ujec

záchranár

<< předchozí 1 2 3 4
    • 26.11.2011  10:23
    Jeanne d'Arc (1900)

Hodnotenie vychádza z hľadiska doby vzniku filmu. Georges Méliés bol kúzelník - režisér, scenárista, kreslič i herec.

• 24.8.2011  19:21

Poctivá filmárska robota, pri ktorej asistovali vtedajší členovia Horskej služby z Vysokých Tatier. Film nám priblíži hniezdište orla skalného, život svišťa a kamzíka, ale aj hry malých medvieďat, či výskyt glaciálneho reliktu - žiabronôžky arktickej vo Furkotskom plese. V ďalšej časti je to putovanie filmárov za kvetmi, ktoré nám ostali po dobe ľadovej v severných odľahlých častiach Vysokých Tatier - v Ľadovej dolinke. V poslednej časti je to horolezecký výstup západnou stenou Lomnického štítu - cestou cez Hokejku, ktorú brilantne prelieza neskorší kameraman STV a režisér niekoľkých filmov - Juraj Weinziller a Julo Kertész. Vo filme môžeme vidieť známe tváre HS i slovenského horolezectva ako Ivana Gálfyho, Urbanoviča, J. Andráššiho, Arna Puškáša, Juraja Weinzillera, Paľa Vavra a ďalších.

• 13.8.2011  08:42
    Casablanca (1942)

Pre mňa najkrajšia scéna filmu - spievanie Marseilleisy v kaviarni pred nemeckými dôstojníkmi.

• 11.7.2011  23:54

Niet tu čo vyčítať austrálskej produkcii, ba naopak poblahoželať.

• 19.5.2011  18:52

Pozoruhodný film a pozoruhodná hlavná hrdinka.

• 31.1.2011  18:45

Tragický príbeh Malloryho a Irvine s rekonštrukciou ich výstupu na Everest. Je takmer isté, že 2. výšvih v ceste v tomto období a s danou výstrojou nevyliezli. Oceňujem hlavne použitie dobových záberov, ktoré sú veľmi cenné na predstavu vtedajšej situácie. Prečo chcete liezť na Everest? Preto, lebo tu je. Malloryho citát zo stretnutia s novinármi v USA pred odchodom na expedíciu.

• 6.12.2010  09:44

Skvelá vizualizácia, výborne zahrané hlavné i vedľajšie postavy, skvelá hudba. Prekrásna príroda Pienin sa len tak mihla v tomto filme, snáď aby neodvrátila pozornosť od sondy do duše človeka, ktorý bol zbojníkom i pytliakom, aby sa neskôr prerodil do učeného mnícha. Cyprián veľmi túžil po slobode. Získal ju len vnútorne, lebo prísne pravidlá mníchov ju inak neumožňovali. Krásna pieseň k filmu v podaní Zuzky Smatanovej len dovršuje kvalitu tohto u nás ťažko uznávaného diela.

• 5.6.2010  17:48

Film je rekonštrukciou ozajstnej záchrannej akcie počas 2. svetovej vojny. Poľskí záchranári TOPR - zo Zakopaného prechádzajú hrebeň Západných Tatier a transportujú ranených partizánov do bezpečia v Poľsku. Je zaujímavé, že mnohé postavy záchranárov hrali, tí ktorí sa zúčastnili tejto akcie v skutočnosti. Mnohí z nich sa stali skutočnými legendami TOPR , ale i horskými vodcami a horolezcami. Úžasné sú dobové lyžiarske scény, v krásnom prostredí Tatier.

• 24.5.2010  10:36
    Yes: Keys to Ascension (koncert) (2001)

Hodnotím hudbu Yes, ale nie počin režiséra Steve Mitchella, ktorý zrejme nevedel ako na to. Škoda, lebo výber skladieb z koncertu bol výborný a výkon skupiny tiež.

• 20.5.2010  12:14

Vynikajúci Santana so skladbami, ktoré ho vyniesli do muzykantského neba. Black magic woman, Oye como va, Samba pa ti, Guajira a ďalšie - best of 70 - roky.

• 20.5.2010  12:08

Zostrih z koncertov - Stockholm 1967 a 1969, Paríž 1967 a videoclipov.

• 20.5.2010  11:46
    The Concert for Bangladesh (koncert) (1972)

Mega koncert skvelý po všetkých stránkach - hviezdne obsadenie a úžasná charita. Všetka česť George.

• 8.4.2010  23:05
    Gran Torino (2008)

Klobúk dole, pán Eastwood.

• 6.3.2010  13:43

Filmu omnoho ľahšie porozumejú Šarišania a ďalší východniari, ktorí poznajú mentalitu tohto prostredia. Milka Zimková je úžasná.

• 6.3.2010  13:25
    Sváko Ragan (TV film) (1976)

So svákom Raganom niet čo riešiť. Martin Ťapák s námetom od Ela Šándoryho a hercami sa museli pri natáčaní riadne zabávať. Jednoznačne za 5.

• 6.3.2010  13:09
    Ženský zákon (TV film) (1967)

Úžasný herecký koncert nielen hlavných, ale aj vedľajších postáv tejto klasickej divadelnej inscenácie, doplnený skvelou hudbou Svetozára Štúra a Tibora Andrašovana. Jednoducho nezabudnuteľné.

• 6.3.2010  13:00
    Človečina (divadelní záznam) (1973)

Radošinské naivné divadlo, to je hlavne Stanislav Štepka a Katarína Kolníková, ale aj celá partia oduševnených hercov. To vysoké hodnotenie odráža roky dlhej kvality a neplatí to len pre toto dielo.

• 3.3.2010  19:45

Film sa odohráva v podtatranskej obci Ždiar s prekrásnou kulisou Belanských Tatier. Evokuje silnými scénami, preto má film dobrý spád. Krásne zahrané detské scény. Rád si ho pozriem znova.

• 21.1.2010  13:04
    Vlčie diery (1948)

Najlepší slovenský vojnový film. Poznám miesta natáčania vo Veľkej Fatre nad osadou Horný Jelenec, kde je ešte dodnes tabuľa pripomínajúca natáčanie tohto filmu. Výborný Paľo Bielik a klasickí slovenskí herci.

• 22.5.2013  11:41
    V moci pekla (TV film) (2003)

Veľmi realistická rekonštrukcia banského nešťastia v Marcinelle v Belgicku, v ktorom v roku 1956 sa z celkového počtu 280 baníkov, podarilo zachrániť len pár. Na pozadí tejto tragédie film rozohráva osudy niekoľkých postáv z baníckeho prostredia, najmä talianskych baníkov, ktorí sa nechali najímať na ťažkú prácu v belgických baniach, nedostatočne vybavených po bezpečnostnej, ale i technickej stránke.

• 11.2.2013  14:38
    Bialy slad (1932)

Jeden z prvych lyziarskych filmov na svete. Vo filme mozeme obdivovat krasnu zimnu atmosferu polskych Tatier a Zakopaneho. Vykony lyziarov - hercov su na vysokej urovni. Vidime sutaz v skokoch na lyziach, skijoringu a zjazdu na lyziach. Na zaver zachrannu akciu TOPR { Tatrzanskie ochotnicze pogotowie ratunkowe -Horska sluzba{ pri pade laviny. Fantasticky zazitok.

• 4.12.2011  18:08
    Na útěku (2005)

Žiadna nuda, akcie je neúrekom. Vadilo mi len, že pri automobilovej naháňačke stačili policajné UVAZY na pomerne silné osobné auto. To sa však často stáva aj pri iných filmoch z dielní vážnych producentov.

• 22.11.2011  18:37

Pepek námorník hrá v divadle Romea a znova víťazí nad Blutom.

• 1.11.2011  10:04

Prvý pokus režiséra o zľudštenie socialistického realizmu v dokumentárnom filme v Poľsku. Realizuje ho pomocou odvolania sa na autentické materiály, ktoré sú publikované v roku 1935 ako "Pamätníky chlapov". Režisér nachádza troch autorov a citujúc ich spomienky, konfrontuje ich osud s životom v súčasnom Poľsku / 50-te roky 20. stor./, ktoré realizuje dávne sny o vlastnej krajine, životnýách šancách, vzdelávania detí a ďalších " výdobytkoch" vtedajšieho zriadenia.

• 16.10.2011  22:17

Téma boja o splnenie plánu železničiarov pri dodávke uhlia zo Sliezska do železiarní v Štetíne. Využitím kompozície obrazov a montáže je vo filme dosiahnutý dynamický rytmus jednotlivých obrazov. Míňajúce sa stanice, koľajnice, mechanické časti parného rušňa, ale aj pohľady na ľudské tváre sú doplnené prirodzenými zvukmi a hudbou.

• 27.9.2011  23:37
    Glu, La (1908)

Talianska groteska s chlapcom - výmyselníkom a lepidlom.

• 12.9.2011  21:58

Skvelá zábava, množstvo zaujímavých postáv skvele zahratých. Adele Blanc-Sec to sekne.

• 16.7.2011  09:17

Film bol natáčaný vo Vysokých Tatrách - v Lomnickom sedle, Francúzskej mulde, Skalnatom plese, Solisku, Štrbskom Plese, Mlynickej doline. Pre vtedajších slovenských hercov to bol filmový debut / Zvarík, Pántik, Ťapák, Dibarbora/ a nehrali vôbec zle. V lyžiarskych scénach ich dublovali členovia čs. olympijského družstva bežcov, skokanov i zjazdárov. Jednu z úloh hral i pes, ktorý patrí neodmysliteľne k osadenstvu vysokohorských chát i hôr. Filmu možno vyčítať niektoré veci, ale ja si ho rád pozriem znova pre scenérie Tatier vtedajšej doby i pre dobové lyžiarske umenie.

• 8.5.2011  10:30
    V pravé poledne 2 (TV film) (1980)

Dlho som váhal, či si pustím tento film, pretože jednotka patrí medzi legendy westernu. Vôbec som nebol sklamaný. Film mal náboj, bol dramatický a našťastie s dobrým koncom, lebo šerif Ward bol tou najzápornejšou postavou.

• 1.5.2011  08:38

Hodnotenie prihliada aj na rok vzniku. Herecké výkony hlavnej hrdinky, ale aj vedľajších postáv sú veľmi dobré. Kratšia stopáž filmu nemohla toto dielo Tolstého ukázať v plnej šírke, preto však môže byť zaujímavé aj pre dnešného diváka.

<< předchozí 1 2 3 4