• Krátkometrážní

On se bojí (2023)

Tak na tretíkrát natočil Ari Aster úplný majstrštyk! Už Midsommar bol hustý a neviem sa dočkať, ked si pustím jeho režisérsky zostrih, ale tu si dovolil ozaj veľa. Toto rozhodne nie je film pre masy a celkovo sa divím, že si štúdio A24 trúflo pustiť film do kín. Je to inak zatiaľ najdlhší film spomínaného štúdia. Každopádne film je o veľmi veľa veciach, ale primárne o chorobnom a deštruktívnom ovládaní druhých, o nezdravých rodinných vzťahoch, o Oidipovom komplexe, o manipulácii a o neschopnosti spoločnosti pomáhať ľuďom, ktorí sú negatívne ovplyvnení všetkými týmito neduhmi. A natočené je to formou, ktorá je úplne fantastická - pretože je originálna formou, aj vývojom príbehu a aj nespočetnými mind-fuck zábermi. Toto nie je jedlo pre každého, ale komu zachutí, pre toho to bude filmová hostina. Podľa mňa toto bude pre zopár ľudí budúci kult. 10/10

Slunovrat (2019)

Druhý Asterov film mi prišiel ešte viac odvážnejší a vyspelejší ako Hereditary a to je čo povedať! A napriek tomu, aký dlhý je, prijal by som ešte dačo navyše. Preto keď vidím, že existuje Director´s cut dlhší o 23 minút, mám chuť si ho ihneď pozrieť. Každopádne hustý psychologický nátlak silný nielen úvod, ale aj záver. Ari Aster je jeden z mála režisérov do 40, ktorých sa oplatí sledovať. Rozhodne točí originálne a pamätaniahodné filmy. Tento mi z hlavy neodišiel a ani neodíde. A mimochodom, Florence Pugh je tu geniálna.

Děsivé dědictví (2018)

Ari Aster ukázal týmto celovečerným debutom, že talentu má na rozdávanie, ale hlavne že nemieni diváka šetriť ani trošičku. :) Záver je tak šialený, že som sa až smial, ale to je úplne nepodstatné - pretože atmosféra a hlavná predstaviteľka filmu je tak desivá, že nemôžem ísť pod 4*. Celý čas ma mrazilo na chrbte a pri "tom" zvuku ústami som vždy zamrzol tak asi ako väčšina divákov tohto horrorového majstrštyku. Nemám rád moc horrory, ale tento som si ozaj užil. :) A meno Ari Aster pribudlo do zoznamu ľudí, ktorých tvorba sa oplatí sledovať.

Captain Marvel (2019)

Pozerám, že som tu zabudol pridať komentár. Niežeby bolo čo písať - film je už ukážkou bezradnosti Marvelu, ktorá sa neskôr ukzovala viac a viac. Niet toho veľa, čo si z filmu pamätám, azda iba to, že záver bol pre mňa obrovským sklamaním, lebo mi to prišlo ako podraz na divákovi. Kto videl, ten chápe o čom hovorím. Takže odporúčam skipnúť, zmysel to má len pre ozaj veľkých marvelovckých fanúšikov.

Invalida (2023)

V rámci (česko)slovenskej kinematografie niečo úplne výnimočné. Stále sa nestačím čudovať, že niekto natočil taký štýlový film. A sedelo v ňom vlastne všetko - aj príbeh, aj forma, aj postavy, aj dialógy, aj herecké výkony. V podstate ten film nemá chybu. Je len na vás, či pristúpite na takýto špecifický žáner. Ak áno, budete sa baviť kráľovský. Ja som sa bavil celý čas a som rád, že to bolo v kine.

Flash (2023)

Úvodná scéna s padajúcimi bábätkami ma značne vyhodila z miery. To už tvorcovia naozaj nevedia, čo dať do filmu. Bolo to imho dosť nevhodné. Najmä pre takýto teenagerský film. Áno, veru tak. tento nový flash je značne teenagerský a značne dlhý. A aj keď priznávam, jednotlivé camea členov Justice league ma potešili, celkovo je film vlastne dosť zbytočný. Tu a tam sa vyskytol niekedy viac a niekedy menej vydarený vtip, ale ak Flasha neuvidíte nič strašné sa nestane. Film síce relatívne svižne uletí, ale rozhodne nemusel mať dve a polhodiny. Jediné čo stálo za to bol námet, pretože príbeh koliduje s príbehom v Man of Steel a umne sa hrá s jednotlivými dimenziami (Michael Keaton!). Ale keďže je film určený pre teenagerov, boohužiaľ ani raz neprekročí svoj tieň. Najviac som sa nakoniec pobavil na úplne poslednej scéne (pred záverečnými titulkami) - to som ozaj vyprskol od smiechu. :) Nebudem spoilerovať prečo, každý kto uvidí, pochopí. :))) Takže nie úplne zlé, ale ani nie úplne dobré. Tak ako je to dnes pri comicsovkách zvykom. 6/10

Nadaný žák (1998)

Vynikajúci ranný Bryan Singer. Toto bol iba jeho tretí film! Super scenár (podľa predlohy od Stephena Kinga), dobrá atmosféra, perfektní herci. U Iana McKellena ma to neprekvapilo, ale Brad Renfro ma doslova šokoval. Ten chalan bol neuverieľne talentovaný - je veľká škoda, že zomrel tak mladý. Jeho ambivalentná postava ma doslova pohltila. Film sa umne zamýšľa nad dobrom a zlom, resp. hlavne nad zlom a zároveň ukazuje, že minulosť vás skôr či neskôr dobehne. Takéto filmy sa dnes už točia veľmi málo. 8/10

Bratr a sestra (2022)

Odvážný autorský film, ktorý niekomu nebude dávať zmysel. Až dokým nezažije na vlastnú kožu nejaký komplikovaný vzťah alebo vzťahy. Vtedy veľa scén vo filme pochopí. Ako aj to, že niekedy všetko až čas vylieči. Niektoré scény boli husté. Ale hlavne, divák celý čas nevie, čo bude ďalej. Melvin Poupaud a Marion Cotillard hrali úžasne. Film získal nomináciu na Zlatú Palmu v Cannes.

Solo: Star Wars Story (2018)

Totálne priemerný film zo sveta SW, ktorý ale viac-menej nič so SW nemá spoločné. Áno je tam Han Solo a Chewbacca. Ale ten prvý sa ani nepodobá a ani nespráva ako Han Solo a ten druhý je len do počtu. Najzaujímavejšia je Qi'ra v podobe Emilie Clarke, ale aj jej príbeh ide v podstate do stratena a bez pokračovania je to celé len ako pridlhá epizóda neexistujúceho seriálu. Woody Harrelson potešil ale Alden Ehrenreich tam nemá čo robiť - kde takého nevýrazného týpka našli preboha? A prečo ho nechali hrať Han Sola, keď sa naňho ani nepodobá? Je to pre mňa záhadou. Ako aj to, že prečo musel mať film viac ako 2 hodiny. Niet divu, že film v kinách prerobil a de facto zastavil vývoj ďaľších takýchto SW antology filmov. Asi aj dobre takto, lebo Ron Howard len splnil svoju úlohu a v podstate remeselne natočil film ktorý neurazí, ale ani ničím neprekvapí. Jednorázovka, ktorú už nikdy viac nemusíte vidieť. 6/10

Noční agent (2023) (seriál)

Je tu nový seriál od tvorcu The Shield a je to zábavné. U mňa je to nakoniec presne medzi troma a štyrmi hviezdičkami. Troma preto, lebo od začiatku je jasné, ako to celé dopadne, ale štyrmi pre zmenu pre zábavnosť a ľahkosť, s akými je tento seriál natočený. Fakt ma bavilo pozerať všetkých 10 dielov a v každej časti sa našiel aspoň jeden dialóg, ktorý ma potešil a ktorý aspoň trocha vybočil z toho klasického amerického klišé. Plus aj technická stránka bola obstojná. Herci síce priemerní, ale nevadilo mi to. Celkovo som si to fakt užil, a aj preto sa priznám, že sa moc nedivím, že po 4 dňoch od zverejnenia sa Night Agent stal 3. najsledovanejším seriálom na Netflixe ever a po 3 týždňoch 6. najsledovanejším ever. Takže nie je priveľmi prekvapujúce, že hneď bola schválená aj druhá séria. Ale na tu si ešte chvíľu počkáme. 7/10