Běžící muž (1987)

Je to tak na 50%.... klasicke akcni sci-fi becko, jakych jen sam Arnold natocil povicero. Bohuzel, atmosfera a poselstvi Kingovy predlohy se na platno prenest nepodarilo. Glaser v podstate zredukoval Running Mana na gladiatorske hry, zrejme aby vyuzil plne potencial Arnieho svalu. Coz o to, podivana je na svou dobu efektni. Ale nemuzu si pomoct, film,ktery by se alespon trochu drzel predlohy, by me v tomto pripade urcite dokazal nadchnout a pobavit vice.

Dalších deset minut (2002)

Mozna bych dal ctyri hvezdy, nebyt silne politicky angazovaneho kvazidokumentu Spika Lee, z meho pohledu jednoznacne nejslabsi a nejmene zajimave "povidky". Na druhem konci stupnice mam klipove minidilko Wenderse a hlavne Kaige Chena, ten me na zaver potesil uplne nejvic. Jako celek experimentalne zajimave, ale ponekud nesourode, nicmene nemohl jsem se rozhodnout, jestli mi ta nesourodost vadila nebo me spise upoutala :) Asi k tomu mam ambivalentni vztah :)

Život Briana (1979)

Tohle je komedie jak vino. Nejlepsi kousek, co kdy Monty Python dali dohromady. Originalni, epicke, absurdni, slzy- i dechberouci :)) Zkratka neuveritelne vtipne. Crucifixion? Good... out of the door, line on the left, one cross each.... :D a navic nesmrtelne poselstvi hlavni pisne, kterou o temer dvacet let pozdeji oprasil na klavir Jack Nicholson v Lepsi uz to nebude.

Můj bratranec Vinny (1992)

Jeden z mych nejoblibenejsich filmu vubec... a to vazne nemusim Ralpha Macchia aka Karate Kida :) Ale vykony Joe Pesciho, zde bozske Marisy Tomei (filmova akademie asi zazila chvili totalniho osviceni :) nebo Austina Pendletona jakozto nervozniho obhajce jsou temer z kategorie zivotnich. Hadky Vincenta Gambiniho s jeho snoubenkou jsou proste fantasticke, to se neda popsat, to se proste musi videt... jednou, dvakrat... treba i desetkrat... stejne tak Pesciho vystupy pri soudnim jednani. Fantasticke dialogy... a v neposledni rade take velmi povedeny dabing. Britsky reziser snimku Jonathan Lynn ma jeste jednu titanskou zasluhu na poli pohyblivych obrazku: je spolutvurcem scenare pro kultovni serial Jiste, pane ministre/Jiste, pane premiere. I kdyby uz nikdy predtim ani potom nevyprodukoval nic jineho, v mych ocich to staci k zarazeni mezi nesmrtelne :)

Centurion (2010)

Vahal jsem mezi dvema a tremi hvezdickami... na jedne strane pomerne zabavna a svizna akcni podivana, na druhe strane pro me naprosto neuchopiteny dej, alespon nejaky pribeh s logickymi souvislostmi jsem hledal marne. Mozna jsem mel slabsi chvilku, ale ani jsem nepostrehl nejakou ironizujici rovinu.... nesporna komika nekterych scen se mi zdala povetsinou nechtena. Atmosferu bych popsal jednim slovem: rychla. Kdyz bych mel sahnout po syrovem "historickem" akcnim dile, prijde memu vkusu daleko blizsi napriklad Verhoevenova stara vykopavka Flesh and Blood s Hauerem. No, alespon jsem se nenudil, takze tech 50%...

Prci, prci, prcičky (1999)

Možná bych přidal ještě čtvrtou za hudební tábor, ale to už by asi bylo moc :) Pořád je to pro mě ale jedna z těch lepších a vtipnějších (a také méně trapných) "teenage komedií". I přes mé obavy to hranici nechutnosti většinou nepřekračuje, většina situací překvapivě nepůsobí nepřirozeně, přestože sem tam je to fakt úlet... Díky svižnému tempu se dá film bez úhony přežít :) Těch 70% si asi zaslouží.