníky, kteří berou právo do svých rukou, čepoval nám stupiditu, naivitu chování mnohých postav a náhodičky, hloupě bránil Bruce před smrtí (bowlingová koule) a pak to neskutečně předvídavě a patosácky uzavřel. Jasný, kdyby si to hrálo na béčko, tak toho spoustu opomenu a odpustím, ale to by tam nesměly být dojímavé scény z nemocnice, pohřby a jiné. Nerozumím tomu, nerozumím, ale když si vzpomenu, že jsem se xkrát plácl přes čelo a pobavil jen nad poslední smrtí, tak to něco dokládá. Holt již stokrát omletá revenge story, která nemá v sobě ani špetku novoty.

• 28.2.2018  11:40
    Fate/Extra: Last Encore (TV seriál) (2018)

[Shlédnuto 5 epizod, drop] Tak to bychom měli. Co se nepovedlo A-1 u Apocryphy, tak se nepovedlo ani Shaftu u Extry. Co je špatně? Krom animace a neotřelého zasazení do herního světa úplně vše. Narozdíl od Apocryphy se zde pracuje defakto a pouze se dvěmi postavami, což naznačuje a slibuje dostatečnou hloubku charakterů podpořený zajímavými dialogy, ve kterých bývá Shaft jistý v kramflecích. Tak tu máš, diváku, jednu facku a ještě druhou, aby ses doopravdy probral z takového snu. Počkat..tak ale Fate..to jsou souboje, že ano..třetí, čřvrtá facka. Když by člověk čekal nějaké poetičtější pojetí Fate univerza, které se mu nakonec nedostává, tak by se mohl za normálních okolností spoléhat aspoň na ony šarvátky mezi Služebníky, jenže to by tam nějaké musely být! Je vskutku ctnostné použít poměrně známá jména lidských dějin či legend, ale co takhle nějaká mytologie jejich pozadí? Anebo co třeba nám vůbec vysvětlit, o co tady jde?! Samotný děj je reklamou na ženský orientační smysl a ona lenost cokoliv vysvětlit je buďto do nebe volající anebo jsou nám rozebrána fakta, která nás pramálo zajímají a to navíc ve špatných chvílích. Čeho zde dostáváme spoustu je shotů polonahé Saber, "umu" zvolání a automaticky opravujícího se oblečení Hakuna. Nezbývá mi než tento paskvil zmuchlat, zakopnout a lítostivě si povzdechnout jak Kocour, že Fate je jednoduše pasé jak klobouky. P.S.: S nabytím vědomí, že Nasu psal celý skript pro Extru, dostává zlatého bludišťáka v podobě vztyčeného prostředníčku.

• 21.2.2018  01:57

Idilistická a klasicky happy-endová Spielbergovina, která přesvědčí spíše lidi, kteří se tématicky motají kolem novinařiny. Sám jsem nikdy úplně neporozuměl tomu novinářskému hladu vydat cokoliv, co smrdí tajemstvím, i když by to mohlo poškodit samotný stát a je uvrhnout do vězení. Psaní pravdy? Relativní. Služba lidu? V dnešní době docela výsměch. O to větší zklamání poté je, že vlastně ony celé ty Pentagonské listy nejsou ve filmu nějak odhaleny a víceméně o nich víme jen to, že existovaly. Tak či onak, byl jsem mírně překvapen scénářem a režií, protože politické/žurnalistické drama by mě na první pohled téměř jistě uspalo, ale to tomuto filmu zdárně nepodařilo a udrželo to mou pozornost svou solidní strukturou a flowem až do konce. I přes to málo, co se tam děje, tak se to děje nepřetržitě a Hanksův šéfredaktor je dosti energický a zábavný zvedač telefonů, který přímo ztělesňuje onen novinářský drajv. S dovolením úplně nerozumím nominaci Meryl Streep na sošku, protože, při vší úctě, její postava je holt mdle napsaná, důležitosti skoro pozbývající a její závěrečné rozhodnutí, který se musí oplzle otřít o feminismus, v kontextu předchozího děje je prapodivný. Vůbec celý závěr jsou kilogramy nefalšovaného amerického patosu se snahou i o nějaký ten vtípek, který holt kříví ústa, ale u Stevena jsem si už zvykl. Žádná bída, v rámci možností záživný, ale nikterak dechberoucí snímek s nádechem zajímavé aktuální tématiky. Lepší 3*

• 25.1.2018  14:24

Ridleymu se to už pomale ale jistě rozpadá pod rukama; nedokáže jak udržet nit tak vymáčknout ze scén i mírnější nadprůměr. Krimi? Na to je tu šíleně málo napětí. Thriller? O žádné akci nemůže být řeč. Životopis miliardáře Gettyho? Trestuhodně nevyužitý! Hlavní trojice postav je velmi slabě napsána: Michelle Williams je zahnána do kouta, aby v tom koutě víceméně bez možnosti úniku zůstala, skvělý Christopher Plummer má až moc málo času na plátně na to, kolik by si býval zasloužil a Wahlbergova postava je úplně mimo a víceméně zbytečná. Ono žánrové přeskakování rozrušuje děj, nedá mu nikdy příležitost se soustředit a zakousnout do diváka a postrádá jakoukoliv pospolitost. Emocionálně na takovou to událost je to strohý a chladný, scénáristé dělají z postav blbce a závěr byl vyloženě na ručník. Hvězdy udělím jen za Ch. Plummera, zajímavější postavu Romaina Durise a výpravě/exteriérům. Ridley, mám tě rád, ale už stačí.

• 18.1.2018  11:26

Typická McDonaghovina. Rukopis Brugg či Psychopatů je cítit na hony daleko, Mcdonagh je totiž naprostý mistr tragikomického žánru. Scénáře v jeho podání jsou exkluzivitou a nikde jinde by podobná dávka nekorektnosti neměla takový šarm, aniž by smutnější pasáže neztrácely údernost a poslání. Za vlasy hodně přitažená sonda do společnosti zapadlejšího amerického městečka, o tom, jak je společnost v mnoha ožehavějších otázkách rozdělena, kde problematika práva a základního lidského chování nejde vysvětlit několika prostými slovy, je v první polovině dokonalá a ústřední trojice svým až extrémním počínáním baví, sprostě ale trefně hláškuje a okatě poukazuje na svou nedokonalost. Rozebírání problematiky by nám šlo, ale exekuce řešení onoho samotného specifického problému v 2. polovině začne postrádat drajv a McDonagh netuší, jakým způsobem chce film zavřít, zvlášť, když se na scéně začnou objevovat až moc vhodné "náhodičky". V tomhle mi Bruggy přišly vítaně optimističtější a s jasným závěrem silnější a konzistentnější. Když už ale sem tam klopýtně jinak bezchybný scénář, vše zachrání herci. Rockwellův policista je trefa do černého a McDormandova "rednečka" nespouští plyn z podlahy po celou dobu stopáže. Burwellův soundtrack celé satiře výsměšně napomáhá a brnká typickým americkým westerno-zapadákovem. Kvůli uvadající poslední třetině nepůjdu pro plné hodnocení, ale oproti Sedmi Psychopatům je to výrazně vyváženější dílo; Bruggy překonány nicméně nebyly.

• 16.1.2018  14:16
    Kokkoku (TV seriál) (2018)

Názorný příklad, jak přijít s poměrně zajímavým nápadem, ale nemít nejmenšího tucha, jak s ním naložit. První díly vás nacliffhangerují, napnou a pak to přijde: Jedno velké, nudné, zdlouhavé nic. Ironicky se tomuto anime daří úspěšně přenést zastavený čas do vašeho života, protože máte nepříjemný pocit, že čas nikam neutíká a že každý díl je snad nekonečný. Postavy celou dobu pobíhají tam a zpátky, tam a zase zpátky, brblají, neví, co dělají, stejně jako scénář a režie. Onen nápad totiž není tak složitý, ale je utopený a děsivě zpracovaný; 12 dílů je nezvykle zde až přespříliš. Motivace postav jsou až trapně prosté (záporák) a jejich chování není hodno inteligentního lidského uvažování. A když nedej Bože seriál vás zkouší rozesmát, tak je to taková křeč, že byste radši šli za zábavou na hřbitov. Drtivá část projektu se tuze nepovedla. Výjimky napočítate na prstech jedné ruky člověka, který o 3 už přišel: První polovina posledního dílu, kdy konečně dostaneme pozoruhodnější pohled na problematiku stáze (který je následně zavražděn pekelně nedůstojným koncem) a nášupový OP, který hodnotím jako jeden z nejlepších v historii. Nepřeskočil jsem ho ani jednou. Přeskočit ale toto anime? To Vám v klídku i doporučím.

• 15.1.2018  18:53

[Shlédnuty 2 epizody, drop] Spousta špatných anime minulou a předminulou sezonu byla tak bezskrupulózních, že se odvážila v titulcích na poslední epizodě dohodit obávané "To be continued". Nejsem si jistý, jak to bylo u nejotřesnějšího anime letní sezóny, které mělo něco společného (velmi částečná pravda) s telefonem, ale tento počin urputně křičí na hony daleko jeho pokračováním/restartem. Příběh se zdá mít naprosto identickou blboidní šablonu, trpící stejnými neduhy. Nebudu pokoušet štěstí, že by se to náhodou dostalo do pozitivních dojmů; to radši si vsadím káru na to, že Lichtenštejnsko porazí Kanadu v hokeji. Vše důležité máte od Starletky (hošánek není na lolitky, ale hnedle nezapomněl zaslintat si u její maminky, tak že by byl na..?). Pápá!

• 15.1.2018  18:30
    Koi wa ameagari no jó ni (TV seriál) (2018)

Na první pohled by se mohlo zdát, že toto dílo bude poměrně obyčejná romance o vztahu mladé studentky se starším pánem a peripetiích s tím spojené. Je třeba zdůraznit, že na poli romantického žánru je celé provedení tohoto anime jako když vám vítr vyrazí okna a vy se můžete nadechnout svěžího vánku, který jste necítili už věky věků. Co se Studiu Wit nepovedlo u sterilní adeptky a jejím zvířeti, tak vybrousilo k dokonalosti zde, až se tomu dá těžko věřit. Zakomponovaný retro vizuální háv mě přiváděl slzným očním orgasmům a krásně melodická/melancholická hudba atmosférických scén mě unášely na vlnách blaha. Kdyby jen zůstalo u toho, ale komplexnost děje, který vodí za ruku dokonalá režie, nutí člověka permanentně uvažovat a pokládat si otázky. Šarmantní ústřední duo neřeší pouze nekonvenčnost jejich vztahu, ale též vedlější palčivé otázky vlastní minulosti, s jejichž vypořádáním budťo nemůžou nebo nechtějí hnout. Masami a Akira jsou krásně lidští, plný obav, skepsí, ale i nadějí a ochoty hledat naplnění jejich života. Jejich cesta, porozumění, slovní výměny a mírně filozifické debaty jsou kouzelné. Proč, když se takto rozplývám, tu nesvítí plný počet u mého hodnocení? Bohužel, látka, ať už byla pojata velmi citlivě a umně, byla až moc náročná na 12 dílů a jediný, velmi velký neduh, je nešťastný sprint v posledních dílech. Jak se nitky natahovaly a agilně vedly, tak byly spojeny až neurvalým násilím; postavy, které byly vedeny jemně za ruku, byly postrčeny zezadu parní lokomotivou a toto rozrušení jsem nemohl zkousnout. Tohle si naše dvojička nezasloužila a doteď nerozumím tomu, proč jsme neměli o 2-3 díly více. Potenciál k něčemu velkolepému tu totiž byl neskutečný, čímž to takto zůstane bohužel pouze u anime velmi povedeného. 4*

• 15.1.2018  14:45
    Killing Bites (TV seriál) (2018)

Doplňující tagy: Prsa, zadky, explicitní ecchi v mnoha případech za hranou znechucení, plno podivných soubojů za ještě podivnějších podmínek, extra stupidní scénář, National Geographic meets X-men, trilliony udivených a překvapených obličejů, příběh nedávající smysl. Já porozumím tomu, když se někomu přes snahu něco nepovede, ale tohle je doslova flusanec do vašeho obličeje; urážka, kdy tvůrci schválně se vykašlali na všechno a rozhodli se co nejvíc otupit váš mozek. Týden co týden jsem si musel brát prášky na žaludeční nevolnost a nejíst cca 5 hodin před shlédnutím, abych měl jistotu, že se mi neudělá zle. Pro intelektuálnější lidi, co já, je to odpad, hvězdu tomu nechám za nějaký ok souboj a ok grafické zpracování. Jestli ale udělají sequel, tak si dám výlet do Japonska a ukážu jim, kdo má ostřejší zbraně.

• 15.1.2018  14:38
    Violet Evergarden (TV seriál) (2018)

Napsat komentář k Violet Evergarden je nakonec pro mě komplikovanější, než jsem před posledním dílem očekával. Upřímně, mohlo to dopadnout ještě hůře (po seznámení s předlohou a jaké změny studio Kyoto Animation udělalo), ale i tak cítím v ústech pachuť a můj obličej vyzařuje nadšení závodníka na posledním místě. Udělám to jednoduše, jelikož se mi o tom bude lépe takto mluvit a rozdělím toto anime na 2 části: První je na do 9.-10. dílu, druhá je zbytek až do konce. Co vás uhodí z fleku jsou produkční hodnoty této show. Graficky je to synonymum pro fantazii, ať už smysl pro detail, exteriéry nebo záběry na Violetiny ruce. Podobně, jako si u Made in Abyss přizvali zahraničního mladého skladatele Kevina Penkina, aby nahrál nejlepší anime OST minimálně minulého roku, podobně se zde zadařilo Evanu Callovi a nejde než jen chválit dokonalý audiovizuál. Příběh je položen na základech těžké sentimentality a má až přemrštěný harlequinovský feel levné novely z červené knihovničky pro přecitlivělé teenagerky. Pro mnohé určitě velké odrazení a pokud na to nemáte buňky, tak předem varuju, abyste opustili loď. Postava Violet je totiž emočně vyprahlá a neznalá a je na čase se naučit, co je to cítit, vnímat a vyjadřovat pocity. Touto premisou nás příběh vede epizodní strukturou krok za krokem skrze vcelku milé a romanticky melodramatické odbočky ze života Violetiny práce; kvalitativně to má stoupající tendenci až k 9. dílu. Tento díl by totiž mohl být se vší vážností a legitimitou závěrečný (anebo onen 10., který by byl takovou pěknou mašličkou). Jenže ze zvláštních důvodů není a seriál pokračuje válečným arcem, který nesmyslně začne kašlat na jakoukoliv realitu vybudovanou v předchozím dění a pro mě nepochopitelně srthně děj do béčkově akčních vod. S doposud vybudovanými nadějemi jsem s velkou dávkou tolerance něco odpouštěl, ale poslední díl už si zahrál na nejhorší druh bondovky a zbytek vyplnil přeslazenými flashbacky a výjevy, které v tu dobu už nikoho nezajímájí, nebaví a které s nikým nepohnou! Vyvstává mi otázka, proč nebyly díly nějak lépe přeskupeny, aby se tomuto fiasku vyhlo, ale to už se nedozvím. Ze strojové Violet se stala slečna, která by mohla plnit kanistry svými slzami a ze mě pořádně rozčarovaný divák. Je mi jasné, že předloha pravděpodobně nestála ani za zlámanou grešli a KyoAni u mě hrdinsky udělali v příběhu obrat, bez kterého bych tu láteřil ještě o třídu hlasitěji. I tak je zklamání víc než výrazné. 3*

• 15.1.2018  14:22
    Vzdálenější než vesmír (TV seriál) (2018)

Nečekané, dobrodružné a pro mě i největší překvapení této zimní sezóny. S přívalem hordy anime v této sezóně točíc se kolem tématu Cute girls do cute things (CGDCT) jsem se chtěl vyhnout téměř všem, ale zvědavost mi nedala o příběhu o cestě na Antarktidu spát. Dobře jsem udělal. Kupodivu, ať už premisa o cestování mladičkých děvčic vstříc nehostinný kontinent zní ze sfér ryzího sci-fi, nedá se říct, že by Madhouse k ní přistoupil ledabyle a líně. Už to, že první epizody strávíme dlouhými přípravami a ne, že od začátku jsme fláknuti za polární druh, zní náležitě svědomitě. Sympaticky různorodá (každá má své klady i zápory, Hinata je šášula) sebranka mladých dam bojuje velmi uvěřitelně i s potřebnou dávkou vítaného šarmu a humoru proti překážkám stojící v dosažení jejich cíle, energicky a důvtipně řeší problémy, a i když notný kus dětské naivity přítomný je, nejde tomu vytknout milý entusiasmus a nadšení. Jejich charaktery mají parádní vykreslení, každá má svou roli a nemůžu zdaleka o žádné říct, že by mi vadila či byla nějak na facku. Chválu musím též pět hlavně na příběh. Má naprosto strojový a konzistentní tempo i kvalitu bez žádných výkyvů (což se snáze řekne než provede) a neustále dodává pozoruhodné a realistické momentky ze života členů expedice míchané s mírnou ztřeštěností dívek, fórků ale i milou dávku emocí (předposlední díl je výjimečně silný i na poli všech anime). Po výtvarné stránce zaujmou hlavně exteriéry, nicméně ne každý si hned zvykne na bílé obrysy postav; hudebně je to slušné, opening je roztomilý. Co tomu vytknout? Ne, nečekejte nic převratného, nic co by vás vyhodilo ze židle, ale setsakra příjemný a inteligentní zážitek. Každý týden jsem věděl, že toto anime mi přinese moji potřebnou dávku klidu a ono nikdy nezklamalo! Tato cesta mě bavila a dost možná si uzme u mě žezlo za nejlepší anime této sezóny. Právoplatně. Lepší 4*.

• 27.12.2017  22:35

Suverénně největší zklamání této sezóny. "Děti velryb" velmi návodně demonstrují, jak se dá jednoduše zničit neobvyklá premisa. Tajemný svět, obyvatelé ztraceného plavidla ovládající kouzla, která si vybírají svou daň a plejáda nezodpovězených a zvědavých otázek, je téma, který by vždy získalo můj souhlasný podpis. Toto nadšení je podpořené i velmi neobvyklou, za to dokonale romanticko-vodovkovou kresbou malebných pozadí a i postavy jsou ztvárněny tak, že kolem sebe roznáší sympaticky milou atmosféru. První 2 epizody navnazují diváky jak sirup vosy, jenže vše se to lomí a Bahenní velryba dostává čistý zásah třetím dílem, ze kterého se až do konce nevzpamatovává. Bezradnost režie i scénáře příběh stáčí loď k břehům absurdistánu a postavy odhalí svou totální plochost ukrutně strašidelnými dialogy. Seriál se snaží povětšinu času navodit naivně umělé melodrama a téměř až dětinsky a protivně si vynucuje divákovy slzy, které nemají šanci přijít, když jsou protagonisté prázdní jak dálnice na Antarktidě. Děj se babrá v nelogičnostech a chrání nesmyslnými zákroky postavy před neblahým osudem anebo jim naopak naděluje takový osud, aby o tom mohl skládat zvláštně ložené, ale jinak vcelku pěkné písně. Prvky náboženství a glorifikace smrti mě zanechaly v nevěřicných pohledech utopených v mých dlaních a já se jen modlil, aby to utrpení co nejdříve skončilo. Alespoň pro mě, protože na 2. sérii mě nedostanou i kdyby mě natahovali na skřipec. Takto se, pánové a dámy, v přímém přenosu mrhá potenciálem a vyhazuje jinak krásná forma na bezcharakterním a útrpném příběhu. 2* pouze za animaci a hudbu.

• 25.12.2017  15:14
    Flip Flappers (TV seriál) (2016)

Zapadlé, neurvalé, pološílené anime, které by si dozajista zasloužilo větší pozornost. Flip Flappers je shluk nesčetných inspirací z mnoha jiných anime, přičemž si tvůrci i nastínili/nakreslili takové prostředí, které jim dává neomezené možnosti k operaci. Vše se točí kolem buddy dvojičky Cocony a Papiky, kde prvně jmenovaná reprezentuje odměřenost, druhá až nepříčetnou energii. Inspirace z různých "Triggerovin" a "Gainaxovin" je zcela okatá a fanouškům těchto studií určitě zaplápolá srdíčko, když na plátně budou probíhat všechny druhy megalománií spojené s excentrickým výtvarným pojetím nápodobné seriálům jako Kill la Kill anebo Guren Lagann. Tohle všechno je hezké, ale nejde si nevšimnout i zřetelných nedostatků a záležitostí, které měly k dotažení daleko anebo se nad nimi vznášelo nemálo otazníků. Postavy jsou rozebrány s až ohlušující nevyrovaností: Cocona si projde komplexnějším vývojem, ale podobně důležitá Papika? O té defakto nevíme vůbec nic a je pouhopouhým čistokrevným katalyzátorem a spouštěčem šíleností a až doslovně otravným synonynem k 5. mluvnického pádu: Volám "Coconaaaaaaaaa"! Děj je zpočátku jedna velká zmatená hra, která se ale bohužel přerodí do solidnějšího dramatu až k samotnému konci s hodně ohraným tématem "přátelství překoná vše". A ony slavné odkazy? Zde už by se chtělo nad tím zamyslet, jestli skutečně odkazujeme anebo už dokonce krademe. Jistě, mě všechny ty narážky na slavné anime či i hrané předchůdce baví a nasmál jsem se nad nimi dosyta, ale ono jich je tolik, že až vzniká dojem, že anime vaří z vody a pomáhá si právě nápady z jiných show. Kdo si dozajista užije, jsou milovníci neomezené akce a roztomilých, za to spoře oděných dívek. Kvalita multibarevně pozitivní animace a velmi rozumné ozvučení (upřímně jsem rád za oddech od hlasivek ústřední dvojky) zdatně napomáhá hemžení na obrazovce a musím s ostatními souhlasit nad milým ED. Závěrem bych chtěl podotknout jediné: Pro mě osobně tento styl anime není a je velmi pravděpodobné, že to platí pro i pro mnoho jiných. Vážím si hlubších hodnot a ze ztřeštěné legrace jsem nejspíš definitvně odrostl. Pokud ale vy ne, tak nejde toto frenetické dílko nedoporučit. Horší 3*.

• 22.12.2017  09:09

Uplynul téměř rok, kdy jsem byl naposled na muzikálu. Zatímco z La La Landu jsem odcházel vesměs nadšený, tentokrát jsem si držel hlavu v dlaních. Toto měl být Jackmanův vysněný projekt? To ses panáčku pořádně sekl. Co si budeme namlouvat, muzikálové prvky nejsou špatné. Písně jsou povedené, ve většině případů i chytlavé a herci citlivě procítěné, nicméně svou moderností do 19. století pramálo pasují. Podobný názor mám na choreografii tanců, která kreativní je, ale v mnoha momentech je až nevhodně a třesknutě přemrštěná a naspeedovaná. Čistou chválu tedy po vzoru herců zapěju jen na živelné herecké umění Jackmana, kameru a jedinou smysluplnou postavu Zaca Efrona. Ano, scénář by si totiž zasloužil nejhorší možnou známku, protože vážnější filmová inscenace si takovou to snůšku naivních a vyčpělých klišé nezaslouží. Příběh je omšelý, k naprostému naštvání absolutně neoriginální a jeho směrování k aktuální světové problematice o všeobecné rovnosti na facku. Zápletka je prostá jak lístek do tomboly, kde problémy jsou vyřešeny mávnutím kouzelného proutku. Chování postav postrádá jakoukoliv dospělost, smysl pro logiku a jejich překotnost je až fascinující, zanechávaje otázky, jak je možné, že někdo mohl něco takto pokryteckého schválit a myslet si, že budou diváci nad tím uznale pokyvovat či to minimálně tolerovat. Kdyby to byl film o dětech a pro děti, tak jsem schopen přihmouřit oči a přijmout to jako příběh o prvním kamarádství, ale v rámci této formy a na příběhy prázdnější struktuře muzikálu je to stále až moc bezcharakterní, mělké a bohužel velmi hloupé. 45%.

• 18.12.2017  15:07

Jiné Star Wars než jsem byli zvyklí. Lukeovo zklamané prohlášení "This is not going to go the way you think" je až charakteristické a je evidentní, že Johnson chtěl zanechat v této sáze svůj vlastní rukopis. Doposavadní fanoušci se proto rozdělí zhruba na 2 tábory a téměř zákonitě se rozdělí na "Abramovce+Lucas" vs "Johnsonovci". Nejmarkantnější rozdíl je v postavách, když jejich kontinuita ze 7. epizody je Johnsonovi naprosto ukradená a dělá si s nima, co chce. V počtu představených charakterů budu na straně Abramse, protože Johnson jich sleduje až přespříliš, což doposud v Hvězdných válkách nebylo ani zdaleka typické. Nechválím to, zdržuje to a odskakuje to od podstatného dění a v konečném zúčtování zjišťujeme, že polovina z nich byla pro děj velmi, velmi zbytečná (Finnova postava je jedna obrovská vata). V rámci psychologie je to mnohem lepší: Trojice Kylo, Rey a Luke jsou napumpovány různými, za to zdařilými motivacemi a divák by se ani trochu nezlobil, kdybych se film točil jen kolem nich. Nicméně i zde nepanuje úplné azuro, a i když dojde hned k několika nečekaným, za to v jistém slova smyslu vítaným obratům, pár z nich dopadne děsivě antiklimaticky (viz. zmíněná Jonhsonova postavová a příběhová kontinuita) a mě osobně (nebudu jediný) zanechalo na pochybách, jestli to skutečně bylo nutné. Samotný příběh též není zrovna chválihodný: "Escapismus" v celé své kráse, a i když realita povstalců je syrově nepříjemná, asi bych jistou deuxku uvítal (byla pateticky použítá v jiných, trapnějších scénách) a otevřel konkrétnější cesty, jak by Abrams mohl v 9. epizodě navázat, protože aktuálně ho čeká naprostý mišmaš, který mu zhola nezávidím. Zklamaný jsem i z četnosti soubojů: Tohle jsou Star Wars! Probuďte se! Proč z toho mám takový Star trekovský feel? Naopak pochválím herecké výkony, obzvlášť Mark Hamill a Adam Driver předvedli nadprůměrnou psychologickou etudu; hateři Kyla se můžou jít zahrabat. Efekty důstojné, hudba slušná. Celkově si nebudu stěžovat na požitek z 8. epizody, protože nebyl špatný. Nejsem odpůrce Johnsonova směru, jeho styl by potřeboval více refinovat, být čistější a přesnější. Okleštit ty pokusy o legraci, přidat na epičnosti, souboje, přímější směr, tak tu máme epizodu úderností nápodobnou legendárnímu Impériu vracející úder. 75%.

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15