mac000

okres Brno
úředník

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20
    • 24.4.2019  00:24

Ani nuda, ani "zbytečný film", ale fascinující studie o naplnění životního poslání a snu o tom, jak proniknout k akademické slávě. Postava profesora Murrayho v podání Mel Gibsona není šíleným vědcem (byť vizáží ve filmu jej může připomínat), ale mužem s vizí, kterou se za pomoci rodiny, přátel a spolupracovníků z akademických kruhů univerzity, celý život usiluje naplnit. A k tomu mu v nemalé míře přispěje někdo, od koho by to nepochybně nečekal - americký lékař Augustus Murray, který je uvězněn v psychiatrickém detenčním ústavu a zaujme jej Murrayho výzva anonymním přispěvatelům vznikajícího encyklopedického díla. Z profesní spolupráce se vyvine spojenectví a posléze úzké přátelství, které překoná četné životní peripetie obou hlavních protagonistů. Gibson i Penn ve skvělých rolích, věrné zachycení dobové atmosféry a příběh, který dokázal zaujmout po více než dvě hodiny...

• 24.4.2019  00:07
    Modlitba (2018)

Ne náboženství jako učení o Bohu, ne modlitba jako vzývání Boha a všech Svatých, ale cesta k nalezení sebe sama, smyslu života pro někoho, kdo se ocitnul na dně své existence. Na dně, odkud jediná cesta může vést nahoru. O posilujícím účinku modlidby tento nekonformě natočený film vypovídá upřímě a bez jakýchkoliv filmařských klišé. Film nepochybně nebude žádným komerčním "tahákem" ale mohl by se stát duchovním tahákem pro každého, kdo občas pochybuje a snaží se nalézt útěchu v modlitbě... k čemukoliv v co věří a co ho v tomto momentu dokáže posílit. Za to budiž Kahnově filmu chvála. A rozhodně také za objevení talentu Anthony Bajona.

• 21.4.2019  08:42

Michael Mann zvládá mistrně režijní umění, jak vytvořit atmosféru strhujícího napětí, ale tentokrát to až tak nefunguje. Přesto jsou scény přestřelek gangsterů s policisty, snažícími se dopadnout Johna Dillingera, natočeny v dechberoucím tempu a Ch. Bale podle mne možná trochu zastiňuje (herecky) J. Deppa.

• 27.3.2019  17:06

Jako dlouholetý fanoušek Woody Allena musím předeslat, že film mě nezklamal, ma Allenovský rukopis, dialogy o Woodyho "alter ego" , tektokrát v podání skvělého Joaquina Phoenixe. A přestože zápletka udrží divákovu pozornost až do konce, připadala mi trochu vyumělkovaná a nakonec vlastně bylo docelo jedno, jak film dopadl, protože o to ani tak nešlo. Ale na druhé straně, kdyby film viděl někdo jako vůbec první Allenův film, potom mu to rozhodně nedoporučuji !!! Z těch posledních snad...

• 27.3.2019  00:54

"Životy těch druhých" to teda nebyly ale přesto tři hodiny projekce utekly jako voda a evokovaly v divákovi (zejména pak pamětníkovi československé totality) tolik reminiscencí, až to děsí.Sebastian Koch vdechnul své postavě opravdu odpudivost! Klobouk dolů před tvůrci, do jaké epické šířky roztáhli své dílo a přitom nalezli prostor pro zamyšlení nad základními otázkami o poslání umění.

• 22.3.2019  16:36
    Pašerák (2018)

Trochu se podobá jinímu eposu Eastwooda, Grand Torino, ale chybí tam více dramatičnosti. Pouze několik málo scén dává tušit dramata, skrytá pod povrchem a ukazovaná na odiv možná méně, než jsme (byli) u C.E. zvyklí. Když si divák na toto pomalejší temto zvykne, potom sledování filmu je pro něj nepochybně potěšením. Po 25 letech Eastwoodovo třetí setkání před kamerou se svou dcerou Alison (tentokrát v roli jeho filmové dcery).

• 19.3.2019  21:24
    Složka 64 (2018)

Nejvyšší hodnocení za gradaci napětí i uspokojení ze závěrečného rozuzlení. A jaho bonus skvělé dramatiché použití hudby! Pro mě zřejmě nejlepší z celé (čtyřdílné) filmové série, asi proto, že s "hrdiny" se už setkáváme jako se starými známými. Navíc závažné téma, o to působivější, že vychází ze skutečných faktů, jimiž se asi žádný stát rád nechlubí. Prozatím můj druhý nejlepší film roku (po Bohemian Rhapsody)

• 17.3.2019  10:44

Vcelku mám rád tento typ životopisných filmů "Made in UK", tentokrát to bylo tak napůl - sice žádná klišé, ale také žádné mimořádně poutavé scény či momenty. A tak to "spokojeně" plyne až do konce... Mistrně namaskovaný Ralph Fiennes, téměř k nepoznání!

• 15.3.2019  22:28

Pár dobrých hlášek, triky na povinně dokonalé úrovni a super Samuel L. Jackson. Tolik asi na straně kladů, Superakční nájezdy kamery, schémtické scény honiček, nepřirozené (i místy nelogické) dějové zvraty (co se stalo s identitou kočky jsem nepochopil vůbec). Tolik na straně záporů. Na 124 minut filmu to až tak úplně nestačilo, chtělo to buď přidat děj (náznak pro možný sequel je velmi neurčitý...) nebo ubrat stopáž.

• 8.3.2019  22:34
    Šílenství (1994)

Teprve po shlédnutí celého filmu divák pochopí, za jakých okolností může být internace v psychiatrické léčebně to "nejbezpečnjší místo na Zemi". Film plný citátů, odkazů a narážek na klasiky žánru (literatury i filmu). Shlédnuto na Festivalu otrlého diváka 2019 v kině Aero. Sympatické prostředí, nabitý sál, lektorský úvod "pro zasvěcené" ,aneb příjemná reminiscence na projekce Filmového klubu v minulém století (ale zase tak dávno to nebylo !!!)

• 3.3.2019  15:15

Koncem 70. let uvedeno ve filmové distribuci, jeden z lepších filmů Maura Bologniniho.

• 3.3.2019  15:12
    Stepní vlk (1974)

Uvedeno mimo soutěž na KVIFF roku 1974 . Obtížně uchopitelný film, nicméně staví na výborných hereckých výkonech, zejména Maxe von Sydowa

• 3.3.2019  14:54

Vynikající válečné drama, uvedené v soutěži na KVIFF roku 1976. Plejádá známých britských herců 70. let, věrné rekonstrukce historických vzdušných soubojů a dojímavý lidský příběh za osudem hlavního hrdiny.

• 2.3.2019  16:42

Po vzoru amerických filmů o hrdinných kosmotautech zachraňujících lidstvo, ale tentokrát Made in China a jsou to Číňané, co chtějí zachránit civilizaci. Kdyby to bylo anglicky mluvené, rozdíl by byl ještě menší. Jinak triky dokonalé, děj má vcelku spád a nechybí dramatické rozuzlení. Prostor pro nějaké hlubší ponory do nitra hrdinů ovšem není.

• 1.3.2019  17:00

Příběh nedává moc smysl, ale co film táhne nahoru je úžasná atmosféra. Tajemné mystično je téměř hmatatelné a děj se vyvíjí nepředvídatelným směrem. Vedle atmosféry je pro hodnocení čtyřmi * dalším rozhodujícím momentem skvětý herecký výkon pro mě málo známého Jeffreyho Wrighta.

• 22.2.2019  22:34
    Agrese (1975)

Na takové hvězdné obsazení to bylo zklamání. Místy nelogické chování hlavních hrdinů, závěrečné rozuzlení není nikterak dramatické. Dobrý český dabing

• 17.2.2019  11:22

Film vypráví o vztahu mezi úspěšným režisérem Theo Steinerem a jeho přítelem z dětství Clemem. Clem se domnívá, že že za úspěchem Thea stojí fakt, že Theo ukradl některé Clemovy nápady a použil je ve svých filmech. Uvedeno na KVIFF roku 1990

• 10.2.2019  11:20

Absolventka literární fakulty Orlanda se zamiluje do Anderse, jenž je zaměstnán na ministerstvu zahraničí. Jede s ním na jeho služební pobyt do Argentiny. Tam ale zjistí, že Anders už je ženatý ... Film jsem viděl v rámci soutěže hraných filmů na FVIFF roku 1980; uváděn pod českým názvem "Když umíš, choď po vodě". Do distribuce se ale nedostal.

• 10.2.2019  11:12
    Odvlečen (2007)

Vcelku solidně natočený film, který jsem shlédnul v TV. Mělo to ovšem jeden nedostatek. Neanglicky mluvené dialogy (a že jich tam je opravdu dost !) nebyly ani nadabovány ani otitulkovány. A bylo to opravdu na úkor srozumitelnosti dějě (alespoň jeho jedné větve). Všem, kteří mají podobný zážitek, ale doporučuji anglickou stránku filmu na Wikipedii, kde je podrobný obsah - a mnohé je jasnější !

• 10.2.2019  10:54
    Swing Parade (1946)

Ne až tak špatné. Příjemná atmosféra nočního podniku, romantická (byť zcela předvídatelná) zápletka a hlavně báječné hudební a taneční výstupy ilustrující tempo doby rok po skončení světové války.

• 10.2.2019  10:41
    Favoritka (2018)

Film jsem shlédnul motivován zejména návštěvou výstavy historických kostýmů vytvořených pro film, jež je umístěna v Kensington Palace v Londýně. Tento zážitek umocnil požitek ze sledování filmu a upozornil na detaily, které by jinak při sledování filmu zrejmě unikly pozornosti diváka. Scénář filmu je velmi důmyslně vybudován. Má tři hlavní "hrdinky", ale v podstatě ani jedna není sympatická...

• 3.2.2019  14:43

Promíralo se v čs. filmové distribuci počátkem 80. let a film má jediněčnou atmosférů "retrofilmů" v době, kdy tento žánr se teprve profiloval. Zásluhu na tom má jediněčný scénář (i režie) M. Crichtona a herecký koncert trojice hlavních protagonistů.

• 3.2.2019  14:39
    V kómatu (1978)

Potřebné Ingredience pro atraktivní film jsou zde dány už předem: výborná knižní předloha R. Cooka,mistra lékařských thrillerů, prostředí velké nemocnice, v níž se pacient může ztratit jako jehla v kupce sena, stále aktuální námět - obchodování s lidskými orgány, gradující napínavá zápletka, herecké hvězdy v rolích kladných hrdinů i "padouchů". Není proto divu, že i po 40 letech je film stále přitažlivý a "moderní", pokud se dané označení dá v souvislosti s ním použít. Přestože byl Crichton hlavně spisovatelem, stihnul natočit i osm hraných filmů , z nichž Coma bylo jeho čtvrtým.

• 3.2.2019  14:33

Přestože mezi filmy 12 rozhněvaných mužů a Dokažte mi vinu uplynulo téměř 40 let, Veterán Lumet i zde ukazuje, že je mistrem svého řemesla. A zejména soudní dramata mu jdou mimořádně (matří k nim i neméně zdařilý "kousek " Verdikt s Paulem Newmanem - Je zajímavé, že Vin Diesela si pro hlavní roli přál i samotný J. DiNorscio , údajné poté, co shlédnul film Rychle a zběsile. Předtím byl jedním z adeptů produkce na tuto roli mj. Joe Pesci

• 5.1.2019  17:01
    Hastrman (2018)

Přestože základní zápletka (identita) barona de Cause je v ději filmu odhalena poměrně záhy, detaily vyplývají pouze pozvolna a téměř až do samotného (byť nepřekvapivého) konce. Knižní předlohu jsem nečetl a po shlédnutí filmu po ní asi ani nesáhnu. Jinak k filmovému pojetí - dobře vybrané scenérie, všudepřítomná voda a výborné výkony trojice mužských protagonistů - Dobrého, Kolaříka a Lábuse. Suma sumárum - v kontextu (současné) české tvorby mírný nadprůměr.

• 31.12.2018  09:15

Krásné zakončení roku s posledním filmem veterána B. Beresforda, jenž dokazuje, že stále umí. Ladies in Black nemají zápletku, která by byla hnacím momentem děje, je to mnohem více o náladě, příjemném pocitu, který vzniká při sledování filmu. Dvě hodinky příjemně strávené ve společnosti žen, které hledají své místo na slunci, bojují s každodenními starostmi a užívají si radostí, jež život přináší.

• 29.12.2018  17:01

Drama, uvedené roku 1970 na MFF v Karlových Varech. Natočeno podle první části několikadílné románové ságy Sumii Sue o osudech diskriminované menšiny Burakumin

• 29.12.2018  08:42
    Výplata (2003)

Poměrně zklamání. Nalákala mě jména Philipa K. Dicka a Johna Woo, ale tato kombinace zde kupodivu není zárukou inteligentní podívané. Znepokojivé poselství Dickovy povídky je zde přehlušeno přemírou akčních scén a stříleček a ani John Woo neví, co si s námětem "všemocných počítačů" počít. K tomu přistupuje, že Ben Affleck předvádí spíše standard (nadstandardní jsou jen jeho běžecké výkony v početných honičkách), Uma Thurman ještě hůř. Ale na druhé straně film má svižné tempo a na relaxační oddech splní očekávání. Ale já čekal více...

• 28.12.2018  17:24
    Nemocnice (1971)

Nemocnice byla uvedena v rámci Informativní sekce na MFF v Karlových Varech 1972, kde jsem ji také viděl. Po řadě myšlenkově i umělecky náročných festivalových filmech byla příjemným (byť lehce mrazícím) osvěžením s výborným G. Scottem. Film vytvořil ve své době jakousi šablonu pro pozdější černé komedie nahlížející kriticky na jiné instituce - Network (1976) (média) a Teachers (1984) (výchovný systém). Scénář první z nich je rovněž od P. Chayefského, zatímco druhý režíroval tvůrce nemocnice Arthur Hiller.

• 28.12.2018  09:54

Maugli jako (prozatím) poslední filmová verze Kiplingova nesmrtelného díla trochu doplatil na fakt, že byl připravován paralalelně s Disneyho novým přepisem The Jungle Book, uvedeným do kin roku 2016. To vedlo jednak k posunutí realizace Maguliho skoro o dva roky a jednak k jeho nenasazení do plné kinodistribuce po premiéře. Nebýt tohoto souběhu, určitě by Serkisův přepis měl lepší vyhlídky na úspěch, než jakých se dočkal. Ale jinak se jedná o plnokrevného Kiplinga v notně temnějším duchu než tradiční verze rodinných filmů. Vynikající je digitální animace zvířat a zejména způsob jejich komunikace. Lidský jazyk je zde jazykem tvorů džungle a umožňuje zvířecím postavám hrát dramatické party v pravém slova smyslu. Mírně upravený konec filmu (v porovnání s Kiplingovou předlohou) zvyšuje dramatičnost děje a posouvá jej do oblasti částečně inovujícího přístupu ke klasické předloze, respektujícího nicméně Kiplingovu fabulaci (např. úloha slonů v životě džungle). Výkony mistrů hlasu jako jsou Christian Bale či Benedickt Cumberbatch jsou potom jen onou pověstnou "třešničkou na dortu" (zde ale velikosti granátového jablka!)

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20