• Krátkometrážní

They Can't Turn the Lights Off Now: Episode #2 (2012)

Trosku politickej agitky. Hodnotim obidve epizody (ta prva sa da vidiet napr. tu). JGL reziroval iba druhu, v prvej spolupracoval na hudbe. Prva epizodka mi prisla udernejsia a viac konkretna, no aj druha ma co povedat. Odkaz je jasny - vladu a jej poriadkove sily treba kontrolovat. Presne ako je to ukotvene v ustave. Vidiet, ze JGL nie je verejny zivot lahostajny. Davam 4* za jednoduchy a jasny message podany slusnou formou. Premietane na Sundance Film Festival 2012.

Morgan and Destiny's Eleventeenth Date: The Zeppelin Zoo (2010)

Pokracovanie prihod Morgana a Destiny. V podstate rovnaka forma ako v predoslom diely. Rezia opat Joseph Gordon-Levitt. Tentokrat je tu vsak viac akcie a do partie sa pridal Channing Tatum. Opatovne vyslovna prezentacia originalnej formy. Klobuk dole nad vyslednym dielom - musela to byt extremna fuska dat to dokopy - na tvorbe sa podielalo 306 umeleckych dobrovolnikov.

Morgan M. Morgansenovo dostaveníčko s Destiny (2010)

Kratas s velmi originalnou vytvarnou a slovnou formou. Kombinuje animovane a hrane prvky, slovny doprovod je zlozeny z komplikovanych a nezvycajnych slov, navyse v roznych gramatickych casoch. Joseph Gordon-Levitt zreziroval, ako aj zahral hl. ulohu. Originalne vyslovene formou.

Sparks (2009)

Kratkometrazny rezisersko-scenaristicky debut Josepha Gordon-Levitta. Ten adaptoval kratky pribeh od stareho klasika Elmora Leonarda. Jednoducha konverzacka medzi dvoma hlavnymi postavami, no vdaka Carle Gugino film nenudi a nechava divaka na pochybach, ako to s povodom poziaru v skutocnosti bolo. Pobavi velmi kratke cameo Josephovho kamosa Channing Tatuma. Zaujimavostou je priamy odkaz na The Last Seduction a to, ze Executive producers boli prave Carla Gugino a Elmore Leonard. Ako prvotny pocin fajn, JGL si okrem rezie a scenara zobral na starost aj hudbu.

Polojasno (2009)

Vtipne, s dobrymi napadmi, so skvelou animaciou a bez zbytocnej vaty. Proste Pixar.

Alenka v říši divů (2010)

Ako Alenka v risi divov som kukal na tento pocin. A to velmi znudena Alenka. Priznavam, ani knizna predloha ma nezaujala, ocividne bola pisana len pre zvacsenie detskej fantazie. Tazko preto cakat zmysluplny prenos na filmovy pas. Ale nude nerozkazes. Digitalne triky prilis pocitacove, dej nezazivny, dokonca ani postava Johnny Deppa mi neprisla zaujimava. Jedina, ktora vytrcala z davu, bola presvedciva Mia Wasikowska. Za nu a za demonicku Helena Bonham Carter 2 hviezdy. Je pozoruhodne, ze tento film bez hlavy a paty zarobil v kinach viac ako miliardu dolarov!

Čaroděj ze země Oz (1939)

Neuveritelne malebny, duchom mlady a zabavny film, s takou davkou optimizmu, ze aj najvacsieho pesimistu by to prinutilo konvertovat na druhu stranu. A tie tanecne a hudobne cisla, bez jedinej chybicky - originalne a hrave (prave z tohto filmu pochadza legendarna pesnicka "Over the Rainbow" - zasluzene Oscary za nu a za hudbu). Nechce sa mi verit, ze film ma bezmala 75 rokov. A uz vobec sa nedivim tomu, ze nedavno v USA s velkymi investiciami pripravili rekonstruovanu IMAX verziu. Ja som videl Bluray a musim s uplnou vaznostou konstatovat, ze The Wizard of Oz vyzera omnoho lepsie ako niektore dnesne drahe hollywoodske produkcie. Vhodne pre deti, aj dospelych, vhodne do kazdeho pocasia. A ono to ma este aj myslienku! Tu sa pri natacani stretli vynimocni ludia a sprostredkovali nam zazitok, ktory ne(zo)starne.

Harry Brown (2009)

Celovecerny debut Daniela Barbera. Nevyzera to zle, Caine hraje presvedcivo, no i tak je to stale malo. Viac-menej prevareny pribeh, neda sa povedat, ze by cokolvek prekvapilo. Tempo pomale, pocet postav spocitatelnych na jednej ruke. Nastastie temna atmosfera sidliskovej dzungle je vykreslena paradne. Nevidim vsak jediny dovod vidiet film viac ako raz.

Millerovi na tripu (2013)

Jedna z najlepsich komedii roku s velmi vtipnymi dialogmi. A perfektne vybranymi hercami na kazdu z roli. Azda jedine, co sa da Millerovcom vytknut je zopar rodinnych klise scen, ich "neohrozitelnost" nech sa objavia v akejkolvek nebezpecnej situacii a nevhodna hudba (najma v tych "rodinnych" scenach, tam mi vyslovene vadila - tym ako sa snazila este viac tlacit na city). Inak smrst vtipnych scen od zaciatku do konca. A velakrat dost odvaznych. Palec hore a Jason Sudeikis sa razom u mna stava sympatakom roka.

Vrtěti ženou (2011)

Mily maly filmik plny podprahoveho optimizmu. Nenarocne, skoro by sa dalo povedat vhodne pre celu rodinu. Trosku prehnane ukazuje, v akej puritanskej dobe sa zilo tot par desatroci dozadu (koniec 19. storocia). Herci vskutku sympaticki, zopar vtipov vydarenych. Kto by mal vsak chut vidiet film s podobnou tematikou, avsak na vyssej urovni a s vaznejsim pristupom, odporucam skvely, mnohymi cenami ovenceny kusok - Kinsey.