Kon-Tiki (2012)

Začne to pozvolna, nikterak to nevyčnívá z průměru, ale jakmile se odrazili od břehu, vtáhlo mě to a drželo pevně až do konce.

Terminál (2004)

No, toho sentimentu tam bylo požehnaně, kdybych si ho chtěl mazat na chleba, tak mi vystačí snad i na rok. Ta snaha dotlačit kažkou situaci k soucitným vzlykům u diváka, se začala vymykat kontrole a vytvářela jednu dojemnější přihodu za druhou, kdy snad i to sraní na hajzlu si žádalo kapesníček v ruce. Mám raději čaj bez cukru, a když už, tak jednu kostku. Tohle bylo ale hodně přeslazený.

Pod rouškou noci (2016)

Navenek se to snaží tvářit jako tvrďácká stylovka, ale uvnitř je to prázdná sentimentální uspávačka.

Bába z ledu (2017)

Bába z ledu ať jde k ledu a Sláma hnedka za ní. Uff. Tohleto bolelo. Nemám sice přehled o dalších českých filmech za uplynulý rok (možná dobře), ale jestli tohle má bejt letošní triumfální vítěz, tak buď je český film opět v úpadku (čti "v pěknejch sr****ch"), nebo musel bejt v nominaci sám. Nejde ani tak o příběh samotný, jako spíše o formu či ztvránění postav a jejich umělé až toporné vyjadřování se, jakoby se nechali při každém dialogu vodit za ručičku a čekali na povel, kdy mluvit (snad ani jednou si neskočili do řeči), kdy se podívat doleva či doprava a kdy do kamery (dost často tak zůstalo jen u prázdných pohledů).Ta strojenost a nepřirozenost mě značně iritovala a možná tak zastiňovala příběh samotný, ač ta servírovaná nuda má asi hlubší kořeny. Jestli film dokázal vyvolat nějakou emoci, tak snad jedíně lhostejnost. Jedna hvězda z lítosti k českýmu filmu a jako gesto naděje do budoucna.

Logan: Wolverine (2017)

Nejsem nikterak velkým fandou komiksů a už vůbec nemám hlubší vhled do světa X-manů a tak snad i proto, že jsem neměl žádná očekávání, dokonce ani tušení do čeho jdu, z toho nakonec vyšel žážitek, který se na filmovém menu nepodává každý den. Ten film v podstatě nemá chybu. Dobře, semtam má nějakou tu pihu na kráse (nemůžu si odpustit), ale marně vzpomínám, kdy jsem v rámci žánru viděl tak dobře odvedenou práci prostou zbytečných chyb a klišé (kupříkladu konání postav, dialogy). Hugh Jackman neskutečnej, drží linii badboye v jednom kuse až dokonce (no skoro), a ač u dětských rolí dost často obracim oči v sloup, tak Laura byla una perfecta (měl jsem trochu obavy, jestli vydrží mlčet až do konce, ale nakonec i s tou svojí Inglesošpaninou byla odzbrojující). Nakonec i pan "umělá ruka" přispěl k tomu, co mi bylo už nějakej čas odpíráno. Máš to za pět.

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Startrekovská holomístnost zkřížená s Uncharted 13. Takhle si představuju videoherní zábavu kolem roku 2050. A když už mluvim o Uncharted, scenársti se u toho mohli trochu proškolit a inspirovat, pokud již tak neučinili. To by si ale dozajista odpustili ten sentimentalní konec.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Pod tíhou snahy zalíbit se, či zavděčit se fanouškům se do filmu nacpalo co možná nejvíce motivů ze světa Star Wars, což tak trochu smrdí podbízivostí, která si uzurpuje prostor na úkor propracovanosti. Naopak nějaká ta logika a smysluplnost musela stranou. Co ovšem nechybí je notná dávka ukecanosti, klišovitosti a uplakanosti.

Zilionáři (2016)

Příběh jak z levnýho výprodeje, kterej nikdo nechtěl. Na pořádnou krimi to asi nebylo, tak z toho udělali aspoň komedii, přehrávanou až do formy parodie. Na to, aby to v týhle rovině fungovalo, byly postavy málo pitoreskní, na druhou stranu zase až moc servilní. Snad až na zabijáka Mika.

Čtverec (2017)

Film plnej metafor. A nejen jich. Něco udeřilo přímo na solar plexus, něco jen škráblo nebo těsně minulo. Ale vzhledem ke stopáži to muselo mít něco do sebe, protože ani jednou jsem nevyhlížel konec.

Zmenšování (2017) odpad!

Bylo by naivní domnívati se, že zmenšením lidstva se zmenší i jeho problémy. Nicméně přístup téhle sentimentální slátaniny tomu mnoho nepomůže. Ač se zprvu může zdát, že jde o zajímavou zápletku za netradičních okolností, moc z toho film nevytěží. Už od začátku vyvolává více otázek než odpovědí, na které záměrně neodpovídá a nechává diváka v "úžašu" z ledabylého chování postav. Korunku tomu nasadí přichod jednonohé aktivistky, kdy se z filmu stane patolízaská přednáška soudobých problémů nevybočujíc ze společenské a politické korektnosti. Neuvěřitelná filmová tortura. Když už zmenšovat tak snad jedině ve stylu Innerspace.