mac000

2 body

<< předchozí 1 2 3 4 8 14 21 27
    • 19.9.2020  22:47
    Žaluji! (2019)

Hlavním poučením z peripetií Dreyfussova případu, jež jsou v centru pozornosti Harrisovy knihy i Polanského filmu je vliv politiky a politických machinací na kohokoliv, kdo je vržen do jejího soukolí. V okamžiku, kdy je jedinec u mocipánů na výsluní, může vystoupat velmi vsoko... jakmile se znelíbí, může spadnout do stoky a být v ní pořádně vymáchán ... a když se soukolí politické moci otočí, může se opět vrátit tam, kde byl (ne-li výše). Plukovník Georges Piccard jako ústřední postava filmu je toho názorným příkladem. V tomto tkví hlavní poselství posledního opusu Romana Polanského

• 18.9.2020  22:26

Skoro devadesátiletý veterán Majewski, navšvěvující česká kina pětačtyřicet let (pamětníci si možná vzpomenoi na jeho "Dvojí svět hotelu Pacifik") se ve skvělé formě představuje kriminálkou s politickým pozadím, zasazenou do Varšavy okupované Němci. Nesnaží se vybudovat akci na efektních honičkách či střílečkách, ale na důmyslně vystavěné zápletce. A v dnešní době supertrikových akčnáků to není málo...

• 16.9.2020  11:44

Velmi zvláštní, ale nevyrovnaný film, střídající geniální momenty a rozvláčným až unylým tempem. Rozhodně ale neobvyklý pohled na lidské osudy a roli náhody v životě člověka.

• 14.9.2020  18:09

Roku 1980 proběhly v několika městach Československa Dny britského filmu, které uvedly pětici aktuálně natočených britských filmů, jež se potom jinak do čs. distribuce nedostaly. Zádada písčin byla jedním z nich. Solidní špionážní drama s tehdy velmi slavným Michaelem Yorkem (D´Artagnan v Lesterové adaptaci Tří mušketýrů) jako britský agent Carruthers

• 13.9.2020  12:57

Na dnešní dobu by neobstál, ale před 50 lety to bylo vcelku slušné. A s Wyndhamem to nelze srovnávat, ne každý má na to natočit druhou Vesmírnou odysseu podle Clarka...

• 3.9.2020  14:06

Opravdu mě za zápletka nedocvakla až do poslední chvíle rozuzlení. Proto ještě větší dojem z důmyslně vystavěného scénáře (zpětně do sebe všechno zapadá) a výborné výkony Willise a Osmenta. Shyamalan si vybudoval filmem renomé, jenž mělo v jeho další tvorbě bohužel sestupnouo tendenci (byť se žánrově vyhranil a svému vymezenému parketu zůstává věrný)

• 20.8.2020  18:50

Na svoji dobu velmi efektní detektivní drama, F. Sinatra podruhé jako soukromý detektiv Tony Rome, Raquel Welchová v době své vrcholící hvězdné kariéry. Promítnuto na Filmfóru v Brně roku 1969

• 12.8.2020  17:25
    Lord Jim (1965)

A další film z 70 mm kin šedesátých let, kde obrazová stránka díla je naprosto rovnocená hereckým výkonům (a také kvalitnímu scénáři i filmové hudbě B. Kapera)

• 12.8.2020  17:22

Film se promítal i v čs. kinech (viděl jsem pár týdnů po premiéře v letním kině a dodnes si na tu atmosféru pamatuji)!

• 12.8.2020  17:09

Možná (pro mě) jedno zajímavé srovnání tří filmových přepisů "Vzpoury" z let 1935 , 1962 a 1984. Zatímco první a (prozatím) poslední verze nechává více vyniknout hereckým kreacím představitelů kapitána Blighta, Reedův a Milestoneův velkofilm (70 mm verze v kinech) upřednostňuje Christiana Fletchera alias Marlona Branda coby hlavní "star". I když tři a čtvrt hodiny projekce zde bylo trochu moc.

• 12.8.2020  16:48

Jak někdo může vydržet sledovat hraný film skoro čtyři hodiny bez dechu (a bez ve své době v kinech při dlouohých filmech obligátní "Intermission") ? Pusťte si Lawrence (ale alespoň na "big screen") a poznáte jak. Pár tisícovek diváků v Československu či později v Česku mělo štěstí vidět kinovou verzi s do sluchátek překládanými dialogy v Ponrepu,(nemluvě o speciálních seminářích 70 mm filmů v Krnově) - a to je opravdu jiný šálek čaje.

• 12.8.2020  16:35

Velmi slušné historické drama "made in Bolt" (jediný film, jenžR. Bolt také režíroval), které se v Československu objevilo na brněnském Filmfóru roku 1972. Vynikající výkon Sarah Milesové v titulní roli, v roli lorda Byrona R.Chamberlain, jenž na sebe upozornil o dva roky dříve v titulní roli Russellových Milovníků hudby (svérázně pojatý životopisný film o P.I. Čajkovském).

• 12.8.2020  16:30

Skvělý britský scénárista Robert Bolt napsal skvělé dialogy, které divákovi předkládají drama, zkotvené sice v historii, ale v podstatě apelující na obecné lidské hodnoty. Ve spojení s přehlídkopu nejlepších britských herců 60. let min. století máme dohromady mimořádný film, který stojí na shlédnutí kdykoliv.

• 12.8.2020  16:21
    Pygmalion (1938)

Výborný, svěží a veskrze moderní přepis G.B. Shawa. Když sledujeme vodopád břitkých dialogů (profesor Higgins- Eliza, Higgins - matka), uvědomíme si, kolik z nich je v podstatě doslova převzato do My Fair Lady...

• 7.8.2020  17:04
    Pán much (1963)

Zatímco Goldingova knižní předloha není (pro mě ) ke čtení, Brookov film je velmi dobře ke koukání. Dětská duše dokáže myslet velmi krutěn a narozdíl od dospělých se neumí - a nechce- přetvařovat...

• 7.8.2020  16:46
    Marat - Sade (1967)

Mistrovské Brookovo dílo a evergreen repertoáru filmových klubu 60. a 70. let. Režisér v sobě nezapře, že byl především režisérem divadelním.

• 7.8.2020  16:25

Předlohou byl chaseův román "Tiger by the Tail", jenž vyšel česky roku 1975 pod názvem "Chytit tygra za ocas". Nesměl by to ale být Fernandel, jeden z nejpopulárnějších francouzských komiků 50. a 60. let min. století, aby děj autoři neposunuli do lehce komediální polohy. René Barjavel byl v podstatě "dvorním" scénáristou Fernandela, mj. u všech jeho filmů o knězi Donu Camillovi.

• 7.8.2020  15:52

Britský aristokrat by raději zemřel hladem, než aby se musel živit prací vlastníma rukama... Michael Caine zde hraje v jedné ze svých prvních filmových rolí. Tato černá komedie se promítala roku 1975 v brněnském Ponrepu.

• 2.8.2020  18:21

Příběh nic moc, ale písně, choreografie a výprava dělají ze Sound of Music jeden z nejlepších muzikálů všech dob. Jeden z mých zamilovaných "blockbusterů" 60. let min. stol. (vedle My Fair Lady, Krále Artuše a Hello Dolly)

• 2.8.2020  18:17
    Mary Poppins (1964)

Rodinný film v tom nejlepším slova smyslu (v době, kdy tento žánr ještě nebyl tak jednoznačně vyhraněný). A navíc nesmrtelné písničky z pera bratří Shermanů

• 2.8.2020  10:41
    Baghdad Central (TV seriál) (2020)

Leem Lubany mě zaujala už v první serii Condora (i když seriál samotný měl na můj vkus trochu překombinovaný děj). V Baghdad Central má zprvu menší, avšak postupem času výraznou až klíčovou roli v dramatické zápletce. Serie je i jinak vydařená a dává nahlédnout do pozadí konfliktu, v němž Američené a Britové měli v rukou od počátku Černého Petra.

• 30.7.2020  17:42

Opravdu skvělý film, snad Schlöndorffův nejlepší.

• 26.7.2020  11:48

...aneb "o velké loupeži, která pachatele příliš nepotěšila". V čs. filmové distribuci promítalo roku 1979

• 24.7.2020  23:55

A špióni to kombinovali a kombinovali... až málem překombinovali. Zápletka nepatří k nejjednodušším na pochopení, ale Christopher Plummer a Yul Brynner se snaží.

• 24.7.2020  23:52

Klasika amerického thrilleru, jejích vygradované scény se divákovi nadlouho vryjí do paměti. Lví podíl na tom přirozeně má Audrey Hepburnová, která naprosto věrohodně zprostředkovává děs a hrůzu slepé ženy. A také sugestivní hudba Henry Manciniho !

• 23.7.2020  20:23

Protože se mi velmi líbili Intouchables , byl jsem zvědavý na druhoun ukázku Nakacheho režijní (s scénáristické) tvorby. Přestože trvalo poměrně dlouho, než nabral tempo s švih, nakonec mě film nezklamal a zejména konec je velmi příjemným (non) happy- endem.

• 22.7.2020  16:55

Velmi dobrá a napínavá krimi mistra žánru René Clémenta. Uváděno mj. v polské distribuci, kde jsem také ve Wroclavi film viděl.

• 19.7.2020  14:59
    Pátrání (2018)

Film mohl být obyčejnou kriminálkou, sice s překvapivou zápletkou, ale přesto jedna z mnoha. Co jej však dělá neobyčejným, je IT-způsob prezentace děje. Člově si při jeho sledování jen tak se znepokojením uvědomí, kolik lze o jeho životě vyčíst a zjistit ze sociálních sítí a všech ostatních elektronických zařízení, která mají "sloužit". Skutečně slouží, ale k čemu všemu ? Tvůrcům patří poklona za ivotativní přístup!

• 12.7.2020  18:19

Klobouk dolů před mistry Montaldem A volontém... Dokázali natočit vynikající drama, které dokáže oslovit svým dilematem o pravdě i současného diváka.

• 12.7.2020  18:15

Za srdce beroucí příběh, jaký dokážou natočit jenom Francouzi. A Claude Berri je jeden ze dvou režisérů (spolu s Claude Lelouchem) , kteří v tomto ohledu nezklamou... Jamais!

<< předchozí 1 2 3 4 8 14 21 27