PEZ

Peter Pedri

okres Bratislava

<< předchozí 1 2 3 4 9 18 26 34
    • 19.5.2018  15:15
    Hvězdná brána (TV seriál) (1997)

Čo dodať, 10 sérií, 214 epizód, dva TV filmy (nerátam pilot), dva seriálové spin-offy. Neskutočná sága, na úrovni Star Treku. Ani samotní tvorcovia nemohli tušiť aký rozsiahlý svet nakoniec vytvoria. Po dopozeraní všetkých dielov, sa vôbec nedivím, že sa seriál stal takým kultom. Najmä prvé štyri série boli naozaj veľkou sci-fi lahôdkou. Neskoršie série sa už viac zameriavali na jednotlivé season arcy a na rozširovanie daného univerza (čo tiež nebolo zlé, len iné). Potešilo, že seriál počas takmer celého behu zachoval pôvodných hercov a postavy (v podstate s výminkou R.D. Andersona ku koncu, keďže chcel tráviť viac času so svojou jedinou a v tom čase malou dcérou). Áno, našli sa aj slabšie diely a áno, celkovo sa jednalo o ľahší typ seriálu, no skvelé sci-fi nápady (posledná časť Unending!), skvelé alienské rasy (Replikátori, Oráiovia!), neuveriteľná rozvetvenosť a zároven previazanosť, narážky na pozemské povesti a mytologické postavy, nehovoriac o skvelých postavách ako takých, to všetko viedlo k jednému z najlepších sci-fi seriálov ever. A navyše svojho času najdlhšie vysielanému. Neskôr tento rekord prekonal iba Supernatural. Bolo super ocitnúť sa vo svete SG-1 a s postavami som sa tak zžil, že mi budú normálne chýbať. :)

• 19.5.2018  14:20

V podstate úvodné dva diely seriálu, ktorý priamo nadviazal na veľký hollywodsky film. Pilot trpí očividne malým, televíznym rozpočtom, no na druhú stranu prekvapuje nahotou v jednej scéne, ako aj dobrým výberom hercov. Neveril som, že Richard Dean Anderson by zvládol nahradiť Kurta Russella (predsalen MacGyver bola úplne iná úloha), ale čudujsasvete, podarilo sa mu to. Slušný vstup do seriálu, ale to najlepšie nás ešte len malo čakať. Nikto ešte vtedy nemohol tušiť, aká veľká sága započala a že sa seriál bude točiť neuveriteľných 10 rokov. 7/10

• 17.5.2018  22:35

Nakoniec je to rodinný film. :) V pohode, len o trošku menej hororový ako som čakal. Čo nie je nevyhnutne na škodu. Tiché scény boli fajn, pripomenulo mi to staršie filmy. Herci fajn, monštrá priemer, zážitok mierný nadpriemer. "Pôrodná" scéna bola chrumkavá, ešte aj tá s vodou v dome. Škoda, že takých nebolo viac. Taká dobrá jednohubka, akurát ku koncu sa už nakopilo dosť nelogizmov. Celkovo fajn, aspoň trochu iný film ako 90% ostatných. 7/10 [#23/2018]

• 14.5.2018  00:27

Úžasný film ešte aj dnes. Najmä pre tých, ktorým nie je politika cudzia a nie je im jedno, čo sa deje v spoločnosti. Ukážka, ako média pomáhajú udržiavať politikov bažiacich po moci aspoň trochu na uzde. Na konci dňa je to ale všetko o jednotlivcoch. Aféra Watergate bola veľká vec. Všetci prezidentovi muži sú natočení podľa rovnomennej non-fiction knihy, ktorú napísali práve Woodward a Bernstein, redaktori Washington Post, ktorí túto kauzu odhalili a spracovali. Robert Redford kúpil práva na jej filmové spracovanie hneď ďaľší rok za vtedy enormných 500 000 USD a ani nie dva roky po jej vydaní bol na svete film. Skvelo napísané, skvelo zahrané a nedivím sa, že ešte aj dnes sa tento film premieta nadejným novinárskym nováčikom. Ako vo všetkom, aj tu detaily rozhodujú. Jason Robards za vedľajšiu úlohu a William Goldman za scenár, obaja si Oscara za svoje výkony zaslúžili. 9/10 [#22/2018]

• 11.5.2018  23:45

Tentokrát sa s tým Marvel nepáral. Neveril som, ale Thanos je naozaj konečne poriadny záporák a navyše - a to nerád priznávam - s charizmou. Aj napriek pokrivenej mysli. SPOILER ALERT: Po takej genocíde hrdinov, čo tu nastala som naozaj zvedavý na pokračovanie o rok. KONIEC SPOILERU Každopádne vôbec nebolo cítiť, že je to vôbec najdlhší film vrámci MCU a bratom Russovcom sa podarilo takmer nemožné - každá postava dostala vyvážene veľa priestoru. Je to 18. film v sérii a bavil ma počas celých 150 minút, čo je pri takomto type filmu malý zázrak (po už toľkých predkračovaniach). Marvel dokázal chytiť druhý dych, stemnieť a o rok sa nám zakončí jedna veľká éra. Áno, aj takéto blockbustre točiť konštantne na úrovni je umenie. 8/10 [#21/2018]

• 8.5.2018  15:12

Bonusový kraťas, ktorý sa nachádza na DVD/Bluray disku Avengers. Je to taká blbina, ale slušne natočená a má peknú referenciu na seriál S.H.I.E.L.D., v ktorom sa neskôr objavil Agent Blake. Účinkuje tu aj agent Sitwell.

• 2.5.2018  22:28
    Posedlá (2009)

Štandardne odvedený thriller. Náhodou tá Ali Larter bola pekná (sic) psychopatka. :) Úplne verím tomu, že pár chudákov má smolu a natrafí na takéto "marhy". ;) Anyway, film sa prvé dva akty pozerá dobre, je to de facto mentálny súboj medzi Idrisom a Ali, avšak herecky je to prevažne one-man show spomínaného Idrisa (ten nevie sklamať). Beyoncé prvýkrát dostala rolu v celovečeráku, ale je tu ozaj iba do počtu a jej "hranie" je dosť toporné. Škoda, že posledný akt je už preplnený klišé, ale opäť, čakať viac by bolo iluzórne. Celkovo ok, proste thrillerová oddychovka, ktorá ukazuje ako vám môžu magori zamotať hlavu. [#18/2018]

• 1.5.2018  15:13

Zaujímavý ázijský mix thrilleru, artu a sociálnej drámy. O láske, o predsudkoch a trpení menšín a o vášni, ktorá hraničí so šialenosťou. Toto keby natočil zručnejší režisér, tak by to mohla byť bomba ako svojho času Oldboy. Fajn filmík, akurát chýba mu niečo navyše, čo by zarezonovalo trvalejšie. (Cinematik 2017)

• 1.5.2018  15:07
    Kalvárie (2004)

Prekvapivo vtipný film. Teda miestami. Väčšinou je to kruté sledovanie beznádeje hlavnej postavy. Dobré herecké výkony (Jackie Berroyer a Laurent Lucas) a fakt hnusné vidlácke prostredie. Ja by som ale kľudne pridal ešte viac gore. :) Tanečná scéna v lokálnej krčme bola best. :) Akosi mám ale pocit, že film od svojho vzniku predsalen troška (formálne) zostarol, prijal by som remake s dnešnou drsnosťou a vizuálnou vypiplanosťou. Inak fajn, kvílenie prasaťa počujem doteraz. :) (Cinematik 2017)

• 1.5.2018  14:58
    Nemilovaní (2017)

Kvalita vo všetkých smeroch. A hlavne nekompromisná výpoveď o stave spoločnosti. Zvjagincev tne do živého a ukazuje nie moc peknú stránku strednej triedy v Rusku. Táto novodobá tragédia má špičkovú kameru, dobrý hudobný doprovod, ale hlavne pevnú režisérsku ruku. "Bez lásky" mi vyryla jasnú stopu v mojej filmárskej duši a tak skoro odtiaľ neodíde. Silná záležitosť. Cena poroty v Cannes, nominácie na Oscara, Zlatý glóbus a BAFTA za naj zahraničný film. (Cinematik 2017)

• 1.5.2018  14:27
    Zero (2015)

Ako by som to povedal - sympatický počin, režisérovi fandím a potešila aj jeho osobná účasť na festivale. A jeho Zero má rozhodne čo povedať. Avšak tam, kde iný spomínaju formálny eklektizmus ako pozitívum, mne práve toto poňatie vadilo a vyrušovalo. Ako aj amatérsky look. A ešte príliš rebelantský záver, i keď tam tipujem, že Gyula Nemes šiel do toho účelovo, provokatívne, so šibalským úsmevom na tvári. Celkovo medzi 2* a 3*, po filme som sa prikláňal k 3*, kvôli obsahu, ale s odstupom času mi negatíva prevážili. 5/10 (Cinematik 2017)

• 1.5.2018  14:13
    Happy End (2017)

Tentokrát natočil Haneke slabší kúsok. Problémom je vyprázdnenosť. Asi nie je náhodou, že mal v jeho kariére zatiaľ najdlhšiu prestávku medzi jednotlivými filmami (5 rokov). Síce film ozvláštnil zábermi domáceho kina, avšak tentokrát jeho typicky dlhé zábery bez strihu išli naozaj na úkor dynamiky. A okrem skvelej Isabelle Huppert a geniálneho Jean-Louis Trintignanta nemá film príliš čo ponúknuť. Iba bežne rodinné neurózy. A to je málo. (Cinematik 2017)

• 1.5.2018  13:55
    Mrtvý úhel (2017)

Belgický thriller na špičkovej provni - najmä kamera, atmosféra a herecké výkony. Peter Van den Begin zahral šéfa vyšetrovateľov parádne. Záver síce autori príliš tlačili na pílu, ale to nemení nič na tom, že sa belgičanom podarilo natočiť thriller na úrovni. Inak, neviem či som vôbec niekedy už videl nejaký belgický film (azda iba pár kusov od bratov Dardennovcov). Takže dojem z ich (aktuálnej) kinematografie je dobrý. (Cinematik 2017)

• 1.5.2018  13:48
    Dobrý časy (2017)

Nemal som príliš Good Time počas sledovania. Ono, film je naschvál šialený, akokeby bol človek na tripe, miestami snový a halucinogénny. A úplne odtrhnutý od diváka. Aspoň ja som to tak pociťoval - nenašiel som si žiadne mentálne spojenie, či už s postavami, alebo na filmovej úrovni. Vzhľadom na to, kto boli hlavné postavy, som aj rád, ale na filme samotnom na zaujal iba neobvyklý výkon Roba Pattinsona. Preto sa divím ako film bodoval na niektorých festivaloch a aj tu má slušné hodnotenia. Bratia Safdieovci má budú musieť presvedčiť iným svojím filmom. 6/10 (Cinematik 2017)

• 22.4.2018  18:44

Novodobá groteska. Divadelné prevedenie hodené do mesta. Avšak neskutočne vtipné a milé. Opäť sa raz francúzi ukázali, že sú majstri komédie. Po dlhej dobe sme sa fakt nasmiali, jednoznačne odporúčam. V malej roli sa objaví aj legendárny Pierre Richard. Film bodoval na menších festivaloch (Denver, Mill Valley Film Festival etc.). (Cinematik 2017)

• 22.4.2018  17:19
    Elle (2016)

Paul Verhoeven back in the game! Úchylné a drsné, s brutálne presvedčivou a presvedčivo brutálnou Isabelle Huppert. Niet divu, že za svoj výkon vyhrala Zlatý Glóbus a bola nominovaná aj na Oscara. Film ako celok tiež získal Zlatý Glóbus za najlepší zahraničný film (a nomináciu na BAFTA). Chladná psychologická žánrovka podaná bez okolkov. Ja som sa bavil - hlavne tým, že som netušil kam bude príbeh smerovať. Herecký koncert Isabelle Huppert. (Cinematik 2017)

• 22.4.2018  15:51

Nie úplné zlý nápad, akurát to prevedenie je také nemastné-neslané. Myslím, že dobrý dramaturg by výsledný dojem mnohonásobne vylepšil. Problémom je, že jednotlivé tanečné scénky boli dosť nevyvážené, niektoré bavili, iné dosť nudili. A hlavne chýbal okrem tanca nejaký jednotiaci prvok, alebo vysvetlenie, prečo zrovna tieto krajiny boli vybrané reprezentovať "tanečný svetový výber". Aspoň krátky naratív by pomohol. Takto je to polovičatý výsledok. (Cinematik 2017)

• 22.4.2018  15:44

Sub-žánrový úlet. S parádnym obsadením. Je to naozaj zábavná jednohubka, ale tak treba Free Fire aj brať - jednoduchá zábava a nič viac. Počas sledovania som sa bavil, ale predsalen je to over-the-top a navyše záver je tak prekombinovaný, že vlastne potláča takmer všetko, čo sa odohralo predtým. Aj preto je Prestrelka film na jedno pozretie. Jedine, že si to pustíte znova kvôli známym hercom. Rozdodoval som sa medzi 3* a 4*, ale s odstupom času idem na 3* práve kvôli tomu, že tento film sa fakt nedá brať vážne. :) (Cinematik 2017)

• 22.4.2018  13:02

Originálny romantický film s fantastickou slovenskou herečkou, ktorá u nás neprerazila a teraz získava všetky možné ceny za svoj bravúrny výkon v tomto filme. V podstate sci-fi, ale natočené spôsobom, akokeby sa o sci-fi nejednalo. Tempo je síce pomalé, ale námet a herecké výkony nedovolia divákovi nudiť sa. Po dopozeraní som bol nadšený. Časom už necítim takú opakovanú chuť si film pozrieť znova, no spomínané kvality platia a určite stojí za to vidieť O tele a duši aspoň raz, keďže je to film, ktorý je naozaj originálny, zabodoval po celom svete a je v ňom aj kus Slovenska (i keď nepriamo) . 4 ceny v Berlíne (včítane Zlatého medveďa), nominácia na Oscara za najlepší zahraničný film a kopec ďaľších cien z iných festivalov. (Cinematik 2017)

• 22.4.2018  12:39

BAFTA 2018 za najlepší dokument, nominácia na Oscara, cena divákov a ekumenickej poroty v Berlíne, César Award vo Francúzsku, cena divákov v Toronte atď, atď. Dokument, ktorý nielen pojednáva o neustále živom rasizme v USA (ale aj inde), ale poskytuje obraz o obete hlavných bojovníkov za rovnoprávnosť, akými boli Martin Luther King, Malcolm X, či pre mňa doteraz neznámy James Baldwin. On je vlastne ústrednou postavou dokumentu, pretože väčšina obsahu sa točí okolo jeho zápiskov, myšlienok a úvah. Vidieť, že to bol dobrý človek a veľký mysliteľ. Dokument sa prevažne zameriava na 60. roky 20. storočia, no je zarážajúce, že niektoré problémy súvisiace s predsudkami sú rovnako aktuálne aj dnes. Dôležitý dokument, ktorého naratív pokryl Samuel L. Jackson. (Cinematik 2017)

• 21.4.2018  23:14
    Neon Demon (2016)

Neon Demon na rozdiel od Only god forgives na mňa totálne zafungoval a je to pre mňa návrat Refna v plnej sile. Nekompromisný film, ktorý si ide svoje a úplne proti prúdu. Úžasná kamera, parádny soundtrack a královská porcia ženských hereckých výkonov, kde sa baby azda pretekali, ktorá to dá lepšie. Elle Fanning a Jena Malone neskutočné. Prvá menovaná má len 20 rokov, ale už dokázala predstihnúť svoju doteraz slávnejšiu sestru. Dakota ako detská herečka vynikala, ale jej mladšia sestra v posledných filmoch nenormálne valcuje. Neon Demon je hypnóza a čerstvý závan do zatuchnutých a vychodených hollywoodskych cestičiek (predsalen to točil Dán). Jeden z najlepších filmov, čo som minulý rok videl. Ale nečakajte nič normálne. :) (Cinematik 2017)

• 21.4.2018  12:06
    Dítě (2005)

Zlatá Palma v Cannes 2005. Sociálna dráma na polceste k dokumentu. Dardennovci síce zachovali klasickú štruktúru filmu, ale zamerali sa na postavy skrz detailnú kameru a úplne vynechali hudbu. Oblukom sa vyhli nejakému priklašovaniu. Film, ktorý sa nepozerá ľahko, ale zanechá stopu. Jérémie Renier brutálny (aj postava, aj herecký výkon). (Cinematik 2017)

• 16.4.2018  22:21

Spielberg točí ako zamlada. Ready Player One, je nápaditý, sviežy a pop-kultúrnými narážkami nabitý akčný flák, ktorý v IMAXe parádne vyzerá a navyše aj baví. Akurát sa priznám, že by mi spravilo lepšie, keby mal film o 20 minút menej a hlavne keby bol R-ko. Bolo by viac emócií. Každopádne veľmi dobrá záležitosť a pre tých, čo radi sledovali geekovské filmy v posledných 30 rokoch a/alebo hrávali počítačové hry, tí sa budú baviť ešte viac. Tých odkazov je v RPO naozaj neúrekom. Rekonštrukcia Kubrickovho Shining bola skvelo-skvelá! 8/10 [#17/2018]

• 9.4.2018  22:30

V pohode. Nič, čo by ostrieľaného diváka "zabilo", ale na druhú stranu občas je fajn vidieť obýčajný kontemporárny film, ktorý nenudí a podáva obraz o dnešnej dobe. Potešila zriedkavá a veľmi mierná nahota, ako aj ukážkový civilný prejav skúseného borca Karela Rodena. Nič sa nestane, keď film neuvidíte, ale ani naopak. 6/10 (Cinematik 2016)

• 9.4.2018  22:20

Malý veľký film. Malý počtom postáv, osobný, skoro až bezvýznamný. Pre spoločnosť ako celok jednoznačne. Ale spoločnosť sa skladá práve zo všetkých takýchto našich mikropríbehov. A toto je príbeh o Alice. A aj príbeh Philipa, ktorý mal veľké srdce, akokoľvek si to nechcel priznať. Keď nerátam poviedku v Ten Minutes Older: The Trumpet a dokumentárny Buena Vista Social Club, tak je to moje prvé (!) stretnutie s Wendersom. A musím povedať, že som zvedavý na jeho ďaľšie počiny. 8/10 (Cinematik 2016)

• 3.4.2018  23:42
    Paterson (2016)

Filmová poézia by Jim Jarmusch. Film o autobusárovi. Je logické, že ho musel hrať človek s menom Driver. :) Neveril som, ale Adam Driver vie hrať a to bravúrne! Patersona som si fakt užil (aj postavu, aj film). Už po niekoľkýkrát Jarmuschovi tlieskam. (Cinematik 2016)

• 2.4.2018  22:06
    Noční hra (2018)

Hravá téma, hravý film. Prvá polka je určite lepšia ako tá druhá, no i napriek tomu si film udržal sviežú formu až do konca. Potešili rôzne vizuálne vychytávky a efektíky. Hudba tiež fajn, herci takisto. Najlepšiu postavu schytal a aj bravúrne zahral Jesse Plemmons - ten jeho brutálne divný policajt bol prvotriedný. :) Zábavné a ku koncu dokonca aj drsné, ale hlavne fresh. [#16/2018]

• 2.4.2018  21:51

Ako vždy, Mijazaki natočil animák, ktorý je (aj) pre dospelých a ide ďaleko za bežné očakávania pri kreslených filmoch. Filozofia, ľudské slabosti a neúcta k prírode. To na začiatok. Škoda, že sme to pozerali tak neskoro v noci, niektoré momenty som objektívne nezachytil, predsalen je to jeden z najdlhších animákov vôbec. Nie je to tak zábavný kus, ako Mijazakové novšie počiny, ale má to message a nebojí sa ísť proti prúdu. Budem musieť pozrieť ešte aspoň raz. (Cinematik 2016)

• 31.3.2018  23:39

Každý má iný vkus a duplovate pri komédiách. Ospalá zátoka mala byť dobrou komédiou, dokonca bodovala na niektorých festivaloch, vrátane Cannes. Uff, proti gustu žiadny disputát, ale toto vážne nevyšlo. Frantíci to väčšinou s komédiami vedia, ale Ma loute je trápnosť, s divnými postavami, bez jediného vysvetlenia alebo pointy. A ešte aj s fantasknými prvkami. Iba sme dve hodiny neveriacky čumeli na plátno. A nie, v kinosále sa nikto nesmial. Zblúdená strela, ktorá môže ísť na TV Barandov v nedeľu naobed a nie na festivaloch preboha. (Cinematik 2016)

• 31.3.2018  23:28

Autenticita. To je hlavná devíza tohto dokumentu. Už len to, že niekto (Ry Cooder) si dal tu námahu ponachádzať a dať znova dokopy bývalé a časom zabudnuté kubánske hudobné hviezdy, je úžasné a ocenenia hodné, ale Wim Wenders to skvelo zachytil v dokumente, ktorý navždy ponesie ich message. Je to oslava hudby, slobodného ducha, ale aj jednoduchého spôsobu života. Záver filmu, kedy sa podarilo dostať celý Buena Vista Social Club do Carnegie Hall je naozaj jeden veľký zázrak. Bol som týmto momentom uneseným napriek tomu, že tento typ hudby nepočúvam. (Cinematik 2016)

<< předchozí 1 2 3 4 9 18 26 34