Adaptace (2002)

Tezko popsatelny dej filmu - to uz by mohlo byt jakymsi univerzalnim sloganem pro tvorbu scenaristy Charlieho Kaufmana. I v Adaptaci dostal sveho jmena - pribeh o orchidejich, o tvurci krizi a o citech - takto by se dalo ve strucnosti zesumarizovat par temat, kterych se film dotyka. Nicolas Cage v dvojroli bratru Kaufmanu podava jeden z nejlepsich hereckych vykonu v jeho dosavadni kariere. Nesmime zapomenout ani na Meryl Streepovou a Oscarem ovenceneho Chrise Coopera. Jednoduse receno - Charlie Kaufman je to, co v Hollywoodu uz drahnou dobu chybelo.

Akta X: Chci uvěřit (2008)

Zatimco u prvniho filmu se Carter jeste snazil uvest nezainteresovaneho divaka do obrazu, tohle je vylozene pro fanousky, co vydrzeli se serialem do konce (je tu spousta odkazu). Tvurce se tu louci se svymi postavami a venuje se jim tak vehementne, ze ve vysledku je tohle to drama, ktere vas vtahne. Pribeh, tentokrat bez mimozemstanu, je tu podruzny. Ale stejne si myslim, ze to tak nejak Carter chtel. A Tom Hardy ma pravdu: Za "Bush" scenu ma Carter velke plus!:)

Americká noc (1973)

Pro filmove fanousky alfa a omega! Zakulisi filmoveho nataceni je zde zobrazeno jako nikdy predtim - vtipne a s nadhledem.

Americké graffiti (1973)

Lucase prilis v lasce nemam, ale Americke graffiti se mi zkratka libilo. Neni to nic hlubokomyslneho, spise takova oddychova retro-komedie se skvelym "jukeboxem" starych vypalovacek. Pohled na mlade zacinajici herce a tvurce (Ron Howard, Richard Dreyfuss, Harrison Ford) take potesi. A dalsi plus filmu - at jsem se dival jak jsem chtel, nenasel jsem tam zadneho robota! Doufam, ze Lucas pri dalsi vlne renovaci svych del nesahne i po Americkem graffiti. Vsichni vime, ze by toho byl schopny.

Anna a král (1999)

Dukaz toho, ze milostny pribeh se da vystavet i bez jakychkoliv telesnosti ba i obycejneho polibku. Rozvlacny dej, z ktereho misty vykukuji hlucha mista, zachranuji skveli Chow Yun-Fat a Jodie Foster spolu s nadhernou, dechberouci vypravou a o nic mene uzasnou hudbou.

Battle Royale (2000)

Takova kombinace Beverly Hills 90210 a klasicke teenage vyvrazdovacky :) Dalsi dukaz toho, ze staci dobry napad a muze vzniknout velmi napinavy film. Ze by dalsi, ktery se docka americkeho remaku? Ani bych se nedivil...

Bravo, girls! (2000)

Nic svetoborneho, ale na jedno zkouknuti to neni spatne. A Kirsten Dunst to neuveritelne sekne!:)

Collateral (2004)

Michael Mann zkratka a dobre spatne filmy netoci - Collateral jest tomu dokladem. Nejvetsim plusem filmu je jeho nepredvidatelnost, rafinovanost ve staveni pribehu a to, jak drzi divaka v napeti i pres to, ze valna vetsina filmu se odehrava uvnitr stisneneho taxiku. Mann reziruje s prehledem, pricemz nejsilnejsi je v momentech, kdy se obraz snoubi s hudebni slozkou (scena na diskotece). A kdyz uz obraz upadne do uplneho ticha a my sledujeme jen Los Angeles z nadhledu, po silnici uhanejici taxik, je intenzita divackeho prozitku jeste vetsi, skoro az magicka. Z Cruise i z Jamieho Foxxe vymackl Mann nejspis nejlepsi vykony v jejich dosavadni kariere. Zvlaste Foxx si zaslouzi absolutorium, nebot jeho prerod z ustraseneho taxikare, jehoz vuz si na noc opanuje nekompromisni zabijak, v mene ustraseneho taxikare, neni vubec krecovity ani strojeny. Collateralu je vytykano jeho posledních 20 minut a ja nechapu proc. Osobne jsem uvital, ze alespoň ke konci byl film trochu predvidatelny:)

Čarodějky ze Salemu (1996)

Tento film disponuje velmi silnym pribehem, ktery ke skvelym hereckym vykonum doslova svadel. Winona Ryder je ve sve roli naprosto dokonala, stejne tak i Daniel Day-Lewis coby John Proctor. Film ve mne vyvolal emoce a to je asi to nejkrasnejsi, co vas pri sledovani filmoveho pribehu muze potkat (nehlede na to, jake ty emoce jsou). Proto je pro me film Carodejky ze Salemu jednoznacne 5-ti hvezdickova zalezistost.