• Krátkometrážní

Invaze (2007)

Slabunký odvar thrilleru, horroru či rodinnej drámy - môžete si vybrať. Pôvodný výsledok musel byť hrozivý, keď na masívne pretáčky povolali Jamesa McTeigueho a na prepisovanie scenáru Wachowských. A ani to očividne nepomohlo. Uff. Je to o to väčší šok, ked si pozrieme filmografiu Olivera Hirschbiegela! Očividne chýbal (dobrý) scenár. Preto sa márne Nicole Kidman snažila. A snažila sa o stošesť! Ale okrem vystrašených pohľadov a pobehovania v úzkej sukni toho moc na ponuke nebolo. Jediné, čo mi udrelo do očí, bola solídna kamera a veru niet sa čo diviť - stál za ňou Rainer Klausmann. Ten už natočil viacero zaujímavých filmov, ale asi najznámejší je "Der goldene Handschuh". Inak bieda a to veľká. Aspoň, že to nebolo pridlhé a aj ten Jeffrey Wright potešil. :)

Poacher (2018)

Typický film, ktorý nenadchne, ani neurazí. Pekná kamera, akurátna dĺžka a nepriama kritika zabíjania slonov kvôli slonovine. To celé skrz jednoduchý príbeh pytliaka. Najdôležitejšia je tá veta na záver - že týmto tempom budú všetky slony na Zemi vykynožené do roku 2040. Viete si predstaviť, že naše deti ich už budú poznať iba z kníh a dokumentov?!

Válka zítřka (2021)

Akože áno, jedenkrát sa to prežiť dá. Ale fakt tak málo nám má stačiť? Rozpočtovo bohatý blockbuster s top castingom, ale s totálne tupým, ale hlavne nezaujímavým scenárom. Dopozeral som to na 5x. A prečo preboha má tak prázdny film bez nápadov takmer dve a pol hodiny? Čo kvôli šetreniu prepustili editora? Akože zostrihať na hoďku a pol a tú tretiu hviezdu by som prihodil. Aspoň, že tu bola ultrasexi a zároveň megasympatická Yvonne Strahovski. Ale tie dialógy a príbeh...omg, veľmi slabunké.

Reboot (2022) (seriál)

Nečakaný nový klenot na poli komediálnych seriálov. Neštandarný, značne awkward, ale v konkrétnych momentoch nesmierne ľudský a ohľaduplný. Najlepšou devízou sú jednotlivé, značne excentrické, postavy a herci, ktorí ich hrajú. A naozaj všetci sú tu vynikajúci. Keegan-Michael Key je dokonca producentom seriálu. Pre mňa veľmi milé prekvapenie, ktoré som zhltol behom dvoch večerov. Dúfam, že sa dočkáme aj druhej série. UPDATE 19.02.2023: Bohužiaľ HULU neschválilo 2. sériu, takže seriál končí. Tvorcovia sa ešte snažili predať seriál iným streamovacím spoločnostiam, ale ani to nevyšlo. Škoda, mne sa Reboot dobre pozeral. Možno sa raz o 20 rokov dočkáme reboot Rebootu. :D

Mám vás ráda, ať se stane cokoli (2020)

Jednoduché ale pritom to tne riadne do živého. Keďže sme už videli v správach takéto tragické udalosti už toľkokrát. Ale nikdy v správach neukážu čo to následne urobí s rodinami. Takže preto plné hodnotenie odo mňa. Nikdy by som to nechcel zažiť. Tento kraťas dokázal u mňa vyvolať silné emócie aj bez slov. Mimochodom Oscar za najlepší krátky animovaný film a k tomu tona ďaľších ocenení na iných festivaloch.

Nepokoj (2017)

Oči otvárajúci dokument. Veľakrát som už o chronickom únavovom syndróme počul, ale myslel som si, že je to zväčša dočasná vec a prevažne z prepracovania. A nie, že je to vačšinou neznámeho pôvodu, často asi kvôli prekonaniu vírusového ochorenia a že veľa pacientov trpí roky, alebo až po zbytok života. Neuveriteľný výkon Jennifer Brea, že dokázala popri svojej vyčerpávajúcej chorobe natočiť tak dobrý dokument. A navyše dokázala spojiť pacientov s touto diagnózou na celom svete. Silná záležitosť a treba naozaj dúfať, že aj tento dokument pomôže k urýchlenému výskumu, čo je pôvodcom ochorenia a ako ho môžeme liečiť. Aktuálne totiž žiadny liek neexistuje.

Čas zabíjet (1996)

Tak som si po 20 rokoch znova pozrel túto klasiku a je to stále super film. Joel Schumacher to umne natočil. Napriek enormnej dĺžke ten film vôbec nenudí. Dopomáhaju mu skvelí herci a že sa tu stretla ozaj plejáda prvotriedných hviezd - ostatne, až 6 z nich získalo už Oscara. Výborná súdna dráma, s kontroverznou témou - kedy je alebo nie je vražda oprávnena. Radosť pozerať.

Coco (2017)

Zaprvé, úžasná animácia. Také pestré farby v tak vyváženej tónine sa len tak nevidia. Celý čas som si hovoril, aká pastva pre oči to je. Za druhé, príbeh. Krásne jednoduchý, ale zároveň aj jednoducho krásny. A s veľkou myšlienkou. Pri záverečnom "Remember me" (tvorcovia zaň získali Oscara) sa nedalo ubrániť slzám. Pixar o opäť raz dokázal. Super animák a zaslúžený Oscar (aj) za najlepší animovaný film roka.

SPF-18 (2017)

Nerouzumiem tak nízkemu hodnoteniu. Akože áno, je to na úrovni lepšieho študentského filmu, ale samotný film sa na nič nehrá a zároveň má len 75 minút. A má dooosť vtipné camea -Keanu Reeves, Pamela Anderson, Rosanna Arquette a rozpávačom je dokonca Goldie Hawn. Teenagerská jendohubka priemernej úrovne, to áno. Ale žeby to bol až taký odpad, to fakt nie. Mminimálne prostredie bolo pekné. A niekomu mohla sadnúť hudba z 80 rokov. 5/10

Avatar (2009)

Update po druhom pozretí v IMAX - Október 2022: Ubehlo neuveriteľných 12 rokov odkedy sme videli Avatara prvýkrát. Dodnes si pamätám ako som na to zobral oboch rodičov. Boli sme všetci uchvátení tým dokonalým 3D, ale aj samotný príbeh u nás zarezonoval. Je pozoruhodné, ako dve nosné témy filmu nestratili na aktuálnosti, ba naopak, ešte ich váha stúpla. Jednak je to otázka lásky bez ohľadu na to odkiaľ pochádzame. A druhá, ako by sme mali viac žiť v previazaní s prírodou, načúvať jej, chrániť ju. Lebo my sme príroda. Tentokrát som do kina na druhé pozretie zobral už len mamu a jednoznačne súhlasím s jej hodnotením - páčilo sa mi to ešte viac ako vtedy pred 12 rokmi. A naozaj ma Avatar viackrát počas pozerania dojal. Mimochodom, dodnes platí, že je to najlepšie 3D ever, v IMAXe to chvíľami vyzeralo, že sme na Pandore osobne. Jediný film, ktorý sa trošku Avatarovi v 3D efektoch priblížil bol Tron: Legacy. Ale aj tak ostáva na prvom mieste film z roku 2009. Je to sila, ale teším sa na ďalšie pokračovania. Dvojka je tu už o 2 mesiace! :)