PEZ

Peter Pedri

okres Bratislava

<< předchozí 1 2 3 4 8 15 21 28
    • 12.5.2017  16:15

Medzi 3* a 4*. Slávne mená, krásne centrum mesta Telč (má zápis v UNESCO), ktoré som spoznal na prvý pohľad a morálny odkaz sú jednoznačnými plusmi. Avšak pretiahnutá prostredná časť spolu s príliš zdĺhavými psychedelickými/lyrickými vsuvkami spomalili miestami tempo tak, že som sa už trošku nudil. Záver je dobrý, no dnes už nemal taký silný odkaz ako v dobe natáčania (keď si divák domyslí spoločenský kontext). No téma charakteru je aktuálna stále, takže film má aj dnes čo povedať, akurát dramaturgicky mi prišiel trochu obstarožný. Film získal špeciálnu cenu poroty v Cannes ako aj nomináciu na Zlatú Palmu tamtiež. 7/10

• 1.5.2017  17:33

Tom Cruise ide naplno a udržuje M:I sériu nažive a stále sviežu. Udivujú ma nápady, s ktorými prichádzajú. Po spektakulárnom Burj Khalifa to je tentokrát šialená jazda na trupe lietadla. Neuveriteľné. K tomu opäť jedna z najlepších auto/moto naháňačiek a ešte aj zaujímavo vystavaný príbeh. Pre mňa srdcová záležitosť a aj po piatom dieli sa teším na ten ďaľší. Tom Cruise aj po 50-tke srší energiou ako tridsiatnik. Videné už 2x. 8/10

• 28.4.2017  18:47

Návrat do reality po šialenom FF8. Ostrá britská dráma o kočovníkoch v modernej dobe. Aneb o súčasnej chamradi. Výborní Fassbender, Gleeson, Kinnear, Harris, Lyndsey Marschal. Casting proste vyšiel. A hlavne parádny režisérsky debut Adama Smitha. Ale ten už v roku 2004 zabil svojím klipom k Blinded by Lights (The Streets). Potom potrénoval pri pár seriáloch (vrátane Doctor Who), natočil ešte zopár klipov (napr. The Chemical Brothers) a nakoniec sa vytiahol s týmto filmom. Veľká spokojnosť. PS: Hudbu spravil Tom Rowlands (zo spomínaných The Chemical Brothers). 8/10

• 23.4.2017  23:29

Áno, má to The Rocka, ktorý ide ako skala a áno, tá záverečná prestrelka Stathama s deckom bola vtipná, no to je tak všetko. Ešte asi tri vtípky sa za tých 136 minút našlo. Zvyšok macho-keci pre 12-ročných a extrémne prepálená akcia, ako je už pri tejto sérii zvykom. Tam, kde iným príde súboj "ponorka vs. autá" ako super nápad, ja čakám nejaký SKUTOČNÝ nápad, ktorého som sa nedočkal. Pravda je taká, že ma v kine masívne lámalo, čo je pri akčnom filme fail. Preto idem proti prúdu a úplne v kľude hodnotím dvomi hviezdičkami.

• 18.4.2017  23:03

Wow, tá hravosť ma odzrbrojila. Keby si to udržalo tú šialenú kadenciu ako v úvode, tak by som kľudne udelil aj plnú pálku. Niečo tak hravé, naivné a vtipné sa len tak nevidí. Jednoduchý nápad vyťažený na max a charizma Oldřicha Nového a Lídy Baarovej to už len doklepli. Ozaj to zahrali s bravúrou, Nový mi prišiel, že to snáď ani nehral. :) Film z konca 30. rokov a tak zábavný aj dnes!

• 18.4.2017  22:49
    Únos (2017)

Tento film bol potrebný ako soľ. A je úžasné aký úspech slaví v kinách. Našťastie sa jedná o slovenský nadpriemer a okrem zopár prehrávaní zhruba troch hercov sa jednalo o kvalitne zahranú súdobú drámu, bohužiaľ inšpirovanú skutočnými udalosťami. Asi každému je jasné, že viaceré detaily sú čistou fabuláciou, no všetkým čo si pamätajú tragické udalosti z pred 20 rokov musí udrieť do očí, ake šialené veci sa tu počas mečiarizmu diali (hlavná kostra príbehu je totiž až priveľmi blízka realite). Depresívne, no historicky katarzické. A naproti zopár slabším hereckým výkonom excelovali Dano Heriban, Milan Ondrík a Milan Mikulčík - tí dali hereckú 1. ligu. Aj skrz kontext a význam filmu pre tento holubičí národ nefalšovaná štvorhviezdičková záležitosť.

• 18.4.2017  22:33

Ako s nadsázkou poukázať na ťažkú tému. Film vyhral v Taliansku čo sa len dalo. Napriek téme mafiánskych vrážd a čistiek, sa jedná o komediálny žáner, pár vtípkov sa fakt podarilo. V strede trošku síce tempo spomalilo na môj vkus až príliš, ale vydarený a silný záver to celé vynahradil. Váhal som, či 3* alebo 4*, no spomínaný záver rozhodol.

• 18.4.2017  22:22
    Adam Šangala (TV film) (1972)

Televízny film tej najvyššej filmovej kvality. Kľudne by to mohlo ísť do kín, hoci aj teraz. V HD vyznel obraz aj po 45 rokoch akokeby sa natáčalo iba nedávno, herecké výkony totálne prirodzené, skvelá kamera, skvelá hudba. A tej irónie koľko sa jej tu vošlo, radosť pozerať. Netušil som, že takáto kvalita sa tu točila. Kľudne by som to pustil na zahraničné festivaly. Zaujali Dočolomanský, Kukura, ale najmä Ivan Palúch. Ten sa stal ozajstným Šangalom.

• 18.4.2017  22:15

20 rokov ubehlo a predsa je to tam! Tá istá partia na placi, ten istý zážitok. Už nie tak originálny a zlomový, no ešte viac zábavný, hravý, moderný a s rovnako dobrou hudbou. Bál som sa, no nebolo čoho. Danny Boyle nesklamal. Veľká spokojnosť a kandidát na ročnú Top 5.

• 3.4.2017  23:08

Fantastické aj po 20 rokoch. Klasika, ktorá tne do živého, nedáva si servítka pred ústa a ide do toho naplno, ako to mládeži prislúcha. Kult, ktorý má na to výsadné právo. Réžia ala Danny Boyle bola a stále je extra triedou. Neskutočné scény, už legendárna hudba, objavenie nových hereckých hviezd (nielen Ewan McGregor!), skvelé nápady. Choose life, choose Trainspotting!

• 11.3.2017  21:20
    The Guest (2014)

Čím menej info o filme pred pozretím, tým lepšie. Ja som nevedel o príbehu nič a o to viac som si postupné odhalovanie zápletky užil. Parádna žánrovka, s neskutočne presvedčivým Danom Stevensom. Keď si pozriem, aké role hral doteraz, tak nechápem ako to tak presvedčivo mohol zahrať. Réžia rovnako dobrá. Príbeh by sa dal zhrnúť do dvoch viet, no štýl, herecké výkony a hudba, dokopy to tvorí zážitok, na ktorý tak skoro nezabudnem. Minimálne na tri scény učite nie. Odporúčam tým čo nevideli.

• 10.3.2017  23:39

Logan bolí. Veľmi obstojné zakončenie série. Tentokrát definitívne. Všetko raz skončí. Vykúpením a nádejou je nám nová generácia. Logan sa mi napriek naozaj extrémne temnému a melancholickému tónu páčil. No práve tá Mangoldova umienenosť, keď naschvál nechcel nič vysvetľovať, aby sa mohol čisto sústrediť na charaktery, paradoxne spôsobila, že i keď som s postavami súcitil, nešlo to vo mne až tak do hĺbky, ako keby nám bolo ukázané pozadie udalostí, ktoré našich hrdinov doviedli na ich spoločnú a poslednú cestu. Náznaky sa objavili, ale katarzia u mňa nenastala. I tak klobúk dole štúdiu, toto dať do kín nie je bežné. Jackman a Stewart parádni (ako vždy). No najväčším pozitívom sa stala Dafne Keen, ktorá ani rozprávať nemusela - všetko (a všetkých) dala s prehľadom. Neuveriteľný výkon! X-Menovská séria mi bude chýbať (i keď je jasné, že prídu nové reštarty). R.I.P.

• 10.3.2017  22:11
    BioBuddy (2016)

Ukážka ako sa majú točiť krátke filmy. Toto si cenu za réžiu a celkové druhé miesto na súťaži "48 Hour Film Project" v Seattli fakt zaslúžilo. S dobrou myšlienkou a ešte aj s pointou!

• 10.3.2017  21:42

O chlp slabšie ako Lego Movie, ale stále naplnkované tonou pop-kultúrnych narážok a odkazov. Nebyť toho, že asi v polke stratí film trošku dych a aj kadencia vtipov zbrzdí, tak by to bolo na úrovni "jednotky". I tak sme sa hodne nasmiali, ten kto má napozerané (nielen) Batmanovky, ten si užije. Pesničkové vsuvky opäť potešili. Za využitie legendárnej scény z Jerry Maguire dávam štvrtú hviezdu.

• 10.3.2017  20:08
    Láva (2015)

Lava je kraťas, ktorý je síce detský, naivný, tak romantický, až je takmer patetický. Ale kto má v sebe aspoň trošku dieťaťa a nebráni sa romantike, nebude môcť odolať. V kinách slúžil ako predfilm pre Inside Out. Pixar proste vie podať na malom priestore tieto pekné/milé myšlienky.

• 10.3.2017  19:58

Keď už nie plnohodnotné pokračovanie, tak aspoň malý add-on k Inside Out. A opäť vydarený. Pekne nadväzuje na jednotku. A potitulková scéna zabila. :)

• 10.3.2017  19:53
    V hlavě (2015)

Málokedy vidím tak originálny animák, či film. Pixar späť na vrchole. Zaslúžený Oscar, Zlatý Glóbus a BAFTA za najlepší animovaný film roka. Na konci som si uvedomil, že by som kľudne zvládol aj pár minút navyše. Scéna pri večeri a reakcia hlavy rodiny najlepšia. :)

• 27.2.2017  22:03

Súhlasím s Cervenakom. Taký lepší Twilight. :) Má to peknú kameru a ani hercov nevybrali úplne zlých. Horšie je to so scenárom, ktorý nejde do hĺbky a keď už človek pristúpi na tu naivnú hru, tak záver zmetie všetkú snahu zo stola a ocitneme sa v teenagerskej kolonke, nie moc vzdialenej od "Tak jde čas". :) Vidieť to v kine, tak ten záver by ma neskutočne nasral (napriek tomu, že si som vedomý knižnej a teda aj plánovanej filmovej trilógie). Preto iba 2*.

• 26.2.2017  18:48

Neskutočný casting. Richard Curtis si zaobstaral celý all-star team. A natočil milú vianočnú vzťahovú koláž. Neuveriteľne skúsený scenárista si dokonca prvýkrát vyskúšal réžiu, ako 47-ročný! A vyšlo to. Pekný film obsahovo aj vizuálne, s dobrými dialógmi a hereckými výkonmi. Navyše s dobrým soundtrackom. Len je to rozprávka pre dospelých (našťastie s občasnými temnejšími tóninami). Je kruté, ako sa osud zahral s Liam Neesonom, ktorý tu hral vdovca a 6 rokov na to sa mu to isté prihodilo aj v skutočnom živote. Každopádne Love Actually je už teraz novodobá vianočná klasika.

• 26.2.2017  17:08

Prvá zbierka krátkých filmov (z dvoch), kde spoločným spojítkom je čas. To ako jeho plynutie nás ovplyvňuje. Sedem významných režisérov poňali danú tému každý inak. Ale drvivá väčšina z nich mi niečo dala, azda len dve mi prišli slabšie. Najviac u mňa zarezonovali kúský od Herzoga, Wendersa, Leeho, Chena a Jarmuscha (v tomto poradí). Z času na čas (sic) takáto antológia poteší.

• 18.2.2017  17:08

Nuda po americky. Alebo skôr po maďarsko-americky. ;) No v žiadnom prípade nuda pre diváka. Jarmusch je v tomto majster. Ako natočiť film takmer o ničom a pritom o všetkom. Perfektná ukážka všednosti dní. A skvelé využitie hudby Screamin Jay Hawkinsa. A ešte k tomu vtipná pointa na záver. :) Námatkou Golden Camera v Cannes, Special Jury Recognition v Sundance, Best film od amerických kritikov, Golden Leopard v Locarne, atd...

• 9.2.2017  23:48
    Konkurs (1963)

Druhá polovica dvojdielného Konkursu. Táto prapôvodná verzia Superstar mala niečo do seba, rozhodne z nej vyčnieval Jiří Suchý a aj niektorí uchádzači o miesto v divadle zaujali. No celkovo sa nazbieralo aj dosť vaty, takže ma to až tak nedostalo. Keby sa viac strihalo, alebo naopak ukázalo niečo viac z nasledujúcej kariéry tých uspešnejších, dalo by mi to viac. Ale pre tých, čo na konkurse spoznali neskoršie hviezdy to bude mať úplné inú hodnotu. Tak či tak, mne sa páčilo nazrieť týmto spôsobom do obdobia mladosti našich rodičov, tesne predtým ako to tu Rusi uzavreli.

• 9.2.2017  23:41

Prvá polovica dvojdielného Konkursu - začiatky Miloša Formana, ktorý už taký mladý vedel zachytiť niečo naviac. Po vzhliadnutí Whiplash úplne iný level vnímania tohto dokumentu. Strašne mi Jan Vostrčil pripomenul postavu J.K. Simmonsa. Dôkaz, že existujú ľudia, ktorý berú muziku naprosto vážne. Vidieť jeho oduševnenie bol zážitok. Nemám rád dychovku, ale po tomto už nebudem k nej taký krutý. ;)

• 5.2.2017  23:00

Očividne si to herci užívali. :) Megan Mullaly prezradila, že mali pri natáčaní voľnú ruku a preto sa hodne improvizovalo. Nakoniec sa natočilo až 240 hodín materiálu, z ktorých vznikli finálne dve hodiny. A i keď filmu chýba nejaký hlbší nápad, resp. koncept je úplne jednoduchý, nakoniec väčšinu času funguje. James Franco ako stvorený pre túto úlohu. Miestami over-the-top, ale je pravda, že sme sa uchechtávali celý film. Síce nie tak ako pri We're the Millers, či pri Horrible Bosses, no dobrých komédii je jak šafránu a táto pobavila. 8/10

• 5.2.2017  22:24
    Příchozí (2016)

Prvé pozretie mi dalo slušný scifi zážitok s dobrou myšlienkou a konečne realistickým pohľadom na komunikáciu s mimozemštanmi, resp. poukazanie na fakt, že tá by bola značne ťažká, ak nie nemožná. Až druhé pozretie v kine mi ale dovolilo vstrebať všetky myšlienky a nuansy a pekne to do seba všetko zaklaplo. Arrival nie je dokonalý, ale hlavný odkaz filmu vo mne veľmi silno rezonuje (:::SPOILER::: základom všetkého je komunikácia a to v úzkom, ako aj najširšom možnom zmysle, čiže iba vďaka komunikácii medzi sebou môžeme vyriešiť konflikty medzi nami a vyhnúť sa prípadnej skaze. :::KONIEC SPOILERU:::). Posledné mesiace pri sledovaní politického vývoja vo svete a u nás ešte viac. Film trefne poukazuje na to, ako ľudia v záchvate paniky (neznáma hrozba z vonku) konajú skratovo, no zároveň ukazuje potenciál ľudstva, ak sa spoja rozumné hlavy a príjmu logicky najvýhodnejšie riešenie. Osobná rovina sprostredkovaná skrz Louise u mňa tiež fungovala, aj vďaka parádnému výkonu Amy Adams. Nakoniec, každý musí prijať to, čo mu život prinesie. Arrival vo mne dozrel a naozaj rád idem po druhom pozretí na plný počet napriek malým nedokonalostiam.

• 5.2.2017  20:27

Kto by čakal, že takmer 15 rokov po poslednom Jurskom parku príde pokračovanie, ktoré zrúca rekordy návštevnosti v kinách. Jurský svet je ešte aj teraz štvrtým najzárobkovejším filmom histórie. Wow. Ja som nečakal nič extra, najmä po veľmi slabých predošlých dieloch, dostal som však slušnú popcornovú zábavu, ideálnu na leto, znásobenú navštevou IMAXu. Vizuálne vychytané, akcia slušná, Chris Pratt a B.D Howard milí. Pozerať to znova, alebo vidieť to v TV, je to čistá trojka, ale takto - v IMAXe - to bolo o stupeň lepšie. Viem si predstaviť ísť o rok do kina na pokračovanie. ;)

• 12.1.2017  23:01

Znie to neuveriteľne, ale trojka je ešte blbšia a nudnejšia a teda zbytočnejšia ako dvojka. Až mi bolo ľúto toľkých známych hercov. Tu nefungovalo absolútne nič. Film má len hodinu a pol, ale mal som pocit, že tri. Strašná hlúposť.

• 12.1.2017  22:30

Á-čkové rozpočtom, no príbehovo na spodnej hranici Béčka. Nechce sa mi veriť, že to režíroval Spielberg. Veľmi vyprázdnené pokračovanie, útočiace iba na prvú signálnu. Správanie postáv tragické ako ich filmový osud. Jediný kto to zachraňoval (už po koľkýkrát?) bol Jeff Goldblum. Už v minulosti sa mi to zdalo slabé, dnes ešte viac. 4/10

• 10.1.2017  23:49

Milujem, keď sa filmy odohrávajú vonku a nie v štúdiách. Toto Villeneuve vie. A k tomu tá atmosféra a geniálna kamera Rogera Deakinsa (ďaľšia nominácia na Oscara). Doplnené atmosférickou hudbou a parádnymi hereckými výkonmi (Benicio Del Toro!!!). Výborná záležitosť o tom, že sme si rovní a rovnejší. Scéna v zápche na hraniciach úplná paráda.

• 10.1.2017  00:30
    Nepřítel (2013)

Pomalý a postupne gradujúci mind-fuck roka. Na posledný záber nezabudnem. Asi ako nikto, kto si Nepriateľa pozrie. Už dlho som nevidel takýto WTF film, kedy po počiatočnom sklamaní po dopozeraní (nechápajúc vo co go) som musel pátrať po význame a ako sám Villeneuve povedal, film dáva zmysel - je to puzzle, ktoré má v sebe plno vodítok. Ja iba dodám, že spätne tam tie vodítka naozaj sú! Navyše celý ten slow-mo štýl so štylizovanou kamerou s nádychom žltej mi fakt učarovali, nehovoriac o skvelom Gyllenhaalovi (tu navyše v dvojitej porcii). Áno, z filmárskeho hľadiska pochúťka, z obsahového až po dodatočnom pátraní. Ale napoviem trocha - je to temné scifi. A keďže všetko v histórii sa udeje dvakrát, opakujem - je to poriadný mind-fuck.

<< předchozí 1 2 3 4 8 15 21 28