Ten Druhy

Nihil sine causa

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12
    • 28.10.2019  18:27
    Poltergeist (TV seriál) (1996)

Je to hrozné, ale na tomto seriáli som fičal ako mladý chalan v minulom storočí, keď ešte bežal kdesi na Prima TV. A trochu som sa aj bál. Viem, že sa niekedy neoplatí vracať, lebo časom sa kúzlo stráca, no predsa som po tomto seriáli siahol znova. Netušil som, že bude ťažké dostať sa k pohodlnej verzii, teda aspoň s titulkami. K niekoľkým častiam som sa napokon dostal. Spomenul som si, že hlas, ktorý v úvode divákom oznamoval, že okrem nášho sveta existuje aj svet temnoty atď. bol v dabingu taký temný a uhrančivý až ma vťahoval do príbehu. Teraz som to videl s titulkami a hlas v angličtine bol iba akýsi informatívny. Výrazné temné zvuky, pochmúrna atmosféra a stmelený príbeh a dialógy, ktoré nútia k zamysleniu a ďalšiemu pátraniu po záhade - to všetko zostalo a i po rokoch na mňa zaberalo. Iste boli aj slabšie časti, ale stále to má čosi do seba. Dúfam, že zoženiem ešte nejaké ďalšie epizódy a dám si repete.

• 27.10.2019  17:35
    Slunovrat (2019)

Aj takto môže dopadnúť cesta na letný festival. Aster si asi zobral k srdcu, že v Desivom dedičstve bolo málo svetla. V Slnovrate je ho veľa = vládne tu polárny deň. Zdalo sa mi, že mladý režisér ide v stopách Shyamalana. Dlho sa nič nedeje, no vo vzduchu však stále čosi visí a z času na čas sú nám podsúvané rušivé detaily. A keď sa niečo udeje, stojí to za to, ale častejšie som mal zlé tušenie a obavy. Napodiv mi neprekážalo pomalé tempo, ani prepálená stopáž, či minimum akcie alebo artový záver. Hold, v peknom prostredí švédskeho vidlákova, to nebolo ako v prázdninovom tábore, lebo aj tam kde slnko nezapadá, môže mať človek desivé nočné mory.

• 26.10.2019  09:33

Vcelku podrobný návod, resp. opis pracovného postupu balzamovania ľudských tiel v zaostalych podmienkach. Orozco je balzamovač z Bogoty - hlavného mesta Kolumbie, ktorý si v chudobnej štvrti El Cartucho nemôže sťažovať na nedostatok práce. Vládne tu špina, bieda a násilie. Smrť je súčasťou života, je na dennom poriadku, ľudí tu často skolia choroby alebo jednoducho zavraždia. A tak sledujeme Orozca ako napríklad vyberá mozog z hlavy mladej ženy a jej lebku vypĺňa starými novinami, nadvihuje nám žalúdok, no pre neho je to rutina, dokonca si robí žarty.

• 22.10.2019  21:07

Film, v ktorom neviete, kde je pravda a komu máte veriť. Zopár takých tu už bolo, a pár určite ešte bude. Zápletka postavená na jednej situácii, dej plynul miestami v mdlom tempe, ktoré vyvolávalo strašnú úzkosť. Skutočnosť bola veľmi roztrieštená. Vedel som, že zmätený je hlavný hrdina a iba raz som o tom zapochyboval. Vysvetlenie sa neodkryvalo pomaly, ale bolo v závere prilepené. Gradáciu sa snažili zachraňovať akciou, no niečo zachránila atmosféra.

• 22.10.2019  15:58

Oproti Kapitole 1 je toto To menej atmosférické, chýba mu nostalgické čaro detstva, ktoré do toho prinášali násťroční lúzri. V spätných odkazoch na jednotku je to zrejmé. Trochu to zachraňuje Jessica Chastain, ktorá hrá dospelú Beverly a dáva zbohom svojmu chlapčenskému výzoru z detstva. Potešil ma aj autor S. King, v epizodickej úlohe predavača, vek je už na majstrovi poznať. Viem, že kniha je hrubá tehla, ale snaha dostať všetko do filmu môže byť kontraproduktívna. Toto To som pozeral ako seriál, na trikrát.

• 20.10.2019  17:58
    Eli (2019)

Na začiatku to bolo veľmi znepokojujúce. Meno hlavného hrdinu ELI odkazovalo na Bibliu. Jeho predstaviteľ bol však pomerne nesympatický, hoci išlo o poľutovaniahodného chorého chlapca. Malo to tak byť. A keď sa meno ELI neskôr obrátilo a stalo sa slovom LIE (lož) a číslom 317, pochopil som, že je to ďalší odkaz na Bibliu (Mt 3:17) a že ten chlapec nie je žiadny milovaný boží syn. Priemerne pôsobiaci horor nakoniec poriadne vygradoval. Oplatilo sa vydržať do záverečnej tretiny.

• 30.8.2018  00:14

Trvalo mi, kým som si zvykol na tempo rozprávania. Myslel som, že to ide pomaly, lebo postavy si so sebou vlečú ťažké bremeno. Desivé dedičstvo. Celá hodina je zoznamovanie s osudom rodiny, v ktorej je tragédií a vyšinutostí až príliš, aby to nebola iba náhoda. Napokon fakt zaznie Charlie, Charlie are you here? a príde aj kráľ Paimon. Toni Collette hrá teatrálne a je v tom možno zámer, nakoniec diváka oklame. Špeciálne efekty sú tu ako v hororoch zo 70. rokov. Horiaca postava, napríklad, alebo hnusní polonahí duchovia, či skôr mŕtvoly, ktoré sa v noci pohybujú po dome. Tie mi pripomenuli Sentinel (1977). Dôležitá zložka filmu, ktorú si málokto hneď všimne, je čierny humor. To groteskné správanie matky. Smiech bol kedysi niečo nízke a poklesnuté, oslavoval diabla. Smiech funguje ako márny pokus zbaviť sa desivého dedičstva. Dlhy treba splatiť!

• 17.8.2018  12:58

Nie som nejaký priaznivec ázijských hororov, herci v nich sa mi zdajú podobní až je to mätúce. Pengabdi Setan z 80. rokov som logicky nevidel, ale tomuto rimejku som dal priestor. Je to kombinácia duchárskeho a démonického hororu, ktorý vychádza z islamského kultúrneho prostredia. Navyše dejiskom je dom na cintoríne a v centre pozornosti vekovo i typovo natoľko pestrá rodina, že to bolo od začiatku podozrivé. Spočiatku som uvažoval, že sú to len vzdialení príbuzní. Vysvetlenie, prečo sú napríklad medzi súrodencami pravidelné skoro sedemročné rozdiely, príde asi po hodine filmu. Aj ďalšie odhalenia postupne vyplávajú na povrch, a hoci pointa nie je žiadne terno, výsledok je veľmi dobrý! Zopárkrát ma poriadne zatriaslo, no pritom išlo o klasické ľakačky (plachta, biela tvár, čierne vlasy...). V tomto prípade platí, ak sa duchovia zjavia nárazovo - funguje to, menej už, keď je ich prítomnosť trvalá (viď: záver filmu). Najdôležitejšie bolo správne načasovanie.

• 16.8.2018  13:38
    Pomsta (2017)

Znásilnená, potupená k**vička, v rape and revenge filme s takým polopatistickým názvom, že už ani polopatistickejší nemôže byť, parádne vezme spravodlivosť do vlastných rúk... Má miestami neskutočný šarm a to som si už začínal myslieť, že ten pád zo skaly ani neprežije a príde ju pomstiť niekto iný. Napokon sa z toho vykľul krvavý štýlový triler: sily vyrovnané, dohoda nemožná... Základný cieľ, dobre zabaviť, bol splnený a to považujem v žánrovke za podstatné!

• 16.8.2018  13:14
    The Monster (2016)

Stačilo by zopár náznakov a pochopil by som, že matka je nenapraviteľná socka, ktorá sa nedokáže plnohodnotne postarať o dieťa ani o seba. Namiesto návratov, v ktorých sa dcéra túli k opitej matke ležiacej pri ogrcanej hajzlovej mise, to mohlo ísť dynamickejšie vpred jedným smerom v čase. Ten úvod bol zdĺhavý.

• 16.8.2018  13:03

Hororová, duchárska antológia, ktorá predpokladá určitý prólog, v tomto prípade pomerne nudných 15 minút, vlastné príbehy (sú tri) a záver, ktorý tu funguje ako artová fantazmagória, prienik k traumám detstva spojený s poslednými vecami človeka. Ako celok je to možno nevyvážené, ale tie tri príbehy sú ako surové zážitky zo života, realistické, pracujú s očným klamom a montážnymi predstavami. Prehodená deka cez figurínu, dvere, ktoré otvára prievan na konci zle osvetlenej chodby, prevrátený peň v tmavom lese, to všetko predstavuje aj niečo iné, v okamihoch vypätia nadobúda hrôzostrašný tvar... a nezostáva iba pri tom. Každý už zažil v živote svoju paranormálnu chvíľu, no určite nikto "neprežíval" celý hororový film. A o tom to je! Tu sa podarilo verne zobraziť skutočnosť a nenápadne priviesť do nej naprirodzeno. Niekedy stačí len malý podnet na prebudenie nočnej mory.

• 8.1.2018  16:03
    We Go On (2016)

Scenár som nečítal, ale predpokladám, že je veľmi dobre napísaný. Na filmovom spracovaní sa však prejavuje nízky rozpočet a nešťastný kasting. We go on obsahuje tiež zaujímavú tému. Hľadanie odpovede na otázku: Existuje život po smrti? - prostredníctvom inzercie v tlači je nápadité. Vysoká odmena, ktorú hrdina ponúka za dôkaz posmrtnej existencie (má to byť duch démon, zjavenie) mu umožňuje stretávať s rôznymi šarlatánmi, vyšinutými špiritistami, parapsychológmi, a tak spolu s ním sledujeme celé panoptikum ľudí, ktorým niečo chýba, ktorí chcú byť dôležití, dosiahnuť osobný prospech alebo sú jednoducho len prípadom pre psychiatra. Tu film ponúka veľa podnetov na zamyslenie a kriticky nastavuje zrkadlo. Paradoxne časť, keď hrdina ešte nič nevie je najzaujímavejšia a funguje. Tu majú viac priestoru John Glover a Annette O'Toole, herci, ktorí to zahrali presvedčivo. Prechod od skepsy k poznaniu alebo z realistického príbehu do nadprirodzeného už taký presvedčivý nie je. Hrdina stretne ducha ako normálneho zamestnanca letiska, celkom bez príznakov a signálov. Hlavný predstaviteľ Clark Freeman je herecky drevený, mení dva výrazy tváre a v oboch prípadoch vyzerá akoby nemal všetkých pohromade, ale aj tak nie som sklamaný. Nenudil som sa, zaujal ma príbeh a posolstvo, o ktorom musím uvažovať aj po skončení filmu.

• 7.1.2018  10:10
    Veronika (2017)

Horor Verónica je voľne inšpirovaný skutočným prípadom asi 18 ročnej študentky katolíckej školy Estefanie Gutierrez Lázaro, ktorá často praktizovala hru Ouija v spoločnosti viacerých spolužiačok. Jedna z nich sa rozhodla skontaktovať s mŕtvym priateľom, ktorý zahynul na motorke. Študentky však pri hre prekvapila učiteľka, rozbila pohár a zlomila ouiju, z ktorej vyšiel zvláštny biely dym. Estefania ho vdýchla nosom a odvtedy nabrali hrôzostrašné udalosti v jej živote prudký spád. Dievča malo podivné kŕče, zmenené stavy vedomia a vízie tmavých tieňov bez tváre, ktoré ju volali k sebe. Počas šiestich mesiacov navštívila rôzne zdravotnícke centrá, no žiaden z lekárov nevedel stanoviť jej diagnózu. Zomrela v noci 14. augusta 1991. Podľa doktorov Pedra Cabezu a Gregoria Arroya „smrť bola náhla a podozrivá“. Paranormálne javy na ulici Luís Marín č. 8 na sídlisku Vallecas v Madride pokračovali aj po jej smrti. Cieľom útokov boli: matka (Concepcion Lázaro) a otec (Máximo Gutierrez) zosnulej a jej piati súrodenci. Rámus, kroky, škrabanie, otváranie skríň a dvier, lietanie predmetov, čierne tiene, éterické bytosti a samovznietenie fotografie Estefanie, ktoré sme videli vo filme (v reáli k nemu došlo 1. 11. 1992 na Sviatok všetkých svätých). Všetko sa stupňovalo, až raz nad ránom, 27. novembra 1992, okolo 02:30 hod. dostal komisariát vo Vallecas prekvapivý telefonát o sérii paranormálnych javov, ktoré sú zaznamenané aj v policajnej správe, podpísanej inšpektorom Josém Negrim a tromi policajtmi. Udalostiam sa už predtým venovala v hlavných správach televízia Antena 3. https://www.youtube.com/watch?v=7yenH60iVgs . Špekuluje sa, že za tým bol duch jej mŕtveho starého otca, ktorý ju neznášal pre liberálne názory. Pravdepodobnejšia je však verzia, že išlo davovú psychózu, ktorú vyvolala matka Estefanie, trpiaca epilepsiou. Telo mŕtvej dievčiny v roku 1996 dokonca exhumovali, ale prípad (známy ako El caso Vallecas) zostal nevyjasnený. Veľa úkazov, ktoré film zachytáva sa stalo až po smrti hlavnej aktérky, preto sa režisér Paco Plaza hrá s časom a príbeh chvíľami rozpráva retrospektívne a chvíľami chronologicky Oceňujem, že sa otrocky nedržal predlohy. Ďalej vo filme zaujímavo poskladal fragmenty skutočného príbehu Estefanie G. L. a spojil ich s mestskou legendou, na ktorú odkazuje názov Verónica. Je to vlastne taká španielska Bloody Mary, tá Verónica, preto nečudo, že epicentrom paranormálnych aktivít je vo filme kúpeľňa so zrkadlom.

• 1.5.2017  23:03
    Exorcista (TV seriál) (2016)

Protagonista Otec Tomas, teda Father Thomas, foneticky pripomína známu postavu menom Pastor Thomas. Žeby to bola náhoda? Možno aj nie. Tento atraktívny katolícky kňaz hispánskeho pôvodu zápasí s vlastným libidom, no ako vyháňač diabla je neskúsený a tak vyhľadá pomoc... Jeho inštruktorom sa stáva Otec Marcus, suspendovaný kňaz s výzorom prestarnutého rockera. A potom je tu Geena Davis ako ju nepoznáte, uhrančivý démon, skrátka vcelku zaujímavé postavy... Ide o chytľavý, atmosférický príbeh dvoch rozdielnych kňazov, ktorý miestami zatlačí na pílu. Seriál vychádza z knihy Williama Petra Blattyho Exorcista (1971) a interpretuje ju svojsky a súčasnými prostriedkami, ale zveľaďuje aj dedičstvom filmových démonických hororov 70. a 80. rokov. Teším sa na 2 sezónu...

• 1.5.2017  17:46
    Uteč (2017)

Premyslené do detailov, nakrútené s ľahkosťou, takmer do samotného konca nepredvídateľné, chvíľami som si už myslel, že sa z toho vykľuje antirasistická agitka, ale nakoniec ma uzemnilo zistenie, že "čierna je moderná"...

• 15.6.2016  22:07
    Nařčení (2012)

Úchylná makulatúra, pri ktorej ostáva rozum stáť. A najzaujímavejšie je to, že tento film napísal sám život, teda bol natočený podľa skutočných udalostí. Také čosi sa naozaj môže stať iba v Amerike. Nečudo. Pričasté návštevy fastfúdov, lacný olej a umelé dochucovadlá masívne poškodzujú ľudský mozog.

• 14.6.2016  22:18

Pripomenulo mi to všeličo, filmové výpožičky neboli prebrané vôbec tvorivo, zato sa ich podarilo zosúladiť. Film bol kompaktný, hral ako celok. Vyznačoval sa aspoň remeselne zručným spracovaním, pôsobivou atmosférou a príťažlivým prostredím. A to nie je, v rámci žánru v súčasnosti, vôbec málo.

• 14.6.2016  09:10
    Hush (2016)

Zabijak nemá príliš logické myslenie, inak by z toho bol krátky film. Keď zloží masku je rovnocenný partner obeti. Podobný film s rovnakým názvom som už videl.Sympatická jednohubka, bez ambícií, no s prijateľnou stopážou, ktorá vyplní voľný čas.

• 17.8.2015  13:37
    Wentworth (TV seriál) (2013)

Realisticky stvárnená, miestami drsná, no i vtipne odľahčená dráma z prostredia ženskej väznice. Príbeh dokáže ustavične prekvapovať novými dejovými zvratmi. Zaujme aj precízne vykreslenými charaktermi postáv, ktorým mala dominovať protagonistka Bea Smithová. Sledujeme jej, možno nie práve najpresvedčivejší, prerod z Popolušky na hlavu väzenskej svorky (top dog). Zatieňujú ju iné ženy, najmä Franky, ale to vôbec neprekáža, práve naopak spestruje pozornosť, môžeme vnímať viacero osudov a situácii oveľa zainteresovanejšie.

• 3.5.2015  09:07

"Do okna strčili samopaly a hovorili, tu sú bojovníci! Hneď sme kričali: sme tu samé ženy, počkajte, čo to robíte? Ale oni rovno hovorili, pre nás to nie je rozdiel..." Povedala jedna pani, ktorú oslovili autori dokumentu a vzápätí dodala: ".... a okamžite zastreli môjho otca." Druhá pani v rozhovore o ruských vojakoch povedala: "Oni mi v náručí zabili dievčatko a odrezali jej hlavu." Je zvláštne, že ju ušetrili. Netvrdím však, že mala bujnú fantáziu, hovorila len o tom čo počula, možno aj videla. Dnes je zrejmé, pre koho sú tieto brutálne postupy typické. Veľa slov a málo obrazov i dôkazov. Nechcem bagatelizovať tragédiu vojny, ale výpovedná hodnota takýchto vyjadrení sa blíži k nule. Dokument je poznačený časom vzniku (1995), vtedy sa naše národy ešte len vymanili spod ruského vplyvu, no spomienka na sovietske jarmo bola stále živá. Z tohto hľadiska je ľudská averzia pochopiteľná, ale nie jednostrannosť dokumentu. Udalosti, ktoré potom nastali, vrhli na to iné svetlo. Čas je v tomto prípade spravodlivý sudca

• 2.5.2015  09:20

Napriek masívnej reklame v podobe výrazne kladných hodnotení, film na mňa nezapôsobil podľa očakávania. Adaptácia prózy významného ruského realistu Leva Nikolajeviča Tolstoja, nadčasový príbeh vojny, aktualizovaný, zasadený do bližšie neurčenej krajiny na Kaukaze, ktorý ašpiruje na univerzálnu platnosť výpovede... To je dobré najmä pre snobov. Dvojica ruských vojakov je zajatá a väznená vyznávačmi islamu, usilujúcimi o nezávislosť, ktorí s nimi zaobchádzajú veľmi dobre. Strádajú hlavne nedostatkom jedla, ale tým trpia aj "únoscovia", to je len dôsledkom chudoby horskej dediny. Žiadna avizovaná rukojemnícka dráma sa napokon nekoná. Naopak. Rusov dokonca pozvú na piknik a boxerský zápas, ktorý sa skončí fraškou. Tie ustavičné pokusy odľahčovať vážnu tému humorom, keď v podstate, ani nie je čo odľahčovať, sú miestami trápne. Film by mal vystihovať absurditu vojny, no absurdný je vo svojej podstate. Jeden z ruských vojakov je nakoniec zľahka porezaný na krku (nie podrezaný) a v momente zomiera, čo je takisto absurdné. V skutočnosti by z takejto rany krvácal nekonečne dlhý čas. Príbeh má od začiatku realistický základ, no zrazu sa v závere zjaví duch. Predmetnú prózu Tolstoja som nečítal, ťažko povedať, či by vylepšila môj dojem, najmä vzhľadom na časové a priestorové zakotvenie realistickej literatúry.

• 29.4.2015  09:32
    Čistilišče (TV film) (1998)

Konečne vojnový film, v ktorom zhruba 90 % stopáže zaberajú nefalšované bojové akcie. Naozaj ide o celkom autenticky vyznievajúcu a nezakrývanú brutalitu, vlastne až na jednu scénu, keď moslimovia nožom odrežú ruskému vojakovi hlavu a jeho bezhlavé telo sa ešte hýbe (pochybujem, že je čosi také vôbec možné). Príbeh je len minimálny, avšak dokumentárne zachytáva bitku o nemocnicu, z ktorej je najskôr ruská armáda vytlačená, no napokon sa jej opäť zmocní. Na strane čečenských alláhovcov bojujú i medzinárodní dobrovoľníci: černosi, arabi, ba aj dve mladé litovské biatlonistky, dnes už rôznymi legendami opradené, blonďavé ostreľovačky, známe ako White Tights (Белые колготки/bílé kalhotky).

• 12.4.2015  14:05

Zberateľ starožitností, ktorému zomrela matka je najmä filmovou postavou, necítil som za ním živého človeka. Chodí pre efekt po dome so sviečkou do jeho temných kútov, bojí sa a vôbec si nezažne. Elektrina v dome pritom funguje, lebo používa internet, nabíja si mobil, pozerá video atď. Vlastne takmer všetko je vyrátané na efekt. Páčilo sa mi, že rozprávačom je mŕtva matka, jej prehovory boli naozaj zaujímavé. To však stačí tak na dobrú poviedku, nie na film. Režisér venoval veľkú pozornosť atmosfére a vybral vynikajúce rekvizity: sochy anjelov, svätých, staré obrazy, vázy, ornamenty... No tie sami o sebe nestačia, sú statické a nehýbu sa. Zvládnuť film s jedným hercom, to si žiada robustnejší talent! V 50. minúte ma to už začalo vážne unavovať, no veril som, že sa príbeh ešte len napriahne k veľkému finále. Niečo málo sa skutočne dialo, ale horor by som pri žánrovom zaradení filmu ani neuvádzal. Potom by som dostal pridanú hodnotu, takto som čakal viac.

• 9.4.2015  10:32
    Angustia (1987)

Zvuk kyvadla, roztočená špirála, uhrančivé oči, hypnóza. Angustia (Úzkosť) bola natoľko presvedčivá a sugestívna, že som takmer zaspal. Pre iné filmy záporné hodnotenie, pre tento pochvala. Je to skoro postmoderne ladený príbeh v príbehu, film vo film. Dve roviny sa občas prekryjú ako pri zatmení slnka. A napokon sa preplietli až tak, že som mal z toho guláš a kládol som si otázku, či náhodou nie som tiež zhypnotizovaný. Dopozeral som to v akomsi stave zmeneného vedomie. Vplyv médií je zničujúci.

• 8.4.2015  20:14

Sila vzdoru tu funguje iba vo verbálnej rovine, o povstaní sa iba hovorí. Ukazujú sa len dôsledky represálií. Katnis tu nie je odhodlaná bojovníčka, ale precitlivená nešťastnica, ktorá sa topí v žiali za milovaným Pítom. Svojím správaním brzdí dynamický vývoj udalostí. Je jedným z dôvodov, prečo je film taký statický, mdlý až nezáživný. Melodráma a minimum akcie... Slabé tri body.

• 12.3.2015  20:35

Nebolo to najhoršie. Na začiatku som si dokonca od toho veľa sľuboval. Páčil sa mi kasting. Herci vyzerali obyčajne a mali predpoklad autenticky stvárniť nevýrazných a priemerných ľudí, ktorí v malých mestách prevládajú. Najlepšia však na tom bola prípoviedka o nebezpečnej sekte, ktorú nedokázali prerozprávať filmovou rečou. Jedna vec je to, čo sa hovorí, a druhá ako. Dej plynul pomaly ako nejaký mľandravý dedinský potok, ani trasľavá kamera mu nepomohla. Tá sa hodí skôr do lesa alebo podzemia, nie do mestečka.

• 11.3.2015  19:43
    Girlhouse (2014)

Pekne natočené, vôbec nie hlúpe a prvoplánové, hoci sa to drží osvedčenej scény. Možno trochu mačistické, no mne to neprekážalo. Aj vo chvíľach, ktoré bývajú v slasheroch zvyčajne hluché sa dalo na čo pozerať. Hneď na začiatku je pekný návrat do 80. rokov, do traumatického detstva psychopata Loveboya, ktorý objasňuje dôvod jeho počínania v dospelosti. Navonok je to nepríjemný spotený tučniak, ktorý však dokáže preniknúť do prísne stráženého systému "dievčenského domu" a ovládať ho, teda je aj pomerne inteligentný. Tento nepomer musel bolieť a odraziť sa na jeho psychike. Loveboya určite budete nenávidieť. Ja osobne som neznášal najmä zrýchlenie tohto mastného grázla, ktorý zneužíval moment prekvapenia. Bodycount dosiahne číslo desať, pričom obete nie sú celkom bezbranné a navyše niektoré z nich nezomierajú ihneď. Ako plynie čas, narastá aj zlosť a túžba ukončiť už tie jatky. Takže, film má potrebnú dynamiku a v rámci žánru je to excelentný počin.

• 10.3.2015  20:43

Možnože, keď tam hrali deti Bustillo a Maury nechceli tlačiť na pílu. V úvode to vyzeralo na horor o šialenej rodine, potom príbeh zo školských lavíc a napokon sa z toho vykľul home invasion. Ešte predtým než došlo ku - (na vyššie uvedenú dvojicu vcelku šetrnému) - krviprelievaniu som si myslel, že do toho dýchne aj nadprirodzeno. No výsledok bol pomerne úchylný až nepravdepodobný. Film obsahoval veľa výrazných hororových momentov, no len málo chýbalo a bola by z neho groteska.

• 22.2.2015  12:11
    Jessabelle (2014)

Sarah Snook v úlohe Jessie bola pre mňa príjemným prekvapením, presvedčivo stvárnila bezmocné dievča pripútané na vozíku, vystavené napospas temným silách na louisianskom vidieku uprostred močarísk. Film si čiastočne zakladá na svojej nepôvodnosti, odkazuje na iné známe horory a využíva atraktívne vudu rekvizity. Bol to určite zámer filmárov. Kombináciou osvedčených a príťažlivých prvok vzniká predsa niečo nové, možno nie originálne, ale dostatočne zábavné. Príbeh, ktorý sa odvíja v pokojnom tempe, premyslene vytvára bezútešnú atmosféru. Kompozícia príbehu nie je taká jednoduchá ako sa spočiatku zdá. Od začiatku sa tu hrá falošná hra s divákom, vďaka ktorej má príbeh málo predvídateľný vývoj a obrat, ktorý v ňom nastane, prekvapí. Vo vzťahoch je to pomerne zaujímavé, lebo ťažko povedať, kto je horší otec alebo matka Jessie, ktorá si buduje zvláštny priateľský vzťah k ženatému Prestonovi, pre ktorého bola tajnou láskou zo stredoškolských čias. Dávam ++++, najmä preto, aby som Jessabelle vylepšil skóre, 45 % sa mi zdá málo.

• 14.2.2015  19:48
    Pod zemí (2014)

Zo začiatku, pri scénach z archeologického výskumu, som si myslel, že to bude len ďalší priemerný found footage. No tento spôsob filmovania bol v podzemí účinný, prienik do hĺbky zeme akoby prehlboval aj tajomstvo a roztrasená kamera ešte väčšmi zneisťovala diváka. Perdita Weeks je veľmi presvedčivá a vo svojom pátračskom úsilí preniká temnými chodbami a prevlieka sa úzkymi otvormi ďalej do útrob katakomb. Má charizmu ako Indiana Jones i bojovného ducha Lary Croft, ale pritom funguje v príbehu, ktorý je do značnej miery skutočný až do chvíle, keď začnú ožívať traumatické spomienky a postavy sa musia vyrovnať so svojou minulosťou. Nenudil som sa a to je podstatné, najmä v druhej polovici v každom zábere za každým rohom čakalo nejaké nové prekvapenie.

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12