Ezis

Ezis

Marta Eva Běťáková

Česko

8 bodů

Moji oblíbení herci

 • foto

  Jan Hartl

  Herec, co pro mě vždycky byl na prvním místě. Líbí se mně, jak dokáže malými nuancemi zahrát širokou škálu povah. Velké plus u mě má také za to, že pracuje i pro rozhlas. Nejradši mám jeho roli Jaromíra Formánka v Četnických humoreskách, ministra ve Ztraceném dopisu a rozhlasovou sérii Já, Baryk. V té krásně dotvořil svéráznou osobnost, kterou František Nepil Barykovi vymyslel, a když tím vážným, pomalým, hlubokým hlasem (Baryk se bere hrozně vážně) vypráví nějakou vtipnou příhodu, tak i když jsem to slyšela už desetkrát, i po jedenácté padám smíchy pod stůl.  - V březnu 2013 jsem ho poprvé viděla v divadle - v Našich furiantech v Národním. Někteří herci tam špatně artikulovali, takže jim nebylo moc rozumět, ale Jan Hartl mluvil zřetelně. Hrál roli intrikána, která je záporná, ale v jeho podání vyzněla spíš hodně tragikomicky: smáli jste se mu, ale zároveň jste tak nějak chápali, proč intrikuje.

 • foto

  Viktor Preiss

  Herec-gentleman, který i drobné role ve studiových pohádkách hraje výborně a s velkým gustem. Jsem ráda, že poslední dobou začíná být docela uznávaný a oblíbený, protože jestli si to někdo zaslouží, tak právě on. Úžasný chameleon, přesně takový, jaký má herec být. Ukažte cizinci prince z Pomněnky, čaroděje Otóna ze Zvonících mečů a kontrolora ze Všechno nejlepší!, a nepozná, že jde pořád o stejného člověka. A k tomu mě nedávno naprosto uchvátil (a to slovo jinak vůbec nepoužívám :-) ) jako herec Benda ve Zmizení herce Bendy (seriál Čapkovy kapsy). Sestra mně vyprávěla, že ho tam viděla a že byl skvělý. A já na to: "Preiss? Ale ten mně na Bendu vůbec nesedí. Toho jsem si představovala velkolepějšího, vyššího, hřmotnějšího, rozmáchlejšího, umělečtějšího." No a pak jsem povídku zhlédla a nestačila koukat, protože on takový opravdu byl!

 • foto

  Tony Osoba

  Chtěla jsem sem zařadit někoho z britské herecké školy, protože je výborná. Jenže to taky znamená, že v Británii je spousta skvělých herců - a já nějak nevěděla, kterého z nich vybrat. Nakonec jsem narazila na Tonyho Osobu - energického černocha s nádherným hlubokým hlasem a kamennou tváří anglického lorda. Je to bezkonkurenčně nejkrásnější chlap, jakého jsem kdy "na plátně" viděla, a britský přízvuk i způsob vystupování tomu ještě dodávají. Hraje vedlejší role v Shakespearovi a v seriálech, které mi celkem vyhovují (krimi, detektivka, sci-fi), a kterého obdivuji za to, jak ty vedlejší role hraje - výborně, nepřehlédnutelně, a přitom ne vyloženě nápadně, nesnaží se přetlouct hlavní postavy. Přesto je mně líto, že hlavní role moc nedostává. Ale byl prý aspoň první skotský černoch, co hrál v seriálu ve hlavním vysílacím čase - to je mi prvenství :-) Vytvořila jsem tady na ČSFD jeho biografii. Když jsem na ni sbírala materiál a dopisovala si s ním, zjistila jsem, že to je úplně renesanční člověk - vážný, zdvořilý, spolehlivý gentleman a zároveň poťouchlý vtipálek, hračička, cestovatel, umělec, sportovec, nadšenec pro techniku... "Osoba" japonsky znamená "nudle", takže, dámy a pánové - představuji vám herce, který se mně podepsal "Noodle Person".

 • foto

  Ladislav Pešek

  Byl to tak laskavý člověk, že mně přijde, že tak nějak zjemňoval českou kinematografii. Proto mně bylo líto, že se mu nemůžu omluvit za chování své vzdálené příbuzné. Teta mně totiž vyprávěla, že Ladislav Pešek měl na hlavě celý život jizvu od toho, jak si jako malý hrál s její babičkou a ta po něm hodila kamenem.

 • foto

  Stanislav Fišer

  Nevím ani přesně proč, ale bez něj by tahle desítka herců nebyla úplná. Ani česká kinematografie. Ani představení Charleyovy tety, kterému dodával kilowatty energie. Jeho zlodějíčci z Hříšných lidí města pražského jsou kapitola sama pro sebe. A nezapadne rozhodně ani v menších rolích v pohádkách. Když jsem byla malá, kamarád obdivoval Old Shatterhanda, sestrám se líbil Vinnetou a mně Vinnetouův hlas... - Jediný český herec, kterému jsem napsala a požádala o autogram (já autogramy nesbírám). A udělal mně radost, protože mně poslal hned dva :-)

 • foto

  Jindřich Plachta

  Dle mého skromného názoru nejlepší filmový herec 30. let. Jan Werich prý později vyprávěl, že Jindřich Plachta byl ohromně talentovaný, ale bohužel většina jeho výstupů byla naživo, v divadle nebo jen tak před kamarády, takže se  nedochovala. Byl prý schopný v kavárně předvést celou spartakiádu jen s pomocí jednoho opasku. Škoda, že to nikdo nemohl nafilmovat, to musel být pohled... Mám ho tu i zástupně za další skvělé prvorepublikové herce - Jaroslava Marvana, Oldřicha Nového a Raoula Schránila.

 • foto

  Vlasta Burian

  Občas mně přijde, že diváci prvorepublikových komedií se dělí na tábor Huga Haase a tábor Vlasty Buriana. Já se ráda podívám na oba, ale jaksi z nedostatku prostoru jsem se tu musela pro jednoho rozhodnout. Tak je tu Vlasta Burian, i za Huga Haase. Hugo Haas byl úžasně optimistický, zdvořilý, vzdělaný, měl talent na převleky a výborný vkus - tak nějak prostě věděl, kdy přestat. O Vlastu Burianovi se nic takového říct nedá - zato můžu říct, že to byl komik non plus ultra a par excellence. Vůbec se nedivím, že byl jednou zvolen Českým komikem 20. století. Byl to pěkný živel - je na něm vidět, jak si uměl hrát. Myslím, že to nejcennější na něm, kvůli čemu na něj lidé nezapomenou ani za sto let, je to obrovské množství... no neumím to nazvat líp než "pozitivní energie", kterou přímo srší. Občas se tak rozzáří, že mám pocit, že podobně jako čert z pohádky "Dalskabáty, hříšná ves" řekne: "Lidi, já vás mám rá-áád!" Kromě toho mnohé z mých oblíbených hlášek proslovil právě on. "A paní obrstová udělala k večeři šunkn - šunknflekle, pročež večer budeme mít všichni břicho plný čtverečků."

 • foto

  Artūrs Skrastiņš

  Lotyšský herec, který zahraje cokoliv - i anglicky - a ještě umí nádherně zpívat. Takového herce v ČR ani nemáme.

 • foto

  Heinz Weixelbraun

  Mám slabost pro Rakušáky, no. Tohle je talent od pánaboha - úžasný divadelní herec, kterého u nás bohužel známe jen jako komickou figurku z Komisaře Rexe.

 • foto

  Vilém Udatný

  Král ze Zkřížených mečů. Pro mě nejlepší "pohádkový princ" - právě proto, že to není typický pohádkový princ. -------  Nemám tu žádné americké herce, protože po amerických hercích se chce, aby zabírali co nejvíc prostoru - byli ramenatí, mluvili hlasitě, měli charizma a výrazná gesta. A to mně nevyhovuje. Ale nedávno jsem objevila pár amerických herců s příjemně civilním projevem - DeForesta Kelleyho (doktora McCoye ze Star Treku), Williama Powella a samozřejmě skvělého Jamese Stewarta. ------------------------------------------------------ Kromě těchto TOP 10 mám ráda i další české herce (Petr Kostka, Jaroslav Satoranský, Erik Pardus) a několik kanadských herců. Někteří jsou v Evropě nezaslouženě neznámí - třeba Peter Stebbings, Jonathan Watton nebo Daniel Maslany.