• Krátkometrážní

Gunship - Tech Noir (2015) (hudební videoklip)

Krásna plastelínová pocta klasik prevažne zo 70. a 80. rokov. Kto má nasledované filmy z tohto obdobia, bude krochtať blahom. Strašne milé. Lee Hardcastle je klasik, ale musel sa s tým pekne narobiť!

Collateral (2004)

Veľmi dobré. Na malom priestore veľa dobrých vecí. Nerozumiem tomu, prečo mi tento film tak dlho unikal. Michael Mann natočil akčák, psychologický film a zároveň nás previedol nočným LA. Plus, Collateral je jeden z úplne prvých filmov natočených prevažne na digitálnu kameru (v klube sa v tom čase nedala ešte použiť kvôli silným svetlám). V tej dobe digitálne filmy vyzerali ako VHSka, takže klobúk dole, aký bol výsledok tu (Michael Mann si z Benátok odviedol cenu Future Film Festival Digital Award, film dostal aj cenu BAFTA za najlepšiu kameru). Potešili šteky Marka Ruffala a Javiera Bardema. Jada Pinkett Smith na minimálnom priestore zahrala extra dobre. Ale i tak hlavné hviezdy sú Jamie Foxx a Tom Cruise. Už sme si zvykli na ich dobré výkony, ale tu chalani fakt excelujú. Tom Cruise podal jeden zo svojich najlepších výkonov, iba druhý a posledný krát v kariére si zahral záporáka (prvou jeho negatívnou rolou bola 10 rokov dozadu tá v Interview s upírom) a Jamie Foxx zahral naivného dobráka snáď ešte lepšie (a bol za to nominovaný na Oscara, Zlatý Glóbus a Screen Actors Guild Award). Chémia napriek nerovnému vzťahu medzi protagonistami fungovala. Ako už mnoho krát predtým ma Michael Mann potešil - táto štýlová jazda skrz LA (v spojení so skvelým ozvučením) nebola pre postavy príjemná, no pre mňa ako diváka to bola jazda opojná a páčila sa mi. Thumbs up! [#1/2018]

Divoké historky (2014)

Vtipná čierno-humorná zbierka poviedok z Argentíny. Bál som sa nudy, ale nakoniec všetky poviedky stáli za to a boli zábavné. Niektoré vďaka vydarenému čiernemu humoru (redneck vs audi, alebo svadobná party), iné vďaka problémom, ktoré sa nám kľudne môžu stať (odtiahnutie auta pánovi bombičkovi či zrazenie tehotnej). Navyše aj dĺžka jednotlivých segmentov je tak akurát a zážitok dopĺňa dobrá kamera. Jediné, čo by sa dalo vytknúť je istá vypočítavosť scenáristu/režiséra - niektoré príbehy by sa udiali len veľmi ťažko (napr. hneď prvá poviedka). Ale tie dve hoďky ubehli ani neviem ako a zabavil som sa. Nominácia na Oscara na najlepší zahraničný film a na Zlatú Palmu v Cannes, cena BAFTA za najlepší jazykovo neanglický film a kopec diváckych cien z rôznych festivalov (námatkovo San Sebastian, Sarajevo, Sao Paulo, Oslo, atď). 8/10

Wind River (2017)

Jáj bodaj by bolo takto úprimne natočených viac filmov. Čistý zásah. Ono nie že by človeka daný príbeh posadil na zadok, ani forma nie je až tak špeciálna. Avšak dokopy ako celok všetko pekne do seba zapadá, film sa nebojí byť drsný a zároveň si ide svoje tempo. Jeremy Renner a Elizabeth Olsen excelentní, hudba, ktorú nahrali Nick Cave & Warren Ellis vytvára dobrú zádumčivú atmosféru, kamera kvalitná. A má to aj message, pretože naozaj sú zákony v Amerike značne obmedzené, keď sa jedná o vyšetrovanie zločinov v indiánskych rezerváciách. R-ko je citiť a dodáva správnu intenzitu celému snímku. Nie je to film roka, ale rozhodne jeden z tých čo hodne potešili. A Taylor Sheridan začína byť zárukou kvality. A teraz už aj režisérskej. Nakoniec Sheridan získal cenu za réžiu v sekcii Un Certain Regard v Cannes, film získal cenu divákov v Karlových Varoch a tam isto získal ocenenie aj Jeremy Renner za svoj parádny výkon. 9/10

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Úplný súhlas s tým, čo napísal Červenák - akoby mi z duše hovoril. :) Za seba dodám, že Mark Hamill príjemne prekvapil oduševneným výkonom a Daisy Ridley bola opäť výborná - škoda, že nedostala viac priestoru, napr. na úkor Finna, ktorý je totálne zbytočnou postavou. No a potom ešte Benicio Del Toro - páničku, mám ho rád už 20 rokov a aj tu si to všetko na malom priestore nenormálne vychutnal. :) Slušné Star Wars, akurát silné v ojedinelých momentoch, celkovo je to moc prepálené (najmä dĺžkou) a "postráda" cit JJ Abramsa. Ten sa však vráti ako režisér Episode IX, tak som zvedavý, ako sa nová trilógia zavŕši.

Válečná místnost (1993)

Vsadím sa, že drvivú väčšinu ľudí by tento dokument nudil. Ale pre fanúšikov politiky je to nadštandartné nahliadnutie pod pokrývku. V tom čase priam nevídané. The War Room totiž zachytáva štáb Billa Clintona pred jeho historickým víťazstvom v prezidentských voľbách 1992. Je to nielen preto veľmi cenný dokument, cenný je aj tým ako zachytil neobvyklý team stratégov, ktorí tieto voľby de facto vyhrali. Dosť ťažká angličtina a obsahom iba pre fajnšmekrov, no jedná sa o (doslova) dokumentárny snímok s pridanou hodnotou. Film bol nominovaný na Oscara v roku 1994.

Dexter: Early Cuts (2009) (seriál)

Malý prídavok vo forme extra krátkych animovaných webisodes zverejnených na stránke Showtime. Myslel som si, že to bude o ničom, no na krátkom priestore sa podarilo zachovať feeling pôvodného seriálu a poodhaliť zopár ďaľších Dexterových "prípadov" z minulosti. Kresba tiež fajn, navyše postavu nahovoril samotný Michael C. Hall (a v jednej epizóde aj Jennifer Carpenter), takže mňa tento add-on bavil a pre fanúšikov nie je dôvod neodporučiť.

Dexter (2006) (seriál)

Jeden z najlepších seriálov v histórii. Až neskutočne vyrovnaný počas celých ôsmich sezón, s perfektne napísanými postavami. Je neuveriteľné ako dokázali tvorcovia skrz príbeh masového vraha prejednať azda všetky možné morálne aspekty života. Dexter neustále prekvapoval (aj postava, aj seriál), to je jedno plus, druhým je, že sa tvorcovia nebáli obetovať z času na čas kľúčové postavy a treťou a možno najväčšou devízou bola postava Deb Morgan. Brutálny vývoj a životný herecký výkon Jennifer Carpenter (ktorú som pred týmto seriálom pokladal za úplne priemernú herečku). Jedno veľké wow! Okrem nej mi k srdcu prirástol aj seržant Doakes - ten by si zaslúžil vlastný seriál. :) Bolo to parádnych 96 epizód a na rozdiel od mnohých tvrdím, že aj záver bol vydarený. Dexter mi chýba už teraz.

Psychopat ze San Francisca (1990)

Typický thriller 90. rokov. Je to prvý kinofilm dnes už skúseného scenáristu Daniela Pynea. Zaujímavý je nápadom, kedy prenajímateľ ťahá za kratší koniec oproti nájomcovi-podvodníkovi. V tomto film fungoval bravúrne, miestami to bol horror. Ku atmosfére dopomohli kvalitné herecké výkony Michaela Keatona, Melanie Griffith a Matthew Modina. Len to tempo a predvídateľný záver nedávajú možnosť hodnotiť vyššie.

Liga spravedlnosti (2017)

Tá krivka je hrozivá. Man of Steel bol dobrý film, Batman vs. Superman ale sklamal na plnej čiare. Keď však prišla slušná Wonder Woman, dávalo to istú nádej, že DCU séria smeruje ku kvalitnému vyvrcholeniu. A nakoniec dostaneme takýto paškvil? Ja sa fakt nedivím, že Ben Affleck odmietol režírovať a povráva sa, že by už najradšej Batmana odovzdal dakomu inému. Je obrovskou tragédiou, že mladučká dcéra Zacka Snydera spáchala samovraždu a preto ho ku koncu natáčania nahradil Joss Whedon. Ale to už bolo neskoro. Tie jeho tri vtipy, ktoré som si všimol sa aj tak do celého feelingu nehodili a vôbec - ako mohli zodpovední ľudia schváliť taký prázdny scenár? Jeden z najhorších filmov roka a keby spravodlivosť (sic) existovala, tak už žiadný film z DC univerza nevznikne (aspoň pár rokov). Najhorší Snyderov film - preňho je rok 2017 jednou veľkou katastrofou (súkromne aj profesionálne).