Poslední Mohykán (1992)

Krásný příběh v jedinečném podání Michaela Manna. Fantastická výprava - hlavně překrásná příroda, ústřední hudební motiv na hranicy dokonalosti, skvělí herci a hlavně i přes celkovou jednoduchost příběhu závěrečná fenomenální půlhodina, která patří mezi vrcholy světové kinematografie. Jeden z nejkrásnějších (v původním slova smyslu) filmů všech dob.

Million Dollar Baby (2004)

Clint mě opět nezklamal, ovšem tentokrát ani nedostal. Skoro vše, co v příběhu najdeme, už tu někdy bylo. A poslední půlhodina mě nechala kupodivu celkem v klidu a to určitě nejsem žádnej necitlivka pokryteckej. Každopádně řemeslně skvěle odvedená práce, herecky bravurní, hudba sice komorní, přesto k filmu pasující na jedničku. Líbilo se mi to, ale za srdce mě to nevzalo, narozdíl od takového Gran Torina.

Barbar Conan (1982)

Arnie jako Barbar Conan je sice nesmrtelný, přesto mě nijak zvlášť nezaujal. Ve chvílích, kdy by měl opravdu hrát, tak to docela skřípe. Výprava pěkná, i když taky to šlo určitě lépe, kdyby se chtělo, hudba senzační. Co pokulhává dost, je scénář. Pořádně se něco děje jen na začátku a na konci, vše mezi tím je téměř nepodstatná vata. Takže 3 hvězdičky a víc ani ťuk.

Válka světů (2005)

Začnu pozitivy - zvuk, kamera. Negativa? Téměř vše ostatní. Někdy sem se fakt úplně kroutil, abych přetrpěl některé stupidní dialogy, monology a scény, obzvlášť postava frackovitého synáčka v tom vynikala. "Nejlepší" stejnak ale bylo, když spadnul koš plnej lidí z tý trojnožky na strom z asi 20metrový vejšky a všichni v klidu vylezli... Nervózní z osudu Cruise a spol. sem nebyl (dyť je to taky Spielberg, že), takže napětí minimální. Co se týče triků, tak byly na standartně vysoké úrovni, ale odvařenej sem z nich nebyl ani v nejmenším. No když to tak sesumíruju, vycházej mi z toho 2 hvězdičky za ty první dvě jmenovaná pozitiva, víc ani fň. (HD, orig. + CZ tit.) Edit 18.4.2021: Po 9 letech a s pořádnou kvalitou obrazu musím svou kritiku na tuhle Spielbergovu sci-fi trochu mírnit. Jasně, stále mám spoustu výhrad k ději, jednání postav a občasným nesmyslům (ten pád koše s lidmi stále zůstává asi nejvíc doočíbijící), na druhou stranu jsem se tentokrát po většinu stopáže celkem dobře bavil. Sice trochu slabší, ale zvyšuju na 3 hvězdy. (4k UHD blu-ray, orig.)

Extase (1932)

Byl jsem celkem jasně rozhdonut, že dám 4 hvězdičky, protože i přes absolutně se nehodící dialogy (dle mě mělo zůstat čistě u němého filmu) se jedná o nadčasový film s výbornou kamerou a kupodivu i celkem pěknou podbarvující hudbou. Ale ten závěr...vážně by mě zajímalo, jaký myšlenkový pochod vedl Machatého zařadit to do filmu.

Věc: Počátek (2011)

Vezměte Carpenterovu Věc, odečtěte hudbu Morriconeho, Kurta Russella, sympatie k vedlejším postavám, napětí a logiku a dostanete Věc roku 2011. Jediné co je zde navíc, je pár lekaček. A ten konec? Zrovna jsem si říkal, jak chce režisér navázat (teda spíš předvázat), když nezůstal žádnej chlap naživu a vrtulník se zřítil, ale tak si vypomůžem ňákym tim deusem ex machina, že ...

Nedotknutelní (2011)

V podstatě rozumím tomu, proč se Intouchables dostal v žebříčku tam, kam až se dostal. V záplavě dnešních debilních, přiblbých, méně přiblbých a výjimečně téměř nepřiblbých komedií působí jako naprosté zjevení. I když se jedná v podstatě o velmi tradiční a schematický typ komedie (dost z toho, co zde vidíme, už bylo viděno jinde), je zde něco navíc. Zaprvé, Omar Sy - mít jeho charisma, tak kandiduju na prezidenta zeměkoule. Zadruhé - několik opravdu dokonalých a hlavně realistických fórů, např. obraz, opera, snaha o předávkování. :-) Zatřetí - konzistentnost formy - ač mají obě postavy svůj vlastní a řekněme ne vždy úplně veselý příběh, děj nesklouzává do nějakých sáhodlouhých vysvětlovaček a vedlejších epizod, v popředí jsou stále oba hlavní sympaťáci a jejich společné zážitky a to je moc dobře. Takže díky Frantíkům za nejlepší komedii posledních let a snad se za pár let zas dočkáme něčeho podobně kvalitního. (HD, orig.) Edit 30.6.2020: Geniálně vtipné i po 8 letech od prvního zhlédnutí. Tady fakt není co vytknout a status nejlepší komedie nového tisíciletí zůstává neohrožen. (Blu-ray, orig.)

Staré pověsti české (1952)

Výjimečný animovaný film - příběhově, výtvarně i hudebně. Klenot nezatížený dobou (není pravidlem - viz Stvoření světa), který by si zasloužil určitě větší pozornost (např. vydání na DVD nebo občas zařadit do vysílání ČT).

Ukradená vzducholoď (1966)

Výtvarně výborné zpracování, ostatně jako vždy, ale tentokrát je příběh řekněme dost obyčejný a nevytahují ho nahoru ani nějaké zajímavé herecké výkony či vtipné momenty. Jedno ze slabších Zemanových děl.

Ďáblova past (1961)

František Vláčil u mě opět boduje. Opakoval bych se, kdybych tu psal všechny přednosti, kterými oplývají jeho filmy ze zlatých 60. let. Jen by mě zajímalo, jestli ten církevní fanatik má být něco jako úlitba komunistickému režimu, aby nebyl problém s uvedením, nebo naopak má být jakousi paralelou zaslepenosti a cílenému odstraňování nevinných. Dost možná ale nejde ani o jedno, i z pozdějších snímků je jasné, že pan Vláčil historii miluje a že ji dokáže zobrazit jako nikdo jiný.