Benedetta (2021)

Málokdo dokáže zápasit s vinou a vyjít z toho bez úhony... Pomalu plynoucí film nabírá na obrátkách a mění se v ne zcela sourodou směsici Russellových The Devils a Vávrova Kladiva na čarodějnice. Verhoevenova záliba šokovat se nezapře, i když zde se zde projevuje v poněkud umírněnější formě. Církevní procesy s kacíři zaujmou mj. tím, že na základě byť jediné a důkazy nepodložené výpovědi opravňují - ve jménu Božím - k použití práva útrpného (v jeho nejrafinovanější podobě). Režisér nicméně dokáže vygradovat napětí až do poslední minuty filmu.

Bratrstvo nesmrtelných (2021)

Tak tohle se nepovedlo. Dějově překombinované, herecké výkony nevýrazné a navíc- vůbec se mi to nejevi jako Fuqueova parketa. i akční scény, v nichž vždy byl (a je) mistrem, zde působí samoúčelně. Prostě všeho moc škodí.

Cesta za smířením (2021)

Není to vůbec špatné, ale "not my cup of tea". Ke konci jen přemýšlíte, kdo ještě a jak bude zavražděný...

Detektiv Grace - Smrt jim sluší (2021) (epizoda)

Když jsou u Brightonu nalezeny části těla mladé ženy, Grace se domnívá, že vražda souvisí se dvěma předchozími vraždami, při nichž došlo k předávkování sexuálními drogami. Místní podnikatel zack Bryce v téže době najde ve vlaku ztracenou paměťovou kartu, v níž objeví přístupový klíč k dark webu se snuff filmem, kde  je svědkem vraždy ženy online. Skrytí provozovatelé stránky ho varují, aby nechodil na policii, jinak bude jeho rodina trpět. (jako kniha česky pod názvem "Vražedné cedéčko", 2006)

Duna (2021)

Velice vybraná hvězdná sestava podtrhuje úsilí tvůrců ( a producentů) o založení nové serie scifi eposů, které zde (po skončení Star Wars) pár let chybí. Pokud si film povede dobře v box-office, není důvod proč ne. Dějově je příběh rozmáchlý do několika vrstev a navíc je zde několikadílná knižní předloha Franka Herberta, která vydá na dalších X dílů. Přinejmenším na druhý díl se už teď těším...

Finch (2021)

Téma samo o sobě neveselé, ba přímo deprimující. Opět jednou "člověk člověku vlkem". Ale to není to hlavní, oč ve filmu jde. Vztah člověka a jeho psa, do kterého se ten první snaží zapojit robota jako třetí prvek, cíleně směřující k tomu, aby jej nahradil "až bude třeba". Za tímto účelem si pozmění i zákony robotiky, které jsou vštěpovány umělé bytosti při jejím "oživení". A toto je podle mě originální přínos tvůrců k danému tématu.  Díky Hanksovi film baví a stojí za shlédnutí !

Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (2021)

No, takže když shlédnete celý film a v titulcích běží kdo všechno v jednotlivých "kapitolách" hrál, mohli byste začít koukat se znovu a zjistit, co a koho jste přehlédli či nepoznali (např. štěky W. Dafoa, L. Schreibera či E. Nortona). Je až obdivuhodné, kolik hereckých hvězd Anderson do svého filmu dostal v úplných epizodkách. Kam se hrabe Woody Allen :). Ale i jinak to stojí za druhé shlédnutí pro Andersonskou poetiku

Iveta - Episode 1 (2021) (epizoda)

(Psáno po shlédnutí první epizody) Má to švih a výborné dialogy (ale kolik českých diváků jim bude rozumět bez titulků). Alžběta Ferencová je každopádně hvězdou, alespoň prvého dílu. Takový slovenský Most, ale neviem, či sa to bude v Trebišove páčiť...

Kingsman: První mise (2021)

V podstatě předvídatelná dějová zápletka bez jakýchkoliv logických (natožpak historických) souvislostí, začíná být trochu zábavná až v druhé polovině, pokud přistoupíte na hru scénáristů s diváky a její (trochu pokřivená) pravidla. Solidní výkon Ralpha Fiennese, v epizodních rolích se mihnou známí herci. Moc dlouhé

Klan Gucci (2021)

Dramaticky dobře vystavěný příběh, a volba herců (včetně jejich masek) lahůdka. Nejcivilněji vypadali Driver a Irons, ostatní ale na první pohled k nepoznání. Ale typově k postavám sedli. Jinak Ridley Scott stále válí a dokazuje schopnost vypořádat se s jakýmkoliv žánrem.