Ezis

Marta Eva Běťáková

Česko

<< předchozí 1 2 3 4 5
    • 8.1.2020  14:41

Hoooodně neobvyklý pohádkový příběh, který má mnoho obrovských plusů, ale bohužel i mínusů. Výčet toho, co jsem v něm ocenila, by byl dlouhý jak Lovosice (například méně známé moravské exteriéry, podzimní atmosféru, neobvyklý děj, zajímavé postavy, kostýmy z 80. let 19. století. Sukně s nabranými "honzíky" vzadu se v pohádkách nevidí moc často :-) ). Jenže... JENŽE. Pohádka trpí stejnou nemocí jako většina pohádek po roce 2002: neumí udržet styl a atmosféru. Tím nemyslím to, že kombinuje pohanskou Moranu s katolickým knězem, rabínem, cirkusem, českou hospodou a nově vytvořenými "bratry sudičáky". To je sice trochu zvláštní, ale je to příjemná změna a podařilo se to vše zkombinovat tak, že to nepůsobí rušivě. Horší je toto: Byl by to nádherný příběh o tom, jak slovanské mytické bytosti ovlivňují životy lidí - kdyby se v něm nemluvilo hovorovou češtinou a zlá sudička se nechovala jako houmlesačka. Anebo naopak: byla by to vtipná moderní pohádka - kdyby nevyzněla tak strašně fatalisticky a mytologicky. Výsledek je ten, že jsem se v pohádce nedokázala "ztratit" a nechat se strhnout. - Celkově mně Hodinářův učeň připomíná Dešťovou vílu - obě pohádky mají mytologické prvky, silnou atmosféru a nádherné exteriéry, slušné herce a neobvyklý děj, ale nedrží pohromadě.

• 1.1.2020  22:31
    Čarovný kamínek (TV film) (2019)

Svérázná pohádka, která vám asi prostě buď sedne nebo ne. Mně se docela líbila (a možná, že je ekoteroristická - o scénáristce nic nevím, takže nemohu soudit - ale myslím, že kdo by neznal kontext dnešní doby, že by ji spíš považoval za klasickou pohádku o boji proti chamtivosti. V pohádkách je péče o přírodu znakem kladných hrdinů - viz Pyšná princezna a král zahradník, Popelka a její holubi apod. - a pohádku o říši přírodních bytostí napsala už Božena Němcová, takže tohle není tak úplně mimo linii). Potěšily mě různé drobnosti - třeba komorník Vendelín, který se pořád tak pečlivě rozhoduje, zda svému pánovi odporovat či neodporovat, že to vede až ke komickým situacím; nebo to, jak se slovenské herečky pohybují: představitelka hraběnky Julie něžně a elegantně, představitelka namyšlené statkářky Magdalenky se natřásá a její matka si to správně rázuje. Pohádka to byla docela pomalá, což by ani tak nevadilo, a neměla jasnou dějovou linii, což ji sice činilo příjemně nepředvídatelnou, ale už to trochu vadilo. A z českého znění byl překlad a dabing poznat na sto honů, a to už vadilo opravdu hodně. Navíc jména jsou zbytečně cizí a složitá (Nabbiel, Bendegůz?) a některá jsem z mluveného slova nepochytila ani já, a to jsem jazykářka. Jak se v nich pak mají orientovat děti? - Ale pokud se chcete v zimě potěšit klidnějším filmem a pohledem na horská údolí (a rozumíte slovensky), tak myslím, že slovenské znění mohu doporučit.

• 1.1.2020  21:39
    Pravý rytíř (TV film) (2016)

Tak poprvé v životě dávám více hvězdiček, než kolik si film podle mě zaslouží. Normálně bych mu dala 3-4 hvězdičky. Ale pokouším se zvednout průměrné hodnocení, které tu má snad až nezaslouženě nízké. Možná proto, že na Štědrý večer člověk čeká něco slavnostnějšího a důstojnějšího. Ale pro všední večer je to film velmi příjemný. Pro mě například kvůli exteriérům a středověkým kostýmům, které jsou tu nádherné. Ale hlavně, téhle pohádce se podařil - na rok 2016 - až skoro zázrak: být klasickou, ale přesto originální pohádkou, mít moudré poselství a předat ho. Přibližně od roku 2000 je spousta pohádek buď trapných, nebo zbytečně drsných, nebo naopak zženštilých. Zato tahle mně přišla taková správně chlapská. Je to klasická cesta chlapce k mužnosti a umění překonat sám sebe. Ale scénárista navíc přidal i cestu zkušeného muže k další moudrosti a celkové poselství - "Nikdy si nemyslete, že už všechno umíte. A lidé jsou nejsilnější, když jsou ochotni se učit od jiných a spolupracovat." Já osobně vždycky ocením, když je v pohádce nějaká zajímavá postava staršího věku a když v ní spolupracují generace (to tedy zní pěkně nepohádkově, když se to napíše takhle...). Protože to v klasických pohádkách často bylo - moudrá stařenka, zkušení rodiče, spravedlivý král. A navíc scénář nutí k zamyšlení - co třeba Damián, co měl tak rád peníze, že dal přednost přeludu peněz před skutečným životem? --- Takže pokud vám nebudou vadit některé prvky, které tu působí rušivě, ale pro mě jsou ještě v rámci snesitelnosti - třeba komický nádech dialogů s černokněžníkem, představitel mladého rytíře, co má občas pohyby jako pražský puberťák, ale jinak je docela sympatický a uvěřitelný, nebo texty Xindla X, co jsou se středověkými kostýmy jako pěst na oko, ale jinak dobré - tak tuhle pohádku rozhodně doporučuji. Pro mě tvoří (spolu s Korunním princem a Princeznou a půlkou království) trojici příjemných pohádek z období 2015-2019, na které se nejspíš ráda podívám i za dvacet let.

• 27.12.2019  22:00

První polovina pohádky naprosto nádherná (hudba, kamera, krásné exteriéry). Krásně plyne a má jasné poselství. Ale ve druhé polovině se postavy začnou chovat podivně. Mají asi stejnou logiku jako kroje, které se sice vyskytují na pozadí české vesnice, ale české rozhodně nejsou. (Možná slovenské, ukrajinské nebo rumunské?) A poselství taky veškeré žádné - vypadá to, že poselstvím téhle pohádky snad nakonec bylo to, že je dobré vycházet se zlými a lakomými rodiči...? Škoda. Kdyby byla druhá polovina stejně dobrá jako první, dám téhle pohádce 6 hvězdiček.

• 30.11.2019  16:46
    Vraždy v Brokenwoodu (TV seriál) (2014)

Vraždy v Midsomeru po novozélandsku. Detektiv se kamarádí s Maorem. Seriál je trochu konzervativní, dost novozélandsky specifický a hodně dobrý. Jsem milovnicí detektivek a ani jsem nevěřila, že se dneska ještě dá napsat detektivní seriál, u kterého ani zkušený divák netuší, co se stane v příští minutě, a přitom je to totální klasika. Ale Nový Zéland nám dokazuje, že to jde! Tvůrci seriálu udělali dobře, že za rok točí jen čtyři díly - scénáristi si můžou vyhrát s dějem i se vtipnými detaily. První série se nejistě rozjíždí, ale druhá a třetí jsou perfektní.

• 8.6.2019  00:59
    Ztracená brána (TV seriál) (2012)

Podle mě jeden z nejlepších českých seriálů v poslední době. Myteriózní detektivka je dost specifický žánr, který vám nemusí sednout, ale pokud ano - rozhodně doporučuji. Všechno v něm skvěle funguje. Nebála bych se ho prezentovat ani v zahraničí - tím spíš, že se pro něj podařilo najít pěkná, ale neokoukaná pražská zákoutí. Jen jsem se mohla potrhat smíchy, jak si scénárista představuje svobodné zednáře a zaměstnance Akademie věd jako boháče, co bydlí ve vilách a sbírají starožitné zbraně! Já znám jednoho svobodného zednáře a několik zaměstnanců AV ČR, všichni bydlí v malých panelákových bytech a o nějakém sbírání cenných zbraní si mohou nechat tak leda zdát :-D

• 28.5.2019  22:19
    Korunní princ (TV film) (2015)

Šest hvězdiček. Za socialismu se točily nádherné pohádky s velkými hereckými osobnostmi, důstojností, poezií, vtipnými hláškami i poselstvím... ale zase by nemohla vzniknout tahle úžasná bláznivina. Budí dojem, že se současné době nějakým omylem povedlo spokojeně doklopýtat ke kvalitní pohádce, podobně jako princ i přes ztrátu paměti nějakým zázrakem zachrání princeznu a vyhraje turnaj - a přitom za tím musela být obrovská spousta práce a nadšení. Pohádka má pár podivných momentů, ale celkově je to skvělá absurdní pohádková komedie, která převzala motivy z asi deseti jiných příběhů a dodala jim tolik svého svérázu, že z toho vznikla pohádka úplně nová. A navrch přihodila krásné kostýmy, exteriéry a hudbu. Vznikla z toho originální akční pohádka s roztomile nešikovnou, odzbrojující romantikou. - Vsadím se o co chcete, že se na Korunního prince lidi budou koukat i za padesát let :-)

• 24.4.2019  18:44
    Četníci z Luhačovic (TV seriál) (2017)

Dva mladí četníci v roce 1919. Nevím, komu a do jaké situace tenhle seriál doporučit. Není to ani pro vychutnání drsných, až hororových vražd, ani pro chvíle, kdy si člověk chce oddychnout u lehké, vtipné detektivky. Totiž.... Je. Je to obojí. Třeba v dílu Staré dluhy se tyto atmosféry střídají až k infarktu. A střídají se také v jednotlivých dílech - podle toho, kdo je zrovna velitelem stanice. To mě trochu mate. A nelíbí se mně, že tvůrci jakoby schválně tlačili na pilu a pokoušeli se oba druhy atmosféry stůj co stůj vytvořit. Pro mě to ale atmosféru nemá - to by to chtělo zajímavější hudbu a jazyk. V prvních dílech se mluví hezky prvorepublikově s různými německými výpůjčkami, ale v pozdějších dílech - kromě starého rakouského četníka - se všichni vyjadřují strašně jednoduše a provozně. Nikdo nehláškuje, nikdo nemá zvláštní způsob vyjadřování, nikdo nemluví nářečím. Páni scénáristi, přečtěte si třeba něco od Karla Poláčka... Kromě toho mně vadí, že za scénářem je poměrně negativní a depresivní přístup ke všemu - vždycky si zvyknete na nějakou sympatickou figurku z města, načež po několika dílech zjistíte, že je to podvodník nebo vrah nebo jánevímkdo. A scénáristé neumí psát ženské role - ty tu jsou dost mělké a většinou negativní. To byly jediné momenty, kdy jsem Četníky z Luhačovic srovnávala s Četnickými humoreskami a s nostalgií vzpomínala na Andělku a Karličku. - Tak to bychom měli negativa. Pozitiv má seriál také hodně - třeba historicky přesné kostýmy, včetně luhačovického kroje! To opravdu není samozřejmost. Secesní klobouk dolů před kostýmní výtvarnicí Sylvou Hanákovou! Kromě toho také nádherné exteriéry, reálie z poválečné doby, které pomáhají ji pochopit, místy velice napínavý či svérázný děj, opravdové Maďary a Židy mluvící maďarsky a jidiš (ne Čechy snažící se tyto jazyky napodobit), neokoukané moravské herce. Třeba Zdeněk Černín v roli lékárníka je přesný. - Celkově je to seriál, který zároveň připomíná spoustu jiných seriálů a zároveň je dost specifický. Nemůžu říct "podívejte se na první dva díly a uvidíte, jestli je to seriál pro vás", protože se pořádně rozjede teprve v díle čtvrtém a tak jako hezky srovná v díle desátém. Takže - podívejte se na prvních dvanáct dílů a uvidíte, jestli je to seriál pro vás :-)

• 24.4.2019  17:01

První série byly naprosto geniální. Poslední série jsou už bohužel jen o tom, jaký je Trump vůl. V zásadě nic proti, jenže to teď dělá v USA nemíň půlka televizních pořadů, takže Last Week Tonight nepřináší nic nového. Ztratil svůj původní účel, a to rozebírat dlouhodobé problémy, o kterých se málo mluví. Kdyby svět uměl litevsky :-) tak bych řekla, ať se místo Johna Olivera kouká na Andriuse Tapinase, což je výborný litevský satirik, který po něm v podstatě převzal žezlo. Tapinasův tým využívá litevskou fantazii ve stylu "nic není nemožné" k tomu, aby - alespoň v mém žebříčku humorných pořadů - Olivera totálně převálcoval. Například dělá rozhovory s litevskými poslanci, jako by to byly děti ve školce. "A s kým se tady nejvíc kamarádíš? Už ses tu s někým popral?" Navíc Tapinas překonává Olivera i Colberta v geekovosti, protože přeložil a vydal Pána prstenů, když mu bylo 17 let! Tady je aspoň ochutnávka pořadu v angličtině - video "America first, Lithuania third": https://www.youtube.com/watch?v=0NjkfHbK6BE

• 24.3.2019  23:00
    Prales (2017)

Prostě les. Geniálně natočený les. Pro mě by všechny filmy mohly vypadat takhle :-D Film nezkresluje realitu a přitom si krásně hraje s obrazy a záběry - člověk někdy musí dlouho přemýšlet a dívat se a dívat, než mu dojde, že vidí třeba vodní hladinu, tetřeva nebo srnu. Litevská příroda je podobná té české, ale o něco čistší, severštější a divočejší - proto jsou ve filmu i vlci a losi. Pro mě byl nejpůsobivější záběr s vlčím vytím, které se rozléhá po lese, načež z podrostu vylezou vlčata a začnou také zkoušet výt. Je to roztomilé a zároveň dost strašidelné. Vůbec se nedivím, že se lidé dřív vlků báli. - Nevím, jak se režisérovi podařilo natočit "prostě les" a přitom zároveň film, který tak strašně připomíná litevskou kulturu. Jsou v něm jen zvuky lesa, a přesto mně pořád připadalo, že v pozadí slyším prastaré litevské písně - sutartines. Asi jsou inspirované přírodou... https://www.youtube.com/watch?v=iGPO1kcTTIc

• 4.2.2019  08:18
    Fantomas (1964)

Patřím k těm nemnoha lidem, kteří Fantomase neviděli v dětství. Zhlédla jsem ho až teď a nic mně to neřeklo. Ve své době to určitě byla velice kvalitní zábava - a hlavně natočená pro někoho, kdo ještě neviděl padesát mnohem akčnějších dobrodružných filmů :-) Proto hodnotím vysoko. Ale protože jsem nedokázala nikomu fandit, film mě vůbec nestrhl. Zaujalo mě jen to, že to byla příležitost podívat se do Paříže 60. let. Třeba dům, ve kterém bydlí komisař Juve, je moc pěkný. Film mně začal dávat smysl, až když jsem si přečetla komentář Mr. Apache o tom, že původní romány byly vlastně hororové. Myslím, že jako fantaskní horor by tenhle film fungoval mnohem líp.

• 7.1.2019  12:52
    Profesor T. (TV seriál) (2018)

Seriál je původně belgický a běžel v belgické televizi. Nova ho převedla do českého prostředí. Originál je hodně dobrý. V českém prostředí to funguje o trochu hůře.

• 6.1.2019  23:10

Podle komentářů soudím, že překlad do češtiny je lepší než anglický originál. "Domluvím se plynatinou" mně přijde jako lepší hláška než "I speak Flatula". Já jsem film viděla v angličtině a naprosto chápu, proč to byl největší propadák v Disneyho historii.

• 30.12.2018  15:29

Ani ne tak romantická komedie, spíš pohodová rodinná komedie. Na romantickou komedii to nemá celkem žádnou gradaci - je hodně vidět, že režisér dělá spíš seriály než filmy, protože je to dlooouhá série příhod, ne klasický celovečerní film. Ale motiv latinskoamerické menšiny je zajímavý a neotřelý, vytváří prostor pro spoustu dobrých vtípků a Eugenio Derbez je taky super. Byla jsem ráda, že tvůrci obsadili mexického herce, protože filmu dodal novou příchuť, už jenom tím, že to není hezoun, má přízvuk a originální způsob projevu, nemá americké manýry. Anna Faris mu úplně nestačila, ale jinak se k němu skvěle hodí, takže jsem neprotestovala. Škoda jen, že jsme víc neviděli nádherné lesnaté tichomořské pobřeží Kanady (tam se film natáčel). Ale protože se velká část filmu odehrává na pláži a na lodi, můžu ho doporučit celé rodině o nějakém dlouhém zimním večeru pro navození příjemné letní nálady.

• 30.12.2018  15:13
    Prázdniny (2006)

Krásné prostředí (Anglie v zimě, staré španělské domy v Kalifornii) a skvělí herci, zajímavý motiv výměny domů a prostředí, navíc výborný Elli Wallach - ale to je tak asi všechno. Tahle romantická komedie mně připadala nedostatečně romantická, nedostatečně komická a navíc nerealistická - něco jiného jsou romantické osobní rozhovory a něco jiného jsou nekonečné psychologické rozbory, které tu vadily i mně, a to se o psychologii zajímám. A když nějaká romantická komedie připadá nerealistická i mně, tak to už je opravdu špatné :-)

• 30.12.2018  14:55

Že Disney jednou oblékne svého hrdinu do sámského (laponského) kroje podobného tomu, jaký jsem viděla v muzeu v Helsinkách, o tom se mně nikdy nesnilo :-) Myslím, že tahle pohádka měla mezi dětmi takový ohlas proto, že spousta z nich má zkušenost s tím, že v sobě něco musí dusit a nesmějí se projevovat. Elsin útěk do hor geniálně zobrazuje to, co by takové dítě nejradši udělalo :-) Oceňuji norské lidové umění a pro Disneyho méně obvyklý děj: romantický hrdina, který smrdí a jí oslintané mrkve, a romantická záchrana sestrou :-) A ne-černobílé postavy tak trochu nutící k zamyšlení - třeba jaká by byla Elsa, kdyby ji její mrazicí schopnost nebyla donutila žít osaměle? Severskou samotu v zimě jsem zažila na vlastní kůži, takže ke mně některé scény asi mluví víc než k jiným divákům. Pro mě skvělá kombinace disneyvosti, symboliky a realismu a rozhodně nejlepší Disneyho pohádka (a, ehm, společně s Tangled vlastně jediná, na kterou jsem ochotná se podívat).

• 7.12.2018  10:34
    Náhradnice (2011)

Tváří se to jako běžná romantická komedie, ale fakt není. Je to skotská komedie s pár romantickými klišé, nádhernými záběry na Hebridy a spoustou absurdního humoru. Místní pamětihodností jsou veřejné záchodky, kde straší duch pošlé krávy. Tak asi tak. Tenhle film se prostě nedá brát vážně, protože se sám nebere vážně - jako hlavní hrdinka. Velká část půvabu tkví ve skotské angličtině, tak nevím, jestli vůbec má cenu na to koukat česky. - Hlavní hrdinové jsou hodně zvláštní a svérázné osobnosti. Tvůrcům se pro ně podařilo získat smetánku skotského filmu - Davida Tennanta, Kelly McDonald a Maureen Beatty, což dělá hodně. Zvlášť obsazení Davida Tennanta, který jinak hraje mnohem těžší role, bylo geniální. Pokud vám sedne, tak tento film rozhodně doporučuji. Pro mě je první hrdina romantické komedie, ze kterého jsem dostávala husí kůži (v dobrém slova smyslu :-) ) Pro mě je tohle bezkonkurenčně nejlepší anglickojazyčná romantická komedie.

• 28.4.2018  20:46

Právě jsem na tom byla v kině a mohu jen doporučit! Nějaké nedostatky to má, trochu tomu chyběl rytmus a hladký tok, hlas Kryštofa Hádka by možná mohl znít příjemněji - ale jinak úžasný projekt! Tetřeví tok a modré žáby jsou velice vzácné úlovky - takový Modrý Mauricius každého fotografa přírody. Povedlo se dobře podat i další neobvyklé zvířecí příběhy. Jednou z myšlenek filmu je, že za divočinou a dramatickými dokumenty o přírodě vůbec není potřeba jezdit do Afriky, stačí mít trochu trpělivosti a zvědavosti. A to film rozhodně dokázal. I pomocí humoru a nadsázky - třeba pošťuchování syslů na sídlišti prezentované dramaticky jako souboj zuřivých lvů - to opravdu stálo za to :-) Přispěla k tomu i hudba, za kterou by se nemusel stydět ani John Williams. Klobouk dolů a více takových filmů! - Mimochodem - trailer, kde se píše: "v hlavních rolích: užovka podplamatá, kulíšek nejmenší" atd. mně připomíná reklamy na Lesy Lotyšské republiky, které jsem vídala v Lotyšsku v roce 2010: Film VÝRÁTOR. V hlavní roli: Výr velký. Režie: Matka příroda. Osvětlení: hvězdy. :-)

• 5.4.2018  21:06
    Polda (TV seriál) (2016)

1. sérii jsem neviděla. Během 2. série kvalita úžasně stoupla, nejmíň o jednu hvězdičku. Začínala takovou uhádanou Ordinací v růžové zahradě a jednoduchými příběhy, kde jsem vraha odhalila i já - a to je co říct :-) - a končila slušnými detektivními zápletkami, nečekanými zvraty a příjemným humorem. Vyloženě zázrak to není, ale potěšilo mě, že se v české kotlině našla současná detektivka, na kterou se ráda podívám. Hlavně se mně líbí neokoukaní herci, dobré hlášky a celkem i propracované postavy - ke konci 2. série jsem začala mít pocit, že scénáristi získali nadhled a mají ty své postavy rádi. A sice nejsem katolička, ale bylo super pro změnu vidět detektivku, kde hlavní policajt v kostele nenašlapuje jak po střepech a nerozhlíží se kolem, jako by zpoza sloupu měl vyskočit svatý Dyndyndon. A taky - třeba na rozdíl od Vražd v Midsomeru - bylo super vidět detektivku, kde vrahem není farář :-P Takoví skvělí kněží jako Bóďa se občas vyskytují (znám jednoho, co pět kluků vytáhl ze závislosti na automatech), takže mě potěšilo, že se taky jednou octli v mainstreamovém seriálu.

• 2.3.2018  22:29
    Single Man (TV seriál) (2017)

Tenhle seriál jsem zhlédla pracovně a bylo to několik zkažených dní. V Single Lady byli stereotypní chlapi a tady jsou zase stereotypní ženské. Jenom Ilona je tak geniální, že to snad ani není možné. A hlavní hrdina navíc uráží Brno! No tohle! :-)

• 2.3.2018  22:21
    Single Lady (TV seriál) (2017)

Mafra se snaží zaplavit svět kecy. Dejte lidem chléb a hry a Playtvak. Kdyby tenhle seriál nevznikl, tak se nic nestane. Ale jeden z těch keců mě přece jen rozsekal: "Vrátnej tady není, asi si vzal home office".

• 4.2.2018  18:35
    Comeback (TV seriál) (2008)

"Víš, co se stane, když to tady nesplatíme?" - "Ne." - "No... já taky ne. Ale na rozdíl od tebe mám z toho aspoň nervy." - Comeback je seriál střídavé kvality, některé vtipy jsou dost nechutné, jiné geniální. Některé díly jsou o ničem, jiné jsou zajímavé. Někde je skvělý rock, jinde zas hrozný pop. Já jsem Comeback zhlédla jednou a nevěděla, co si o něm myslet. Pak jsem se po několika letech podívala na díl "Holter", když jsem byla vyčerpaná po dlouhé nemoci a měla jsem nasazený holter - a brečela jsem smíchy. Takže pořád nevím, co si o Comebacku myslet, ale každopádně mně vrátil dobrou náladu :-) Oceňuju, že objevil tři mladé herce, kteří nejsou vůbec špatní - Kristýnu Leichtovou, Matouše Rumla a Marii Doležalovou. Nejlepší je ale Marcelka v dílu Scrabble Trable :-) Jestli můžu některé díly doporučit, tak asi 12.-25. díl z první série.

• 19.10.2017  12:26

Na venkovské faře v severní Evropě jsem tři roky žila a bylo tam mnohem víc lidí a mnohem víc legrace. Faráři mnohem víc řeší praktické problémy, než by se z tohoto filmu mohlo zdát, a farníci si s nimi chodí povídat o víře na předem domluvených schůzkách v týdnu, kdy na to mají klid a čas - ne v neděli po bohoslužbách, kdy je potřeba se dohodnout, kdo zamkne kostel a kdo do příští neděle uklidí sníh. Venkovští luteráni jsou dost společenští. Církevní prostředí je pro ně místo, kde se můžou - na rozdíl od všedních dnů, kdy pracují na svých samotách - otevřít, rozpovídat, dobře si zazpívat a dobře se najíst :-) Navíc znám několik farářů, kteří bojovali se ztrátou víry a nakonec ji zase nalezli. Takže... dobrý film, ale vypráví spíš o Bergmanově vnitřním konfliktu než o církvi v severní Evropě :-)

• 21.8.2017  11:57
    Svědkyně (TV film) (1991)

Slušné televizní drama, které dobře ukazuje, jak to vypadá, když lidi někdo přesvědčí, že šmírování a žalování jsou dobrá věc. A přitom i školní děti vědí, že nejsou :-) Mimochodem, scénář vychází z mylného předpokladu, že překladatel knih je umělec :-D

• 14.12.2016  01:04
    Úder (2004)

Vše důležité již bylo řečeno, a tak jen dodám pár zajímavostí. V Indii se do kina chodí s celou rodinou, a proto se tu kromě sošných žen vyskytuje i John Abraham, opuštěné štěně a vtipný Ali, aby si na své přišli muži, ženy i děti. Jai Dixit je podle všeho z velmi vysoké kasty, oženil se na příkaz rodičů a jsou na něj kladeny vysoké nároky. Ali je zase chudý muslim ("V šest ráno? Ale to mám modlitby!") a protože nemá žádné příbuzné, může si dělat, co chce. Tržiště, na které Ali přivede Jaie, je zřejmě v muslimské čtvrti, ale jsou tam vidět i Sikhové v turbanech. - - - P.S. To neustálé nakrúcání indických děv byla zřejmě trefa do černého, soudě podle komentářů tady :-D ale co se týče mě a Johna Abrahama, těch bezkošilových scén a pohazování vlasů bylo až moc. Jednak mě John Abraham vůbec nebere, a jednak i kdyby na jeho místě byl Jonathan Watton nebo Tony Osoba, ty rádoby sexy scény by se mně za chvíli přejedly. Aby to opravdu zabíralo, chtělo by to méně efektu a více rafinovanosti ;-) Třeba v seriálu "Porridge" Tony Osoba jenom otočí hlavu a přehradí nohou uličku, je to natočené úplně obyčejně, ale co je to za pohyb! :-) Takhle mně z "Dhoom" utkvěl spíš správně praštěný Ali, co měl pořád miliony nápadů.

• 5.12.2016  00:18
    Let's Dance (TV pořad) (2006)

Dávám jednu hvězdičku za to, že některá taneční vystoupení byla hodně dobrá a za to, že tanečníci i porotci vypadali, že se opravdu dobře baví. Ale jinak jsem asi příliš odkojená dědictvím c.k. rakouské etikety a českým Star Dance, aby se mně slovenská verze líbila. Oproti Star Dance, což je poměrně kultivovaná zábava, je tohle spíš na úrovni reality show. Spousta přehnaných emocí, zbytečných keců, sprostých slov, moderátor zbytečně řve. A tanečníci se hádají s porotou! To už se mně chtělo říct "A toto čo je?!" Jak tu napsal jeden uživatel, "prepána, veď my Slováci sme tiež tanečníci a muzikanti (nielen Čo Čech, to muzikant)". Tak bych Slovákům přála, aby tenhle pořad získal na kvalitě.

• 12.11.2016  19:22

Nechápu, proč Česká televize svůj vlastní film propaguje tak nešikovně - obsah, který tu uvádí, je jenom chabý odraz toho, jaká tahle pohádka ve skutečnosti je. A to prosím nádherná, ze staré školy, poetická i napínavá, se silnou atmosférou i charismatickými herci. Děj ale není úplně pohádkový, spíš bude inspirovaný nějakou legendou. Jan Přeučil tu výjimečně nehraje zloducha, ale mladého hrdinu, a s Danou Kolářovou tvoří pár, který stojí za podívání. Rozhodně doporučuji :-)

• 12.11.2016  18:36
    Konec draka Kusodrápa (TV film) (1971)

Pro děti skvělá pohádková komedie a pro dospělé i trochu společenská satira. Všichni měšťané se snaží vyhovět drakovi, který si je organizuje, jak ho napadne, a chlubí se velkou medailí. Že by tohle byl jeden z důvodů, proč se pohádka za socialismu nikdy nevysílala? :-)

• 7.9.2016  23:58

Mistr Bílek a těžké zdravotní problémy v dětství způsobili, že mám averzi k hromadění věcí a žiju tak, jako bych kdykoliv mohla umřít - nebo se stěhovat... Při stěhování člověk znovu objevuje sám sebe. Společně se starými věcmi vyplynou na povrch vzpomínky, o kterých už jsi ani nevěděl, že je máš, a v neobvyklých situacích vyplynou na povrch vlastnosti, o kterých jsi také nevěděl, že je máš. Jak si totiž každý postupem života čím dál tím více zařizujeme byt podle svojí osobnosti, tak se ta osobnost také stává čím dál výraznější a jednostrannější. A Kulový blesk je o tom, jaké to je, zacházet s jedenácti svéráznými byty a dvanácti svéráznými rodinami, z nichž každá také čelí svérázu jiných dvanácti rodin a musí vytahovat na povrch zapomenuté dovednosti, aby se s nimi vypořádala. Každý byt je zařízený jiným způsobem, každý uvažuje úplně jiným způsobem. A když to dr. Radosta řídí jen jako technickou záležitost, tak to hladce rozhodně fungovat nebude... --- Scénář Kulového blesku jsem četla jako úplně malá, snad devítiletá či co. Televizi jsme neměli, tak jsem filmy četla. A proto pro mě scéna se vzkazy před syna odmalička byla symbolem rozvodu a scény s mistrem Bílkem mě inspirovaly k úvahám o tom, jaké to bude, jestli se také jednou jako sedmdesátiletá budu stěhovat. Ve scénáři mistr Bílek říká: "To je hrůza, co člověk za život nashromáždí krámů..."

• 4.9.2016  16:15
    Svatojánský věneček (TV film) (2015)

Pohádka, u které si umím představit, že by mě jako dítě okouzlila. Ale taky pohádka, ve které se pro mě vždycky k něčemu pozitivnímu našlo něco negativního. Eliška Jansová by klidně princezny mohla hrát častěji, vůbec bych se nezlobila. Ale Jiří Mádl se k ní vůbec nehodil. První polovina pohádky mně vzala dech. Ale druhá ne. Letecké záběry na řeku a zámek byly nádherné. Ale pak přišly umělé kulisy města. Byly tu skvělé vtipy. Ale taky spousta hloupých. Italský učitel Ivana Trojana byl hodně dobrý. Ale udělal z pohádky film pro dospělé, když se v závěru vrhnul na chůvu. Byla tu spousta pěkných, originálních motivů (voraři, záchrana pláště prasetem, výpočet pravděpodobnosti nalezení pravého ženicha). Ale taky spousta motivů zbytečných. Já bych ze Svatojánského věnečku vyndala Jiřího Mádla a pak ho rozdělila na dva filmy - na konverzační komedii pro dospělé a dramatickou pohádku pro děti. A byly by oba naprosto skvělé. Takhle je ale toho trochu moc a jak tu píší jiní uživatelé, vlastně není jasné, co chtěl scénárista sdělit, jaký příběh vyprávět.

<< předchozí 1 2 3 4 5