quixote

quixote

FX Brandejs

okres Praha


7 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Valerie a týden divů (1970)

  Srdeční záležitost. Klenot z konce šedesátých let, úžasný "poetický horor", který si dokázal vytvořit svůj vlastní osobitý svět. Výtvarná koncepce Ester Krumbachové je v rámci naší kinematografie naprosto výjimečná, okouzlující a podmanivá. Výjimečný, osobitý film, perla. Výstižné komentáře: Psice, darkrobyk, gudaulin, Morien

 • poster

  Radúz a Mahulena (1970)

  Vizuální, herecká i režijní hostina.

 • poster

  Jentl (1983)

  Niterně a přepečlivě natočený emotivní snímek, pro Streisandovou zcela zásadní a osobní. Fantastická hudba Michela Legranda, úžasné zpívané monology,které jsou dokonale vkomponovány do dějové osnovy. Nevšední zážitek po všech stránkách a jednoznačně zdaleka nejlepší film Streisandové, ke kterému se stojí za to pravidelně vracet. "This is one of those moments..."

 • poster

  Světáci (1969)

  Spolu s Krejčíkovou Svatbou jako řemen jeden z mých kandidátů na nejlepší českou komedii všech dob.

 • poster

  Fanny a Alexandr (1982)

  Těžko hodotit objektivně, můj vztah k tomuto filmu je příliš osobní. Neopakovatelný zážitek po všech stránkách.

 • poster

  Čarovný les (2014)

  Be careful what you wish for! Přání, aby to dopadlo dobře, se splnilo, tato adaptace je po všech stránkách povedená, i když je to trochu kompromis s otupenými hranami a divák, který zná původní předlohu, si ji užije daleko líp.

 • poster

  Romance pro křídlovku (1966)

  Srdeční záležitost. Hrubín, Posázaví, venkovská pouť... , věčné téma lásky, života a smrti. Jedna z hvězdných chvil celé naší poválečné kinematografie. Čím je člověk starší, tím mu film dá víc.

 • poster

  Tisícročná včela (1983)

  Film, jehož sledování je pro mne vždycky svátek. V ČR je top topů Markéta Lazarová, v SR právě tenhle film.

 • poster

  O zakletém králi a odvážném Martinovi (TV film) (2018)

  Vkusný a nepodbízivý pohádkový příběh o lásce a odvaze, který mě velmi potěšil a - vůbec se za to nestydím - dojal. Má to správné pohádkové – navíc vánoční – kouzlo, krásný podmanivý vizuál a mimořádně sympatickou a bezprostředně působící ústřední dvojici (Richard Autner a Simona Kollárová; CZ dabing nebyl špatný, ale přišli jsme o to, jak znějí jejich hlasy v originále, což je škoda, hlavně u Autnera). Moc dobrý propracovaný scénář, jehož cenu si lépe uvědomuji při opakovaném shlédnutí. Některé scény – např. když se Martin poprvé dotkne princezny, nebo když je mu odstraněn handicap – jsou prostě úžasné. Na konci chvíle dojetí, jak to má ve správné pohádce být, a navíc - dost nečekaně - katarze a námět k přemýšlení např. o tom, že Martin - paradoxně "díky" svému postižení - viděl víc než všichni ostatní. Nádhera. "Tak sa mi tu maj - a na svet sa usmievaj!" ----- Smekám aj tlieskam, pán Bebjak!

 • poster

  Amadeus (1984)

  Jeden z nejlepších filmů o hudbě a umělci vůbec.