Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Horor
  • Krimi

Recenze (2 691)

Jako v bavlnce (2020)

Před projekcí jsem moc nestudoval námět, takže jsem měl za to, že půjde hlavně o šmejdský prakticky zástupkyně a snaze příbuzenstva podvedenejch klientů sjednat nápravu. Pravda, děj se stočil poměrně originálnim směrem, jenže hlavní problém byl, že nebylo v příběhu komu fandit, všechny hlavní postavy byly ujetý a celej biják na mě i proto působil dost nesympaticky. Prostě jsem v tomhle souboji sviní nedokázal najít něco zajímavýho nebo smysluplnýho. Navíc zejména chování Marly v určitý části příběhu, kdy nabyde schopnosti zkušenosti tajnýho agenta, byla donebevolající pitomost a Romanova nabídka směrem k Marle v závěru na tom nebyla o moc líp. Mně tohle fakt nic neřeklo a jedinej zajímavej moment byl uplnej závěr ve smyslu "karma je zdarma", dvě silný hvězdy.

Mortal Kombat (2021)

Pojetí nový verze Mortal Kombatu bez turnaje bylo vcelku fajn a i díky tomu jsem neměl pocit, že bych koukal na něco, co jsem už v minulosti viděl. Příběh dával v rámci danýho světa a jeho pravidel docela smysl, akce bylo dost a vizuál nebyl špatnej. S nějakou epičtější scénou, našlapanějšim bitkařskym castingem (aspoň někdo ze skupinky Scott Adkins, Jet Li, Donnie Yen nebo opomíjenej Iko Uwais by třeba nebyl marnej) a využití hlavního motivu dneska už kultovního hudebního tématu bych možná čtvrtou hodně slabou hvězdu přidal. Takhle "jen" hodně fajn průměr, což je ale v případě videoherní adaptace vlastně super výsledek, tři jistý hvězdy.

plakát

13 minut (2021) (TV film)

Jako vždycky od Klusáka poměrně svérázně zpracovanej dokument, ale výsledek je vcelku efektní. Jen mi teda přišla škoda zaměřit se pouze na vysokou rychlost. Přece jenom aspoň jeden příběh viníka nehody zapříčiněný z jinýho důvodu (nepozornost nebo alkohol) by působivost celýho dokumentu zase o něco posunul. Na druhou stranu i v rámci tohohle jednostrannýho zaměření se podařilo na diváka dostat aspoň malou část z těžko přenositelný zkušeností viníků nehody, že jedna chyba (mnohdy zbytečná hloupost a risk za volantem) dokáže změnit a ovlivnit celej život. Prostě nic, čim by si chtěl člověk dobrovolně projít. A když tenhle dokument aspoň pár řidičů přiměje za volantem víc přemýšlet a trochu se zklidnit, bude to fajn výsledek, čtyři hodně slabý hvězdy.

Kyslík (2021)

Nápad celkově nebyl marnej, twisty občas překvapily (někdy zase byly očekávatelný) a finále mělo sympatickou stopu jistý osudovosti. Ale u flashbacků jsem se občas nudil a tak nějak si řikám, že se z námětu i přes velice skromnou výpravu a nejspíš i rozopočet dalo vyždímat ještě víc. Zejména v oblasti napětí. Na druhou stranu, když vemu v úvahu, že se drtivá většina děje odehrává v takový jakoby kryo-rakvi, jsem ve výsledku převážně spokojenej. Za filmařinu, vizuál a určitý pasáže filmový hudby třetí silnější hvězda.

plakát

Agenti S.H.I.E.L.D. (2013) (TV seriál)

Obecně lze říct, že jde o filmařsky zdařilej sériál, ve kterym se financema a potažmo trikama nebo akcí příliš nešetřilo. Často taky překvapí poměrně nekompromisní úmrtnost postav. 1. série: Ze začátku vcelku průměrnej akční / scifi seriál, ale zase jsem ocenil, že se v úvodu jelo v pojetí "co díl, to příběh" bez větších přesahů do dalších dílů nebo vytváření dějový linky pro celou sérii / seriál. Ovšem někde od poloviny série začíná děj pořádně nabírat na obrátkách (zejména posledních deset dílů) a s blížícím se finále stoupá napětí i zvědavost, jak to celý dopadne. Finále bylo fajn a první série se dá svym způsobem považovat jako "uzavřená". Takže někomu může stačit jen tahle jedna série, aniž by měl pocit, že se z dalšího děje nedověděl nic důležitýho. 80% 2. série: Hodně se mi líbilo, jak byli do příběhu zakomponovaný rodiče Sky a opět musim ocenit uzavřenou sérii v tomhle směru. 90% 3. série: Obelisk a Hive jako hlavní motivy série fajn a vše zase pěkně uzavřeno. Ačkoliv motiv Hivea měl docela zvláštní uplnej závěr (těžko uvěřitelný chování v posledních chvílích jeho existence). 80% 4. série: Ghostrider mi do příběhu celkově moc nesednul, takže první půlka mě uplně nebavila. Androidi s Konstrukcí byly lepší motivy, ale už jsem se nebavil tolik jako v předchozích sériích. 60%

Nikdo (2021)

Akční variace na Americkou krásu? Inu, proč ne, sympatickej pokus o nějakej originálnější kousek v rámci stojatejch vod současnýho akčního žánru. Jen teda místama už byla snaha o originalitu poněkud přepálená. Doprovodná hudba se mi k jednolivejm scénám často vůbec nehodila, neustálý dávání na odiv záliby hlavního záporáka v karaoke jeho postavu nakonec zbytečně zkarikovala a finále v továrně bylo sice filmařsky efektní, ale bylo hrozně přehnaný a obávám se, že až nechtěně parodický. Všichni tři hlavní hrdinové v závěru absolutně nesmrtelný a Christopher Lloyd si vzhledem ke svýmu věku s takovou grácií rozhodně počínat neměl. Ještě bych taky uvítal svižnější rozjezd, protože čekání na první pořádnou akci (autobus) bylo zaplněný několik zbytečnýma scénama. Musim říct, že jsem dle hodnocení a traileru čekal přece jen o trochu víc, ale snahu o žánrovou originalitu i přes její dvojsečnost rozhodně cenim. A už vůbec by mě nenapadlo, že někdo jako Odenkirk zvládne s přehledem akční roli, tři hodně silný hvězdy.

plakát

Tom Clancy: Bez výčitek (2021)

Akce je vcelku fajn (jen teda od ranaře jako je MB Jordan bych čekal víc bitek) a herci taky. Ale klišoidnější pointu už teda fakt vymyslet nešlo. Stačí zajít do libovolný internetový diskuze o válce a tam takovejhlech "zaručenejch pravd" najdete spousty. Minimálně u hlavních postav jsem postrádal aspoň nějaký pokusy o hlášky a celkově nadhled, kterej akční žánr občas potřebuje, mi taky chyběl. Pravda je, že jde o hodně průměrnej biják, kterej si za pár týdnů po projekci nebudu pořádně pamatovat. Ale že by šlo o vyloženej průser, jak jsem často čet, bych zase netvrdil. Pokud nebudete očekávat fakt nic víc než obstojnou zábavu na volnej večer ve stylu "neurazí nenadchne", zklamaný moc nebudete. Za akci a filmařinu druhá hodně silná hvězda.

Země nomádů (2020)

Pomalu plynoucí dramatická road-movie o kočovánim Amerikou, hledání svýho místa na světě a přemítání o životě. Ve svý podstatě nic moc objevnýho, co už by tu nebylo. Ale hereckej výkon Frances McDormand společně s pěknou výpravou, zajímavou atmosférou a Einaudiho hudbou celej biják spolehlivě táhnou. S působivějšim závěrem a aspoň trochu svižnějšim tempem vyprávění bych se čtvrtou jistou hvězdou vůbec neváhal.

Nechte ho jít (2020)

Já bych teda uvítal víc napětí i akce v podobě rozsáhlejších střetů starších manželů a Weboy rodinky. Herecký kvality byly na obou stranách barikády a z redneck rodinky Weboyů pod přísnym matriarchátem nepříjemný báby Blanche šel příkladnej strach, takže se tenhle námět dal zužitkovat v příběhu mnohem víc. Trochu mi neseděla postava indiánskýho samotáře, kterej manželům ochotně pomáhal a chování šerifa v nemocnici bylo teda taky dost za hranou možnýho, ale s tim se holt v rámci žánru musí počítat. I přes pomalejší tempo a westernovou atmosféru (kterou mnozí oceněj, ale já nemám westerny rád), nakonec dost zajimavá podivaná, ve který netradičně v nelitostnym boji hraje na každý straně prim ženská. Za filmařinu, casting a námět třetí hodně silná hvězda.

Střípky (2021)

K projekci mě nalákalo herecký obsazení, který nezklamalo, ačkoliv Denzel Washington jel spíš svuj průměr a nejlepší byl nakonec trochu překvapivě Jared Leto jako ten hodně divnej týpek. Příběh mi bohužel už moc neřek. Nic se pořádně nevyřešilo a chování postav mi mnohdy přišlo fakt přiblblý (zejména ze strany Baxtera potom, co odjel se Sparmem). Jo, chápu, že byl posedlej dostat vraha za každou cenu, ale posedlost nutně nemusí znamenat, že se musí chovat jak jedinec po lobotomii, kterej bude skákat jak podezřelej píská. Atmosféra byla dost rozpačitá. Někdy byla super, jindy zase nicneřikající, což taky dost ovlivňovala Newmanova hudba, která měla fajn pasáže, ale zároveň i momenty, kdy se mi vůbec nelíbila a ke scénám se vůbec nehodila. Na druhou stranu je zajímavý, že i když jsem se často moc nebavil, dvouhodinová stopáž utekla subjektivně docela rychle. Každopádně víc jak dvě hodně silný hvězdy fakt dát nemůžu.