Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Komedie
  • Drama
  • Animovaný
  • Dobrodružný

Recenze (1 667)

plakát

Kung Fu Panda 4 (2024) 

I na počtvrté naprosto neomylně. Panda i nadále ždíme maximum z možností současné animace (při zachování stylizace nasazené v prvním díle), perfektně si hraje s žánrovými stereotypy a klišé, opět sází vydatného záporáka a drží trend, že je s každým dílem trochu jiná. Nestagnuje, vyvíjí se, roste s diváky. Moje asi nejoblíbenější animovaná franšíza. Viděno v dabingu (dítě), nemůžu se dočkat originálu.

plakát

Thor: Láska jako hrom (2022) 

Po druhém Strangeovi je tu další Marvelovka, která se nebojí nasadit rychlejší tempo a používat dějovou zkratku, což v tuto chvíli vnímám jako velký pokrok a zásadní změnu v MCU s nástupem 4. fáze a jednoznačně ji kvituju. Je to samozřejmě magořina a mess. Waititi bruslí mezi motivy, žánry i náladami a velkolepé řemeslo střídá lahůdková trapnost, ve které se ideálně řádně pohrabeme, abychom ji opravdu důsledně rozmázli. Waititi to ale zvládá, protože se všemi těmi polohami má zkušenost a již dříve dokázal obstát v každé z nich. Love and Thunder je další ryze autorský film v rámci MCU a je radost se na něj dívat, pokud vám tedy není proti srsti občas poškádlit svoje očekávání a udělat krok stranou ze zajetých diváckých kolejí. Protože potom dostanete mimořádně originální (v rámci žánru malý zázrak, tuplem v kontexu ukázek na Black Adama, které před filmem běží), hravý, drzý a navzdory své nesourodosti a zdánlivé rozsypanosti velmi jasně režijně vedený trip, který se drží v nastavených mantinelech a opírá se o funkční a bez výjimky perfektně a pevně uchopené charaktery. Hemsworthovi Waititiho vedení svědčí a ždímá maximum z obou Thorových poloh, ať už se jedná o arogantního asociálního idiota, nebo o skutečného hrdinu s obrovským srdcem a nejpevnějším zadkem na východ od Bifrostu. Natalie Portman je skvělá, role ji sedla jako už dlouho nic. Russell Crowe si z toho dělá vyloženě prdel (a je radost se na to dívat) no a Christan Bale... Bože, Christian Bale dává zapomenout na všechny ty nedotažené a polovičaté záporáky a je naprosto nadpozemský (což je další velký pokrok ve čtvrté fázi MCU - důraz na záporáky). Velkou radost mi dělá akce, která je jiná, než doposud, je dynamická, velmi stylizovaná a skrz na skrz comicsová, aniž by ztratila na přehlednosti, nebo atraktivitě. Mimoto se mnohem méně opírá o digitál (FUCK YOU ETERNALS) a raději pošle herce po lanech, což jí náramně přidává na dynamice i atraktivitě, nemluvě o fyzickém kontaktu, který je mnohem lepší, než když se mydlí digitální panáci. No a celé je to obaleno v naprosto precizním vizuálu. Nepamatuji, kdy jsem naposledy viděl něco takto nápaditého, hravého a skrz na skrz esteticky stimulujícího. Naposledy pravděpodobně u třetího Thora (a v hudebním souboji ve druhém Strangeovi) Suma sumárum opět jedna z nejlepších, nejoriginálnějších a nejzábavnějších Marvelovek. A je strašně super, jak Waititi naprosto přirozeně glosuje polyamorii, LGBT tematiku, i problematiku adopce a singl rodičů. Navzdory 80's vizuálu je Thor: Love and Thunder tak současný a moderní, že je snad až nadčasový. Zapomeňte na to, co znáte, připravte se na cokoliv a pak si na to zajděte. Je to super! Jen musíte přežít odporné CG v úvodní sekvenci. Jo a 3D je skvělý. P.S.: Marvelovské logo mě tentokrát regulérně zmátlo.

plakát

Survive Style 5+ (2004) 

Survive Style 5+ je bez jakékoliv nadsázky jeden z nejúžasnějších, nejnádhernějších a nejzábavnějších filmů, jaké jsem měl kdy možnost vidět. Je to opojný, povznášející zážitek a mrzí mě snad jen, že jsem neměl možnost vidět jej na velkém plátně.

plakát

K zemi hleď! (2021) 

Je krásné sledovat, jak se McKay vrací k motivům a postupům, které mu málem vynesly Oscara za Big Short, ale jako autor za tu dobu obrovsky dozrál a vrací se ke konvenčnějšímu, byť stále rozhodně ne mainstramovému vyprávění. Perfektně vykreslené charaktery (což je impozantní, vzhledem k jejich množství) a do poslední chvíle budované napětí a nejistota společně s jemný a funkční humorem činí z Don't Look Up opravdovou lahůdku. A to jsem ještě vůbec nezmínil celou tu společenskou glosu a satirickou vrstvu, která to všechno posouvá ještě na úplně jinou úroveň. Jsem vděčný za filmy, jako je Don't Look Up.

plakát

Tenet (2020) 

Impozantní kus filmařiny, který nedá divákovi nic zadarmo. Je fascinující, jakým způsobem Nolan dosahuje naprosté impozantnosti skrze postupy zcela základní, až minimalistické. Fenomenální Branagh.

plakát

Gentlemani (2019) 

Další Ritchieho bezchybný zářez. Je neuvěřitelně znát, že jako tvůrce vyzrál a promítá se to i do scénáře a především postav. Stylový posun je markantní, současně ale obsahuje všechny klasické ritchiovské propriety, pracuje s nimi ale zase trochu jinak a výsledkem je neskuteně zábavný, inteligentní a rafinovaný film. Nejplnohodnějtší divácký zážitek v kině za hodně dlouhou dobu.

plakát

Černé zrcadlo - Patnáct milionů meritů (2011) (epizoda) 

Po pomalejším, ale intenzivním rozjezdu v podobě National Anthem je druhý díl první série Black Mirror těžkou trefou do černého. Technologická dystopie plná známých motivů, je velmi nepříjemná, velmi důsledná a Kaluuyův výkon je fascinující. Po technické stránce absolutní lahůdka.

plakát

Stranger Things (2016) (seriál) 

Naprosto perfektní, skvěle napsaná, zahraná i natočená atmosférická lahůdka, což platí jak pro první, tak pro druhou sérii.

plakát

Godzilla (2014) 

Za mě totální NERDgasm, kdy jsem v očekávání klasického restartu / origin story dostal hned s prvním filmem v sérii (protože dvojka bude) ultimátní Crossover Godzilly a Mothy. Jediným klasickým problémem tohoto filmu (a jemu podobných - Pacific Rim, Transformers 3, Gappa, ..) je tak fakt, že přibližně od poloviny filmu přestávají být lidské postavy jakkoliv zajímavé, protože krucinál CGI MONSTRA EVERYWHERE!!!! Jakékoliv logické nedostatky u tohoto typu filmů absolutně odmítám řešit.. Jo a cca hodinový prolog (v podstatě veškeré dění až po Havaj) patří mezi to nejintenzivnější, co jsem v poslední době měl možnost vidět.

plakát

Avengers: Age of Ultron (2015) 

První dojem po shlédnutí druhých Avengers je takový, že to není lepší než jednička. Místy je to příliš uspěchané a jindy naopak roztahané. Počínaje bitkou Hulk vs. Hulkbuster se ale na plno rozpoutávají bombastické orgie, kde naplno začíná fungovat jak brilantní chemie mezi postavami (a s tím související humor), tak parádní technická stránka a to nejenom, pokud jde o triky, ale především práce s kamerou a střihem je precizní... Poslední cca hodinu jsem prakticky nedýchal. Takže ano. Za mě rozhodně palec nahoru a v kině ještě minimálně jednou...