duddek

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15
    • 21.1.2019  00:13

Výborné Hackmanovo mrkání.

• 20.1.2019  01:00

Reportáž z dění v Santově dílně den před Vánoci sice postrádá příběh, ale předvádí vtipné nápady (mj. šachovnicová barva, úprava vlasů panenek s pomocí pavouka). Santa Claus se tu směje úplně všemu, připomíná doktora Dlahu.

• 19.1.2019  01:21

Nemám rád pohádky, kde jsou všechny postavy neschopné. A této ani písničky moc nepomohly (viz rýmy jako bohatství-království, baldachýn-rozmarýn). Proč měl vůbec Čenský o takovouhle princeznu zájem? Vždyť i na začátku bylo patrné, že ji nemůže vystát... Hvězda dolů za to, že jestli si děti něco odnesou, tak ráčkování a oslovení "rádče".

• 16.1.2019  01:01
    Paní Le Murie (studentský film) (1993)

Dokument o paní Blance Battaglii dožívající nuzně o samotě na rozpadajícím se zámku v Bratronicích na Blatensku (roku 2018 měla vesnice kolem 50 obyvatel). Představte si, paní Blanka po natočení dokumentu žila ještě celý tucet let (zemřela v lednu 2005 ve věku 94 let). Více o ní, jejím bratrovi a celém rodu zde.

• 16.1.2019  00:43

Honzík a Pepík, dva bráškové, se jednoho dne kvůli zavřené školce toulají po Praze: řídí dopravu, seznámí se s malířem na Jiráskově mostě, a co namalují, to je skutečné; následně je provází mluvící pes, ať už Národním muzeem, nebo černokněžníkovou říší pod fontánou. A to stále není vše: dostanou se totiž rovněž na zasedání strašidel a končí dramatickými automobilovými závody. Zkrátka by se zdálo, že při takových rozmanitých zážitcích musí být film nabitý akcí. Jenže není. Všechny scény jsou přibližně třikrát delší, než by potřebovaly. Pochybuju, že to kdy nějaké dítě dokoukalo do konce. A už vůbec případný dětský divák nemohl vědět, o co tam jde... místy je to poněkud surreálné. :) Ale herci si s velkou rolí poradili dobře. Menší Honzík se pořád do všeho cpe, rozumbrada; Pepík je umírněný a zachovává si zdravý odstup. "Pane, prosim vás, umíte číst?" - "To je moje věc." :)

• 11.1.2019  10:02
    Mapa zámořských objevů (TV film) (1978)

"Není nic lehčího než trestat. A nic těžšího než odpouštět."

• 8.1.2019  14:20

Silný film o bezvýchodném dětství vyplněném nahrazováním nepoužitelné matky alkoholičky a péčí o tři sourozence. O Vendulku jeví zájem aspoň táta, o ostatní děti jen ona. A nemůže je opustit...

• 4.1.2019  18:02

Láska mezi Radúzem a jeho sestřenicí Mahulenou je neustále podkopávána jejich neschopností (její zasněností, jeho neopatrností, jeho blouzněním, jejím bědováním). Těžko si tuto dvojici představit v každodenním fungování. *spoiler* Dokonce i kletbu za ně musí zlomit Radúzova matka (ostatně v žádném jiném příběhu asi nezazní tolikrát zvolání: "Matko!"). Vůbec veškerou moc zde třímají v rukou ženy, muži (Tříska, Ráž, Adamíra) maximálně sdělí svůj nesouhlas, ale ve výsledku se podvolují. Pohádka je zpracována působivě, to ano, ale není pro každého (jistě ne pro děti... a koneckonců ani pro mě moc ne). "Ten strom... chce moji krev."

• 25.11.2018  10:26
    Daleko, hluboko, vysoko (TV film) (1977)

Nechal jsem se zlákat názvem, který jako by odkazoval na olympijské motto. Jak jsem se zmýlil! Ta slova jsou v pohádce použita dost násilně, vůbec tam nezapadají. Celé to nemá prakticky žádnou pointu (proč se Matěj vůbec vracel?). A navíc koláčům říkají vdolky!

• 24.11.2018  09:49
    Honza a Růžová panenka (TV film) (1974)

Pohádka o tom, že než poslouchat rodiče, to je lepší rozsypat všechen hrách holubům. Pak už jde totiž všechno samo... "Jenom jestli mě budeš ještě potřebovat: uklízet umíš, buchty umíš... i tu trpělivost jsi našel." :)

• 23.11.2018  23:29

Správce parku výborně uzemňuje... škoda, že mu to nevydrží až do konce.

• 23.11.2018  23:24

Akční animák nabitý ničemnými zvířaty. Myslím, že děti, pro které je film určen, nemůžou chápat ty králíkovy slovní projevy, často ironické nebo hrané. Naše dítě si odneslo aspoň gesto omluvy a smíření. :)

• 23.11.2018  23:16

Zábavný Paul Rudd, ale velmi otravná (a bůhvíproč zlomyslná) matka příroda. Bez ní by byl film o dost lepší.

• 23.11.2018  23:10

Moc to nedávalo smysl... je škoda, že Mike Kellin se musel s kariérou rozloučit tímto snímkem.

• 23.11.2018  22:44
    Kleofášek (TV film) (1974)

O tom, že přítomnost dítěte rozjasní každou domácnost. Kromě zřetelného poselství přináší pohádka také strašidelné momenty (ruka vytrčená z kamen) i vtipné pasáže (hudebně-taneční přivítání v pekle :). Poctivé tři hvězdičky. "Kdybyste byli na sebe hodní, tak jsem k vám nemusel a nic by se mi nestalo!"

• 2.10.2018  11:22
    Vrabečkové (1991)

Někdy je prostě lepší zvířata nekrmit... nakonec nemusí pomoci ani sprej proti vrabcům. :)

• 20.8.2018  09:26

Vyprávěno trochu nahodile, nesystematicky, ale s různými překvapivými údaji a zajímavými tvrzeními.

• 10.7.2018  15:13
    Elektrický rytíř (TV seriál) (1986)

Seriál mého dětství... kdoví, jestli ho od té doby ještě vysílali.

• 6.7.2018  09:54
    Mars (2018)

Takové mrhání časem, penězi, vším... Většinu filmu tvoří záběry na lidi potácející se ve skafandrech a velmi nevtipný vypravěč.

• 28.6.2018  09:32
    Mama Brasil (2018)

Tenhle film docení asi především ti, kdo už mají vlastní zkušenost s rodičovstvím, i když rozjezd je trochu pomalejší... Obsahuje spoustu prvků ze života, ať už starost o děti, nebo o živobytí, naivní sny o budoucnosti a řadu pochopitelných nepochopení jak mezi partnery, tak mezi rodiči a dětmi. Vůbec nejtěžší to má chudák Rodrigo (kluk s tubou).

• 30.5.2018  10:05
    O chytré princezně (TV film) (1966)

Čert přivolá na scénu hloupého Honzu, jen aby mu mohl vzít duši. Honza je neschopný, jenom naříká a štěstí mu musí zařídit čert a následně princezna. Ta si myslí, že smlouvu s čertem Honza před lety podepsal kvůli ní, ale přitom to bylo kvůli blahobytu... kdyby jen věděla. Korunu tomu nasazuje "laškovné" šermování původního krále s priceznou...

• 25.5.2018  01:26

Krásné pojednání o rodičovském poutu. "Než bejt tchýně, to je podle mě lepší bejt bernardýn." :)

• 11.5.2018  22:25

Už v předchozím filmu měla Mája (i Vilík) bůhvíproč zelené oči, tady to pokračuje (přitom v původním seriálu má normálně černé). Mája se v této sérii chová spíš jako puberťačka, evidentně už tvůrci cílí na malinko starší děti, a to i psychologií postav. Hop má v příběhu jen pár štěků, zjevuje se vždy dost násilně, a navíc jeho filosofování k Máje budí rozpaky, děti ho nemají šanci pobrat. Ale díky soutěžení je příběh aspoň dobrodružný.

• 11.5.2018  02:17
    Strach má velké oči (TV film) (1980)

Jedna hvězda za jazykovou tvořivost, ale jinak? Místy to vypadá jako záběry z ústavu pro choromyslné. Proč se to vůbec jmenuje "Strach má velké oči", když o to v tomto snímku neběží? Hudba je taky spíš rušivá (kromě ústřední melodie). Ale chvat, kterým drvoštěp bez váhání skolí vílu Lesněnku, ten se povedl velmi. :)

• 3.5.2018  14:52
    Hádankář Vojta (TV film) (1969)

Svižná pohádka, která díky rychlému sledu hádanek ani chvilku nenudí, s inspirativně bezstarostným Vojtou (Kostkou) a líbeznou princeznou (Maciuchovou).

• 29.4.2018  02:46

Krapet nudný film o přeskakování mezi realitou a pěkným světem Josefa Lady. Obsahuje otravné elementy, jako je dítě s kočárkem či kráva Javora, na druhou stranu ale dokáže být i poučný – právě kráva se ocitá ve stanici metra Budovatelů (dnes Chodov) hned rok po jejím skutečném otevření (1980). Při hře na piano tu jsou dobře ukázány paralely mezi "Kočka leze dírou" a Smetanovou "Vltavou".

• 24.4.2018  00:50
    Německé pohádky (TV seriál) (1973)

Jan Přeučil v životní roli starého komínu (všimněte si, že v této pohádce jak dcera pasáčka, tak princezna na komín pokládají levou ruku, třebaže on sám výslovně žádal pravou). Obecně se dá říct, že první polovina pohádek za nic nestojí, kdežto ta druhá celkový dojem výrazně zlepšuje, tak se nenechte odradit.

• 13.4.2018  01:58
    Barometr (TV film) (1969)

Dost smutný film (zvlášť některé pasáže), ale zdálo se mi, že Jarmila Kurandová poněkud přehrává...

• 11.4.2018  23:31

Snímek na téma odvahy a zbabělosti natočený prakticky hned po válce (a 15 let po vzniku norské předlohy). Všichni si přitom představují statečnost jako Hurvínek válku, je až k nevíře, v jaké míře jsou lidé schopni odsoudit normální, sebezáchovné chování – nejen odsoudit, ale ještě se člověku na to konto vysmívat a dovolovat si na něj. A je to znepokojivé.

• 4.4.2018  02:07
    Autíčko s červeným srdcem (TV seriál) (1987)

Když jsem si na tenhle večerníček zadospěla vzpomněl, zaplavila mě nostalgie... Ale po zhlédnutí jsem musel hvězdu ubrat. Animace je sice celkem pěkná a takové zvětšovací autíčko by chtěl asi každý kluk, jenže jak se oba protagonisté chovají, nad tím zůstává rozum stát. Autíčko nejdřív trápí pana školníka, pak působí nehody vydávajíc se za vůz autoškoly, krávu neobjede, ale nabere ji, chuděru, na střechu a bez optání se cpe mezi další vozítka na kolotoči. Toník je taky sobec: stará se hlavně o sebe, nechce autíčko nikomu půjčit, ani za protihodnotu, a dokonce se na autíčko zlobí, když píchne. Krom toho krade třešně a myje auto saponátem v přírodě. Přitom komentář je víceméně nekritický – dokonce vítězství v závodě s "normálními" auty, kde si autíčko vypomůže plachtou a posléze i křídly, doprovodí slovy, že "uspěli proto, že závodili poctivě". :-o

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15