Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Pohádka
  • Komedie
  • Krimi
  • Drama
  • Dobrodružný

Poslední recenze (139)

plakát

Polda - Pomsta (2021) (epizoda) 

Deset hvězdiček scénáristovi za portrét dvou matek. Ambiciózní matky, které nestačí, že její syn je zdravý, slušný, inteligentní pracující člověk - a skvělé matky, která svého autistického syna bere takového, jaký je. Mimochodem: Jak autistického kluka NEdostanete do pohody? Zeptáte se ho, jak se má. Na to lidi s autismem hrozně neradi odpovídají. A autistický kluk by asi jen tak nenechal cizího chlapa, aby mu něco namontoval do pokoje. To je zásah do zaběhaného systému, ze kterého by člověk s autismem fakt nebyl nadšený. Jo, to si lidi tak rádi představujou, že udělají čárymáry a svým úžasným nápadem hned někomu pomůžou. Je to taková pohádka. Ale ocenila jsem, že jinak postava autistického dítěte byla docela realistická - nebyl to ani blbeček, ani Einstein, kluk byl sympatický.

plakát

O malíři Adamovi (2006) (TV film) 

... aneb Jak zabít dobrý scénář. Michaela Černá je skvělá scénáristka. Spolu s Petrem Hudským je jediným scénáristou po roce 2000, který píše opravdu dobré klasické pohádky. Skvěle kombinují klasické pohádkové motivy a vytvářejí z nich pohádky nové a zajímavé. Tahle pohádka mohla být dobrá, jenže režisér ji dost zabil. Ale když se moc nekoukáte na hlavního hrdinu a nevadí vám Sandra Nováková, tak si ten dobrodružný příběh docela užijete.

plakát

Záhořanský hon (1968) (TV film) 

Příjemný televizní film s přesně vybranými herci. Když jsem četla předlohu a film jsem ještě neznala, Terezku jsem si představovala jako Janu Preissovou! Jen možná Jaroslav Satoranský by se mně víc hodil na přemýšlivého a nadaného učitele než na trhlého, vychytralého myslivce. Bohužel Jiráskova předloha má víc atmosféry, humoru i psychologie. Film se jí dokonale vyrovná, jenže jenom do chvíle, kdy začne samotný záhořanský hon. V té chvíli začne předloha mít mnohem větší grády a gradaci. Netuším, proč se do filmu nedostala vtipná scéna, kdy honci místo jelena jménem "Vrchní" dohoní samotného vrchního! Hlavní hrdina tuší, že kníže má smysl pro spravedlnost, a tak před ním vrchního zesměšňuje a odmaskovává sérií neskutečně vyčůraných, odvážných žertíků. Někdy jsem při čtení měla pocit, že se Jirásek viděl v tichém učiteli a že psal o nějakém kamarádovi, kterého obdivoval pro jeho odvahu. Proto je možná konec filmu takový nejistý a neurčitý - protože knižní předloha v něm zdůrazňuje legraci a odvahu, a to se nehodilo do krámu socialistické cenzuře, která z filmu udělala čistou kritiku feudálního panstva.

Poslední hodnocení (711)

Marťan (2015)

16.05.2021

Úder 3 (2013)

30.04.2021

Polda - Pomsta (2021) (epizoda) (S04E10)

20.04.2021

Vše pro firmu (1998) (TV film)

28.02.2021

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974)

10.02.2021

O komtesce a zbojníkovi (1988) (TV film)

10.02.2021

O malíři Adamovi (2006) (TV film)

10.02.2021

O Emínce a Havlíčkovi (1974) (TV film)

10.02.2021

Na Tum Jaano Na Hum (2002)

09.02.2021

Reklama

Poslední deníček (8)

Scénář přeložen, probíhá natáčení...

Tak jsem přeložila dva pracovní scénáře k filmu Rok před válkou (Gads pirms kara) lotyšského režiséra a scénáristy Dávise Símanise. Film se natáčí v lotyšsko-české koprodukci.

 

Když jsem překládala první pracovní verzi, těšila jsem se, až film uvidím... a když jsem překládala třetí, bylo mně jasné, že film nikdy neuvidím, protože po přepsání nabral na drsnosti a já mám posttraumatickou stresovou poruchu. Pokud máte rádi temné, složité filmy o absurditě doby a nevadí vám scény s mučením a podobné legrace, myslím, že film mohu doporučit.

 

Je to pohled na Evropu, který my moc neznáme. Lotyši se necpou dopředu, jsou trpěliví, umějí jazyky, cestují a pracují v zahraničí. A tak se v jejich filmech často objevuje motiv Lotyše, který cestuje po světě a bez problémů mluví s cizinci jejich vlastními jazyky, ale sám nemá žádné výrazné vlastnosti a oni o něm nic nevědí. A tak dotyčný Lotyš funguje jako taková houba, která nasává a zrcadlí atmosféru v jiných zemích. Pro ilustraci předválečné doby v celé Evropě je to ideální :-)

 

Tady se o filmu dočtete víc:

 

https://www.novinky.cz/kultura/496517-na-psychoanalyzu-sel-k-freudovi-a-svadel-matu-hari-tajemneho-lotyse-hraje-cech.html

 

Ehm, jen opravuji - Petr Lotyš nesváděl Matu Hari, Mata Hari sváděla jeho...

Reklama

Reklama