Všechno, všude, najednou (2022)

Ako sa zda, v Hollywoode frci trend, pri ktorom je absolutne skvele byt divny. Z daneho titulu je film plny bizarnosti a sialenosti, na ktore v triezvom stave pride len malokto. Problem je, ze hranica medzi bizarnym a nefunkcnym je velmi tenka. Nuz... a toto je presne druhy pripad. Napadov je tu az prilis velke mnozstvo, pricom vyznievaju bud do stratena alebo skor trapne. Je to ako torta, ktoru spolu piekli Psicek a Macicka. Ingredience od vymyslu sveta, no chut priserna. Predstavte si Matrix na LSD a budete mat aspon aku-taku predstavu, co je tento vytvor zac. Z objektivneho hladiska vsak musim uznat, ze po remeselnej stranke je film zvladnuty vyborne. Nanestastie, ani to ho z podpriemeru nevytrhne. Uz dlho som nevidel dielo, pri ktorom som sa tak tesil na okamih, kedy uvidim zaverecne titulky. Pan Mackey zo South Parku by povedal: "Drogy jsou spatne, ano." Nie, vazne, mili tvorcovia, uz to neberte... 30%.

Výšlap smrti (2021) (TV film)

Film, ktory je v podstate uplne zbytocny. Doteraz nechapem, preco som to, smankote, pozeral az do konca. Ak si odmyslim fakt, ze som pri "sledovani" zvladol asi desat inych veci, ehm, vo vysledku mi nedalo aspon sa nezamysliet nad marnivostou v ramci (nie len) televizneho priemyslu (ako na podobne kraviny vobec produkcia ziska prachy?). Zial, to je v konecnom dosledku asi jedine "pozitivum" Missing and Alone. Len skoda, ze s filmom ako takym nijak nesuvisi. 5%.

Čarodějnice (2015)

Presne takto si predstavujem poriadny horor. Drsna, ci skor az surova atmosfera, hustejsia nez zrazena krv.  Par vybornych hercov spostredkujucich divakovi nezabudnutelny zazitok. Temne casy novoanglickych osadnikov, ktori sa museli denno denne potykat s nastrahami zivota v divokej krajine. Nabozensky fanatizmus zatienujuci akekolvek racionalne uvazovanie, skor ci neskor sa transformujuci do fantasmagorii a (nad)prirodzenych ukazov. Cloveku pri sledovani napadnu dve slova: Malleus maleficarum. V tom spociva neskutocna sila filmu Roberta Eggersa. 90%.

Až vyjde měsíc (2012)

Neuveritelne hravy filmik. Obrovsku radost mi sposobovali akekolvek nove zabery kamery, kde je krasne vidiet, ze kazda scena, kazdy zaber, je vypiplany do tych najmensich detailov. Kulisy, rekvizity, skratka vsetko tu ma svoje precizne vybrane miesto. Vdaka tomu je kazda jedna scena schopna svojou preciznostou sprostredkovat mimoriadne prijemny feeling. K hravosti rezie si pripocitajme i jednotlivych hereckych hrdinov, ktorych vyprava za akymsi predcasne ukoncenym detskym ponatim zalubenia sa a lasky, tu nabera vskutku originalne rozmery. Faktom je, ze Wes Anderson na to isiel s priam betarsky hravym pristupom a ten sa mu vyplatil. Vznikla prijemna snimka, na ktoru je radost sa pozerat. 80%

Mira (2022)

Paradne prekvapenie z Ruska. Nefalsovany blockbuster, ktory dava na prdel mnohym filmovym kuskom spoza velkej mlaky. Bezchybne technicke spracovanie, slusna vyprava, efekty jedna basen a ako bonus vcelku sympaticki herci. Kedze katastrofickych sci-fi sa nam v poslednej dobe prilis vela neurodilo, Mira k nam naviala cerstvu nadielku apokalyptickeho meteorickeho roja. Nuz, a hoci je filmik ako taky skor iba chutna jednohubka, tym skor si ju treba nechat vychutnat. 75%.

Pod vodou (2020)

Hladiet na snimku Pod vodou bola pre mna mimoriadne zabavna cinnost. Podobne ladene filmiky sa urodia vskutku len raz za uhorsky rok a William Eubank opat dokazal, ze ma slusny talent. Podmienky hlboko pod vodou sa do istej miery ponasaju na tie pri pobyte vo vesmire. Vdaka tomu sa nam nuka jazda zatopenymi chodbami podmorskeho vrtu, vylety v skafandroch a v neposlednom rade i stretnutie s istou bytostou, ktoru vsetci fanusikovia Lovecrafta doverne poznaju. Potesia vcelku sympaticki herci, slusna akcia i pritomnost prvkov kozmickeho desu, hoci paradoxne v hlbinach mora - nie vesmiru. Otazkou vsak zostava, ktore z nich su desivejsie... 70%.

V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz (2021)

Po dvoch predoslych dieloch, z ktorych najma ten prvy dopadol vyborne (dvojka uz, zial, nepriniesla nic nove), som bol s malou dusickou zvedavy i na tretie pokracovanie. Nuz... a z pohladu dneska uz mam akurat tak chut obuchat si hlavu o najblizsiu skrinu a danym sposobom, skratka, radsej kompletne zabudnut na tie priiiserneee dve hodiny, pocas ktorych sa na scene v podstate nic zvlastne nedialo, resp. diali sa tam akurat tak same picoviny, ehm. Mozem si gratulovat, ze som cely film sledoval len tak na pol oka a este i to ma ukrutna nuda preventivne sem-tam milostivo uspavala. Katastrofa. Absolutne zbytocny horor, ktory ma xmrti vydesil uz len pohladom na jeho stopaz. Brrrr... 20%.

Hidden (2015)

Post-apoc filmy si nikdy nenecham ujst. Rozhodne nie snimky odohravajuce sa v podzemnom kryte (zdravim vsetkych fanusikov hernej serie Fallout). Obrovskou devizou Hidden je najma atmosfera, ktora sa da krajat na mimoriadne (ne)chutne kusy. Okrem toho, aj pri nizkom rozpocte autori odviedli nadpriemernu pracu a z prostredia zdevastovaneho sveta vytlkli maximum. Vydarene finale je napokon uz len akousi ceresnickou na chutnej torte. Nuz... a je dobre vediet, ze ked uz musite dychat (ehm), nie je odveci robit to potichu. 70%.

Maják (2019)

Konecne niekto dokazal zrezirovat to, o co sa ini, bez vacsieho uspechu, pokusaju cele roky. Majak. Nedokoncena poviedka genialneho E.A. Poea, ktoru, na nase velke stastie, kedysi uspesne zavrsil nemenej skvely spisovatel Robert Bloch (ziak legendarneho H.P. Lovecrafta). Ked som pred mnohymi rokmi cital toto uzasne hororove dielo, ozivajuce pred mojimi hrozou rozsirenymi ocami, tajne som dufal, ze jedneho dna uzrie i svetlo filmoveho sveta. Stalo sa... A mam pocit, ze lepsieho spracovania sa uz zrejme nedockame. Robert Eggers sa ulohy ujal s neuveritelnym nasadenim. Tazko prekonat atmosferu stupnujuceho sa sialenstva, samoty, izolacie, paranoie, buracajuceho mora a, nad tym vsetkym tyciaceho sa, majaku. Herecky koncert dvoch postav, kde zabery na W. Dafoea, so spravne vytrestenymi ocami plnymi desu, tvoria vrchol cisteho hororoveho zazitku. Trufam si povedat, ze - v ramci zanru - tu doteraz nic podobne nebolo. A mozno uz ani nebude (Nosferatu?). 95%.

Běžná selhání (2022)

Obrovske filmove prekvapenie. Běžná selhání je snimka postavena na pomerne jednoduchej premise (pricom pravy vyznam pochopime az v zavere), ktora v celkovom dramatickom kontexte funguje vyborne. Medzi absolutnu spicku patri najma vyborna mysteriozna atmosfera, spolu s podmanivym audiovizualnym spracovanim. Z daneho hladiska je film porovnatelny s mnohou zahranicnou produkciou, nakolko vtieravy pocit pocas sledovania, ze "nieco nie je cely cas v poriadku", mi pripomenul viacere mysteriozne diela znamych tvorcov. V kazdom pripade je snimka niecim, co v nasich zemepisnych sirkach rozhodne nebyva pravidlom. I vdaka tomu mi neostava nic ine, len vrelo odporucat. 75%.