Setanta

okres Brno

2 body

• 5.7.2015  22:41
    Hlad (1983)

Upíři mají styl. Atmosféra krásná. Herci paráda. Ale ten styl vyprávění... Kdo je hlavní hrdina příběhu? Jednoznačně Miriam (Deneuve). Tak proč půlku filmu ztratíme s Johnem a druhou se Sárou? Zcela nezvládnuté vyprávění. Art? Jděte se bodnout, i art si zaslouží trochu poctivého řemesla.

• 13.12.2012  03:15

Jacksone, ty parchante, jak jsi mohl? Odpustím ti, že z toho chceš vytřískat svinský prachy a natahuješ to, jak je jenom možný, i když nemáš co vyprávět. Odpustím ti, že tam cpeš zbytečné postavy, jenom aby si to divák snadněji propojil s LOTRem. Co Ti ale neodpustím je, že z toho děláš větší disnyovku, než jsou piráti z karibiku. Nedopustím ti, že mám místy pocit, jako bych se díval na warcraft a jindy zase, jako že sleduji uchylný remake Mrazíka. Neodpustím ti debilitu některých postav, zbytečnost mnohých scén i potřebu ulělat ze všeho natolik kulervoucí akci, až je jenom trapná. On je Hobit pořádné dobrodružství samo o sobě, i bez toho, aby Bilbo skákal skřetům na hlavy a projížděl se na kolenech rvoucích se kamenných obrů. A čím jsi mě naštval snad nejvíc, že když už z toho chceš mít mermomocí komedii, tak dokonale zavrhuješ Tolkienův milý a inteligentní humor, ale cpeč tam svoji Hollywoodskou třeskutost. Jestli tě někdy uvidím na živo, donutím tě trpět. P.S.: Na druhou stranu, solidní řemeslo, pořádná dávka melancholie a úprk před gobliny mě svým Indiánajonesovstním dokázal zvednout ze židle. Takže za 3. P.S.P.S.: Debilní 3D

• 12.1.2014  00:42

Disneyovský trend jedničky pokračuje a graduje a ano, je to zábavné a je to fajn a v kině to stojí za to vidět, protože je to eskapáda na eskapádu. Ale tohle pro mě není Hobit. Není to ta kouzelná rozprávka a tam, kde by mohla být, protože předloha je takových míst plná, má Jackson neukojitelnou potřebu udělat z toho kabaret. A to je něco, co mu jako velký fanoušek předlohy nedokážu odpustit a taky důvod, proč ten film nikdy nebudu moct mít rád.

• 19.4.2015  22:16

Korejskej hollywood. Věci se dějí, jenom aby se mohly dít, a bouchají, jen aby mohly bouchat.

• 13.11.2012  16:53

Mrazivé, atosferické, tajemné, dechberoucí... geniální kamera, geniální obrazy, geniální zkratky. Všechno to má jednu velkou chybu. Samoúčelnost. Jak Vás příběh vtahuje hlouběji a hlouběji a Vy čím dál tím víc chcete zát otázky, abyste nakonec zjistili, že je to podvod, že pointa udělala krok stranou a ačkoliv zodpoví hlavní otázku, připraví celý film o jeho smysl. Budiž, Svět je jen iluze, ale zapomněli jste nám říct, jak se zachovat, když si to konečně uvědomíme. Přesto se mi to moc líbilo, takže 4*

• 21.11.2015  12:56

Vtipná absurdní jednohubka. Typ humoru, jaký známe z American Pie (o kozách, ale v tomto případě bez koz), příběh pracující s lidskou stupiditou rozhodnutou lovit ryby granátem.

• 14.6.2012  15:35

Krásná úleťárna a trochu jiný film, takové mám rád. Jediný, s čím nejsem spokojený, je rytmus děje a s tím, že jsem nepochopil smysl filmu.

• 16.10.2012  11:45
    Insomnie (2002)

Norský originál i Hollywoodský remake viděny v řadě. Zatímco Nolanova verze je perfektní, napínavá detektivka, norská verze je život. Severská verze je depresivní, špinavá, pomalá, nudná a hluboká. Tempo naprosto nefunguje. Finále je slabé. Sdělení mi uniká. Copak všechno, co se mi rejža snaží říct, je, že lidí jsou svině? Pořád se mi vrací otázka, proč to vlastně točil? Pak přichází Nolan. Příběh je akční, napínavý, nevýrazné ubožátko z origoše nahrazuje charismatický psychopat. Film stojící na dokonalém vztahu hrdiny a záporáka. Film sperfektním tempováním a napínavým finále. S hloupým a předvídatelným finále. Plochý film hollywoodských klišé, kde se věci stíhají na poslední chvíli, kdy se hlavní hrdina vždycky obrátí k dobré straně, film, který pobaví a vyšumí. Přes všechny chyby je norský origoš prostě lepší. Tři hvězdičky pro Nolana, protože je to vážně zábava. Dobře zrežírovaná zábava, ale nic víc.

• 16.10.2012  11:47
    Insomnie (1997)

Norský originál i Hollywoodský remake viděny v řadě. Zatímco Nolanova verze je perfektní, napínavá detektivka, norská verze je život. Severská verze je depresivní, špinavá, pomalá, nudná a hluboká. Tempo naprosto nefunguje. Finále je slabé. Sdělení mi uniká. Copak všechno, co se mi rejža snaží říct, je, že lidí jsou svině? Pořád se mi vrací otázka, proč to vlastně točil? Pak přichází Nolan. Příběh je akční, napínavý, nevýrazné ubožátko z origoše nahrazuje charismatický psychopat. Film stojící na dokonalém vztahu hrdiny a záporáka. Film s perfektním tempováním a napínavým finále. S hloupým a předvídatelným finále. Plochý film hollywoodských klišé, kde se věci stíhají na poslední chvíli, kdy se hlavní hrdina vždycky obrátí k dobré straně, film, který pobaví a vyšumí. Norský film nevyšumí. Ten hnusný pocit zůstane a bude hlodat. Přesto je to film, u kterého se dá snadno usnout, a jeho sdělení mi pořád ještě uniká. Takže tři hvězdičky, ale rozhodně hodnotnější hvězdičky, než které jsem dal Nolanovi.

• 29.11.2014  10:39

Filmy sice nekonzistentní, ale sršící tak úžasnými nápady, že mu rád všechno odpustím. Za mě stokrát lepší než americké "hurónské" animáky.

• 4.12.2015  14:57
    Jessica Jones (TV seriál) (2015)

Zpočátku mě to moc nebralo. Ale asi se čtvrtým dílem se to začíná parádně rozjíždět, lidé umírají, brutalita se stupňuje a já chci víc, víc, víc. Zamrzí absence většího naturalismu, občas bych uvítal více logiky. Potěší perfektně splněná Čechovova puška (co vejde do hry, v ní také zůstane a bude mít svoji klíčovou roli) a způsob, jakým scénáristé zachází se svými postavami (nemilosrdně). Na 5* to není, hlavně kvůli začátku, ale kdybych dal 4*, mám pocit, že bych podhodnotil.

• 1.6.2012  14:03

Klasická dobrodružka v líbivém sci-fi hávu. Je to vtipné, je to hravé, je to cheeze, je to akční, zábavné a stupidní, pořád se něco děje, postrádá to vyšší ambice. Vypněte mozek. Vemte si popcorn. Nic neočekávejte. Bavte se. Já chcu dvojku!

• 21.11.2015  12:48
    Jsem větší a lepší (studentský film) (2007)

Málokdy se najde český snímek, který by ve mě nezanechal pocit "tady je něco špatně". Ani tento není výjimkou. Ne že by na něm bylo objektivně něco špatně. Jenom to není dost, anebo je to zbytečné. Viz zcela zbytečné sci-fi propriety, které nám létají všude kolem hlavy. Technicky nedotažené, místy nápadité (měnící se sgrafity), ale pro příběh zcela zbytečné, netřeba nic jiného než robot. Herecké výkony teatrální a to nejenom, když jsme v divadle. Předání příběhu zmatečné, absentující pocit vyvrcholení nebo silné pointy, všechno mi to jeden v jednom flow. A ten závěr... inu, mám pocit, jako by mi ten film neměl co říct.

• 17.9.2014  08:02
    Karamazovi (2008)

Deklamační, zplácané, nepřirozené... a co se mi to sakra snažili říct? Po stránce divadelní, dramatické i herecké všechno funguje výborně. Když se ale zaposloucháte do toho, co říkají... a jak to říkají... chápu, že stáhnout tisícistránkové dílo na hodinu a půl, to už chce pěknou režisérskou zkratku, ale to vysvětlování "dělám to proto a proto a proto" mě fakt sere. Když pak i dialogy mimo divadelní část skáčou od jedné nelogičnosti k druhé... a konečně celá pochybnost konceptu a to zvláštní naroubování na jednoho dělníka bez skutečné větší provázanosti... čekal jsem víc.

• 1.1.2013  23:51
    Kenpú denki Berserk (TV seriál) (1997)

Ono to není dokonalý. Souboje jsou dělaný tak, že se mává kusem železa nahoru dolů a občas se vystřelí z kanónu. Závěr anime je těžce neuspokojivý (tak neuspokojivý, že mě donutil přečíst si mangu, a vůbec toho nelituju, protože je to jedna z nejlepších věcí, které se mi kdy dostali pod ruku). Ale svět je tak temný, příběh krásně propletený, postavy k pomilování a zpracování při své statičnosti tak akční, že mi jeho neohrabané souboje připadají stokrát lepší než vystajlované battly moderních filmů. Jedno z nejlepších anime, jaké se mi kdy dostalo pod ruku. Btw, nadhodnota? Nula. Jen super zážitek.

• 4.9.2012  22:30

Pět hvězdiček nemůžu dát jenom proto, že se jedná o operu, a ty mi přece jenom nesednou. Režisérsky a vizuálně ovšem geniální podívaná (zeď z lidských tváří mě bude ve snech provázet ještě hodně dlouho).

• 4.4.2015  17:57

Tohle dílko vnímám v jasném kontrastu k tolik populárnímu Kigsmanovi, který ze zabíjení dělá zábavný lunapark. Tady je zabíjení vážné a bolí. Matty přirovnává styl vyprávění příběhu videoherní estetice. Nevím, možná, mě to nepřišlo. Ale možná bych si přál více podobných videoher... kde zabíjení nebude bráno na lehkou váhu.

• 22.2.2014  21:51

Spíše roztomilé než vtipné, v rámci animáků originální, hoooodně písniček (lepších i horších). Má to pár chvilek, které mě úplně netěší, ale má to i severské trolly a ty mě těší dvojnásobně. Na vlásku v bledě modrém, ale protože Na vlásku bylo super, těším se na další podobné kousky.

• 22.12.2012  23:50

Ten film rozhodně není dokonalý. Má své mouchy, hlavně herecké výkony dětí a to, že povídky jsou ve své kostře v podstatě totožné, a tudíž na podruhé, třetí, čtvrté nudné a nudnější. Film má ale spoustu kladů. Jima Carreyho, perfektní dark, místy skoro steam punk vizuál, nádherně černý humor, jistou milou krutost, a v neposlední řadě perfektní poselství, které by si měli všichni, co kdy měli co do činění s výchovou dětí, připomínat zas a znova a znova. P.S.: Nezapomínejte kousat, přátelé.

• 5.9.2015  14:05
    Lucifer (TV seriál) (2016)

Pilot: Tak velké zklamání, až se mi chce plakat. Přiblblá detektivka, která docela zabíjí svůj supernaturální i komediální potenciál v nedostatku peněz a nápadu.

• 22.2.2014  21:55

Díky té zuřivé béčkovosti a očividnému "take it ease, bro" - taky protože jsem to sledoval v letadle s 30hodinovým spacím deficitem, mizerným zvukem, na malé obrazovce a nic lepšího nebylo k dispozici - se mi to líbilo mnohem víc než jednička. Střeva a vrtulník rulez. Těším se na trojku a to jsem dvojku vůbec nechtěl vidět. A Rodrigueze je magor. Už chápu, že se mají s Tarantinem rádi.

• 31.7.2012  23:07

Tohle je přesně ten typ filmu, kterému odpustím skoro všechno. Proč? Protože se nebere vážně! Všechno cool, co hrdinové provedou, je okamžitě nějak shozeno! Maskami počínaje. Přitom to má šťávu. Hrdinové samozřejmě vydrží i atomovku do břicha, ale nádavkem stejně tolik vydrží i záporáci. Akce je super, i když tomu chybí něco opravdu bomba, příběh poněkud horší, ale dá se. Při srovnání s předchozími díly má týmovkou nejblíže k jednotce, bláznivostí akcí zase k Woově dvojce. Bird tomu ale hodil parádní nadhled, takže jsem se chlámal od začátku do konce. Ano, M:I se začíná stávat krásnou sebeparodií, ale mě ten vývoj docela vyhovuje.

• 13.12.2015  10:01

Velké ANO akci, příběhu a vtipu. Velké NE způsobu vyprávění příběhu, v němž veškeré emoce jsou ukřičené, main hero je za trotla s ampulí adrenalinu místo mozku a kde jsou všechny postavy ve správným okamžiku na správným místě víc než v Romeině a Juliánovi.

• 22.8.2015  22:32
    Muž odnikud (2010)

O tolik lepší než stupidní John Wick, který zapomněl svojí přímočarou tupost vykompenzovat humorem, nebo emocemi. Tohle taky není vtipné, ale aspoň efektně syrové a asijsky procítěné (což někoho sere a někdo - já - to má rád).

• 3.1.2014  22:25

Velké zklamání. Nádherný vizuál je prvním a posledním kladem tohoto filmu - i když možná je to i tím, že jsem to musel sledovat s dabingem a ten mě ubíjel. Nudná kamera, příšerná režie, scény poslepované vteřiňákem, bídná gradace, neskutečná teatrálnost (a to já mám teatrálnost rád!!) a odporně deklamující Depardieu. Boreček je skrytej komunista a na co nakonec zmůže po svým velkým proslovu? Ach, jak jsem se na ten film těšil, tak o to víc mě nakrk.

• 27.5.2012  11:45

Jsem z toho rozpačitý. Doufal jsem, že to bude akčnější, efektnější, plynulejší. Je to skoro ještě sekvenčnější, často poněkud zmatený, negraduje to tak dobře jako origoš... hlavní problém mám ale s herci. Craig je moc gorila, abych ho viděl jako Blomkvista a Mara je moc uhlazená a pěkná, není tak syrově skvělá jako její předchůdkyně. A proto taky nakonec zůstanu u originálu. Oba jsou to skvělé filmy a někomu možná více sedne tenhle. Pro mě ale norský snímek vyhrává ve volbě herců a v tom, že to není Hollywood.

• 24.3.2014  23:15
    Mý věci (2013)

Maslowova pyramida funguje! Jak závratní zjištění. Jo a taky potřebuješ ženskou, jinak nebudeš šťastnej. Zajímavý nápad, který se rozplizne do... povrchnosti. Naštěstí má perfektní kameru, je fajne sestříhanej a vtipnej (byť místy poněkud trapným způsobem). Jsem rád, že jsem ten film viděl, ale že by mi to něco přineslo...

• 22.2.2014  22:00

Zábavné - ale taky docela zbytečné a prázdné.

• 30.12.2013  00:03

A co když je to jinak? Co když není potřeba vnímat svět v zažitých společenských škatulkách? Co když neexistuje dobro, zlo, ani morálka? Co když, co když, co když... A ne, není to porno. Sex a Lucia je porno, Adelin svět je porno, Deník nymfomanky je porno. Tohle je - tohle je prostě jiné. Touhle jsou dlouhé poetické záběry, které nenudí, geniální kompozice, spojování prvků, které k sobě nepatří a spousta převrácených definic, pohledů a realit. Věci tu nejsou krásné. Sex zbavený hollywoodského pozlátka, série čůráků a poezie každodennosti. P.S.: Teď jsem se vrátil z kina, nemám nezkreslený pohled. Závěrečná minuta mi přinesla katarzi. Chci zbytek.

• 12.1.2014  00:38

Druhý díl Nymfomanky je paradoxní. Je kratší, má větší spád, uteče rychleji. Když končil, připadal jsem si ochuzený. "To ještě nemůže být konec, já chci další povídku." Ale ta už nemá přijít. Stejně tak když přichází konec, říkám si "Tohle je levný, já nechci takový konec" A pak přijde skutečný konec a ten mě zmrazí ještě víc. Já nechci tenhle konec, chci radši ten předcházející! Navíc při dodatečném pohledu tomu konci nevěřím: z její strany je to příliš přehnaná reakce. Ale Trier nám řekl, co chtěl, já si to v tom našel, i když ostatní nemusí. Druhý díl není tak zábavný, nemá tolik překvapivých pohledů na věc, ale v mnoha chvílích se mi dostává pod kůži víc než první, vyvolal reakce, které první nedokázal. Konec konců, tohle nemá být rozdělený film, ten se má koukat v kuse, a tak bych ho měl i posuzovat. Já chci Trierovu verzi a chci ji celou a potom budu moci vynést konečný soud. Mám-li totiž hodnotit tento film jako samostatný, tak je výrazně slabší a mnohem méně uspokojivý než předchozí díl. Možná je to tím, že je mnohem krutější.