mac000

mac000

jan kuman

okres Brno
úředník

2 body

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
  • 29.12.2017  13:39
  Finnegan Begin Again (TV film) (1985)
  ***

  Hřejivý televizní film, který dojímá svým jemným humorem, mísícím se se smutkem. Scénář jakoby byl napsán na tělo Prestonovi a Tyler Moorové, kteří jej nehrají, ale skutečně žijí. Natočeno pro HBO.

  • 23.12.2017  09:39
  My Fair Lady (1964)
  *****

  Poté, co jsem vychválil záznam koncertního provedení Phantom of the Opera musím napsat i krátké "laudatio" na tento evergreen muzikálového nebe. Ve filmu je všechno dokonalé. Je to dáno i dlouholetou zkušeností hlavních protagonistů s divadelním provedením na Broadwayi /mimo Audrey Hepburnové, která byla angažovaná jako filmová star 60. let a její písně zpívá jiná pěvkyně). Po několikerém shlédnutí My Fair Lady jsem viděl v kině Ponrepo původní přepis Shawovy hry Pygmalion s Leslie Howardem a Wendy Hillerovou. Užasnul jsem, jaká velká část dialogů (i scénáře jako celku) je v My Fair Lady doslova převzata z tohoto konverzačního majstrštyku G.B. Shawa. To ovšem nijak nesnižuje ocenění všem tvůrcům a hlavně - Rexi Harrisonovi v jeho životní roli.

  • 23.12.2017  09:30
  Fantom opery (divadelní záznam) (2011)
  *****

  Pro mě osobně jsou dvěma nejlepšími muzikály všech dob My Fair Lady (Lerner- Loeve) a Phantom of the Opera (Webber). Jejich písně a melodie se mi nikdy neomrzí a mohou se poslouchat stále. Bohužel toto srovnání nesnesou jejich filmové přepisy. Filmová Fy Fair Lady je klenot (v době uvedení navíc zdůrazněný projekcí v 70mm panoramatických kinech), ale Fantóm opery (2004) bohužel nesnese toto (přísné, uznávám) srovnání. A proto je mnohem vydařenější tento "přepis" , natočený jako záznam slavnostního představení v Royal Albertt Hall

  • 23.12.2017  09:22
  Láska nikdy neumírá (divadelní záznam) (2012)
  ****

  Stále fascinující hudba a výkony, ale Phantom of the Opera je jenom jeden (aneb dvakrát do stejné řeky...). Anna O´Byrne (Christine) a Sharon Millerchip (Meg) hrály předtím tyto role i v melbournském provedení Fantóma opery. Vedle F. Forsytha byly hlavními scénáristy Ben Elton a samotný A. L. Webber

  • 21.12.2017  19:36
  Mžitky (2016)
  ****

  Velice smutní, velice depresivní... ale bohužel také velice pravdivé. Obávám se ale, že dnešním ...náctiletým tento poslední Wajdův opus mnoho neřekne. Ale chápu Mistra, že film chtěl natočit hlavně pro sebe

  • 19.12.2017  19:41

  Co na tom, že námět filmu kopíruje o osm let starší "Lásku nebeskou". Polský "remake" nemá plejádu hvězd jako Curtisův slaďák ( i když pár by se jich tu také našlo, včetně polské star 70. a 80. let minulého století Beaty Tyszkiewicz), ale scénář je přesto originální a chytlavý. Na Štědrý večer prostě nikdo nechce být sám... Ideální film do předvánočního shonu !

  • 18.12.2017  12:24

  Nadšené komentáře uživatelů ČSFD hovoří za vše a jsou více než výmluvné. 4,5 * (protože - jak se často vymlouvají účastníci Prostřeno - si ješte musím nechat rezervu na další filmy). Ale Delon rozhodně za pět * !!!

  • 17.12.2017  09:34
  Billy Elliot Muzikál (divadelní záznam) (2014)
  ****

  Filmová verze je možná akčnější, ale divadelní záznam má jednu velkou přednost - protože se zde nemůže stříhat a vše se tocí najednou", mnohem přesvědčivěji vynikají výkony hlavních představitelů. A to platí ve vrchované míře o Elliottu Hannovi, který byl vůbec nejmladším představitelem role z herců, kteří se v roli postupně od roku 2005 do roku 2015 vystřídali (začínal ve věku deseti let, při natáčení měl jedenáct).

  • 17.12.2017  08:49

  Opravdu vyvážené porce komediálního a dramatického žánru, jenom té "romantiky" je zde o něco méně (například vynikající scéna na pláži). Trochu jako "Taková normální rodinka" po italsku. Příjemné na podívání.(Jinak můj vůbec první film od F.Ozpeteka)

  • 16.12.2017  18:48

  Tento způsob a pojetí anmiace musí okouzlit diváky každého věku. Tím, že jsou zvířatům přisouzeny lidské vlastnosti, získává film schopnost vyvolat emoce, při nichž se divák ztotožňuje s "hrdiny" a prožívá s nimi boj za záchranu a nový domov. Nádherná hudba včetně nesmrtelné písně "Bright Eyes" s fascinující vizualizací hudby i textu jsou potom jen příslovečnou třešničkou na dortu.

  • 10.12.2017  10:35
  Anthropoid (2016)
  ****

  Nedokážu porovnat se Sequensem, viděl jsem příliš dávno. Každopádně se film nepáře s hlubším historickým zázemím, vlastní postava Heydricha ve filmu nemá moc prostoru. Film je ovšem (především) sondou do nitra odbojářů, kteří se odhodlali k hrdinskému činu s vědomím nejvyšší ceny, kterou za to mohou zaplatit. Současně sledujeme i hrdinství prostých Čechů, kteří -ač do odboje nebyli aktivně zapojeni - neváhali pro úspěch akce riskovat svůj život. Mezinárodní filmařské zázemí tedy vyznění filmu nijak výrazně neprospělo (s výjimkou rozpočtu a castingu), ale take ani neublížilo .

  • 10.12.2017  10:22
  Bába z ledu (2017)
  ****

  Hana je vdova a pro své dva syny s jejich rodinami by udělala vše. A nevadí jí ani, že tato opíčí láska je do značné míry jednostranná. Až do doby, než potká Broňu, začne se s ním vídat a ocitá se v kruhu jeho života, přátel a kamarádů. Rodina vytuší nepřítele ve svých řadách a snaží se jej vypudit. Všichni, až na jednoho - malého vnuka Hany, který naváře s Broňou kamarádský "parťácký" vztah... Na filmu nejvíce oceňuji pravidivé vykreslení lidských charakterů v různých životních situacích. Síla vůle hlavních protagonistů dlouho utkví v paměti...

  • 10.12.2017  10:07

  Naprostá paráda, až na to, že místy je divák zmatený ve změti postav kdo je kdo, kdo s kým a proti komu. Ale když se dá dohromady zkušený režisér, výborný příběh a scénář a herecké hvězdy typu Crowea, Spaceyho, de Vita či Pearce , "it can´t go wrong"...

  • 10.12.2017  10:00

  Vynikající drama Ridleyho Scotta, napínavý a gradující děj, sledující příběh dvou mužů na opačné straně zákona. Ale jak to mnohdy bývá, co je "Dichtung" a co je "Wahrheit"? Skutečný Frank Lucas byl nadšený filmem, ale uvedl, že pravdivá je z něj pouze malá část a že většina byla pozměněna z důvodu dramatického efektu snímku. A podobně i skutečný Richie Roberts zkritizoval na filmu jeho nepřesnost a prohlásil, že líčí Lucase "příliš vznešeného"...

  • 10.12.2017  09:20
  Noe (2014)
  ***

  Když se k natočení biblické tématiky odhodlají nábožensky "hyperkorektní" Američani, pravděpodobnost, že z toho vznikne kočkopes, je vysoká. D. Aronofsky natočil materiál, z něhož byly vytvořeny "syrovější" a "učesanější" verze. Tyto byly (bez vědomí režiséra) promítány na testovacích projekcích vybraným divákům. Nakonec po diskusích mezi studiem a tvůrcem byla vytvořena třetí verze se zohledněním připomínek studia, ale pod dohledem Aronofského. Příběh je vyprávěn moderními filmovými prostředky (ale "katastrofický film" a la Zemětřesení ani náhodou) , herci přispívají k jeho spíše kladnému vyznění, ale vidět jednou a na domácím videu stačilo... Role Noema byla před Crowem nabízena Christianu Baleovi a Michaelu Fassbenderovi, kteří však měli na dobu natáčení jiné herecké závazky

  • 8.12.2017  18:33

  Vydařený přepis Simmela, natočená veteránem wallaceovek Alfredem Vohrerem ve stylu německých krimi. Maurice Ronet v titulní roli agenta pojišťovny Roberta Lucase. Motto z Dylanovy písně "Blowing in the wind", jež inspirovalo název románu, zazní ve filmu, když ji Lucasovi pouští ve své vile v Cannes mladá malířka Angela Delpierre (M. Keller)

  • 8.12.2017  18:18

  Vcelku zdařilá adaptace jednoho z raných románů Simmela, v níž Maurice Ronet hraje ústřední postavu, padlou hvězdu muzikálů, Paula Jordana

  • 23.11.2017  23:57

  Předně: film neberu jako pokračování Blade Runnera ale jako "variaci na téma Philipa K. Dicka" od Denise Villneuvea. Dokázal tím (opět) své režijní mistrovství a přes skoro tříhodinovou stopáž film nikdy nenudí. V pravý čas vytáhne z rukávu další zápletku a rozvíjí se naznačeným směrem. K absolutoriu pěti hvězdiček mi ale brání jeden aspekt vyznění filmu - klade více otázek než dává odpovědí. To si možná mohl dovolit A. Tarkovskij v 70. -80. letech 20. století, ale ne (byť ambiciózí) tvůrce v druhé dekádě století 21. Přesto ale nezbytně jde o film k opětovnému shlédnutí a jeden z "..the best of sci-fi" (... a nejlepší je závěr!)

  • 12.11.2017  11:48

  Režie Gilles Katz (sám ve filmu hraje roli důstojníka SS). Prostřednictvím osudů jednotlivců, odrážejících se v jejich posledních dopisech ze Stalingradu, zažívá divák hrůzy války, zejména bitvy o Stalingrad, ktera se roku 1943 stala psychologickým zvratem ve vývoji druhé světové války.

  • 12.11.2017  10:59
  Bez motivu (1971)
  ****

  Francouzi se s předlohou Ed MacBaina poprali velmi dobře, zejména díky štastné volbě hereckých představitelů (skvělý Trintignant). Jeden z prvních filmů, v nichž jsme mohli viděl pozdější hvězdu italských "lechtivých" komedii Lauru Antonelliovou (jako mladou herečku Juliette, traumatizovanou následkem donucení k sexu).

  • 12.11.2017  10:56
  Divoch (1975)
  ****

  Díky Montandovi a Deneuveové je tento dějově nijak originální filn velmi příjemnou zábavou a potvrzuje mistrovství J.P. Rappeneaua v žánru komedií.

  • 12.11.2017  10:54

  Tak elegantně, vtipně a nenuceně si ze sebe dokážou dělat legraci jenom Francouzi - soukromý zámeček v Normandii je obsazen na sklonku války ustupující německou armádou - a jak se k tomu postaví majitel a jeho spolubydlící ? Úžasné herecké duely Philipa Noireta a Pierre Brasseura...

  • 12.11.2017  09:49
  Čaroděj ze země lží (TV film) (2017)
  ****

  Veterán Barry Levinson (Rain Man) je stále ve formě a dovede podat silný příběh v působivém vyprávění, které - přestože má přes dvě hodiny - nikdy nenudí. Skvělý de Niro v roli milionáře Bernieho Meadoffa. Děj se nezaměřuje jenom na Meadoffa samotného, ale i na členy jeho rodiny, které zastihlo odhalení finančního skandálu rodiného imperia zcela nepřipravené - a snad o to hůř.

  • 12.11.2017  09:34
  Wind River (2017)
  *****

  Film, jaký se nevidí často. Výborný příběh, vyprávěný pozvolna, s neúprosnou logikou vývoje k nevyhnutelnému finále. Výborná režie TTaylora Sheridana - sice teprve jeho druhý film, ale jako scénárista stojí za neméně "výživnou" peckou Sicario (rež. D.Villneuve)

  • 7.11.2017  17:08

  Na naléhání slavného letce Ellisona (H. Albers) zrealizuje společnost Lennartz projekt, navrhovaný Ellisonovým přítelem Drostem (P. Hartmann)- L.P.1, obrovskou plovoucí základnu v Atlantiku, která umožňuje uskutečnit dálkové transkontinentální lety. Ellissen se během realizace projektu zamiluje do Claire, budoucí dědičky společnosti, ale když se vrací z dobrodružného letu, aby zachránil ohroženou základnu L.P.1, zjistí, že lásku Claire získal jeho přítel Droste ... Nákladný, téměř dvouhodinový film byl pro uvedení v USA zkrácen téměř o 49 minut a v amerických kinech neměl úspěch.

  • 5.11.2017  09:29

  Manželský pár žije ve městě se synem Achimem a roční dcerou Katrin. Se svými sousedy se jeden večer vydají na firemní oslavu . Dospívající dcera sousedů, Margaret, má večer děti hlídat. Monika se bez nadšení podvolí, ale když za ní příjde její přítel Otto, odejde s ním a nechá Achima a jeho sestru samy. Malý Achim při hraní najde igelitový sáček a nastrčí ho malé sestřičce přes hlavu. Vyděšený Achim zaveze v kočárku zjevně udušenou Karin na smetiště a schová ji do kufru starého auta… Celovečení debut kultovního režiséra Rolanda Klicka, který natočil pouze šest dlouhometrážních snímků, mezi nimi nekonvenční western Deadlock(1970) či přepis Simmelova románu S láskou k vlasti nejdál dojdeš (1976)

  • 5.11.2017  09:07
  Lobo (1962)
  ****

  Jak zazní v textu písně, jejíž melodie a sloky se vinou celým filmem :"Across the lonely campfire when the wolves begin to call. The riders tell the story of the bravest wolf of all. The king of all the hunters, born to lead the rest. His name became a legend across the great Southwest. Lobo, Lobo, your name will survive, for no man could bring you in dead or alive!" . Oliver Wallace, který píseň zkomponoval, byl jedním z "dvorních" skladatelů studia Walta Disneye a autorem jiných známých melodií z filmů Popelka či Alenka v říši divů.

  • 4.11.2017  18:31

  Film promítaly filmové kluby (v zápůjčce od PKS v Praze, v čs. distribuci nebyl uveden). Natočen byl ale roku 1973, dále hráli Wanda Grzeczkowska a Marek Frackowiak

  • 22.10.2017  09:25
  King Creole (1958)
  ***

  Tři hvězdy jsou maximum. Z literární předlohy Harolda Robbinse zůstala jen postava Danny Fishera a jeho vztah k otci, jinak je vše "ušito na míru" rockandrollovému králi Presleymu (např. v románu je Danny boxerem, ožení se a má dítě, které ale zemře). Děj je příliš schématický a Elvis hraje stejně jako ve všech ostatních filmech. Zde mu navíc scénář předepisuje roli hrdiny, kterým osud smýká a on se tomu jen poddává. Zajímavější rolí pro mě byl místní "mafián" Maxie Fields, ztělesněný Walterem Matthauem. Celkově ale průměr a v kontextu filmografie Michaela Curtize rozhodně jeden z jeho slabších filmů.

  • 21.10.2017  16:28
  Cukrář (2017)
  ****

  Dějově se film točí kolem osudových setkání a nevyhnutelných událostí. Střízlivost scénáře ale udržuje diváka v neustálém očekávání. Pouze mi trochu vadila předvídatelnost dějového zvratu, šlo pouze o to kdy. Ale celkově výborný film, především díky skvělému výkonu S. Adlerové a T. Kalkhofa. Těším se už na druhý ročník Festivalu izraelských filmů