demented

okres Ružomberok
Unfortunately Undead

• 6.12.2006  13:09
    Poseidon (2006)

Filmu najviac poškodila krátka stopáž. Síce Poseidon sa prevráti už zhruba v nejakej 15. minúte filmu, ale zostávajúcich 70 minút na popísanie všetkých udalostí je prekliate málo. Pritom je táto 70-minútovka doslova nabúšená dejom a nenechá ani na chvíľu vydýchnuť. Bohužial, všetky scény sú veľmi skratkovité, nedotiahnuté, všekto sa hrnie rýchlo do predu... Najviac si to odskákala psychológia postáv. Jednotlivým postavám nie je venovaný takmer žiadny priestor a potom, keď ku koncu odpadávaju ako muchy, divákovi je to sakra jedno. Celkový snaženie hrdinov a útek z Poseidona ako by v mnohom z oka vypadol Herlinovmu Deep Blue Sea. Miestami som mal pocit, že naozaj sledujem tento spektákl a čakal som, kedy sa na scéne objaví nejký ten žralok :)

• 5.12.2006  21:51

To, že koľaje na amerických výškach sú prešpikované rôznymi úchylnými kultami a sektami (vrátane voodoo), je myslím jasné každému. Tak prečo o tom točiť pre boha film? :) Voodoo sa chce hrať na temný thriller (určite však nie horror), bohužial mu to veľmi nejde. Režisér Eram sa asi bojí pohľadu na krv a zrejme je brutalny pacifista, pretože sa tu nedočkáme ani žiadnej mordy (vlastne jedna tu je, ale to sa nepočíta). Neprispieva k tomu ani Corey Feldman, ktorí sa síce snaží pôsobiť vážne, ale nie je mu to veriť ani za mak a každú chvíľu som čakal že povie nejaký vtip alebo spraví nejakú sprostosť. Bohužiiaľ nestalo sa tak. Trochu nadhľadu by skrátka neuškodilo.

• 5.12.2006  11:54

Hong-kongská odpoveď na Romerov Dawn Of The Dead. Skôr ako o horor ide však o crazy komédiu. Nie to zlé, ale mohlo to byť lepšie :) K srdcu mi rozhodne neprirástli zombíci, ktorí vyzerajú jednoducho strašne (v tom zlom slova zmysle).

• 3.12.2006  14:06

Doporučujem vypnúť tak 20 minút pred koncom, aby sme sa vyhli brutálnemu moralizovaniu na tému rodina, práca, čo je správne atď. Inak je film celkom v pohode.

• 2.12.2006  02:12

Mierne atypický Fulci. Tentokrát sledujeme multimilionára náhle umierajúceho na rozsiahle krvácanie. Dotyčný prosí svoju dcéru zo záhrobia, aby zistila, kto stojí za jeho smrťou. A ako to už v kriminálkach býva, každý má svoj motív. Či už macocha alebo nevlastný brat, ktorí majú záujem o jeho majetok alebo neverná manželka. Nebyť v priebehu filmu niekoľkých záberov na mŕtvolu v rôznych štádiách rozkladu (rozožieranú červami), tak si ani neuvedomíme, že sledujeme horor. K tomu hrá krásna melodická, synťáková hudba. Ach jaj. A pri tom sa ten film tak krásne začal. Síce to nie je Fulciho najhoršie dielo, ale mám pocit, že tento krát by maestro urobil lepšie, keby pokračoval v spomínanej prvej scéne a natočil radšej porno :)

• 30.11.2006  13:43

Trošku mi unikajú názory ostatných užívateľov. Neviem, možno som videl iný film, ale mne na ňom nič nepochopiteľné nepripadalo. To DaVid´82: Prečo pre boha zmätený dej? Čo bolo na ňom zmätené? To Kordus: Chýba prepojenie scén? Kámo, pri pozeraní napr. Mementa alebo Nezvestných si musel byť riadne zmätený :) Inak je to totálny, ničím výnimočný štandard, akých sa v Japonsku, resp. Ázií natáčajú tony.

• 28.11.2006  12:38

Vraždiaci klauni síce nie sú až taký zábavní, ako by mohli byť pri trošku väčšej snahe, ale snaha sa cení aj tak. A ústredná pesnička v podaní The Dickies je jednoducho geniálna :)

• 27.11.2006  13:36
    Heartstopper (2006)

Aj Vás vždy zaujímalo ako by mohol vyzerať mix filmov Halloween 2 a Shocker? Vďaka Bobovi Keenovi už tento závažný problém nemusí trápiť nikoho. Johnatan Chambers (zrejme neúspešný kardiológ) sa baví tým, že ľuďom na počkanie vytrháva srdcia z tela. To sa kompetentným nepáči, a preto sa mu snažia túto zábavku zatrhnúť usmažením na elektrickom kresle. A to usmaženie myslím doslova. Lenže Jonathan nezaháľa a počas pitvy sa preberie. A keďže mu svoje telo už tak dobre neslúži, treba si nájsť nejaké iné. Vhodného kandidáta, ktorý by bol schopný prijať a uniesť túto poctu, nachádza v mladej a životom unavenej Sáre. Že sa to Sáre asi páčiť nebude, to je pochopiteľné. Zábava tak môže začať... Film je pevne zakotvený v béčkových vodách, a preto mu malichernosti typu dej, herci, rôzne nelogičnosti ... vyčítať nebudem. Snáď len poviem, že vysledk nedopadol vôbec zle (na druhej strane ani moc dobre) a odsýpa mu to celkom slušne. So svojimi vzormi sa však rovnať nemôže ani náhodou.

• 26.11.2006  13:36

Solídny film, bohužial trpí syndrómom väčšiny francúzskych filmov, t.j. výborný rozbeh, ale potom to už ide dole vodou a končí v kalných vodách šedivého priemeru. Príbeh akoby vystrihnutý z niektorej Barkrovej Knihy krvi, kvalitatívne sa pohybuje na úrovni tých slabších počinov a skôr ma bližšie k filmom ako Saint Sinner či Nightbreed, než k Hellraiserovi.

• 23.11.2006  02:09

U nás vyšlo pod názvom Ve znamení draka. Joji (Hiroyuki Sanada) bol ako malý harant unesený a vychovávaný v Amerike. O pár rokov neskôr sa dozvedá o smrti svojho brata-dvojčaťa a vydáva sa do Japonska, aby spoznal svoju rodinu (teda aspoň čo z nej zostalo - slepá sestra, ktorá napriek svojmu handicapu bravúrne ovláda kung-fu a zlotrilý strýko) a vniesol trochu svetla do záhadnej vraždy svojho brata (rozstrielaný na cucky). Čo sa takmer celý film tvári ako kriminálna dráma, sem tam okorenená nejakou tou úsmevnou/naivnou bojovou scénou, to sa v zhruba poslednej polhodinke zvrhne do takmer neuveriteľného kung-fu masakru, nad ktorým ostáva niekedy rozum stáť :o) Hiroyuki Sanada skrátka umí :)

• 20.11.2006  18:17
    Lesy (2006)

Soft hororík pre pubertiačky :), ale atmosféra starých hororov, záverečný splatterový masakrík, ako aj prítomnosť Bruca Cambella, poteší.

• 17.11.2006  10:58
    Auta (2006)

Moralizujúca nočná mora. Deti si ju nepochybne užijú, ale to je asi tak všetko. Neuveriteľne plytký, stokrát prežutý a vypľutý príbeh, obsahujúci snáď všetky možné klišé a len nepatrnú štipku zábavy. Až zarážajúco vysoký je výskyt moralít, ktorých koncentrácia v prepočte na mm filmového materiálu je snáď vyšia ako vo všetkých predchádzajúcich animákoch od Pixaru dohromady. Je tragické, keď si uvedomíme, že jediným "originálnym" prvkom je nahradenie ľudských charakterov autíčkami. Škoda. Pixarovské filmy som bral ako istotu, ale tetno krát si Pixar teda pekne nabil hubu.

• 8.11.2006  13:56
    Zamoření (2006)

Variácia na Midwichské kukučky, tentokrát made in zombie. Ako nápad je to zaujímavý, ale výsledok je bez chuti. Neviem čo bolo zámerom tvorcov, ale tento zlepenec, zabŕdajúci do rôznych žánrov (pričom si z nich samozrejme to najlepšie neberie), asi nedopadol ani podľa ich predstáv. Síce je pekné, že film má spád a ubehne pomerne rýchlo (veď má len necelých 80 min), ale už ťažšie možno obhájiť absenciu deja, ťažkopádny scénar či smiešné herecké výkony. Ani deti nevyzerajú ako zombíci a o nejakých šťavnatých krvavých scénach si môžme tiež nechať len zdať :) Tých pár vrážď je natočených buď veľmi decentne, alebo sa odohrávajú mimo záber (ako veľmi nefér mi prišla hlavne druhá polovica filmu, kedy sa deti vyzbrojili strelnými zbraňami). Slabý priemer.

• 5.11.2006  23:21
    Síla (1994)

V podstate priemerné béčko. Duša zavraždeného policajta sa premiestní do tela svojho mladšieho kolegu, aby vykonala pomstu (žeby sa niekto mierne inšpiroval Vranou? :)). Háčilk spočíva v tom, že náš hlavný hrdina o tom nemá ani podtuchy a keď duša mŕtveho prevezme občas vládu nad jeho telom, nič si nepamätá. U nás vydal Intersonic pod názvom Sila.

• 5.11.2006  20:14
    Hannibal (2001)

On taký zlý film vôbec nie je. Naopak si myslím, že Ridley Scott odviedol celkom slušnú prácu. Keď už by si niekto zaslúžil vynadať, tak je to samotný Thomas Harris. Na to že Haniballa písal vyše 10 rokov, je tá kniha pekná sračka a porovnávanie s Mlčaním jahniat je naozaj scestné.

• 5.11.2006  20:05
    Enigma (2001)

Ak kto mám porovnať s knižnou predlohou, vychádza mi bohužiaľ len slabší priemer.

• 20.10.2006  23:22
    Mutant 3 (2004)

O poznanie slabšie/nudnejšie/nelogickejšie/trapnejšie než predchádzajúce dva zárezy, ale aj tak sa ešte stále jedná o pomerne zábavné béčko.

• 19.10.2006  17:09
    Faktótum (2005)

Keďže som s Bukowského tvorbou dôverne oboznámený (v určitých etapách mojho života som k nemu nahliadal ako k životnému vzoru :) ), nadšenie väčšiny nezdieľam. Adaptácia je to síce pomerne verná, aspoň čo sa týka dejovej stránky, ale v ostatných smeroch bohužiaľ zlyháva. Hlavným nedostatkom je prílišná umiernenosť a krotkosť, s ktorými sa v knižnej podobe či už Faktóta alebo iných Bukových diel nestretnete. A tak Chinaski vo filme skoro vôbec nepije, nešuká a nedajbože aby povedal nejaké sprosté slovo. Zatiaľ čo knihy ma svojim svojráznym humorom dostávali do kolien, u filmu som sa len mierne pousmieval :) Taktiež mi trochu vadil Matt Dillon. Nieže by to nezahral dobre (ten jeho apatický a "mám vás všetkých v pi*i" výraz a postoj boli výborné), ale obsadiť do úlohy Chinaskyho (škaredý a zjazvený vágus) takého fešáka akým je Dillon, to je trochu na zamyslenie :)

• 15.10.2006  20:07

Výborný komix, priemerný film.

• 3.10.2006  13:26

Jedno z tých lepších pokračovaní. Wiseman do nás láduje ďalšiu dávku svojho zamotaného a slabomyselného príbehu o večnom súperení dvoch znepriateľených rodov, nad ktorým sa otrlejší divák len škodoradostne škerí a tí menej štastní len nechápavo krútia hlavou a klopkajú si na čelo. (Sorry Len, ale vytváranie mytológií radšej nechaj na iných.) Vrátila sa aj Kate Backinsale, čoby pracovníčka S/M salónu, ktorá žaidneho fetišistu či latexového maniaka nenechá chladným. Tak trochu som naivne dúfal, že príbeh sa bude krútiť okolo nového kríženca Scotta Speedmana. Chyba lávky - ten je odsunutý na druhú kolaj a hlavnú úlohu si u pána režiséra/manžela vyšukala božská Kate :) Napriek tomu je to veľmi slušný film (aspoň v porovnaní s jednotkou).

• 29.9.2006  13:03

Filmy o Ružovom panterovi sa mi kedysi páčili. Dnes už ale nemám 15 rokov a preto Sellerovský infatilný humor mi už taký vtipný nepripadá. Každopádne si myslím, že Steve Martin je dôstojným pokračovateľom odkazu Petra Sellersa rovnako ako tento film pokračovaním, resp. remakom série o Ružovom panterovi. Samozrejme sú tu aj špecifiká ako snaha zapáčiť sa americkému publiku, snaha napchať čo najviac atribútov série do jedného filmu a čo ja viem čo ešte :)

• 27.9.2006  15:37

Klasický príbeh o dr. Frankenstainovi a jeho výtvore, tentokrát zasadený do súčasnosti. Dr. Viktor Franks je umiestený v ústave, kde je vypočúvaný psychiatrom na posúdenie jeho príčetnosti a spôsobilosti na súdne konanie, v ktorom má byť obvinený z niekoľkonásobnej vraždy. A tak začína rozprávať príbeh o svojom výkume s nanotechnológiou, schopnou zregenerovať a oživiť mŕtve bunky. Zaujímavý je fakt, že to nerobí pre dobro ľudstva, ale len aby si zarobil na porsche a nejakú tu vilku. A na kokain samozrejme. Je to skrátka dosť veľký parchant - čo je jedna z odlišností v porovnaní s klasikou. Vlastne tých odlišností je tam viac. Clekovo sa ale dej pohybuje v zabehnutých a predvítateľných koľajách a výraznejšej odbočky sa nedočkáme. Monštrum vypadá ako spevák skupiny Slipknot a trhá končatiny na počkanie. Čo sa týka gore efektov - málo a priemernej kvality, zhruba na úrovni lepšieho televízneho filmu. Celkovo je to trochu nuda, ale naštastie film trvá len zhruba 80 minút a dá sa to pretrpieť.

• 26.9.2006  14:26
    Stopy krve (2006)

Filmu by určite prospela kratšia stopáž. Nekonečné naťahovanie naháňacích/skrývacích scénok zbytočne brzdí, v dôsledku čoho pôsobí film veľmi nudným a uspávacím dojmom. Mne sa podarilo zaspať minimálne 3 krát a to som ho pozeral cez deň :)

• 23.9.2006  16:08

Najviac ma na tomto filme dožralo, že Yuzna ignoruje akékoľvek pravidlo, nastolené v predošlých dieloch, ktoré sa mu nehodí do scenára. A tak napr. sa Julie mrzačí, aby zabudla na hlad, hoci ja som si vždy myslel, že zombíci žerú mozgy, aby utíšili bolesť. Taktiež som neprelúskol fakt, že Yuzna rezignoval na akýkoľvek humor (pokiaľ nerátam jeho režisérsku impotenciu a rôzne kiksy a scény, ktoré zrejme vtipné byť nemali). Odhliadnúc od nudného, trapného (posatava Rivermana, pokiaľ bol teda ešte na žive) a dementného deja a absencie logiky (na čo sme si už mohli u Yuznových filmov zviknúť), nám ostáva vcelku obskurné dielo, ktoré by som ale do série ROTLD nezaradil. Aby som iba nekritizoval, musím pochváliť masky a triky, ktoré sú na veľmi slušnej úrovni (scéna, kedy sa objaví vylepšená Julie a Riverman v brnení sú bezchybné). Taktiež prvých 10 minút a posledná štvrťhodinka filmu sú strašne fajn a myslím, že je to to najlepšie čo Yuzna kedy natočil. Bohužial tá vata medzi tým sa nedá odfúknuť mávnutím ruky.

• 15.9.2006  12:43

Milionkrát obohratá šablóna, kde dej je možné predpovedať s 99 %-nou pravdepodobnosťou minimálne hodinu do predu :) Trocha originality a prekvapenia by rozhodne nezaškodilo. Napriek zdanlivo zaujímavému (prinajmenšom šialenému) konceptu (a prítomnosti Knoxvilla samozrejme), je celkový dej až prekvapivo umiernený a mdlý. Z letarigie ho občas vytrhne nejaký podarený vtip (pár ich tam je "Volám sa Jeffy Dahmor. S "o". " ), ktorý je ale následne zabitý ústrednou milostnou zápetkou. Klišé strieda klišé (myslené smrteľne vážne) a záverečná trojka - srdcervúce priznanie, rozchod, zmierenie - je už len pre masochistov. Celkovo môžeme film zaradiť k blízkym príbuzným Shallow Hall a Stuck on You bratov Farrellyovcov (produkovali aj Ringera). Čo sa týka Johnnyho Knoxvilla, nemám námietky. Toho retardovaného som mu veril, dokonca aj vtedy, keď sa na neho nehral :o)

• 12.9.2006  13:32
    Pirani útočí (TV film) (1995)

Remake (v dobe svojho vzniku) 20 rokov starého filmu, ktorý sa na chlp podobá na originál. Čo je dosť smutné, pretože aj triky sú na úrovni roku 1975. Ale na druhej strane, čo by sme čakali od televízneho filmu, že? Zábavná béčkovosť vyviera zo všetkých strán, takže je to za *** :)

• 12.9.2006  12:58
    Sleepwalkers (1992)

V celku zábavná vecička o "upíroch", ktorí vysávajú životnú silu z nepoškvrnených panien ( to sa im teda nemôže stať, že by sa niekedy prejedli ). No zabával som sa celkom dobre, hoci to zrejme nebolo hlavným zámeromo tvorcov. Čert to ber! Chcel by som ešte pripomenúť, že sa nejedná o adpatáciu žiadnej Kingovej poviedky alebo románu, ale King napísal po prvý krát fungl nový a pôvodný scenár.

• 10.8.2006  22:52
    Márnice (2005)

Prvá hodinka sa dá prežiť vcelku bez ujmy na zdraví, ale zvyšných asi 23 minút filmu nemožno označiť inak, než TRASH. Šialenosť, stupidita hlavných hrdinov, brutálne prehrávanie -násťročných hercov (vlastne nielen ich), triky, za ktoré by sa musel Hoper hanbiť, aj keby tetno film natočil pred 20 rokmi ... šak to poznáte :). Napriek tomu sa mi to istým zvráteným spôsobom páčilo a dobre som sa pobavil, aj keď zrejme väčšina scén, na ktorých som sa nasmial, bola mienená vážne a mala postrašiť. Vzhľadom na to, že Tobe Hooper nenatočil dobrý film už minimálne 20 rokov, myslím že teraz je to docela úspech. Určite lepšie než jeho posledný film - Toolbox Murder.

• 7.8.2006  16:11

Jednoznačne najlepší diel série Kukuričných detí, ktorý aspoň náznakom dáva spomenúť na staré dobré 80. roky a nebojí sa ukázať aj niečo viac :)

• 7.8.2006  16:05

Adaptácia Kingovýho románu Needful Things a jednoznačne jedna z tých podarenejších...