Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Pohádka
  • Komedie
  • Krimi
  • Drama
  • Animovaný

Poslední recenze (140)

plakát

Jak si nevzít princeznu (2021) (TV film) 

První čtvrthodina v podstatě PERFEKTNÍ. Už dávno se mi nestalo, abych se při novodobé pohádce začala připitoměle, blaženě a pohádkově usmívat, jako u pohádkové klasiky ze 60. a 70. let. Za to určitě může i krásná a dobře použitá pohádková hudba, kterou musím vyzdvihnout a pochválit. Později se ale děj příliš zamotá. Pohádka působí dojmem, jako by měla tři hodiny, protože se v ní hodně jedná a hodně mluví a je v ní příliš málo scén, do kterých by se člověk ponořil a užil si atmosféru. Princ měl být důstojný a zodpovědný, ale na jeho pohybech a způsobu vyjadřování to bohužel nebylo poznat. Jinak ale na 21. století pohádka výborná. U scénáristy Hudského oceňuji hlavní mužské postavy: jsou to normální chlapi se smyslem pro zodpovědnost, co se učí bojovat, žít a milovat. Je to vlastně klasická "cesta hrdiny", která v českých filmech poslední dobou dost chyběla. Pro mě jsou pohádky režiséra Janáka a scénáristy Hudského potenciálním začátkem nového a dobrého pohádkového směru. Jsou to takové zvláštní směsice méně, více a úžasně povedených věcí, které na rozdíl od většiny současných pohádek působí celkem jednotným dojmem. Těch více a úžasně povedených věcí kdyby se někdo chytil a ještě je trochu někam posunul... tak vznkiknou pohádky naprosto nádherné :-)

plakát

Polda - Pomsta (2021) (epizoda) 

Deset hvězdiček scénáristovi za portrét dvou matek. Ambiciózní matky, které nestačí, že její syn je zdravý, slušný, inteligentní pracující člověk - a skvělé matky, která svého autistického syna bere takového, jaký je. Mimochodem: Jak autistického kluka NEdostanete do pohody? Zeptáte se ho, jak se má. Na to lidi s autismem hrozně neradi odpovídají. A autistický kluk by asi jen tak nenechal cizího chlapa, aby mu něco namontoval do pokoje. To je zásah do zaběhaného systému, ze kterého by člověk s autismem fakt nebyl nadšený. Jo, to si lidi tak rádi představujou, že udělají čárymáry a svým úžasným nápadem hned někomu pomůžou. Je to taková pohádka. Ale ocenila jsem, že jinak postava autistického dítěte byla docela realistická - nebyl to ani blbeček, ani Einstein, kluk byl sympatický.

plakát

O malíři Adamovi (2006) (TV film) 

... aneb Jak zabít dobrý scénář. Michaela Černá je skvělá scénáristka. Spolu s Petrem Hudským je jediným scénáristou po roce 2000, který píše opravdu dobré klasické pohádky. Skvěle kombinují klasické pohádkové motivy a vytvářejí z nich pohádky nové a zajímavé. Tahle pohádka mohla být dobrá, jenže režisér ji dost zabil. Ale když se moc nekoukáte na hlavního hrdinu a nevadí vám Sandra Nováková, tak si ten dobrodružný příběh docela užijete.

Poslední hodnocení (734)

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

10.07.2022

Honza málem králem (1977)

18.04.2022

V zrcadle (2020)

16.04.2022

Rok před válkou (2021)

16.04.2022

Pásli ovce valasi (1973) (seriál)

12.03.2022

Doba ledová 4: Země v pohybu (2012)

16.01.2022

Doba ledová 2: Obleva (2006)

16.01.2022

Smím prosit? (2004)

16.01.2022

Přes přísný zákaz dotýká se sněhu (2005) (divadelní záznam)

16.01.2022

Reklama

Poslední deníček (8)

Scénář přeložen, probíhá natáčení...

Tak jsem přeložila dva pracovní scénáře k filmu Rok před válkou (Gads pirms kara) lotyšského režiséra a scénáristy Dávise Símanise. Film se natáčí v lotyšsko-české koprodukci.

 

Když jsem překládala první pracovní verzi, těšila jsem se, až film uvidím... a když jsem překládala třetí, bylo mně jasné, že film nikdy neuvidím, protože po přepsání nabral na drsnosti a já mám posttraumatickou stresovou poruchu. Pokud máte rádi temné, složité filmy o absurditě doby a nevadí vám scény s mučením a podobné legrace, myslím, že film mohu doporučit.

 

Je to pohled na Evropu, který my moc neznáme. Lotyši se necpou dopředu, jsou trpěliví, umějí jazyky, cestují a pracují v zahraničí. A tak se v jejich filmech často objevuje motiv Lotyše, který cestuje po světě a bez problémů mluví s cizinci jejich vlastními jazyky, ale sám nemá žádné výrazné vlastnosti a oni o něm nic nevědí. A tak dotyčný Lotyš funguje jako taková houba, která nasává a zrcadlí atmosféru v jiných zemích. Pro ilustraci předválečné doby v celé Evropě je to ideální :-)

 

Tady se o filmu dočtete víc:

 

https://www.novinky.cz/kultura/496517-na-psychoanalyzu-sel-k-freudovi-a-svadel-matu-hari-tajemneho-lotyse-hraje-cech.html

 

Ehm, jen opravuji - Petr Lotyš nesváděl Matu Hari, Mata Hari sváděla jeho...

Ovládací panel
8 bodů

Reklama

Reklama