mac000

úředník

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17
    • 21.4.2018  08:29
    Mute (2018)

Až když se ukážou ve vzduchu vzduchu se pohybující přibližovadla, sledovadla, natáčedla apod., divák si plně uvědomí, že žádrem je scifi. To ale není vůbec podstatné a pouze díky pokroku v lékařské vědě (přesněji řečeno chirurgii, pokud se dá to co dva z hlavních postav děje provozují jako profesi, za chirurgii označit) je do děje vnesen prvek fantastična. Jinak ale (možná překvapivě) jsou havním motivem mezilidské vztahy, což je ovšem zabaleno do obvyklých násilných a násilnických scén. Ke konci však překvapivě dobré...

• 15.4.2018  15:30
    Nikdys nebyl (2017)

(text může obsahovat spoilery) Depresivní film o smlutném "hrdinovi", který se proti vůli zaplete do špinavé kriminální aféry s politickým zázemím. Ztrácí i ty malé životní jistoty, které měl (nebo mu zbyly ? to se divák nedoví) a pomsta se pro něj stává součástí "zakázky" , pro níž už ale vlastně nemá objednatele. Joaqin Phoenix jako málomluvný Joe podává úžasný výkon(cena za mužský herecký výkon na MFF v Cannes), ale stejně tak Ekaterina Samsonovová jako malá Nina. Film byl v Cannes uvedený ve verzi, kterou režisérka označila za nedokončenou.Přesto se od tamního publika dočkal několikaminutových ovací ve stoje...

• 11.4.2018  17:02

Chápu rozpaky hodnotitelů i nižší hodnocení než Obecná škola, na níž se evidentně film poetikou vyprávění snaží navázat. Ale asi potřebuje ještě trochu "dozrát". Obecná škola se mi napoprvé také nelíbila tak, jako teď po několikerém shlédnutí. Kamera i hudba jsou ale opět silnou stránkou.

• 11.4.2018  16:56

Dlouho, dlouho zmatečný děj, podobné typy herců se pletly, všechno si divák pořádně spojí až v samotném závěru filmu. Kromě postavy G. Lanvina hrají všechny role u nás spíše neznámí protagonisté. Tempo filmu je ale výborné, nesmíme polevit v koncentraci. Na kvalitě přidává, že příběh filmu se skutečně stal.

• 5.4.2018  18:30

Yves Boisset měl svou angažovanou filmařskou tvorbou v 70. letech minulého století u herců obrovský kredit a proto se mu do tohoto skvěle napsaného i zrežírovaného dramatu podařilo shromáždit plejádu francouzských hvězd té doby (snad jen Yves Montand mi tu chybí). Michel Bouquet v pro něj netypické roli zkorumpovaného advokáta. Film je "koukatelný" i dnes !

• 5.4.2018  18:02

Znamenitý herecký duel Ronet - Bouquet. Pozoruhodný film, který Francouzi přivezli na Filmfórum do Brna v roce 1970 a v "rekordní době" (na totalitní 70. léta) po zakoupení do čs. filmové distribuce se dostal do kin...

• 5.4.2018  17:36
    Lamiel (1967)

Kostýmní drama, jehož děj se odehrává v 19. století. Ústřední postavou je mladá sirota Lamiel, kterou sledujeme na jejím vzestupu do vznešené společnosti. Natočeno podle posledního (nedokončeného) Stendhalova románu. Výborný je J.-C. Brialy jako hrabě d´Aubigné...

• 2.4.2018  17:00
    Mr. Church (2016)

Na film jsem se začal dívat s nedůvěrou, ale velmi brzy mě- jako myslím skoro všechny - vtáhnul do děje jednoduchým příběhem, hloubkou nefalšovaných citů a emocí, ale především vyzrálým hereckým mistrovstvím Eddieho Murphyho. Nemá asi cenu opakovat všechny další superlativy z recenzí, se všemi souhlasím a přemýslím jen, proč tento film minul naši distribuci. Že by v konkurenci Spidermanů, Black Pantherů či Avengerů nebyl dostatečně akční ? Nebo protože Eddie Murphy je už jako filmová star "out" ? No tak tady ukazuje, že rozhodně NENÍ!

• 2.4.2018  14:01
    The Outsider (2018)

Při srovnání s tématicky obdobným dramatem "Yakuza" (1974) Sidney Pollacka s nezapomenutelnýum Robertem Mitchumem v hlavní roli, totovnejnovější drama s tématikou japonské odnože mafie jakuzy pokulhává. Nemá vnitřní napětí, které by gradovalo s vývojem děje, snad s výjimkou rituálu jubitsume (ceremoniální omluva za provinění amputací jednodo článku malíčku na ruce za přítomnosti hlavy klanu jakuzy, jehož je "provinilec" členem). V některých scénách film připomíná svými odkazy "Kmotra II" F.F. Coppoly, další mafináský epos, ale Jared Leto není Robert de Niro...

• 2.4.2018  09:37
    Nunzio (1978)

Citlivě natočené drama. Nunzio je mentálně zaostalý brooklynský chlapec, žijící se svým bratrem, jenž jej chrání před nátrahami světa. Nunzio pracuje jako poslíček v jednom obchodu, ale sní o tom, že je Supermanem a stane se hrdinou ... Natočeno poměrně málo známým režisérem, scénaristou a hercem Paulem Williamsem (jako herec je uváděn pod iniciály P.W. WIlliams), Nunzio je postavou typu Charlyho (přepis novely "Růže pro Algernona" s Cliffem Robertsonem), která se nadlouho vryje do paměti.

• 23.3.2018  22:52

Anete Benningová je skvělá jako Gloria Grahame. V souvislosti s natáčením měla příležitost setkat se s herečkou Terry Moore, starou přítelkyní Glorie, která hrála její nevlastní matku v Kazanově dramatu "Man on a Tightrope"(1953). Annette Beningová se od Terry dozvěděla, že Gloria Grahame si chránila své soukromí a nikdy se nebavila o svém manželovi nebo rodinném životě tako takovém. Byla také velmi tvrdohlavá a podle jedné historky se prý režisérovi Elia Kazanovi podařilo rozplakat Glorii pro jednu scénu ve filmu teprve tím, když jí řekl, že její filmová partnerka Terry Moore je lepší herečka...

• 16.3.2018  18:16

Ty tři hvězdičky se vcelku nabízejí. Film ani neurazí, ani nenadchne. Ale má dobře vystavěnou atmosféru tajemna a několik překvapivých momentů. Ale jestli je lepší než John Carpenter? Asi modernější ve využití technických možností filmu (to čtvrtstoletí hraje svoji roli), ale jinak původní "The Thing" je stále esem ve svém žánru.

• 16.3.2018  17:56
    Zabiják Joe (2011)

Takovou sebtanku týpků aby jeden pohledal. Žádnej sympaťák, ale také ani vyloženě záporák. A potom se v tom vyznat. To, že scénář vzniknul podle divadelní hry, hodně vysvětluje jednotlivé postavy a jejich charaktery. Hodně zajímavý výkon McConaugheyho a Juno Temple.

• 16.3.2018  17:43
    Annihilation (2018)

Určitě zajímavý film pro fanoušky science fiction a mystery, ale uškodila tomu žánrová roztříštěnost. Trochu fantasy, trochu mystery, trochu (možná až zbytečně moc) horor a místy slušný thriller. Ale jako celek na můj vkus nevyvážené, takže když běží titulky, tak místo aby se divák zamýšlel nad vyzněním závěru filmu, spíše dumá, cože to vlastně viděl. .Za co ale film rozhodně zaslouží velké uznání je výkon a souhra celého "kvintetu" ženských protagonistek.

• 19.2.2018  11:16
    Tvář vody (2017)

... aneb Creature from the Black Lagoon ještě po 65 letech. Ale nějak mi toto milostné drama- fantasy nesedlo. Snad ty jemné náznaky budoucího vývoje děje, které "docvaknou" až v závěru. Nepochybně mají pravdu všichni, kdož tvrdí, že výtvarně , filmařsky jde o skvěle odvedenou práci. Ale na třináct oskarových nominací to přeci bude trochu přehnané (a nebo že by opravdu "Me Too" hnalo Akademii do až přeúzkostlivé snahy o korektnost, vyváženost až opatrnost?) Uvidíme 4. března 2018 ...

• 11.2.2018  18:18
    Coco (2017)

Formou rodinného filmu nám tvůrci podávají univerzální příběh o vazbách nejen v rámci rodiny, ale i mezi živými a zemřelými. Podvědomě vypovídá, že nejen živí mají potřebu vzpomínat na zemřelé, ale i naopak - zemřelí potřebují, aby na ně někdo "na druhé straně mostu" vzpomínal. Jeden z nejsilnějších příběhů, které vypovídá anomivaný film a povyšuje tento žánr v podstatě na zcela rovnocenný filmům hraným.

• 8.1.2018  08:31

Zcela zasloužený Zlatý glóbus 2018 v kategorii film - drama i pro Frances McDormandovou. Film má úžasnou atmosféru a vyvíjí se gradací dramatických událostí až k (neočekávanému, ale možná z logiky děje očekávanému) závěru. Skvělý scénář a herecké výkony McDormandové i Rockwella.

• 6.1.2018  09:01

Woody Allen ? Ani náhodou. Kvarteto hlavních protagonistů (jejich herecké výkony) dělá z filmů nesporně zajímavou lahůdku, ale samotný děj je poněkud nesourodý - zvláštní směsice komična a tragična, jež působí ve svém výsledku poněkud rozpačitě. Očekávání velká, konečný dojem tak 50 %

• 3.1.2018  17:50
    Marie Terezie (TV film) (2017)

Ne zcela bych tvrdil, že dílo "nemá s dějinami nic společného". Jistě, na popis historických faktů by se hodil hraný dokument, ale ten by zase neoslovil tak širokou diváckou obec, jako nesporně toto popularizující zfilmování příběhu ze života Marie Terezie. Alespoň některé výchozí skutečnosti o hlavních osobách byly pravdivé a vypověděly tak většině historii zoufale neznajícím divákům o době a mezinárodních okolnostech boje M.T. o trůn. A za to, že se tak stalo, já osobně vzdávám tvůrcům dík. A co se mladé rakouské herečky Marie-Luise Stockinger týče, myslím, že o ní ještě uslyšíme...

• 30.12.2017  15:25

Vlna životních komediálních rolí Waltera Matthau od Průvodce ženatého muže, přes Hello Dolly, Kaktusový květ až k Apartmá. Komediální talent Matthaua (ve všech těchto filmech bez Jacka Lemmona !) je mimořádný a zakládá se na skvělé mimice a pohybech zdánlivě nemotorného čahouna. Tři rozdílné charaktery v povídkách hry Neila Simona jsou ztělesněné Matthauem pokaždé v jiné poloze, ale pokaždé skvěle ( poslední povídka musí pochopitelně být nejlepší !)

• 30.12.2017  15:13

Možná o trochu delší stopáž na udržení pozornosti, ale jinak pokračování drží vysokou laťku nastavenou Star Wars VII. A něco pro pamětníky - Hamillův Luke Skywalker silně připomíná postavu Obi-Wan Kenobiho v první trilogii Hvězdných válek. Marku Hamillovi bylo roku 2015 čtyřiašedesát, když si zopakoval svou roli Luka - a britský herec Alec Guinness, byl o rok mladší když vytvořil roli Obi-Wan Kenobiho ...

• 30.12.2017  14:50

Citlivě natočený film, který vypovídá hodně o Salingerovi, okolnostech za nichž se zrodil jeho úspěch a současně jej začal vtahovat do izolace. Výjimečný autor píše výjimečné věci a to je i příběh jednoho z nejznámějších amerických spisovatelů. Výborný výkon Nicholase Houlta, zobrazující vnitřní prožitky excentrického spisovatele i dilemata, s kterými bojoval. (Roku 2013 byl natočen životopisný dokument "Salinger" s hranými scénami, v nichž účinkovali Philipp S.Hoffman či Edward Norton)

• 29.12.2017  13:39
    Finnegan Begin Again (TV film) (1985)

Hřejivý televizní film, který dojímá svým jemným humorem, mísícím se se smutkem. Scénář jakoby byl napsán na tělo Prestonovi a Tyler Moorové, kteří jej nehrají, ale skutečně žijí. Natočeno pro HBO.

• 23.12.2017  09:39
    My Fair Lady (1964)

Poté, co jsem vychválil záznam koncertního provedení Phantom of the Opera musím napsat i krátké "laudatio" na tento evergreen muzikálového nebe. Ve filmu je všechno dokonalé. Je to dáno i dlouholetou zkušeností hlavních protagonistů s divadelním provedením na Broadwayi /mimo Audrey Hepburnové, která byla angažovaná jako filmová star 60. let a její písně zpívá jiná pěvkyně). Po několikerém shlédnutí My Fair Lady jsem viděl v kině Ponrepo původní přepis Shawovy hry Pygmalion s Leslie Howardem a Wendy Hillerovou. Užasnul jsem, jaká velká část dialogů (i scénáře jako celku) je v My Fair Lady doslova převzata z tohoto konverzačního majstrštyku G.B. Shawa. To ovšem nijak nesnižuje ocenění všem tvůrcům a hlavně - Rexi Harrisonovi v jeho životní roli.

• 23.12.2017  09:30
    Fantom opery (divadelní záznam) (2011)

Pro mě osobně jsou dvěma nejlepšími muzikály všech dob My Fair Lady (Lerner- Loeve) a Phantom of the Opera (Webber). Jejich písně a melodie se mi nikdy neomrzí a mohou se poslouchat stále. Bohužel toto srovnání nesnesou jejich filmové přepisy. Filmová Fy Fair Lady je klenot (v době uvedení navíc zdůrazněný projekcí v 70mm panoramatických kinech), ale Fantóm opery (2004) bohužel nesnese toto (přísné, uznávám) srovnání. A proto je mnohem vydařenější tento "přepis" , natočený jako záznam slavnostního představení v Royal Albertt Hall

• 23.12.2017  09:22
    Láska nikdy neumírá (divadelní záznam) (2012)

Stále fascinující hudba a výkony, ale Phantom of the Opera je jenom jeden (aneb dvakrát do stejné řeky...). Anna O´Byrne (Christine) a Sharon Millerchip (Meg) hrály předtím tyto role i v melbournském provedení Fantóma opery. Vedle F. Forsytha byly hlavními scénáristy Ben Elton a samotný A. L. Webber

• 21.12.2017  19:36
    Mžitky (2016)

Velice smutní, velice depresivní... ale bohužel také velice pravdivé. Obávám se ale, že dnešním ...náctiletým tento poslední Wajdův opus mnoho neřekne. Ale chápu Mistra, že film chtěl natočit hlavně pro sebe

• 19.12.2017  19:41

Co na tom, že námět filmu kopíruje o osm let starší "Lásku nebeskou". Polský "remake" nemá plejádu hvězd jako Curtisův slaďák ( i když pár by se jich tu také našlo, včetně polské star 70. a 80. let minulého století Beaty Tyszkiewicz), ale scénář je přesto originální a chytlavý. Na Štědrý večer prostě nikdo nechce být sám... Ideální film do předvánočního shonu !

• 18.12.2017  12:24

Nadšené komentáře uživatelů ČSFD hovoří za vše a jsou více než výmluvné. 4,5 * (protože - jak se často vymlouvají účastníci Prostřeno - si ješte musím nechat rezervu na další filmy). Ale Delon rozhodně za pět * !!!

• 17.12.2017  09:34

Filmová verze je možná akčnější, ale divadelní záznam má jednu velkou přednost - protože se zde nemůže stříhat a vše se tocí najednou", mnohem přesvědčivěji vynikají výkony hlavních představitelů. A to platí ve vrchované míře o Elliottu Hannovi, který byl vůbec nejmladším představitelem role z herců, kteří se v roli postupně od roku 2005 do roku 2015 vystřídali (začínal ve věku deseti let, při natáčení měl jedenáct).

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17