duddek

korektor

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16
    • 6.2.2020  23:37

"With universal immobility, war is now unthinkable." :))

• 5.2.2020  21:22
    Zlatovláska (TV film) (1973)

Zlatovláska dlouho unikala i mně. V prvních 10 minutách jsou nahuštěny tři písně, to je neúnosné... i jinak potom hrají hlavně výplňkovou roli, bez nich by se děj vešel do dvaceti minut. Erbenovy předlohy se však drží hodně věrně, to se musí uznat (až na moře-jezero, krále měli setnout atp.). Moje výhrady proto nesměřují ani tak k filmovému zpracování, jako spíš k pohádce samotné: celý děj je podivný – proč stařenka králi jen tak přinese hada? Proč ten Jiříkovi najednou vyhrožuje smrtí, jestliže přelije, nebo nedolije? Jak to, že najednou chce za ženu nějakou Zlatovlásku, o které do té doby nikdy neslyšel? A jak může chtít Jiříkovi srazit hlavu, když přijde zpátky ze světa bez Zlatovlásky? Proč by se v tom případě vůbec vracel? Navíc Jiřík neuposlechne rozkazu neochutnávat, a stejně je za hodného... kde to jsme? A proč jsou zvířata vyobrazena jako úplní tupci (kromě koní), kteří říkají svorně totéž a pořád to opakují? No, chci říct, že Erben má i povedenější pohádky. Nelogičnostem se ovšem nevyhnula ani filmová adaptace (Jiřík po vyplutí na jezero začíná svou písničku slovy "Nes mě, loďko, ke břehu", přitom zámek je uprostřed jezera). Ale berte prosím tenhle komentář s rezervou. :) "Pomoz nám, sestřička si zapíchla trn do prstu." :-o

• 27.1.2020  15:10
    Pan Pelikán (2004)

"Pan Ptáček je pelikán!" :))

• 20.1.2020  01:15

"Musím? Tak já budu."

• 18.1.2020  22:36

Ačkoliv má tato pohádka slibně našlápnuto, v prostřední třičtvrtěhodině se bohužel vůbec nic nestane. Všimnul jsem si toho až v dospělosti. Škoda. "Jen jí nalož, a pořádně!" :-o

• 12.1.2020  00:33

Motivu z Erbenovy pohádky Rozum a štěstí je využito opravdu velmi volně – v ní například o závisti nepadne ani slovo. U Erbena také rozum nemusí být nikomu sebrán, jako v tomto filmu královi. Nikoho tu netrápí, jak k tomu on a celé království přijdou. Je pozoruhodné, že zatímco Závist se realizuje celou dobu, Štěstí s Rozumem jen sporadicky. A taky že na hradě vůbec nefungujou stráže, Matěj se tak kdykoliv dostane k princezně až do pokoje... À propos, Matěj, myslím si, opakovaně litoval toho, že nezůstal Jojem, kterému víceméně nic nechybělo... Všimnul jsem si, že je tu opět klíčový okamžik, kdy princezna odběhne pro vodu (jako v Jasněnce) – a znovu zlou sílu představuje žena, to už je snad potřetí z posledních čtyř pohádek (stejně je tomu právě v Jasněnce nebo v Kouzlech králů od stejného režiséra), co jsem viděl.

• 4.1.2020  00:35

Zbytečně dlouhé a zcela bez napětí. Písniček by mohlo být méně. Chtěl bych vidět dítě, které udrží pozornost až do konce. Ale jinak vcelku obstojná pohádka, včetně obsazení, ve kterém se sešla snad polovina herců z Bylo nás pět. "Nemějte mi to za zlé, lesní muži." :)

• 2.1.2020  23:30

Troška hodně sází na postavy, které šišlají, šilhají, mají křivé zuby a různě se pitvoří. Tady si jich užijeme až až. Na mě tedy působí především otravně, ne jako zábavné zpestření. Hlavně bych ovšem pohádce vytkl to hrubé (nejen) fyzické násilí páchané na princezně, to není nic pro děti. To se hodí spíš do akčního filmu, s kterýmžto žánrem ostatně Jasněnka v dlouhé pasáži v čarodějničině sídle hraničí (např. při šplhu po řetězu s bosýma nohama a hořící svíčkou v ruce). Potměšil v těchto scénách připomíná Mela Gibsona. *spoiler* Z dějových zvratů mě překvapila hlavně Jírova reakce "Pil bych", po které se princezna vrhne do hořícího doupěte; chvíli předtím navíc Jíra neupustil prstýnek na zem v rozporu s jasným pokynem. A do hlavy mi nejde ani závěrečná naprostá rezignace na nároky plynoucí ze splnění úkolu. "Rychle na hradby, mám tam křídla!" :)

• 1.1.2020  23:26
    Kouzla králů (TV film) (2008)

Pohádku jsem si pustil, abych se dozvěděl, odkud pochází písnička, kterou zpívá dcerka ve sboru. Ale se zlou jsem se potázal. Autorům bych vytkl zejména zoufalé počítačové efekty, hloupé chování nadpřirozených sil (viz královna ohně, ale i královna vody se svým "pa" a nedůstojným máváním) a herecké obsazení (princezna je nesympatická od prvního záběru, kde má navíc nepohádkově zvýrazněná prsa; no a na Tadeášův smích po chvíli začnete být alergičtí). Vypadá to, že jen vrším nekonstruktivní kritiku, ale nemůžu si pomoct. Hlavou jsem kroutil i nad některými místy ve scénáři (obraz královny radí, jak přemoci kletbu? král neví, že má teleportační prsten? nového krále vybírají obyčejní lidi?), včetně replik typu: "Tak si myslím, matko, že se svatba odkládá." Ale promluvy postav jsou také kapitola sama pro sebe... "Já pořád říkám 'Choď včas domů', a on je rok pryč! Vítej, synu." -"A jéje. Není to ta dívka, o které jsi nám vyprávěl?" :-o

• 27.12.2019  07:48
    Zimní víla (TV film) (1999)

Herecky to opravdu moc přesvědčivé není. Ale má to aspoň spád. Jednu hvězdu přidávám aspoň za písničky.

• 21.12.2019  13:28
    Klukanda (2011)

Pozoruhodné herectví všech dětí. A bohužel veliké nepochopení toho, co se odehrává uvnitř Laury/Mickaëla. Chápu, že pro rodiče to může být složité, ale tím nekomfortněji se cítí dítě samotné. A s ním tady nikdo nepracuje, nemluví se o jeho pocitech a dítě se cítí provinile za něco, co je mu přirozené. Matka si patrně myslí, že prozrazení "reálné" identity bude ku prospěchu, ale jako reálnou bere identitu fyzickou, ne psychickou. Pěkně, citlivě natočeno.

• 9.11.2019  21:54
    Modrý pták (TV film) (2004)

Merel se skvěle učí, ráda čte, s radostí se stará o postiženého mladšího bratříčka, jezdí na skejtu, věnuje se skokům do vody, zpívá ve sboru a vyniká i v tělocviku... i vzhledem k takto širokému záběru by měla být spíš třídní hvězdou, ne terčem posměchu a šikany. Možná je to proto, že vypadá o několik tříd mladší než spolužáci, těžko říct, děti jsou nevyzpytatelné. Film se skládá z kratších scén, v nichž Merel převážně buď tráví čas se svým milovaným bratrem Casperem (který mimochodem rovněž předvádí vynikající výkon, a navíc udivuje soběstačností), nebo je ve škole / jede do ní. Tyto scény se trochu schematicky opakují, ale záběr je téměř pořád na 13letou hlavní hrdinku – musela to uhrát de facto sama, všechna čest. Moc hezky natočeno. I v tom největším zoufalství se děje něco pěkného. A povedená je i pasáž, kdy jí černoch z vlaku zpívá "Blackbird" od Beatles. Merel (k bratříčkovi): "Rozumíš tomu? Já taky ne. Ale ty věty jsou tak krásný..."

• 9.11.2019  21:25
    Ani ve snu! (2016)

Příběh o zamilované holce, parkouristce, která omdlévá ve výtahu a následně sní s dopadem na realitu. Bohužel se vůbec neumí chovat (nejen k rodičům, ale ani ke kamarádům a jiným vrstevníkům), čímž přichází o značnou porci potenciálních sympatií. Plusem je vyobrazený parkour, minusem chatrný scénář a skoro žádný děj. Škoda, že tramvaje někdy nemívají dveře otevřené po obou stranách, aby jimi šlo takhle proskakovat...

• 9.11.2019  21:17

O datlíkovi, který k 3. narozeninám dostal výpravcovskou plácačku a sháněl vlak. Měl kliku, že mu v cestě ležel had, kterého nakonec přiměl šišlat. Nezapomenu na konsternovaný výraz šneka, když nad jeho ochotným vtělením se do role nevděčný datlík pouze nespokojeně mávne rukou. "Jenže... kde vezmu vlak?" - "Ten už někde najdeš," řekla maminka.

• 9.11.2019  21:14

Kocour nemá co jíst a vzpomíná na myšáka dvanácteráka. :) Když chce lapit mouchy, přinese bezděky chumelenici... (Drobnou vadou na křídové kráse je, že Nesvadba líčí, jak "20 drápků proseklo peřinu" – přitom kočka má jen 18 drápů... Ovšem za to je dost možná zodpovědná už Čtvrtkova předloha.)

• 9.11.2019  20:58
    Recitál Pepy Nose (koncert) (1993)

Lehce absurdní, podivínské, ale virtuosní... a blondýnce v první řadě to sluší. :) "Pivovarnická" to dobře rozproudila (jen v ní musí Nos opravovat přeřek "vitamin C" místo "B").

• 9.11.2019  20:54
    Ružové sny (1976)

3,5 hvězdy. Filmy o lásce z živočišného a pestrého cikánského prostředí snad nemůžou zklamat. Viz i pouze o rok starší Cikani jdou do nebe. Divák si kromě vzpomínky na krásnou Bittovou odnese i zlaté rady do života jako "Keď mám problémy, vždy si dám vajíčka." nebo "Keby si bol smutný, tak sa najedz. Smutní ľudia sa majú najest." :)

• 9.11.2019  20:29

Je to hrozné, skličující, doporučuju na to koukat jen v době největší pohody. Nelíbil se mi moc závěr... takový příběh happy end nemá.

• 9.11.2019  20:27

Dokument zpravodajsky zachycující téměř kilometrovou jízdu (po pouze pětinovém kolejišti) kostela z původního Mostu do nového. Je pravda, jak uvádí sator, že komentář je plný odborných výrazů a technických údajů, ale tím lépe pro ty, kdo se v tom vyznají. Vtipně s tím kontrastuje pohodová doprovodná hudba. :) I po zhlédnutí záběrů pro mě tento přesun zůstává jedním z největších divů. "Na mnoha místech čekají objekty, kterým je společné, že překážejí." :)

• 26.7.2019  23:15
    Smrť v kufri (TV film) (1974)

Mladík doběhne vlak, usadí se v plném kupé a po chvíli začne z jeho kufru kapat krev. V tu chvíli ho všichni zavrhují jako vraha. Až v samém závěru dochází k otevření kufru... a předvídanému rozuzlení. "Bozkajte ma, vy vrah!"

• 20.7.2019  13:49

Film se sice rozjíždí pomaleji, ale v druhé půlce vám už jeho tempo nedovolí odtrhnout oči od plátna/obrazovek. Začíná to napínavým kulečníkem, pokračuje spuštěním ze střechy do auta na závoře a proskočením oknem do šatů coby převleku :) a končí spanilou jízdou na řídítkách motorky. Mimochodem, nejlepší detektivní schopnosti zde prokáže Keatonova milá. "By the next day the master mind had completely solved the mystery – with the exception of locating the pearls and finding the thief." :)

• 14.7.2019  23:29

Život ve slumu z pohledu jeho obyvatel. Dokument se soustředí se na zdejší postavy, které jdou ostatním příkladem, ale zachycuje přirozeně i chudobu, násilí (místy až za hranou pochopitelného), nemoci (AIDS), strach, děti, které se nejbezpečněji cítí ve škole, anebo volně ležící skládky, po nichž pobíhají prasata a za deště se z nich odplavují hromady odpadků. Všichni si přitom přejí hlavně: mír. P. S. "Tamty děti plýtvají vodou!" žaluje klouček. To by se v našich končinách těžko kdy stalo. P. P. S. "Kdo stvořil... náš otec Bůh!" zpívají si děti ve škole. Stejně jako se to učí třeba v drnovském Orlu. :)

• 14.7.2019  01:25
    Parazit (2019)

V té rovině komedie jsem se dobře bavil. Pak se to trochu zvrhlo a závěr s morseovkou už mi připadal příliš nastavovaný. Každopádně je to velmi výrazný film. :)

• 14.7.2019  01:23
    Pod lampou je tma (studentský film) (2012)

Některé pasáže vypadají zinscenovaně, ale ta cikánská muzikálnost a tanečnost jsou zachyceny velice přesvědčivě.

• 13.7.2019  23:54
    Túžba letného poludnia (TV film) (1974)

Nudný výjev ze života dvou naivních starých mládenců ve staré chatě u vody. Dobře je tu ale vykresleno, že touha často zcela zakryje rozum a zároveň že přitažlivá kajakářka může nevědomky zvelebit nejedno zanedbané obydlí.

• 8.6.2019  11:32
    Český sen (2004)

V první řadě chci říct, že když nabídnu novou televizi za pět stovek, je snadné dostat spoustu lidí (ať už v Česku, nebo kdekoliv jinde) na jedno místo, ani k tomu nemusím mít žádnou marketingovou průpravu, drahou kampaň a podobně. Dále se mi zdá, že oba filmaři zbytečně strhávají pozornost na sebe, jsou v každém druhém záběru. Přitom mnohem zajímavější je, co říkají lidi (co pro ně znamená nakupování, co dělávali před rozmachem hypermarketů apod.), tomu by klidně mohlo být věnováno více prostoru. Jinak mile mě potěšila reakce příchozích, když zjistili, že tam žádný obchod nestojí... žádné velké nadávání, zhusta to brali s humorem, pochopením, někdy dokonce i uznáním. To jsem nečekal, je to sympatické. "Mě to potěšilo, protože jsem se aspoň dostal ven z baráku." -"Jinak bysme doma vařili, uklízeli..." :)

• 8.6.2019  11:23

Je to mrzuté, jak Fajolo s Belou nedokážou sdílet své vzájemné city. Snímek dobře zachycuje, jak se v každé době pozoruje slunce s jinou pomůckou: tehdy přes očazené sklo, pak se objevily diskety... a schválně, co přijde zase za dvacet let. Překvapily mě tehdy zcela čerstvé písničky, které filmem znějí: Let's Twist Again (vyšlo v USA 1961), Na okně seděle kočka (dokonce 1962) či Tequila (1958). Fajolo: "Našinec je naozaj na nič... lebo nevie napísať, čože napísať, ale povedať, čože povedať, ale naznačiť, len naznačit, že Belu má rád!"

• 8.6.2019  01:18

"Ovšem co teďka s ním?" -"Prosím?" -"Co teďka s ním?" -"No tak já sním ta vajíčka s tou slani..." :)

• 20.5.2019  23:22

Vočko: "To nejlepší jídlo nadívané druhým nejlepším jídlem." - číšník: "Výborně, pane. Humra nadívaného chipsy." :)

• 7.5.2019  01:18

Taz oslavil 10. výročí svého prvního animáku honičkou s Bugsem, který ho překvapuje ve stále nových rolích. Je to absurdní spletenina všeho možného, kde se v závěru objeví i Frankenstein(ovo monstrum). Bohužel však nedrží úplně pohromadě.

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16