PEZ

okres Bratislava

<< předchozí 1 2 3 4 9 16 24 31
    • 17.10.2017  12:40
    Primary (1960)

Dokument, ktorý bol prelomový z formálnej stránky a dostal divákov tak blízko k politikom ako sa len dá. Vďaka tomu sa poodhalil proces demokratických primárok, to ako museli Kennedy a Humphrey neustále cestovať a presviedčať voličov o svojej pravde. A ako s tŕpnutím sledovali priebežné výsledky v prieskumoch. V tomto smere je dokument prínosný, ale odťažitá forma mu uberá na pozerateľnosti, mnoho minút sa záber nemení a obsah nie je vždy zaujímavý. Navyše dnes už je to minulosť hodne vzdialená. Takže pre historikov a cinemafilov fajn, pre zvyšok dneš už nie moc zaujímavý dokument.

• 16.10.2017  21:54

Jeden z prvých dokumentov od Netflixu (konkrétne iba tretí v poradí), finančne podporený top párikom - Justinom Timberlakom a Jessicou Biel. Aj som sa im spočiatku divil, keď som videl tému - totižto súťaž 8-ročných detí v golfe. Tých najlepších (a očividne aj najbohatších). Ale neskôr som pochopil. Každý rodič chce, aby jeho dieťa bolo úspešné. A tí úspešní rodičia možno ešte o niečo viac. Navyše majú prostriedky na to, aby ich dieťa malo na to ideálne podmienky. Short Game sa zameral na asi 6, či 7 decák, ktoré bližšie sledoval pri príprave na najväčší svetový golfový turnaj (kde sa každý rok zúčastňuje až 6000 detí z celého sveta) a na konci aj sprostredkoval priebeh spomínaných pretekov. Zaujímavosťou je, že celému športu v posledných rokoch vládne Allan Kournikova (áno, mladší bráško Anny Kournikovej :)), ktorý vyhral tento turnaj v rokoch 2011, 2012, 2013 a 2015! Parádna kamera, skvelé decká, ukážka ich driny, odhodlania, súťaživosti, ich sklamaní, ale aj ich deckej radosti. Super filmík, prekvapivo dobrý, dôkazom sú 3 ceny divákov (a 1 druhé miesto) na 4 rôznych festivaloch. Zábavné a originálne (témou).

• 16.10.2017  20:16

Typické tempo ala Aki Kaurismäki. Typické výstredné postavy, typický minimalistický severský štýl. Tentokrát však tento legendárny režisér pridal k aktuálnej a vážnej téme aj nemalú štipku humoru. Vďaka tomu sledujeme príbeh, ktorý pobaví, no zároveň je na zamyslenie. Niektoré staršie Kaurismäkiho filmy ma nudili, tento rozhodne nie. Nedivím sa, že film zabodoval na filmových festivaloch a že získal o.i. Strieborného medveďa za najlepšiu réžiu na tohtoročnom Berlinale. 8/10

• 16.10.2017  19:32
    Nina (2017)

Pomalé, pochmúrne, no konečne aktuálne, realistické, uveriteľné. Škoda, že to kazí výkon Petry Fornayovej, u ktorej bolo vidieť, že je neherečka. Inak kvalitná práca, Bibiana Nováková úžasná. Až na niektoré wannabe scény (dlhá jazda v aute v závere filmu s pomalou a opakujúcou sa hudbou) dobrý film európskej kvality. Skvelé, že ho premietali nielen vo Varoch, ale aj v Toronte. Nelyubov od Zjaginceva, ktorý pojednáva o takmer rovnakej téme je úplne inde, na to Lehotský nemá, no i tak sa jedná o dobrú prácu a bude zaujímavé sledovať, s čím ďaľším tento talentovaný režisér príde. 7/10

• 16.10.2017  19:20

Kvalitný scenár od bratov Coenovcov, dobrí herci - hlavne Mark Rylance, ale samozrejme i Tom Hanks - a zaujímavá dobová štylizácia. Asi kvôli nej mi neprišiel film príliš Spielbergovský. Témou však nepochybne. Napriek dĺžke nuda nehrozila, takže Steven S. stále na to má. Dobrý špionážny kus. Navyše Mark Rylance si následne odniesol Oscara za vedľajšiu úlohu (ďaľších 5 nominácii ostalo nepremenených). 8/10

• 18.9.2017  23:04

Jedno z najväčších sklamaní roka. Michael Dougherty ukázal v Trick 'r Treat, že aj s malým rozpočtom vie natočiť zaujímavý film. A keď to už už vyzeralo, že skrz Krampus prerazí do prvej ligy, dostali sme na tanier totálnu úbohosť. Film, ktorý nevie, či má byť pre deti alebo pre dospelých, či má byť horrorom alebo komédiou. Nakoniec je to iba jedná veľká nuda. Fakt sme odchádzali z kina hodne nasrdení. Ani neviem, prečo ostávam na 2*, mám chuť znížiť na jednu. Jedine obstojná formálna stránka ma drží na uzde. Dougherty ma už do budúcna nezaujíma.

• 18.9.2017  22:32

Nie som žiadny veľký fanúšik operného spevu, ale tunak borci ukázali, ako sú úplne iný level než "bežní" operní speváci. Jednak to ako sa spolu dopĺňali, zároveň ich nasadenie (a talent!) a plus aj dobrý výber pesničiek spôsobili, že som si tento koncert fakt celý užil - v kine, podotýkam. Ak teda operný spev, tak takýto.

• 18.9.2017  22:19
    Stážista (2015)

Poznáte ten pocit, keď viete, že film, ktorý ste práve videli nie je nejako extra originálny, ani to nie je nič ohurujúce, či nebodaj dačo objavné. No napriek tomu viete, že vám ohromne sadol, akokeby vám autor(ka) filmu čítal(a) myšlienky. A presne taký je The Intern. Objektívne si uvedomujem všetko, čo som spomenul v prvej vete, ale nebudem sa s tým párať a dávam plnú pálku, pretože Nancy Meyers opäť raz ukázala, že vzťahovky vie. Ona je to vlastne taká ženská verzia Woodyho Allena. Fakt mi tento príbeh neuveriteľne sadol, to čo tam postavy zaživali som x-krát zažil v práci (i keď ani zďaleka nemám vek Roberta de Nira) a film ukazuje veľkú dušu. Navyše tá herecká zostava, ktorá tomu dala maximum. Jo, som ozaj rád za tento nenápadny film!

• 17.9.2017  23:39

Klasický SAG Awards, kde nejde ani tak o show ako ako poctu hercom od hercov. Preto sa aj víťazi tak tešia. Tento rok sa jednoznačne niesol v anti-trumpovskom postoji, kde herci jasne dali najavo svoj postoj. Niekoré prejavy boli fakt dobré a do čierného zasahujúce. Najväčší rozruch zpôsobil horlivý prejav budúceho Hellboya - Davida Harboura (šerif zo Stranger Things) - ten dal mrte výbušnú a emotívnu vsuvku. Inak vyhrali väčšinou favoriti typu Emma Stone, či Stranger Things. Millie Bobby Brown svietila ako vianočný stromček a ak jej puberta a Hollywood neuškodí, bude z nej obrovská hviezda. Je to taká kombinácia Winony Ryder a Natalie Portman (ktoré sa tam tiež objavili). Ja mám tieto ceremónie rád, tak som si to užil, ale "bežný" divák asi viac ocení trošku viac show, t.j. Oscary.

• 17.9.2017  12:58
    Marťan (2015)

Tak rád by som fandil tomuto filmu. Naozaj. Aj kvôli úžasnej knihe, téme, Matt Damonovi. Ale problém spočíva v spomínanej knižnej predlohe. Tá je tak dobre napísaná, že čokoľvek z nej čerpajúce už nebude mať tú silu ako originál. Pre mňa to bola najlepšia kniha v tom roku a pri filme som nevedel prekúsnuť zjednodušenie a zkrátenie celého príbehu. Chápem, že sa nedalo inak, ale v tomto prípade majú výhodu tí, čo knihu nečítali.

• 15.9.2017  23:38

Robert Zemeckis vie. The Walk je podľa skutočného príbehu, ktorý bol už sfilmovaný kraťasom, aj dokumentom (oceneným Oscarom), knihou atď. Napriek tomu natočil príjemný film o výnimočnom človeku tak, že to človeka vtiahne. Joseph Gordon-Levitt zahral Petita výborne. A tentokrát sa určite oplatilo ísť na IMAX, pretože ten 3D zážitok stál za to. Navyše je to aj pekná pocta dnes už neexistujúcim dvojičkám. 8/10

• 15.9.2017  19:44
    Everest (2015)

Napriek tomu, že som film videl v IMAXe a napriek tomu, že ma vynikajúce herecké obsadenia a ešte je aj natočený podľa skutočnej udalosti, nemôžem dať viac ako tri hviezdičky. Jednak ma míňa samotná téma (naozaj nechápem to riskovanie života), druhak ma film emocionálne minul. Áno, forma skvelá (a v IMAXe ešte viac), napätie na konci tiež, ale inak ma film nechal chladným a nezanechal žiadnu hlbšiu stopu (na rozdiel od hlavných postáv ;)).

• 15.9.2017  19:37

Jediný Asterix, ktorého scenár napísala dvojka Uderzo/Goscinny osobne a zároveň jediný Asterix, ktorého príbeh je originálny - neprevzatý z komiksov. Ako vždy je tu dobrá dávka humoru na účet rimanov. Kto má rád absurdný humor, nebude sklamaný.

• 15.9.2017  17:10

Druhé festivalové WTF. A opäť z Katalánska. Neviem, či je to len divný výber, alebo katalánci točia iba divné filmy. Ale hlavne nedivácke. A v názve musia mať vždy smrť. To asi aby diváka varovali, že tu si prežijú aj v kinosále. Kolosálna nuda, o tom bol celý film. Doteraz neviem, ako sme to dali, lebo už po hodine sme nechápali. Po dvoch to už bola zúfalosť. Jednu hviezdičku dávam za perverznosť v prvej polhodine. Keď sa čuchali zadky a pojedali fekálie, vyzeralo to aspoň trošku nádejne. Potom už len vata, plná tmavých záberov bez žiadného zmyslu. Fakt hrôza, ruky preč! (Cinematik 2015)

• 15.9.2017  16:57
    Humr (2015)

Koľkokrát do roka sa podarí vidieť takto originálny film? 1x? 2x? Pre mňa je Lobster najoriginálnejší film roka a to bez váhania. Neskutočná alegória na absurdné spoločenské konvencie. Úžasný obraz a kamera - drvivá väčšina filmu bola natočená s prirodzeným svetlom. A potom Colin Farrell, ktorý pribral kvôli tejto roli 20 kg. Neskutočný výkon ocenený nomináciou na Zlatý Glóbus. Film získal o.i. aj nomináciu na Oscara za scenár. Dovolím si povedať, že by si zaslúžil sošku a nielen nomináciu. Grécky a pritom dobrý film? Veru áno. Tak iné a navyše s efektnou formou. Prekvapenie, aké sa len tak nevidí. PS: Casting Farrella bol geniálny ťah. (Cinematik 2015)

• 15.9.2017  16:30
    Kapsář (1959)

Nemám rád filmy, ktoré musia divákovi všetko vysvetliť a ukázať. No Pickpocket robí opačný extrém. Divácky neprívetivý, takmer nič nevysvetľujúci, s pomalým tempom. Tu aj tých 75 minút bolo veľa. Moja prvá skúsenosť s Bressonom a nedá sa povedať, že by sme si sadli. Azda nabudúce. (Cinematik 2015)

• 15.9.2017  16:22

Trošku sklamanie. Po dobrom traileri som predsalen čakal viac vtípkov. Miestami fajn a funny, ale veľakrát príliš detské a zdĺhavé. Niektoré hefty sa však vydarili a samotný Baymax bol skvelý a vtipný. Až nadmieru. :) No Oscara za najlepší animák by som v tom roku dal skôr Lego Movie. 6/10 (Cinematik 2015)

• 14.9.2017  00:33
    Skrytá vada (2014)

Wow, tak toto bola paráda. Paul Thomas Anderson je boh. Ostatne, to už dokázal, keď presne pred 20 rokmi natočil Boogie Nights a ihneď bolo jasné, že tento chalan má talent zhora. Zo dňa na deň zrodila sa hviezda. Keď o pár rokov natočil Magnoliu, svoju pozíciu geniálneho autora len potvrdil. A odvtedy to zopakoval viackrát. No je fascinujúce vidieť ho v plnej sile aj po toľkých rokoch. Inherent Vice je skvost. Filmársky skvost, ktorý si nenájde masy, ale tí vyvolení si ho nepochybne pridajú do top 10 (minimálne v danom roku). Najlepší film na Cinematiku 2015 a je obrovská škoda, že tento geniálny kus nezakúpil ani jeden z našich distribútorov a preto u nás nešiel v kinách. Tak som mal chuť si to zopáknuť na veľkom plátne. Magická, snová, opojná záležitosť. (Cinematik 2015)

• 12.9.2017  11:47

Smrť v kine. Tak niečo nudné a pomalé som nevidel ani nepamätám. Pekné, že režisér prišiel predstaviť svoj film osobne, ale toto bol fail. Dvaja típci chodia bez slova po krajine a každých 20 minút vás zo sna zobudí pesnička, ktorú vám do toho zahrajú. WTF? (Cinematik 2015)

• 12.9.2017  11:29
    Viridiana (1961)

Kritika cirkvi a náboženskej pretvárky je jednoznačná. A je tak pekne natočená v náznakoch, že spôsobuje (miestami) pri pozeraní pôžitok. No druhou stranou mince je, že je to film zo 60. rokov, navyše natočený mierne surrealisticky, takže dnes aj pri 90 minutách už stráca tempo a zároveň sa aj doba posunula dakam inam. Takže v tom čase šokujúci film, dnes už len film na pripomenutie si prudérnej doby. Určite viac vhodné pre divákov z rurálneho prostredia, kde predsalen ešte ostávajú pozostatky z doby minulej (i keď aj tam už je vďaka internetu pokrok viditeľný). (Cinematik 2015)

• 12.9.2017  01:05
    Adele - Hello (hudební videoklip) (2015)

Neviem, prvá polka mi prišla úprimná, tak zo strany Adele aj zo strany režiséra. A potom akokeby sa pustili do toho producenti a "poradili" Adele to na konci vygradovať a predĺžiť na 6 minút a Dolanovi "poradili" pár dobrých záberov. Toto mi na rozdiel od Adelinho najväčšieho hitu prišlo ako produkt. Nemôžem si pomôcť.

• 12.9.2017  00:52
    Adele - Someone Like You (hudební videoklip) (2011)

V jednoduchosti je sila. Táto preflákla vec má dobrú hudbu, text a aj klip. Samozrejme celé by to bolo o ničom nebyť autentickosti samotnej Adele. Na mňa to fungovalo.

• 12.9.2017  00:11
    Indochine - College Boy (hudební videoklip) (2013)

Skvelý klip o tom ako vie byť dav (spoločnosť) slepý(á) k násiliu na jednotlivcovi. Viackrát som to v meste zažil. Skvelá réžia Xaviera Dolana. V hlavnej úlohe obete Antoine Olivier Pilon, ktorý sa už predtým, ale aj potom objavil v celovečerných Dolanovkách.

• 11.9.2017  23:18
    Mami! (2014)

Už piaty film vtedy iba 25-ročného Xaviera Dolana. Predošlé som ešte nevidel, no už tu je vidieť nesmierna filmárska vyspelosť. A nielen filmárska. Natočiť (a napísať) takú komplexnú drámu vyžaduje nielen veľa talentu, ale aj skúseností. Vidieť, že filmárčina Dolana od malička bavila. Dokazuje to aj zverejnený list, ktorý poslal ako 8-ročný (!) Leonardovi di Capriovi v roku 1997. Mommy je film plný nádeje, aj beznádeje, zmaru, nenávisti a lásky. Jedno z tých ťažších pozeraní, no zato obohacujúcich. Proste film o niečom. Zaujme aj zvolený obrazový formát 1:1, ktorý sa v pár momentoch rozšíri na 1.85:1 a akú to robí mágiu! Dolan je borec. 8/10 (Cinematik 2015)

• 10.9.2017  15:22
    Ant-Man (2015)

Priemerná comicsovka, s pár dobrými vtípkami a s chuťou hrajúcim Michaelom Douglasom. Nič viac, nič nemej. Na to, aká divná postava Ant-Man je, sa tvorcom podarilo spraviť vcelku zaujímavý film, no ten nevybočuje z Marvelovskej šablóny ani trochu. Kto nie je Marvel fan, môže kľudne skipnúť. 6/10

• 10.9.2017  01:37

Kandidát na najhorší film roka. Nečakal som nič svetoborné, ale tunak nefungovalo naozaj nič. Dávam jednú hviezdičku sa výborný zvuk v Dolby Atmos. Ináč bieda a nepochopenie, ako mohol Josh Trank natočit tak zlý film. Fantastic Fail.

• 10.9.2017  01:19

Príbehovo jednoduché, ale z formálnej stránky vychytané. Guy Ritchie vie. Škoda, že nebol aj scenár o niečo lepší, bol by to parádny film. Asi tri scénky ma ale fakt pobavili, najviac tá z Talianska. ;) Ritchie vie nielen vypointovať scénu, ale pridáva rôzne režisérske finesy a detailíky. A vedie hercov k dobým výkonom - všetci traja hlavní predstavitelia boli vynikajúci, najviac ale vytŕčala Alicia Vikander. Tá je pravdepodobne najväčším hereckým objavom roku 2015. Zabavil som sa a nemám problém si to po (dlhšom) čase pozreť znova.

• 10.9.2017  00:35

Rovnako ako pri trojke, začiatok je super, prelínačky s jednotkou a znovunatočenie legendárných scén pre zvýraznenie alternatívnej časovej línie parádne. Navyše Arnold je stále TEN Terminátor. Takže minimálne do prvej tretiny maximálna spokojnosť. Ale potom nasleduje nepochopiteľný sled nelogických scén, prázdnych dialógov a digitálny bordel, ktorý má neskutočne sedatívny účinok. Tak ako som prvých 20 minút nedýchal, tak som tých posledných 20 mal čo robiť, aby som nezaspal. V kine, prosím pekne. To je na akčný film dosť veľký prúser. Až tak veľký, že mi vôbec nebude vadiť, ak už ďaľší diel Terminátora neuvidíme. Toto je len trápenie všetkých zúčastnených.

• 9.9.2017  23:56

Rozporuplný diel. Ani mačka ani pes - snaha nadviazať na predošlé diely, no zároveň aj snaha o odštartovanie novej dejovej línie. Práve neschopnosť sa rozhodnúť, čo chcú autori filmom povedať spôsobila, že ide zážitok zo sledovanie do stratena. Nepomáho tomu ani príliš otvorený koniec. Je to škoda, pretože úvodná scéna padajúcej helikoptéry je dychberúca, atmosféra filmu je správne temná, kamera a filtre sú na úrovni a Christian Bale a Anton Yelchin dávajú zo seba to najlepšie, čo im scenár dovoluje. Slabý záver ale berie veškerú nádej na dôstojné pokračovanie prvý dvoch dielov od Camerona.

• 9.9.2017  23:34

Veľké sklamanie. Jednak čakanie na pokračovanie bolo extrémne dlhé, druhak účasť Schwarzeneggera dávala nádej na rozumný film. Ale Cameron je len jeden. Pritom prvá polka je vydarená, napínavá a sľubuje lepší priemer, dokonca sa našli aj dobré akčné scény - tá so žeriavom je priam parádna. Kaskadéri vytiahli (nielen pri nej) silné tromfy z rukávou. Akurát v polke filmu sa scenár rozpadne a do konca sledujeme jeden veľký paškvil. Tak zlý, že totálne zmazáva to všetko dobré zo začiatku. Pochovanie série a škoda dobrého Schwarzíka.

<< předchozí 1 2 3 4 9 16 24 31