• Krátkometrážní

Tři tisíce let touhy (2022)

Silná trojka, alebo slabá štvorka. Každopádne nečakajte žiadného Mad Maxa. Tentokrát George Miller natočil milú rozprávku o láske. Mne sa to náhodou páčilo. :) Hodne to potiahli Idris Elba a Tilda Swinton. Len škoda, že druhý akt bol troška rozvláčny. Nebyť toho, kľudne by som dal aj štyri hviezdy. Každopádne, toto bol malý a intímny film o tom ako treba vážiť svoje želania. 7/10

Nigerian Prince (2018)

Celovečerný debut Faradaya Okoro. Executive producent - Spike Lee. Slušne natočený príbeh z nigerijského prostredia, kde sa značné množstvo ľudí živí podvodmi na druhých. Oceniť treba slušnú formu, najmä kamera a herci boli na úrovni. Hudba tiež spravila svoje. Film má svoje kvality a nenudí, na druhú stranu neposkytuje tak silný zážitok, aby ostal v pamäti na dlhšie. Čiže "iba" slušná filmárčina, lákavá pre tých čo sa viac zaujímajú o Afriku. Ale bude zaujímavé sledovať tohto režiséra, kam sa pohne najbližsie - so svojimi kraťasmi predtým bodoval už na viacerých festivaloch a tento debut zvládol úspešne. Film mal premiéru na festivale Tribecca.

Predátor: Kořist (2022)

Je to pravda, ohlasy z Comic-Conu neklamali - fakt je to najlepší film s Predátorom hneď po jednotke. Je to iné, ale zároveň v duchu jednotky. Je to filmové a krásne natočené - až človeka zamrzí, že to nešlo do kín. A má to skvelé nápady a perfektnú hlavnú hrdinku (aj herečku). Keď som svojho času chválil Dana Trachtenberga za jeho študenstký film Portal, už vtedy bolo jasné, že ma sľubnú budúcnosť pred sebou. Teraz to len povrdil. Super - veľmi ma potešil. A očividne nielen mňa. Kľudne dakedy Prey zopáknem. Tož odporúčam neváhať a ísť rovno do toho. Predator is back!

Bullet Train (2022)

Oh...my....god. Alebo aj...FUCK! Tak toto bolo viac ako som čakal. A čakal som dosť. Ale až takýto "nářez" fakt nie. To nie je tarantinovka, ani ritchiovka, ani nič iné. Je to kombinácia toho všetkého. Ale hlavne ten balans! Vážne sa tento film podaril - zaprvé perfektne vymyslený príbeh, prepojenie jednotlivých postáv a parádne dávkovanie informácii divákovi. Krásna kamera k tomu, skvelé akčné scény, popkultúrne hlášky, epické camea, a Brad Pitt. Muthafuckin Brad Pitt, ktorý (bohužiaľ) plánuje čoskoro ukočiť kariéru a preto nám ako napriek podáva stále lepšie a lepšie herecké výkony. V poslednej dobe čo film to bomba. Ako môže chlapík takto vyzerať rok pred 60-tkou??? :O Každopádne ten jeho nadhľad, tá režisérska istota a aj ostatné herecké výkony - klobúčik dole. Extra props idú v prospech Aaron Taylor-Johnsona, ktorého obdivujem už dlhšiu dobu a tu len potvrdil, aký geniálnym hercom je. PS: (SPOILER) Už druhý film tento rok, v ktorom sa - nie náhodou - stretli Brad Pitt, Sandra Bullock a Channing Tatum. Tým duhým filmom je The Lost City. (KONIEC SPOILERU).

Ztracené město (2022)

Ja si nemôžem pomôcť, ale bavil som sa kráľovsky! Chémia medzi Sandrou a Channingom funguje na 100%, vtipov je tu habadej a vyskakujú z plátna celý film. Má to megaspád, super nápady a jedno z najlepším cameo rolí ever - v podobe Brad Pitta. Proste hilarious. Nie je to revolučné a nie je to ničím nové, ale naozaj som sa už dlho tak dobre v kine nepobavil. PS: Ako to tá Sandra a Brad robia? :)

Expedice: Džungle (2021)

Príjemná letná oddychovka. Nič viac, nič menej. Masívne to ťahajú The Rock a Emily Blunt. Nebyť ich dvoch, bol by to polovičný film. Super je aj prostredie a niektoré akčné scény, i keď tie boli tak prehnané, že to bolo na úkor napätia. Ale v kine sa na to dobre pozeralo. Problém je len ten, že po mesiaci človek ani nevie o čom to bolo. :)

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (2019)

Je o mne už dosť dlho známe, že neznášam Fast&Furious sériu. Okrem prvého dielu, čo bol ešte normálny film, bolo každé jeho pokračovanie horšie a horšie. Jedine Tokyo Drift malo pár skvelých chvílok, vďaka inému prostrediu a skvelej hudbe. Zvyšok je pre mňa čistý odpad. Avšak ako správny sadomachistický cinefil som videl všetky diely tejto úbohej série. Bohužiaľ. A preto by ma ani vo sne nenapadlo, že zrovna spin-off ma bude nielenže baviť, ale že ma bude baviť natoľko, že naň pôjdem 2x do kina! No a presne to sa stalo. :) David Leitch to dokázal, čo je tiež niečo neuveriteľné. Chlapík sa každým ďaľším filmom v réžijnom odbore zlepšuje. Takže, Hobbs and Shaw má grády a VEĽA testosterónu. Má akciu a naozaj VEĽA vtipných scén. Má The Rocka, Jasona, Vanessu a Idrisa VEĽA dobrých dialógov. A má hlavne nadhľad, ktorý tak veľmi chýba(l) FF sérii. Za mňa fakt spokojnosť a normálne by som kedykoľvek privítal druhý diel. 8/10

I Called Him Morgan (2016)

Fajnový dokument o veľkom jazzovom talente, ktorého život bol tragický ukončený až priveľmi predčasne. Avšak chudák Lee Morgan si za to mohol trošku aj sám. Jazz nepočúvam a teda som o tomto jazzovom hudobníkovi doteraz nepočul, ale dokument pekne dokumentuje celý jeho život a aj ako hudobne ovplývnil celý hudobný žáner. Len je na môj vkus trošku rozvláčny. Fanúšikovia jazzu si ale určite možu pridať minimálne 1* k dobru.

V utajení (2017)

Mno...pozrieť sa to dalo, ale má to bližšie k dvom hviezdičkám ako k štyrom. Je smutné, že zrovna takýto akčný výplach, po ktorom nebudete mať žiadnú pamäť ani o filme a ani o posledných 4 hodinách svojho života predtým, je zrovna posledným celovečerným filmom režisérskej legendy Michaela Apteda. A ešte mu pritom sekundujú takí dobrí herci! Dobrí na papieri a v iných filmoch, ale v tomto filme fakt nemali čo hrať. Jedine Noomi Rapace a čiastočne Orlando Bloom dostali dostatočný priestor, ale ten scenár bol taký slabunký, že ani Eleven zo Stranger Things by mu nevedela pomôcť. A pritom začiatok je tak nádejný a zaujímavý. Presný opak záveru. Radšej nech ostane teda tento film "locked" ako "unlocked".

The Letter Reader (2019)

Krátky "milý" príbeh o tom, ako malý chlapec číta negramotným dospelým listy od príbuzných, alebo od partnerov. Až dokým pri čítaní jedného dopisu nepomenií svôjvoľne jeho obsah. :) Fajn nápad, ale je to príliš triviálne podané, skôr mi to prišlo ako študentské dielo. Pri tej dĺžke to naštastie až tak nevadilo.