Babadook (2014)

Jeden z nejlepších hororů, jaký jsem měl to štěstí vidět. Všem "geniálním" komentátorům, kteří si stěžují na nedotaženost monstra, doporučuji zamyslet se nad ním jenom jako nad metaforou nad matčiným psychickým stavem. Skvělý herci, geniální zvuk, úžasně budované napětí. Love it!

Potulný samuraj Kenšin: Zrození (2012)

I fucking love it! Není to dokonalé, ale ten pocit, který jsem si z toho überpatetického závěru přesně podle anime odnášel - k nezaplacení, sakra, já měl slzy v očích! Anime se mi líbilo, ale nijak zvlášť ho nežeru, ani jsem ho nedokoukal. Tady jsem ale čučel jak puk, jak dobře dokázali převést patetickou a místy přepálenou animaci do hrané podoby, aniž by to (až na některé úlety) vypadalo trapně. Vtípky příjemné a umírněné, bojová estetika cool a místy dokonce uvěřitelná, perfektní hudba, kamera je místy skvělá a místy nudná, herecké výkony nehodnotím, páč asijci jsou stejně afektovaní jak operetní sebevražda, ale extrémně mě potěšila civilnost některých melodramatických scén. Prostě 5 hvězd si to objektivně nezaslouží, ale subjektivně je to tak na patnáct.

Nymfomanka, část I. (2013)

A co když je to jinak? Co když není potřeba vnímat svět v zažitých společenských škatulkách? Co když neexistuje dobro, zlo, ani morálka? Co když, co když, co když... A ne, není to porno. Sex a Lucia je porno, Adelin svět je porno, Deník nymfomanky je porno. Tohle je - tohle je prostě jiné. Touhle jsou dlouhé poetické záběry, které nenudí, geniální kompozice, spojování prvků, které k sobě nepatří a spousta převrácených definic, pohledů a realit. Věci tu nejsou krásné. Sex zbavený hollywoodského pozlátka, série čůráků a poezie každodennosti. P.S.: Teď jsem se vrátil z kina, nemám nezkreslený pohled. Závěrečná minuta mi přinesla katarzi. Chci zbytek.

Kenpú denki Berserk (1997) (seriál)

Ono to není dokonalý. Souboje jsou dělaný tak, že se mává kusem železa nahoru dolů a občas se vystřelí z kanónu. Závěr anime je těžce neuspokojivý (tak neuspokojivý, že mě donutil přečíst si mangu, a vůbec toho nelituju, protože je to jedna z nejlepších věcí, které se mi kdy dostali pod ruku). Ale svět je tak temný, příběh krásně propletený, postavy k pomilování a zpracování při své statičnosti tak akční, že mi jeho neohrabané souboje připadají stokrát lepší než vystajlované battly moderních filmů. Jedno z nejlepších anime, jaké se mi kdy dostalo pod ruku. Btw, nadhodnota? Nula. Jen super zážitek.

The Punisher: Dirty Laundry (2012)

Žánrová jednohubka. Jednoduché, perfektně zpracované a s myšlenkou, byť veskrze primitivní. Mnohem efektnější než všichni tři celovečerní Punisheři.

Video Game High School (2012) (seriál)

Omg. Tupý, neoriginální příběh složený z tlupy klišé nahromaděných na sobě. Hlavní hrdina musí být roztomilý nemehlo. Potřebuje svýho Rona, Hermionu i Draca Malfoye. A samozřejmě nedostupnou lásku. Posere to, ale ne proto, že by byl špatný, jenom rozhozený. Pak se vrátí. Big finále. Stupidita nakvadrát, ale ZÁBAVNÁ a jedno každé klišé funguje na VÝBORNOU! A jedno každé z těch klišé je tak čisté a na nic si nehraje, že jsem se do něj zamiloval. Btw, jak každý tady říká, na to, že je to webseriál, má perfektní technické zpracování (i když všichni Ti "živí" hráči se chovají jako počítačem řízení enemy, hlavně aby si hero/antihero zastříleli). Těch 5* si to nezaslouží, ale přesně takový mám pocit po dokoukání poslední epizody.

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

Klasická dobrodružka v líbivém sci-fi hávu. Je to vtipné, je to hravé, je to cheeze, je to akční, zábavné a stupidní, pořád se něco děje, postrádá to vyšší ambice. Vypněte mozek. Vemte si popcorn. Nic neočekávejte. Bavte se. Já chcu dvojku!

Bůh žehnej Americe (2011)

Vtipné, byť ne třeskutě, ulítlé, byť ne příliš, místy mírně nevyrovnané tempo, hlavně však dokonale absurdní, inteligentní satira kritizující současný konzumní (nenajdu lépe se hodící slovo) svět a jeho zvrácenou představu společenské morálky. K dokonalosti tomu něco chybí, ale zatím je to ve mě tak silné, že jasná 5ka. P.S.: Neviděl jsem Volný pád, tak možná adoruju špatný film.

Podivuhodný příběh Henryho Sugara (2023)

Všechny 4 povídky hodnotím jako jeden film. Líbí se mi to jako formální experiment (doslovné čtení textu herci do kamery), byť jen to jenom nadstavba klasického Wessovskeho manyrismu. Asi nejdivadelnější film, jakého jsem byl svědkem (včetně některých záznamů divadelních představení). Zároveň je ale kadence slov taková, že se často těžko sleduje, naspeedovanost bere prostor samotnému herectví a povídky často nudí. SPOILER: Nejvíce si mě získal Jed, který ve mně vyvolal napětí a zasáhl mě pointou (xenofóbní zmrd).

Zimní král - Epizoda 2 (2023) (epizoda)

Lepší než první díl, věrnější předloze. Nimue mě hrozně sere (protože v knížce byla tak kickass), ale oceňuji brutalitu dílu.