• Thriller

Mluv se mnou (2023)

Špiritistická hra, ktorá v podstate prepisuje ouiju, predsa len prináša novú kvalitu. Historia ruky nie je dostatočne vysvetlená, len tak tínedžersky skratkovito odbavená v jednej  odpovedi na otázku.  Napokon je dobre, že zostáva záhadou. Vo filme sa ukazuje ako sa môže bezstarostnosť a ľahkovážne naháňanie lajkov vypomstiť.  Od nevinnej zábavy sa postupne dostávame k niečomu naozaj hrôzostrašnému. Napätie, scény zjavovania duchov sú fakt elektrizujúce, osobne som sa nenudil ani chvíľu. Hrdinovia sa zamovávajú, stále viac zacyklujú, snažia sa to rázne ukončiť, ale už sa z toho nedostanú. Nie je to ten typ hororu, v ktorom nakoniec dobro zvíťazí a zlo ešte na záver výstražne vycerí zúbky. Koniec nie je vo filme žiadny, uzatvára sa iba kruh, čo je veľmi bezútešné.

Ochránce - Veřejný nepřítel (2021) (epizoda)

Bolo to tak vypointované, že som mal z toho husinu, fakt silné emócie. A konfrontácia dvoch (len zdanlivo) rozdielnych  svetov (burani - pražáci) bola naozaj precízna.  Príbeh, ktorý dospel k tragickému koncu doslova strhol všetkých (priamo i nepriamo zainteresovaných) k osobnej účasti.  Babička utopeného chlapca bola chvíľkami neznesiteľne protivná ježibaba, až ma dvíhalo zo stoličky, R. Rázlová podala výborný výkon. Vaculík vo svojej úlohe prešiel do subjektívnej roviny traumatickej spomienky... Tento diel - zatiaľ najlepší.

Smrt ve tmě 2 (2021)

Prítomnosťou detského herca (herečky) je to tak trochu Sám doma - hororová edícia, no slepý veterán US Navy ma neprestal baviť. Svoj účel film splnil, remeselne bol zvládnutý veľmi dobre. Možno som dúfal, že sympatická žena, ktorá sa starala o 12 ročnú slečnu v hlavnej úlohe, bude mať významnejšiu, nielen epizodickú, rolu. Jej brutálny mord na začiatku ma zaskočil. Tak to ale bolo so všetkým, film potreboval 15 min. na rozbeh, našťastie. Žiadne dlhé motanie okolo horúcej kaše a žiadna nuda. Aj prekvapivý zvrat ako bonus. U mňa spokojnosť.

Děsivé dědictví (2018)

Trvalo mi, kým som si zvykol na tempo rozprávania. Myslel som, že to ide pomaly, lebo postavy si so sebou vlečú ťažké bremeno. Desivé dedičstvo. Celá hodina je zoznamovanie s osudom rodiny, v ktorej je tragédií a vyšinutostí až príliš, aby to nebola iba náhoda. Napokon fakt zaznie Charlie, Charlie are you here? a príde aj kráľ Paimon. Toni Collette hrá teatrálne a je v tom možno zámer, nakoniec diváka oklame. Špeciálne efekty sú tu ako v hororoch zo 70. rokov. Horiaca postava, napríklad, alebo hnusní polonahí duchovia, či skôr mŕtvoly, ktoré sa v noci pohybujú po dome. Tie mi pripomenuli Sentinel (1977). Dôležitá zložka filmu, ktorú si málokto hneď všimne, je čierny humor. To groteskné správanie matky. Smiech bol kedysi niečo nízke a poklesnuté, oslavoval diabla. Smiech funguje ako márny pokus zbaviť sa desivého dedičstva. Dlhy treba splatiť!

Exorcista (2016) (seriál)

Protagonista Otec Tomas, teda Father Thomas, foneticky pripomína známu postavu menom Pastor Thomas. Žeby to bola náhoda? Možno aj nie. Tento atraktívny katolícky kňaz hispánskeho pôvodu zápasí s vlastným libidom, no ako vyháňač diabla je neskúsený a tak vyhľadá pomoc... Jeho inštruktorom sa stáva Otec Marcus, suspendovaný kňaz s výzorom prestarnutého rockera. A potom je tu Geena Davis ako ju nepoznáte, uhrančivý démon, skrátka vcelku zaujímavé postavy... Ide o chytľavý, atmosférický príbeh dvoch rozdielnych kňazov, ktorý miestami zatlačí na pílu. Seriál vychádza z knihy Williama Petra Blattyho Exorcista (1971) a interpretuje ju svojsky a súčasnými prostriedkami, ale zveľaďuje aj dedičstvom filmových démonických hororov 70. a 80. rokov. Teším sa na 2 sezónu...

Uteč (2017)

Premyslené do detailov, nakrútené s ľahkosťou, takmer do samotného konca nepredvídateľné, chvíľami som si už myslel, že sa z toho vykľuje antirasistická agitka, ale nakoniec ma uzemnilo zistenie, že "čierna je moderná"...

Wentworth (2013) (seriál)

Realisticky stvárnená, miestami drsná, no i vtipne odľahčená dráma z prostredia ženskej väznice. Príbeh dokáže ustavične prekvapovať novými dejovými zvratmi. Zaujme aj precízne vykreslenými charaktermi postáv, ktorým mala dominovať protagonistka Bea Smithová. Sledujeme jej, možno nie práve najpresvedčivejší, prerod z Popolušky na hlavu väzenskej svorky (top dog). Zatieňujú ju iné ženy, najmä Franky, ale to vôbec neprekáža, práve naopak spestruje pozornosť, môžeme vnímať viacero osudov a situácii oveľa zainteresovanejšie.

Čistilišče (1998) (TV film)

Konečne vojnový film, v ktorom zhruba 90 % stopáže zaberajú nefalšované bojové akcie. Naozaj ide o celkom autenticky vyznievajúcu a nezakrývanú brutalitu, vlastne až na jednu scénu, keď moslimovia nožom odrežú ruskému vojakovi hlavu a jeho bezhlavé telo sa ešte hýbe (pochybujem, že je čosi také vôbec možné). Príbeh je len minimálny, avšak dokumentárne zachytáva bitku o nemocnicu, z ktorej je najskôr ruská armáda vytlačená, no napokon sa jej opäť zmocní. Na strane čečenských alláhovcov bojujú i medzinárodní dobrovoľníci: černosi, arabi, ba aj dve mladé litovské biatlonistky, dnes už rôznymi legendami opradené, blonďavé ostreľovačky, známe ako White Tights (Белые колготки/bílé kalhotky).

Girlhouse (2014)

Pekne natočené, vôbec nie hlúpe a prvoplánové, hoci sa to drží osvedčenej scény. Možno trochu mačistické, no mne to neprekážalo. Aj vo chvíľach, ktoré bývajú v slasheroch zvyčajne hluché sa dalo na čo pozerať. Hneď na začiatku je pekný návrat do 80. rokov, do traumatického detstva psychopata Loveboya, ktorý objasňuje dôvod jeho počínania v dospelosti. Navonok je to nepríjemný spotený tučniak, ktorý však dokáže preniknúť do prísne stráženého systému "dievčenského domu" a ovládať ho, teda je aj pomerne inteligentný. Tento nepomer musel bolieť a odraziť sa na jeho psychike. Loveboya určite budete nenávidieť. Ja osobne som neznášal najmä zrýchlenie tohto mastného grázla, ktorý zneužíval moment prekvapenia. Bodycount dosiahne číslo desať, pričom obete nie sú celkom bezbranné a navyše niektoré z nich nezomierajú ihneď. Ako plynie čas, narastá aj zlosť a túžba ukončiť už tie jatky. Takže, film má potrebnú dynamiku a v rámci žánru je to excelentný počin.

Pod zemí (2014)

Zo začiatku, pri scénach z archeologického výskumu, som si myslel, že to bude len ďalší priemerný found footage. No tento spôsob filmovania bol v podzemí účinný, prienik do hĺbky zeme akoby prehlboval aj tajomstvo a roztrasená kamera ešte väčšmi zneisťovala diváka. Perdita Weeks je veľmi presvedčivá a vo svojom pátračskom úsilí preniká temnými chodbami a prevlieka sa úzkymi otvormi ďalej do útrob katakomb. Má charizmu ako Indiana Jones i bojovného ducha Lary Croft, ale pritom funguje v príbehu, ktorý je do značnej miery skutočný až do chvíle, keď začnú ožívať traumatické spomienky a postavy sa musia vyrovnať so svojou minulosťou. Nenudil som sa a to je podstatné, najmä v druhej polovici v každom zábere za každým rohom čakalo nejaké nové prekvapenie.