Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Animovaný
  • Dokumentární

Recenze (387)

plakát

MOST! (2019) (TV seriál) 

Po šesti epizodách končím, víc fakt nedám! Občas celkem vtipný, ale scénář blbej, postavy debilní a navrch ta příšerná korektnost.

plakát

Rogue One: Star Wars Story (2016) 

Coby výplň mezi E7 a E8 super! Alespoň se zkrátilo čekání na plnohodnotný díl a určitě se na to podívám podruhé...jednou...možná.

plakát

Enderova hra (2013) 

Nechápu co na tomhle filmu kdo nechápe (viz. některé komentáře), ale možná mám jasno díky tomu že jsem četl obě předlohy - Enderovu Hru a Enderův stín. Pro mě nejočekávanější film roku ale přesto trošku zklamal (mohl nezklamat?). Zvláštní na tom je že vlastně opravdu jen kvůli očekávání. Z něčeho tak famózního jako Enderova hra a Enderův stín nejde beztrestně vyškrtnout ani větu. Bohužel film škrtat musí...a hodně. Vizuálně perfektní, herecky OK, hudba skvělá a ani ve scénáři nevidím nějaký zásadní problém (jako třeba u Promethea, že). Takže rozporuplný pocit je možná způsoben opravdu jen očekáváním. Jednu věc ale vím jistě, byla by veliká škoda zničit si dojem (a překvapení z konce) z geniální knihy Enderova hra shlédnutím lehce nadprůměrného filmu před přečtením. Ale rozhodně musím doporučit přečíst nejprve Enderovu hru a až potom film nebo Enderův stín (pořadí film/Enderův stín už není důležité, protože Enderův stín od cca půlky počítá s tím že čtenář zná konec Enderovi hry). Přál bych si více prostoru pro část v bitevní škole a mnohem více prostoru pro Fazolka. Ale film je film a ten je nekompromisně omezen časem. Berme to jako dárek pro fanoušky knihy a takový bonusový materiál k Enderovské sérii.

plakát

Pravidla moštárny (1999) 

Nečekal jsem, že se kniha jako Pravidla moštárny dokáže úspěšně dostat na plátno, ale přesto jsem zklamán. Možná jsem film shlédl až příliš brzy po přečtení knihy, ještě pln dojmů, emocí a její vyjímečné atmosféry. Za těchto okolností mi film připadal prázdný, jako pouhý výcuc, nebo výpisky z knihy. Chybějí mi dějové linie, stýská se mi po postavách a filmové zpracování ve mě zanechává dojem zbytečnosti. V nejlepším případě bych to mohl brát jako trailer ke knize, ale to by se muselo knihy aspoň držet. Scénář který Irving napsal je zcela jiný příběh než kniha a je paradoxně největším problémem filmu. Celá část filmu odehrávající se v Ocean View zcela pozbyla významu a dala by se shrnout do "Kluk odjel, chvíli česal jablka a pak se vrátil". Těžko říct jaký dojem bych si odnesl kdybych nečetl knihu, takhle ale mám pocit, že to není zrovna štastně uchopeno.

plakát

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011) 

Nuda! Jen občas jakoby prozářená vtipnými momenty, kterých je ovšem velmi poskrovnu. Film jsem přetrpěl a značnou část stopáže se těšil na konec. Dokonce i Zimmer zde působí velmi obehraně a nudně. Kde jsi, Ritchie z Podfucku nebo Rocknrolly? Největší sračka = kamera (hlavně protivné trhání, zpomalování a zastavování). Největší plus = ústřední dvojice.

plakát

Prometheus (2012) 

Dokonalé, dokonalé, dokonalé...až na ten scénář! A problém není v mezerách v ději a souvislostech, ale ve výskytu klišovitých sraček, armageddoňáckejch keců, nelogičností, překombinovanosti a tuposti. Něco z toho bych byl schopen tolerovat, ale první dvě věci rozhodně ne. Herecky mne překvapili téměř všichni, ale nejvíce Noomi Rapace a Michael Fassbender. Oba velice pozitivně. Hudeba perfektně sedí, to je další plus. Největší předností filmu je ale stránka vizuální - na koukání se mi zkrátka tohle líbilo dokonce víc než Avatar. Patina věcí, ušmudlaná okna, to jsou detaily které dotvářejí celkový obraz jemuž dominuje veledílo H.R.Gigera. K druhé stránce věci musím SPOILERovat: Jak je v dnešní době vůbec možný, že ještě někdo může dostat do scénáře věci jako padající loď zastavivší se pár centimetrů nad hlavní hrdinkou, odpočet "za 30 vteřin vám dojde kyslík" a nebo půlka posádky zemře a druhá půlka posádky vede dialog "letíme domů...ok, tak poletíme...hm, letíme domů, vyrazíme hned.........jo, letíme...................nelétejte!!! Zachraňte svět!....ehmmmmhmmm OK jdem se zabít...jo, ale ten dluh stále platí...jasně, dám ti ho na druhé straně." Jak je možný že takovej scénář nějakej mentál může ještě splodit, jinej blbec ho schváli a sorry Ridley, můj největší oblíbenče...další vocas to dokonce natočí??? Tohle ten film tak pohřbívá a sráží! Po shlédnutí to začne překrývat pocity nadšení z vizuální stránky a dá to rychle zapomenout na to, že během sledování jsme zažil napětí jako minimálně u Vetřelců, možná dokonce Vetřelce. Co bych odpustit dokázal je to, že je z naprosto plochého břicha hlavní hrdinky vytažena bestie velikosti dospělého člověka, která následně vyroste v uzavřené místnosti do velikosti slona. On Chestburster taky asi žral skelnou vatu z izolace rozvodů Nostroma že z něj během pár hodin byl třímetrovej parchant. Takovejch věcí je víc a toleroval bych je kdyby to bylo jediné. Ale co překombinovanost místní fauny? Tak třeba z "vázy" nebo jak se to má jmenovat se nám dokáže jednak narodit ten pre-facehugger, druhak se může nakazit a změnit člověk kapkou "svinstva?" (doteď OK, to ce je ve vázách dokáže měnit různé organismy a dokáže je to měnit různě, ale) načež ten nakažený oplodní ženu a v ní vyroste jinej typ ve sví podstatě facehuggera kterej naklade vejce do inžinýra a z něj se vyklube chestbursterovským stylem dospělý pre-alien. Pak tu máme samotné pre-facehuggery který se omotaj kolem pazoury a pak zalezou do člověka a místo aby do něj něco nakladli, tak chvíli dělaj mrtvý pak z něj je zombík kterej je zničitelnej jen ohněm. Choval jsme naději že díry ve scénáři spraví režisérská verze, ale blbosti nespraví nic, takže je to vlastně ta horší varianta. Dostal jsem vizuální orgie a dostal jsem pořádnou dávku napětí, to je především to na co jsem se těšil. Ale aby to byl kult (v což jsem tajně doufal) musel by mít scénář drobet jinou úroveň. Konec SPOILERU. Mimochodem příští týden, se chystám na to zajít znovu.

plakát

Muži, kteří nenávidí ženy (2011) 

Na rozdíl od Oplevovi verze se to více drží předlohy, necpe to do filmu bezdůvodně věci, které v knize nebyly a především oproti ní, ačkoli samozřejmě spoooousta věcí z knihy chybí, dává to smysl a je to natočeno tak, že to příliš nevadí. Crieg i Mara super, co se týče hereckých výkonů, přesto by postavě Lisbeth slušelo jít ještě dál, alespoň o kousek, myslím scénáristicky...zejména v souvislosti s tím že se to jmenuje Girl With the Dragon Tattoo. Výraznější chybu film nemá, v porovnání s Oplevovým pazdrátem vítězí na celé čáře snad ve všem včetně srovnání s předlohou. Mám však pocit že jde o výborně a přitažlivě zfilmovanou knihu...bohužel nic víc. Co víc bych chtěl? Fincher umí něco víc. Klub rváčů nebyl jen zfilmovanou knihou, byl tam také kus Fincherova ksichtu, což je věc která mi zde chybí nejvíc! Hvězdu dolů posílám právě proto. A v rámci srovnávání Fincherovi filmografie (ať nezaostávám za ostatními) bych to umístil bez váhání vysoko nad Benjamina, lehce nad Social Network...a velmi hluboko před žánrově kolegiální Sedm a Zodiac. Závěrem ještě dodám že podruhé to vidět nemusím, ale třeba 20x klidně ještě zkouknu trailer (ten dlouhej) a úvodní titulky, odkazující na Klub Rváčů a samotné Fincherovi klipařské začátky.

plakát

Muži, kteří nenávidí ženy (2009) 

Uf, tak tohle je neskutečné zklamání a už se vůbec nedivím že se Fincher nebál pustit do toho znova. Tady je totiž všechno špatně. Tíživá, depresivní atmosféra knihy je fuč. Zajímavost a zvláštnost Lisbeth z knihy fuč (Lisbeth nemá bejt cool rebelka co to umí s počítačema, ale na hardware má někoho jiného...Lisbeth má bejt uzavřená asociální navenek zakřiknutá a pomatená, ve skutečnosti ale geniální hackerka), veškeré boční linie příběhu ořezány a spláchnuty do hajzlu a ponechána jen hlavní linie, která je nejenže značně překroucená a osekaná na dřeň, ale to krácení a osekávání by nebylo nejhorší...asi je to pro zfilmování této knihy nutné, ale mnohem horší je že tam jsou ZBYTEČNĚ a neúčelně nacpané věci které v knize nebyly. Také nepokládám za šťastné nechávat prohlásit za mrtvou hned v úvodu postavu, která má v knize velice důležitou roli. Také věřím že kromě Lisbeth šlo lépe propracovat i Mikaela. Nedělám si iluze že by se do filmu vešlo takové rozpracování postavy, jejího chování, motivů a hloubky, jako v knize, ale tak trestuhodně ploše jako působí zde, to je trochu moc. Povinně k Darabontovi na kurz "jak zfilmovat knihu"!!! Prachbídně uchopeno a skoro lituju že jsem s tím ztrácel čas. Začínám se bát i Fincherovské verze, aby to nebyl průšvih jako tohle.

Reklama

Reklama