Co jsme komu udělali? (2014)

Přiznám se, že je docela srandovní, že jsem měl proti tomuhle filmu předsudky (když celej film je vlastně o předsudcích). I proto, že už mě strašně štvalo jak mi každej koho znám říkal, jak je to super. No a poté co jsem tuhle větu slyšel tak 1000x, tak se mi tenhle film už zprotivil, a je jenom náhoda, že jsem si ho dneska společně se ségrou pustil. A je taky docela sranda, že se musím připojit k všeobecnému nadšení z tohohle filmu, protože obvzlášť o vánocích mi Co jsme komu udělali daroval strašně pozitivní náladu (dokonce tak velkou, že jsem po 2 letech konečně napsal další komentář :). Už jen ten nápad byl výbornej, a byla by velká škoda takhle výbornej nápad promrhat. Všechny postavy byly super, ale na tatíka od Charlese nic nemá :). No myslím, že víc ani nemá cenu psát, prostě je to strašně pozitivní film, který vtipama jen srší (zároveň ale je tam hezky zpracovaná rodinná linka, která vůbec nepůsobí uměle, jak by se u jiných filmů podobného žánru mohlo zdát...). Jsem rád, že jsem Co jsme komu udělali viděl a myslím si, že 5 hvězdiček si rozhodně zaslouží :) Jen je škoda že takových nových filmů, které jsou sice komedie, ale nejsou trapné, je asi tak hodně, kolik jsem za poslední rok napsal komentářů :)

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Jeden z nejlepších filmů co jsem tento rok viděl, a popravdě vůbec nelituju, že jsem po dlouhé době opět vyrazil do kina. Pravda, asi všechny filmy co existujou jsou lepší v kině než doma, ale u některých filmů je ten zážitek z kina prostě nesrovnatelně lepší. A když jsem šel před dvěma lety na Avatara, tak jsem si hned po skončení říkal, že takhle výborný film si přeci musím pustit ještě jednou, a hned další den jsem si ho pustil. A velmi mě udivilo, když jsem zjistil, že v kině jsem si avatara užil o 100% víc než doma. A stejný příklad je i Walter, sympatický chlapík, který se i za běžného dne ponořuje do svého vlastního světa a provádí hrdinské činy, které by v realitě nikdy neudělal :-). Jenže v průběhu se Walter mění a víc než svoji vlastní realitu si začíná užívat vlastní život. Někdy jsem měl možná problém rozeznat, co je ta ona jeho realita a co je skutečná, obvzlášť scéna ve výtahu mě docela zmátla, ale to určitě není chyba, ba naopak. Pro mě dosud neznámá americká kráska Kristen Wiig mě doslova okouzlila nejen svoji rolí :-). A celé tohle krásné představení doplňuje výborný soundtrack. Pro mě jasných 5 hvězd a do budoucna přeji Hollywoodu, aby se nebál začít točit víc filmů s takto originálním tématem a nejenom bezduché brutality. 10/10

Po smrti (2008)

Velmi zajímavý film, ani nevím jestli jsem takový typ filmu někdy viděl. Pomalé a zároveň napínavé tempo vyprávění příběhu, kde až do úplného konce nevíte co se stane. Do toho je film ještě podkreslený výbornou hudbou od Alexandra Desplata, která celému filmu dodává ještě větší dramatičnost. Líbila se mi taky tajemná povaha doktora Kaye a jeho poker face - s tím související také výborný herecký výkon Johna Malkoviche. Také bych ocenil výborně napsané dialogy, obzvláště rozhovory Nathanela s Doktorem Kayem. Vědět, že zemřete je výhoda pro lidi, kteří se s tím dokáží smířit, neštěstí zase pro ty, kteří budou v depresi trávit své poslední okamžiky. na tomto světě. Tahle věta mě napadla okamžitě po shlédnutí tohoto filmu, s velmi originálním a diskutabilním tématem a ani nevím, do jaké skupiny z těch dvou bych se zařadil. Každopádně vím, že tento film můžu zařadit do skupiny filmů, kde s klidem v srdci můžu dát 5*. 85%

Rivalové (2013)

Byl to po dlouhé době nově viděný film a pocit, který jsem u tohoto filmu zažil je skoro nepopsatelný. Naposledy když jsem viděl Warrior - tehdy jsem taky od něho nic nečekal, nebyl to film s mou oblíbenou tématikou (box) a přemýšlel jsem, jestli má cenu se vůbec na něj dívat. A stejně jako před dvěma lety Warrior mě dokázali tentokrát uchvátit Rivalové. Vůbec jsem nevěděl, že tento film běží v kinech a když mi taťka jako překvapení řekl 30 minut před začátkem, že jdem do kina, moc se mi nechtělo. I proto, že Rivalové jsou o Formuli 1, která mě nikdy nijak nebrala. Ale každý film může překvapit a tohle byl ten případ. Myslím si, že velký podíl na celkovém dojmu z Rivalů má kamera a střih. Na kameře musím ocenit obzvlášť dynamické střídání úhlů pohledu, že to nebylo točeno jenom z ptačí perspektivy nebo něco na ten způsob. Hlavně se mi líbilo, že film nebyl jednotvárný - nebylo to jen ježdění po okruzích. Je to sportovní film, ale formule jsou především kulisou pro vyprávění příběhu. Rivalové mají hlavně poukázat na sportovní i civilní vztah, rivalitu a vzájemný respekt dvou nejlepších jezdců té doby – Nikiho Laudy a Jamese Hunta. Ani vteřinu jsem se nenudil a to oceňuji u filmů nejvíc, protože jeden z hlavních úkolů filmu je pobavit. Taky herci, i když to nejsou žádná slavná jména, byli vybráni skvěle a vzhledově se ke své roli výborně hodili – Daniel Brühl v roli Nikiho Laudy jako trošku suchar nebo Chris Hemsworth coby James Hunt, král večírků a playboy. Myslím si, že režisér Ron Howard neudělal chybu, že jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl, nenatočil v Hollywoodu. Protože tohle výborné téma by v produkci Hollywoodu nemuselo dopadnout dobře.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Tak po dlouhé době jsem šel do kina a musím říct, že nelituju. Podle mě určitě lepší než 1 díl, už jen kvůli skvělému ději. Ale i tak jednou z věcí co se mi na Star Treku: Do temnoty nelíbil byl až moc zbytečně dokonalý záporák (Khan), který by mohl vyvraždit sám celou Enterprise, ale nijak zvlášť mě to ve filmu nevadilo. Ovšem ale přesvědčovací schopnosti Khana bych řekl že jsou více než dokonalé, protože jsem jednu dobu tomu jeho příběhu i uvěřil. Khan byl doopravdy velkej sympaťák a frajer :-). Úplně opačný názor jsem měl zpočátku filmu na Spocka, ale s postupujícím dějem jsem na něj změnil názor, i když vypadá fakt divně. A závěr, no co k tomu říct, prostě paráda, emocionálně perfektně natočené. Jediná nelogičnost ve filmu mi přišla na konci, proč nevyndali Kirka hned, když ho stejnak potom vyndal z té komory ten doktor. A skákání a boj na těch lítajících strojích na konci, no co jiného to může připomenout, než Star Wars :-). 90%

Mount St. Elias (2009)

Tak tohle byla prostě paráda. kdybych bydlel někde na aljašce tak bych se vždycky šel zdola podívat na tu horu. Místo procházky se psem kolem parku, bych se šel každé ráno nebo odpoledne podívat na tu fakt nádhernou horu. Možná je to tím, že strašně rád chodím po horách. Někdy bych se chtěl na tu horu přijet podívat vlastníma očima. Ta příroda, napětí, úplně všechno bylo doopravdy geniální. 100%

Ultim8 Separation (2011)

Tohle se fakt tvůrcům nepovedlo. Na festivalu outdoorových filmů jsem čekal nějakou akci, a ne že tam budou furt ukazovat jejich ksichty. Škoda, mohlo to být daleko lepší :-( 10%

Matrix (1999)

Tak Matrix jsem v blízké době ani neplánoval vidět, ale když se podíváte v pátek do programu a uvidíte, že na Nově je konečně něco dobrýho tak prostě neodolám, zapnu televizi, donesu dvě marsky k telce a jde se koukat. Ze začátku jsem to sice moc nechápal, ale po příchodu do roku 2199 jsem to už pomalu začínal chápat a čím dál tím víc mě film vtahoval do děje. Mamka, která se dívala se mnou usnula asi po 80 minutách. Já bych to asi nedokázal ani kdybych ten den nespal ani 1 minutu. Prostě usnout u tak napínavýho filmu se spoustou akčních scén a s takovým obřím napětím to bych fakt asi nedal. Jediná chyba v matrixu byl dabing. K morpheovi mi vůbec nesedl hlas takovýho hezouna. Spíš jsem si představoval hlas nějakého drsňáka, k jeho vzhledu. Jinak ale se mi líbil z těch postav co tam hráli asi nejvíc. A taky založím asi novou soutěž o nejlepší akční scénu. Jak chtěli zachránit toho morphea a ti policajti na Nea a Trinity stříleli a oni běhali po těch stěnách a stříleli, to bylo fakt hustý. Vždycky mě fascinujou ty kompy v těch filmech, jak jsou tam vždy jen nějaká čísla. Žádný windows, žádná plocha, atd... Prostě jen samá čísla. Tak to bylo i ve Skyfallu, samé grafy na těch kompech. A i efekty na tu dobu, fakt hustý. A ještě prosím tvůrce, ať mi dají ten vynález, jak pomocí toho učili nea to kung-fu, atd... byl by to docela dobrý nástroj na učení do školy. A jinak k tomu kung-fu, to bylo fakt něco jak tam neo v té tréninkové hale bojoval s morpheem. A jinak vidět herce, který hrál Elronda jako hnusnýho agenta, to je taky docela nezvyk. A stejně jako u skyfallu musím napsat, že se těším, až uvidím další díly. 90%

Skyfall (2012)

Tak tohle byla moje první bondovka, takže nemůžu srovnávat s jinýma bondovkama ani herce, kteří Bonda hráli, ale Craig se mi v roli Bonda fakt líbil. Na začátku ty honičky na těch střechách, ty byly fakt superbomba. Prostřední část se mi až zas tak nelíbila, ale rozhodně to není nějaký propadák. Slabší prostřední část ale kompenzuje výborná poslední část v tom rodinném zámku nebo co to bylo. Silva mi trochu připomínal Jokera z temného rytíře a možná i proto se mi líbil skoro víc než Bond. Nemám rád takový ty zběsilý záporáky, kteří furt do někoho bezhlavě buší. Já mám rád záporáky, kteří mají celý plán promyšlený dlouhou dobu do předu. Ovšem ale akční scény, to bylo fakt něco. Ještě včera, než jsem viděl Matrix, bych řekl, že na ty akční scény nikdo nemá. I tak ale efekty, všechno bylo úplně dokonalý. Malorry mi sice připadal trochu jako záporák, ale na konci se ukázal v tom lepším světle. A ten varan nebo co to bylo v tý čínský restauraci, o tom se zrovna učíme ve škole. Skyfall je fakt úplně bezva film a pokud je aspoň třetina bondovek tak dobrých, jako Skyfall, tak to vypadá na pár dalších filmových pařeb :-) 90%

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Mám rád filmy, kde se doopravdy vžiju do filmu a zapomenu že jsem v kině. A hobit právě takovým filmem byl. Nechci hobita srovnávat s LOTRem, protože LOTR je asi 10x lepší, ale když se na to kouknu jako na samostatný film tak je to slušný film, kterému nechybí ani napětí, humor, akce. Ovšem ale ty bitvy, ty byly nejlepší. Jednou jsem málem chtěl utíkat od těch skřetů v těch dolech, nebo co to bylo, s nima. Co mi ale vadilo, bylo, že někdy některé fórky porušovaly takové napětí toho filmu. A ještě se mi nelíbily ty dlouhý záběry na jejich obličeje, ale to je asi u každého filmu. Hobit je dobrý film, který ale na LOTRa doopravdy nemá. Má dobrý děj, hodně humoru (někdy až moc) a nechybí mu napětí, i když některé scény by mohly být krátší. Taky herci to zahráli parádně (obvzlášť bilbo). 80% P.S: Asi se někdy na Nový Zéland přijedu podívat, protože tam je ta příroda a hory doopravdy úžasná.