duddek

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14
    • 2.10.2018  11:22
    Vrabečkové (1991)

Někdy je prostě lepší zvířata nekrmit... nakonec nemusí pomoci ani sprej proti vrabcům. :)

• 20.8.2018  09:26

Vyprávěno trochu nahodile, nesystematicky, ale s různými překvapivými údaji a zajímavými tvrzeními.

• 10.7.2018  15:13
    Elektrický rytíř (TV seriál) (1986)

Seriál mého dětství... kdoví, jestli ho od té doby ještě vysílali.

• 6.7.2018  09:54
    Mars (2018)

Takové mrhání časem, penězi, vším... Většinu filmu tvoří záběry na lidi potácející se ve skafandrech a velmi nevtipný vypravěč.

• 28.6.2018  09:32
    Mama Brasil (2018)

Tenhle film docení asi především ti, kdo už mají vlastní zkušenost s rodičovstvím, i když rozjezd je trochu pomalejší... Obsahuje spoustu prvků ze života, ať už starost o děti, nebo o živobytí, naivní sny o budoucnosti a řadu pochopitelných nepochopení jak mezi partnery, tak mezi rodiči a dětmi. Vůbec nejtěžší to má chudák Rodrigo (kluk s tubou).

• 30.5.2018  10:05
    O chytré princezně (TV film) (1966)

Čert přivolá na scénu hloupého Honzu, jen aby mu mohl vzít duši. Honza je neschopný, jenom naříká a štěstí mu musí zařídit čert a následně princezna. Ta si myslí, že smlouvu s čertem Honza před lety podepsal kvůli ní, ale přitom to bylo kvůli blahobytu... kdyby jen věděla. Korunu tomu nasazuje "laškovné" šermování původního krále s priceznou...

• 25.5.2018  01:26

Krásné pojednání o rodičovském poutu. "Než bejt tchýně, to je podle mě lepší bejt bernardýn." :)

• 11.5.2018  22:25

Už v předchozím filmu měla Mája (i Vilík) bůhvíproč zelené oči, tady to pokračuje (přitom v původním seriálu má normálně černé). Mája se v této sérii chová spíš jako puberťačka, evidentně už tvůrci cílí na malinko starší děti, a to i psychologií postav. Hop má v příběhu jen pár štěků, zjevuje se vždy dost násilně, a navíc jeho filosofování k Máje budí rozpaky, děti ho nemají šanci pobrat. Ale díky soutěžení je příběh aspoň dobrodružný.

• 11.5.2018  02:17
    Strach má velké oči (TV film) (1980)

Jedna hvězda za jazykovou tvořivost, ale jinak? Místy to vypadá jako záběry z ústavu pro choromyslné. Proč se to vůbec jmenuje "Strach má velké oči", když o to v tomto snímku neběží? Hudba je taky spíš rušivá (kromě ústřední melodie). Ale chvat, kterým drvoštěp bez váhání skolí vílu Lesněnku, ten se povedl velmi. :)

• 3.5.2018  14:52
    Hádankář Vojta (TV film) (1969)

Svižná pohádka, která díky rychlému sledu hádanek ani chvilku nenudí, s inspirativně bezstarostným Vojtou (Kostkou) a líbeznou princeznou (Maciuchovou).

• 29.4.2018  02:46

Krapet nudný film o přeskakování mezi realitou a pěkným světem Josefa Lady. Obsahuje otravné elementy, jako je dítě s kočárkem či kráva Javora, na druhou stranu ale dokáže být i poučný – právě kráva se ocitá ve stanici metra Budovatelů (dnes Chodov) hned rok po jejím skutečném otevření (1980). Při hře na piano tu jsou dobře ukázány paralely mezi "Kočka leze dírou" a Smetanovou "Vltavou".

• 24.4.2018  00:50
    Německé pohádky (TV seriál) (1973)

Jan Přeučil v životní roli starého komínu (všimněte si, že v této pohádce jak dcera pasáčka, tak princezna na komín pokládají levou ruku, třebaže on sám výslovně žádal pravou). Obecně se dá říct, že první polovina pohádek za nic nestojí, kdežto ta druhá celkový dojem výrazně zlepšuje, tak se nenechte odradit.

• 13.4.2018  01:58
    Barometr (TV film) (1969)

Dost smutný film (zvlášť některé pasáže), ale zdálo se mi, že Jarmila Kurandová poněkud přehrává...

• 11.4.2018  23:31

Snímek na téma odvahy a zbabělosti natočený prakticky hned po válce (a 15 let po vzniku norské předlohy). Všichni si přitom představují statečnost jako Hurvínek válku, je až k nevíře, v jaké míře jsou lidé schopni odsoudit normální, sebezáchovné chování – nejen odsoudit, ale ještě se člověku na to konto vysmívat a dovolovat si na něj. A je to znepokojivé.

• 4.4.2018  02:07
    Autíčko s červeným srdcem (TV seriál) (1987)

Když jsem si na tenhle večerníček zadospěla vzpomněl, zaplavila mě nostalgie... Ale po zhlédnutí jsem musel hvězdu ubrat. Animace je sice celkem pěkná a takové zvětšovací autíčko by chtěl asi každý kluk, jenže jak se oba protagonisté chovají, nad tím zůstává rozum stát. Autíčko nejdřív trápí pana školníka, pak působí nehody vydávajíc se za vůz autoškoly, krávu neobjede, ale nabere ji, chuděru, na střechu a bez optání se cpe mezi další vozítka na kolotoči. Toník je taky sobec: stará se hlavně o sebe, nechce autíčko nikomu půjčit, ani za protihodnotu, a dokonce se na autíčko zlobí, když píchne. Krom toho krade třešně a myje auto saponátem v přírodě. Přitom komentář je víceméně nekritický – dokonce vítězství v závodě s "normálními" auty, kde si autíčko vypomůže plachtou a posléze i křídly, doprovodí slovy, že "uspěli proto, že závodili poctivě". :-o

• 3.4.2018  00:53

Tato pohádka z předlohy pobrala leda tak sirky, jinak s Andersenem nic společného nemá. Bez prostřihů na reálnou postavu holčičky by byla pochopitelnější i kompaktnější, samotná cesta fantaskním světem je totiž poměrně zdařilá a hudba se povedla opravdu velice.

• 30.3.2018  01:44

Perníková animace je výborná! I ta tanečnice, jak se otáčí "dvojrozměrně"... Škoda jen, že je to provázeno pitím koňské moči a podobně. Ale za to asi může předloha.

• 29.3.2018  12:51

Phoebe: "Je konec." - Rachel: "Víš ty co? Není. Není konec, dokud někdo neřekne ano!" - Phoebe: "Ano!" :)

• 29.3.2018  12:45

Joey: "Jasně že je to těžký, ale to neznamená, že o tom musíš mluvit." :)

• 29.3.2018  12:44

Chandler: "Probůh, někdo zabil čtvercovýho chlapa."

• 29.3.2018  02:36
    Neohrožený Mikeš (TV film) (1969)

S minimálními prostředky vybudovaná skvělá atmosféra, výborný kouzelník Růžek a trochu odlehčené vzájemné poměřování sil. To vše z velké části zrýmované! K nevíře... stejně jako fakt, že babu i princeznu hraje táž Klára Jerneková. "Do smrti nejdelší se o tebe chci starat." - "Nejdřív o ženichy!" :)

• 28.3.2018  23:55
    Jankove hračky (TV film) (1984)

Tuto pohádku shazují především hrozné herecké výkony, až to v některých scénách vypadá jako úmyslný amatérismus. I na samém konci to bije do očí, jak se nikdo vůbec nediví, co se to děje. Jinak jde o ponurý příběh rodiny, kterou ochromí ochoření otce. Malý Janek pak musí shánět práci, ale nikde ho nechtějí (to v českých pohádkách vždycky někde čeledína potřebují). A tak se snaží vydělat prodejem vyřezaných hraček... Nejmenší z dětí si přeje medovník, ale nejde o ten dort, co známe my, nýbrž o slovenskou variantu perníku, v níž se místo cukru užije med.

• 22.3.2018  01:52

Scénář je sice trochu pofidérní, ale šarmantní královna Dvorská, vtipný "Matěj" Menšík, zdařilá hudba a nakonec i to, že se princezna i princ dokážou prosadit, to s přehledem vyrovnávají. Matěj: "Dejte mi ruku, já vám pomůžu." :))

• 20.3.2018  01:27

O listonoši, který chtěl ztloustnout, a dobrotivém kouzelníkovi Višmipišmim, který si za své čáry neříkal o víc než padesátikorunu, a to ještě s půlročním odkladem. Vypravěč Filipovský je, jak píše Karlos80, perfektní. Za pozornost stojí, že režisér Ungrád zde uvádí reklamu na Coca-Colu (na mantinelu při závodech), stejně jako ve svém o 15 let pozdějším kraťasu, ve kterém mu k této reklamě posloužil dokonce slon. To nemůže být jen tak samo sebou...

• 19.3.2018  00:12

Slon přijde do města, ale nejdřív si ho nikdo nevšímá, pak si ho všichni začnou přivlastňovat a malovat podle svého, až se z něj stane reklama na Coca Colu. Spásu musí hledat u dětí... Notně surrealistické, ale nakonec i milé. :) "Chtěl jsem být jenom zelenou loukou a kvést, a teď... teď už snad nejsem pomalu ani slon!"

• 15.3.2018  01:47
    Tlustý pradědeček (TV film) (1984)

Pohádka se od předlohy v lecčems odlišuje (není tu pes Voříšek, hospoda není U oběšeného a láhve), ale hlavně v ničem nepředčí svou o 14 let starší verzi. Kdo ví, proč ji natáčeli... Na druhou stranu, potíž je asi už v nepříliš povedené předloze, pochybuju, že ji jde natočit kvalitně. Lotrando: "Na moji Kokotičku káplo!" :)

• 14.3.2018  14:34
    Cesta za příběhem (TV film) (1992)

Poněkud neuspořádaný dokument, ale detailní záběry na jednotlivé figurky a hmatatelný hluboký vztah betlémářů k rodinné tradici stojí za to. V Třešti jsme byli, a když jsme jednotlivá díla viděli na vlastní oči, vypadala ještě monumentálněji, to ani kamera nedokáže zabrat. Všechna čest.

• 10.3.2018  01:13
    Král Lávra (1950)

Příběh je sice mistrně odvyprávěn bez pomoci jazyka, všechna čest, ale hudba je příliš agresivní, rozhodně to není pohádka na odreagování. Ponaučením je, že se lidé nemají stydět za to, jak vypadají, protože to ve výsledku uškodí jak jim samým, tak jejich okolí (stínání hlav).

• 9.3.2018  01:30

Netradičně pojatý příběh o tom, jak může být příroda bezradná bez člověka... Detailně zachycené roubování je pro děti jistě poučné (i když jabloně by se měly pěstovat v párech, krtek ani ježek nejedí jablka, ježek by navíc ve skutečnosti v době, kdy se urodily první plody, byl už dávno na onom světě). Bezvadně je vykreslena řeč jednotlivých druhů ptactva, jejich projevy jsou do ní nápaditě zakomponovány. Krtek se tady pohybuje o dost srandovněji než jen o pět let mladší Milerův. Ale animací (i množstvím zvířátek v lese) se snímek podobá spíš Disneyho Sněhurce. Výr: "Uuuuuzavírám schůůůůzi." :))

• 8.3.2018  09:53
    Moderní byt (TV film) (1971)

Chápu sice sdělení filmu, absence zvukové izolace v panelácích je vskutku hrozná, ale po pár minutách to začne být spíš otravné než komické. Koncem 18. minuty je u voyeurů v bytě najednou žena (vpravo v zrcadle), která asi v záběru být neměla. :)

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14