Pulper

Pulper

Karel Vostal

Česko

4 body

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

  Vykřesat z až nechutně jednoduché zápletky, která by se dala shrnout slovy: "Je to o muži, kterého neprávem zavřou a chce se dostat ven.", dílo, u něhož se nenudíte, je napěchované obyčejným lidstvím, úžasnou atmosférou a skvělými hereckými výkony, kterým doopravdy věříte, tomu říkám umění. Velkou práci udělal už Stephen King, takže Frank Darabont to "jen" doladil, přesto pro mě nejlepší filmový zážitek všech dob. Baví mě na to koukat pořád dokola i bez kouzla superoriginálního překvapení, co jsem zažil poprvé.

 • poster

  Smrt krásných srnců (1986)

  Tak na tohle můžu koukat vždycky. Bezchybní Karel Heřmánek, Rudolf Hrušínský, Marta Vančurová, o dalších nemluvě. Opět můj oblíbený "český" žánr tragikomedie. Sice je to, jako u každého Kachyňova filmu, patetické až hanba, ale tady to tak nevadí. Krásně vystihnutá doba, charaktery tehdejších lidí a humor se neustále střídají se smutkem, ostatně jako v životě. A vždycky po shlédnutí mám chuť na ryby a srnčí :-)

 • poster

  Vyšší princip (1960)

  Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, ač se nedrží přesně skutečné události. Režijně i herecky je to dokonalé. Na Krejčíka spousta herců nadávala, jaký byl zuřivec a pedant, ale zjevně se to vyplatilo. Atmosféra kulervoucí. Vyšší princip určitě patří mezi pět nejlepších českých filmů všech dob.

 • poster

  Život Briana (1979)

 • poster

  Medvěd (1988)

 • poster

  Skalpel, prosím (1985)

  Strašně mě mrzí, že tahle KLASIKA není víc známá. V roce 1985 to muselo být naprosté terno. Ano, už existovala Nemocnice na kraji města. Jenže to byla telenovela (ač velmi kvalitní) v nemocničním prostředí, které sloužilo jako kulisa pro vztahy. Něco jako ty dnešní Ordinace, ale o několik levelů výš. Pokud jde o Skalpel, tohle je dokonalá symbióza doktora jako člověka i odborníka. Všechna pro a proti profese a vnitřního života osoby, jejíž soustředění, nálady a sebevědomí rozhodují o tom, zda budete chodit, mluvit, dýchat, myslet. Ať už byl Miroslav Macháček démon, kterého se mnozí herci báli (a asi bych byl mezi nimi), roli šéfa neurochirurgie si vystřihl parádně a do velké míry film stojí na jeho výkonu. Spoiler: Epizody s umírajícím romským důchodcem, dcerou kolegy, pacientkou, na kterou si troufla nepříliš schopná kolegyně, další dcerou úspěšného muže, opilého řidiče s rodinou a přecitlivělého kamaráda z mládí, kterého nenapadne nic lepšího, než doktorovi, který ho má zachránit, vyčítat všechna příkoří, jichž se na něm nevědomky dopustil, do filmu hezky zapadají a pěkně doplňují hlavní linii Uzlíka. Jinak mám podezření, že anesteziolog, který ve filmu vystupoval, byl profík a ne herec.

 • poster

  Most u Remagenu (1969)

 • poster

  Sedm samurajů (1954)

 • poster

  Čest a sláva (1968)

  Setsakra pěkně natočený film, v rámci možností dokonale nastiňující dobu třicetileté války a všech zrůdností s ní spojených. O tomhle skvostu jsem se dozvěděl čirou náhodou a o to víc mě překvapilo, jaké osobnosti v něm hrají. Vyzdvihl bych Rudolfa Hrušínského a Josefa Kemra, ale i ostatní podávají skvělé výkony. Ne nadarmo se říká, že tragikomedie jde českým filmařům nejlíp. Možná se mnou nebudete úplně souhlasit, ale myslím si, že tohle je ukázkový případ. Protože úmyslně či nechtěně komických hlášek a situací tam byla spousta. Závěrem bych jen přidal, že už konečně vím, co znamená "zatnout tipec" :-)

 • poster

  Vetřelec (1979)