Una111

Danuše Ch.

okres Beroun

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18
    • 26.4.2021  22:16

Příběh se v 5. dílu stává stále větší fantasmagorií a nezbývalo mi tedy nic jiného, než se trochu vypravit ke kořenům. A ejhle, pěkně se to vyjasnilo: Philippa Gregory, autorka románu "Bílá růže - Alžběta z Yorku", podle nějž byl seriál natočen, sama o svém díle říká, že je to fiktivní příběh o jedné záhadě.- - - Musím říct, že se mi něco takového z duše protiví! Příčí se mi zneužívat skutečné historické postavy, použít je jako figurky na šachovnici a sestavit si svůj nesmyslný příběh, který láká čtenáře, resp. diváky právě díky zvučným jménům skutečných historických postav, s nimiž ale nemají takřka nic společného! To je takový další laciný módní trend dnešní doby - historie jako - promiňte mi to přirovnání! - ke všemu svolná děvka!

• 20.4.2021  23:36

R. Chandler byl v době natočení filmu Dlouhé loučení už 14 let pod zemí, což bylo zřejmě jeho štěstí, protože by ho tenhle film asi do hrobu dostal! Takhle zprasit jeho nejlepší povídku (Dlouhé loučení s Lennoxem - The Long Goodbye), no to už chce velkou dávku břídilství nebo drzosti, chcete-li! Že se nedrží autoři filmu přísně dějové linie, no budiž! Ne všechno lze převést na filmové plátno a film má jiné způsoby, jak zprostředkovat zápletku. JINÝ PŘÍBĚH, JINÝ KONEC !!! Kdo nečetl, neví. I tohle bych dokázala odpustit! Ale že z Marlowa udělali takového kašpárka, to je neodpustitelné! Z Phila Marlowa, o kterém sám Chandler napsal: „Těmi ošumělými ulicemi musí kráčet muž, sám morálně neošumělý, muž nepošpiněný a bez bázně. Takovým mužem musí být detektiv v tomto druhu příběhu. Je hrdinou, je vším. Musí být celý muž, normální a přitom neobyčejný muž. Je osamělý a je hrdý tím, že s ním budete jednat jako s hrdým člověkem, nebo budete velmi litovat že jste ho kdy spatřili… Myslím, že kdyby takových jako on existovalo víc, dalo by se ve světě žít mnohem bezpečněji, a přitom ne tak nudně, aby nestálo za to v něm žít.“ Tohle byla jen nehezká parodie! Tak díky - víckrát NE!

• 7.4.2021  10:47
    Victor Hugo, nepřítel státu (TV seriál) (2018)

Seriál, který mapuje historický milník, významný nejen pro dějiny Francie, by měl být historicky věrný, až do krajnosti věrný... (Ach jé, ty moje ideály!) Tady tu věrnost ale moc nevidím. Nechme historii historií a jen pár poznámek na okraj: 1) Komentář píši z pozice někoho, kdo neuznává francouzskou revoluci, ani žádnou jinou revoluci. 2) Dnes se s oblibou točí seriály o významných národních osobnostech a do úst se jim vkládají současné myšlenky. Nejde o to, dopátrat se pravdy a historických souvislostí, ale o to, aby se tím podpořily současné ideologické trendy. 3) Victor Hugo mnohokrát změnil své smýšlení, na můj vkus až příliš často. Že se seriál vyhnul Hugovu "katolickému období" mne neudivuje. Zdůvodnění, že by seriál byl příliš dlouhý... no, dobrá. Snad bude alespoň zmíněno Hugovo zaujetí pro islám v posledních letech života. 4) Hugova milenka Juliette Drouetová byla podle dobových svědectví překrásná žena s modročernými vlasy. Zde je to ucouraná, neatraktivní blondýna. Ale nechci být příliš malicherná! Když Annu Boleynovou může hrát černoška, tak tohle je fakt hnidopišství, přiznávám! 5) Tak mne napadá, jak je "výhodné" vyměnit své katolické přesvědčení za revoluční. Vždyť revoluce dovoluje promiskuitu, volnou lásku, rozvody, potraty... Zde je ukázán V. Hugo jako manžel a milenec "pouhých" dvou žen. Ve skutečnosti to byl... decentně řečeno prachsprostý sukničkář. Jeho další milostné eskapády zde zřejmě zmíněny nebudou (ne že bych po nich toužila!). Ono by to přece jen trochu ubralo francouzskému idolu na svatozáři!

• 28.3.2021  10:46
    Bílá princezna (TV seriál) (2017)

Nejsem historik a navíc tohle období britské historie je tak, ale tak děsně zapeklité, že historické skutečnosti nechávám raději stranou. Přesto jsem si trochu oprášila svoje chabé znalosti, jednotlivé postavy a jejich charaktery, ale skutečně se necítím oprávněná posuzovat, jak moc autoři seriálu ujeli. A že ujížděli se dá snadno předpokládat, to ale ať posoudí jiní. Já se na Bílou princeznu budu dívat jako na pohádku. Zatím jsem byla docela spokojená, ale nevím... bude-li se to, co se mi nelíbilo opakovat i v dalších dílech, hodnocení zcela určitě snížím. - - - Po shlédnutí 4. dílu: Tak už se nám to pěkně vyjasňuje! Autoři si udělali z historie trhací kalendář a používají jen to, co se jim hodí, ve chvíli, kdy se jim to hodí. A jak se jim to hodí! - - - Je opravdu dost nešťastné otevřít si ke sledování seriálu dějiny nebo alespoň wikipedii. Je ovšem pravdou a budiž i tichou omluvou, že seriál není zde na csfd prezentován jako "historický", ale jen jako "drama". Stejně se však divák neubrání, aby si na pozadí seriálu neutvořil jakous takous (ne zcela pravdivou) představu o zobrazovaných historických událostech. Jenže ublíží nám tolik zkreslení anglické historie v 15. století? Věnujme se raději zkreslování historie současné a tuzemské! (Psáno 20. dubna 2021, 3.den od zahájení účelově vyvolané a účelově načasované - zatím "pouze" - diplomatické války s Ruskem!)

• 21.3.2021  23:41
    Ztracené (2003)

Měla jsem dojem, jako by celý film byl pojatý jako souboj dvou magií - katolické a indiánské, z čehož ta katolická se jeví jako slabší, chatrnější. Ale ruku na srdce, mohlo to být i mnohem horší: Indiáni nejsou naštěstí líčeni jako holubičky, ba právě naopak. A další světlé body - láska mateřská, láska dceřiná, odčinění viny, krásná příroda, napětí a v neposlední řadě i dobré herecké výkony.

• 20.3.2021  19:34

Ze všeho nejúsměvnější je ta představa, jak by asi mohl vypadat český král, jak je oblečený, jaké má jméno. A ta Holmesova slabost pro "ženu všech žen" je také roztomilá!

• 20.3.2021  19:27
    Španělská chřipka (TV film) (2018)

Není to příjemná podívaná. Je lidská zkušenost skutečně nepřenosná, zkušenosti našich předků nesdělitelné a historie se tak musí neustále opakovat? Jsme opravdu tak nepoučitelní? Ta obdoba se současnou situací je až neuvěřitelná! A to ještě do dokumentu autoři nezahrnuli bouře a demonstrace proti hygienickým doporučením, zákazům a nařízením, které nejen v USA probíhaly. Jak známé mi to bohužel všechno připadá! Třeba ten vyčerpaný zdravotnický personál, za všechny uvedený londýnský lékař Basil Hood, který pandemii popsal jako nejsmutnější období svého profesního života! Nebo James Niven, lékař, který velmi pomohl k zvládnutí pandemie v Manchestru, věnoval této práci všechny své síly, což ho těžce poznamenalo. V pozdějších letech podléhal depresím a v r. 1925 spáchal sebevraždu. A poslední perlička: Dokument vznikl v r. 2018, takže opravdu nečerpá ze situace posledního roku, který nás přes všechna varování, která na konci filmu zaznívají, zaskočil tak nepřipravené!!! - - - Proč jen 4*? Nemám ráda tenhle - současný - typ dokumentu. Proč nemůže záznamy z deníků apod. číst "jen" komentátor? Proč tam musí vystupovat herci coby zničehožnic oživlé historické postavy? Vždyť je to hloupé a působí to nesmírně zmateně a nesmyslně!

• 20.3.2021  13:07

Asi nebudu jediná, kdo stojí po shlédnutí 1. dílu před dilematem, jak film hodnotit, jak na něj nahlížet. Chtěla jsem se dívat na věrné historické zpracování pohnuté doby anglických dějin? Nebo jsem se chtěla bavit při sledování pěkné podívané, krásných kostýmů, prudkých vášní, krvavých střetů i naivní magie? Tohle když rozhodnu, rozhodla jsem i o dalším... A já se už rozhodla. Díl se mi líbil, sledovala jsem ho jako pohádku a s touto pohádkou jsem strávila příjemnou hodinu jednoho březnového sobotního dopoledne. P.S. Nejsem historik, ale 1. část britského seriálu mne podnítila k doplnění znalostí o válce růží a o nástupu Tudorovců na trůn. Což je také jedno pozitivum, které pro seriál hovoří.

• 18.3.2021  21:42

"Poirot je nesmrtelný! A navíc všechno ví..." V tomhle dílu musel můj nejmilejší Hercule Poirot opravdu hodně vytrpět a to jako "péháčko", tj. platící host. Ale stálo to za to! Pro zúčastněné i pro diváka!

• 14.3.2021  21:41

První díl tohoto seriálu, který jsem viděla a asi ne poslední. Zbytečné psát komentář, protože všechno, co jsem měla na srdci, už naprosto přesně, výstižně a dokonale napsal honajz!

• 11.3.2021  13:20
    V síti (2020)

Téma je víc než závažné, sama jsem byla šokovaná zjištěním, jak moc jsou sociální sítě prolezlé podobnými úchyly! Otázkou ovšem je, jestli se varovné upozornění dostalo až k těm rodičům, kteří toto nebezpečí podceňují, nechci věřit, že by o něm vůbec nevěděli! Přesto své děti v mnoha případech nechrání, nevarují, neinformují! A především nechávají děti napospas jim samotným, zahrnují je materiálním blahobytem všeho druhu, ale jim samotným se dlouhodobě nevěnují a nenamáhají se vybudovat si se svými dětmi důvěrný vztah. To samozřejmě něco stojí - čas, námahu, sebezapření, trpělivost a velkou lásku! Znám takové případy i ve svém okolí, kdy si rodiče žijí jako by byli svobodní, volní, věnují se svým zájmům, zálibám, přátelům a dospívající dítě je pro ně jenom nepříjemným přívažkem.... Teď k samotnému filmu: Režisér Vít Klusák rád aranžuje kulisy, ať už jsou to stěny dívčích pokojíčků nebo neexistující hypermarket! To bylo docela zábavné sledovat. Výkony hereček byly překvapivě dobré, pro jednu z nich - Terezu Těžkou to zase tak těžké být nemuselo! Jsem dost znechucená jejím nemravným přístupem k životu, kterým nadělá coby idol mládeže stejně tolik škody co sexuální predátoři v tomto filmu! A celkové vyznění filmu mi přišlo tak trochu ploché, jako by autoři najednou nevěděli, co s tím materiálem? Co dál? To by asi už bylo na jiný film...

• 26.2.2021  18:13

Volavka a jeřáb. Nádherná poetická animace, dobře podaný, byt jednoduchý příběh. Jednička mezi animovanými, krátkometrážními filmy! K vidění zde: https://www.youtube.com/watch?v=SA8xwFqyp38&ab_channel=stevecalen

• 24.2.2021  20:30

Nechápu ta vysoká hodnocení! Pro mne velké zklamání! Myšlenka - válka viděná očima malého chlapce - zůstala naprosto nevyužitá, leda tak zparodovaná. Výsledný dojem: ubohé až trapné!

• 21.2.2021  23:18

Thriller? Drama ? Krimi? Mysteriózní? - - - No, jako thriller bych to neviděla, drama snad, kriminálka bídná a v čem spočívá ta mysterióznost, to fakt nevím. Přehnaně dlouhá stopáž, zmatenost situací a nepřehlednost postav a na závěr se nám rozuzlení vysvětlí a převypráví jako ve večerníčku. Hotová bída s nouzí! Ty dvě * za ten úprk hlavního hrdiny, ale to je tak asi všechno... (A to bych nejraději ještě jednu ubrala za tu lesbu a ty nevkusnosti v ateliéru - mimochodem zcela nepotřebné a bezúčelné! - takový ten úplatek naší pokleslé době, že!?)

• 20.2.2021  19:34

Ačkoliv to není můj nejoblíbenější žánr, musím říct, že film měl úžasnou atmosféru, gradaci a představitelé hlavních rolí odvedli výbornou práci. Především se mi líbila kamera. Ta šeď, bezbarvost scén zesiluje účinek a film skoro působí jako by byl natočen černobíle a pak jen spoře kolorován. Ale to platí jen do té doby, než je zlo poraženo! Trochu slabší čtyři *.

• 11.2.2021  23:06

Hercule Poirot je ten správný tip, když chce člověk něco lehčího, ale žádnou blbost. Ale to, co mi vadilo, přesně vystihl CSSML! Bylo takových záběrů nutně třeba? Stále tvrdím jedno a totéž: Jestli neumí režisér vyjádřit, že "k něčemu došlo", aniž by to řekl - s odpuštěním - "na plnou hubu", tak ať jde laskavě od řemesla a živí se něčím jiným!

• 9.2.2021  20:49
    Mlha v srpnu (2016)

Naprosto skvělá recenze od LeChouan, ale i Volodimir2 a Big Bear . Napsali všechno, co se k filmu dá říct a já bych to tak určitě nedokázala! Moc děkuju, že všechno, co bylo třeba, vyjádřili za mne! Těžko se mi o tom filmu píše. Musela jsem film dvakrát (!) přerušit a doslova jsem od něj utekla, nemohla jsem prostě snést tu lítost a bolest, tu bezmoc! A stále stejné otázky, na které nelze najít odpověď...

• 7.2.2021  20:38
    Až tam nezbyl žádný (TV seriál) (2015)

Skvělý komentář CSSM, naprosto s ním souhlasím. Já ovšem právě pro ty nedostatky, které uvádí CSSML, ubírám ještě o jednu hvězdičku víc. Dost mne to znechutilo!

• 5.2.2021  21:52

Vynikající filmařina a pěkný pohled na krásnou dvojici - Bergmanová a Grant. A ačkoliv zápletka působí poněkud naivně, není nouze o napětí... Příjemná a kvalitní podívaná!

• 5.2.2021  17:19
    Únos (2012)

Drsně realistické, autentické. Ve výsledku velmi působivé, tak působivé, že se na to až "špatně dívá", ale odejít od obrazovky nejde. Jeden by věřil, že se dívá na dokument. Prostě Tobias Lindholm je Pan Režisér!

• 5.2.2021  11:02
    Kotch (1971)

Můj oblíbený herec Walter Matthau v úplně jiné poloze, než ho znám. Dojemný, laskavý, chápavý, trochu upovídaný stařík v konfrontaci s tápajícím mládím - mladou ženou, která se ocitla v těžké životní situaci. Film nese označení komedie, ale komediální rovina to příliš není. Chválit herecký výkon Waltera Matthaua by bylo nošením sov do Atén čili zbytečnou činností. Spíš mne zaujala kritika režisérských schopností Jacka Lemmona. Možná to zklamání mnohých bylo způsobeno tím, že zvučná jména Waltera Matthaua a Jacka Lemmona přilákali zcela jiný druh diváků, kteří očekávali turbulentní komedii a dostalo se jim jen poklidného příběhu kořeněného místy jemným humorem. Mne film naopak velmi potěšil. Čtyři hvězdičky s přesahem.

• 1.2.2021  20:20

"Odejde TO a budete zase čistá jako sníh..." Jaksi nemohu věřit, že Vera nevěděla, co dělá, že nevyplachuje jakési "TO", ale ničí život, že ZABÍJÍ NENAROZENÉ DÍTĚ! Jen to nechtěla za nic na světě slyšet... Myslím, že všechno je jen o nutnosti nazývat věci pravými jmény. Už ten současný odborný název "přerušení těhotenství". To těhotenství už nebude pokračovat, není přerušeno, je ukončeno! A jeden život je zmařen, nenarozené dítě je zabito a spláchnuto do záchodu! Nejstrašnější na tom je, že poprvé byl potrat zlegalizován v bolševickém Sovětském svaze, později v hitlerovském Německu a dnes se považuje za nejskvělejší a nejpokrokovější výdobytek svobodné západní společnosti. Nepřipadá vám na tom něco špatně? - - - Já souhlasím se Sidem, synem Very: "Je to hnus!"

• 31.1.2021  20:44
    Já, robot (2004)

No tak tohle bylo pro mne zklamání. Čekala jsem Asimova, jehož povídku jsem četla, a dočkala jsem se průměrné akční sci-fi zábavy. Ne že by to bylo úplně k ničemu. Dobré efekty a triky, slušná hudba. A to je asi tak všechno. Povídka Isaaca Asimova je skvělá, ale tohle zpracování se o zvučné jméno autora předlohy pouze bokem otřelo a jinak s ní nemá nic společného! A to je něco, co naprosto nesnáším. Tohle by mělo být trestné. - Ukradli jste myšlenku, vymysleli jste si nový scénář, inu, dobrá, tak se pod to podepište a nezaštiťujte se jménem proslulého autora. Toť vše!

• 30.1.2021  19:01
    Nevinný (TV seriál) (2018)

Emotivní, silný příběh, pečlivě psychologicky propracovaný. Napětí je vygradované, nejsou zde hluchá místa! "Zhltla jsem" všechny 4 epizody za jedno jediné odpoledne.

• 28.1.2021  17:19

Dokument jak má být.

• 26.1.2021  19:08
    Božena (TV seriál) (2021)

Milá Boženo, i když už je to delší čas, co si nedělám velké iluze o tvé počestnosti (zamlada jsem tě tolik milovala!), přece jen si myslím, že tohle sis nezasloužila! Udělaly z tebe ku.vu - nejspíš k obrazu svému! Od soulože k souloži - soulož nemanželská, manželská, soulož v průjezdu, v posteli, vleže, vestoje - račte si vybrat, všechno naplno, že by stačil jen umělecký náznak? Ale kdež, porno jedna radost! - - - To. že jsem to vydržela až do konce, mne stálo hodně přemáhání a spoustu nevole! Co mělo znamenat to řvaní Geislerové ve vypjatých emočních situacích? Chápu, že její soubor výrazových prostředků je poněkud omezený a chudý, ale tohle bylo už jaksi přes čáru! A ten její způsob řeči byl tak sprostý a dryáčnický, že se to ani nedalo poslouchat. Ať byla Němcová jakákoliv, pražská hokynářka to nebyla! Josef Němec je zde vylíčený jako hulvát ovládaný zvířeckými pudy, ostatní muži jako nevýrazní slaboši, ženy trpitelky v manželské kleci určené k rození dětí, ukájení manželových chtíčů a obstarávání domácnosti... Na nějaká historická fakta si seriál taky nehraje, dámy si toho o životě své protagonistky moc nenastudovaly, vystačily si zřejmě s wikipedií!  Kdyby to bylo jen dílo nepovedené, ale ono je to úmyslně pojaté jako hlásná trouba těch nejzvrhlejších liberálních názorů, ale ani tady nebyly tvůrkyně dost důsledné! Němcová měla být - černoška a lesba! To jediné chybí seriálu k dokonalé světovosti!

• 13.1.2021  18:35

V každé situaci laskavý a šarmantní, geniální Hercule Poirot, má láska! Ano, pravda vždycky vyjde najevo, i po čtrnácti letech. Skvěle napsaný scénář, skvěle obsazené, skvěle zrežírované! Skutečný požitek!

• 29.12.2020  23:43
    Vraždy podle Agathy Christie (TV seriál) (2009)

Agatha Christie by se moc divila, co to - údajně! - napsala! - - - Myslím, že si příště dám veliký pozor, když se dočtu, že něco bylo natočeno "na motivy" toho či onoho díla! Česky řečeno: Použito bylo jako zástěrka slavné jméno a jinak si filmaři z toho udělali, co chtěli - k obrazu svému! Hercule Poirot byl vymazán a nahrazen... no, je celkem jedno kým. Prostředí bylo změněno a příběhy se odehrávají ve Francii. Prý to dává seriálu nový šmrnc! Řekla bych, že spíše volnou ruku k nevkusu a moderním zvrhlostem: Militantní feministky, lesby, gayové, transvestit... a to jsem viděla teprve jeden a půl dílu! Děkuji pěkně, mám toho až po krk!

• 7.11.2020  23:04

Nesnesitelně dlouhá stopáž umožňující nesnesitelně dlouhé pohledy z očí do očí, plytký námět, zbytečně natahované intimní scény (ale holt Brad Pitt, a tak fanynky si to musí užít!) Odcházím otrávená a lituji tři hodiny hloupě využitého času!

• 7.11.2020  15:52
    Střevíček (1935)

Móda je vrtkavá a pomíjivá, ale tenhle střevíček, který se stal hlavním hrdinou propagačního filmu Baťových závodů, si zachoval svoji eleganci a opravdu by se za něj žádná nositelka nemusela stydět! Stejně léta nic neubrala na kvalitě tomuhle krátkému snímku režiséra Elmara Klose! Za zmínku stojí i hudba Bohuslava Martinů.

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18