mac000

Paparazzi (1998)

Režie Alain Berbérian. 8. film v pořadí návštevnosti ve Francii za rok 1998

• 25.4.2020  10:30
    La pirate (1984)

Zbytečný film o zbytečných lidech, jejichž jednání je motivováno ne zcela vždy pochopitelnými emocemi. To potom vede logicky k tragickému vyústění... Herci se snaží ale daným scénářem jsou limitováni ke spíše jednostranným kreacím.

• 24.4.2020  15:59
    Piti Piti Pa (1970)

O filmu bylo napsáno mnoho a mnohé. Snad jen jedno doplnění. Čěský distribuční název filmu je fonetickým přepisem názvu titulní písně "Piti piti pas"(od Roubaixe, který je i autorem soundrtacku) , která vyšla roku 1970 i jako single (vyd. Phillips)

• 22.4.2020  23:48

Uchvacující film evokující velmi přesně období viktoriánské Anglie a vyprávějící o životních osudech dvojice autorů, kteří především ve Velké Británii znamená dodnes pojem - William Schwenck Gilbert a Atrhur Sullivan. Výprava, hudba, ale především herecké výkony jsou tím vším, co film povyšují na velký divácký zážitek – i pro ty, kteří operetu nemusí.

• 21.4.2020  17:27

Režie Petr Kotelk a Ivan Pokorný

• 17.4.2020  17:00
    Vynález (2004)

Filmové prostředky vycizelované, ale dějově "prepáčte,...,som z toho volaký zmätený..." Jeden (ne?)pozorný divák

• 17.4.2020  07:51

Název filmu odkazuje na adresu, kde ve francouzském městě Le Havre za německé okupace Francie sídlilo německé Gestapo (tajná policie)

• 16.4.2020  20:32
    Neviditelný (2020)

Zapomeňte na to, pokud jste viděli některého z předchozích "Invisible Man". Tady funguje dlouho spíše strach z neznáma, nežli "teror neviditelného". A vůbec není jasné, jak se děj bude vyvíjet. Dlouho vrší překvapení na překvapení v dějových zvratech, až teprve ke konci se stane trochu předvídatelným. Ale pocta tvůrcům, že s divákem tak dlouho hrajíotevřenou hru!

• 15.4.2020  23:15
    Matewan (1987)

Složité vztahy mezi horníky a zaměstnavatelskou společností, bezostyšně vykořisťující své zaměstnance, eskalují k vyhlášení stávky a následujícím zrodu odborové organizace, založené za podpory organizátora odborové svazu, který přijel do Matewanu. Napětí mezi oběma tábory se zvyšuje a vede k nevyhnutelnému střetu. To vše je podáno působivými filmovými prostředky a nenásilnou, "neagitační" formou .

• 11.4.2020  08:34

Klasický příběh Jacka Londona zpracovaný trochu jinak. K postavě Johna Thortona byly do scénáře přidány osobní (rodinné) motivy Thortonovy aljašské výpravy. Všechna zvířata jsou vytvořena animací, současně však detaily "mordy" Bucka byly dotáčeky s živým hercem. To dodává Buckovi "oduševnělý" psí výraz a nechává vyznít příběh prátelství člověka a psa zcela věrohodně. Výborný příběh a výprava!

• 8.4.2020  08:13

Tak trochu zklamání s ohledem na renomé tvůrců. Nejen hluboké, ale dost chladné vody. Odstup, který si děj od diváka udržuje,mi brání ve vyšším hodnocení. Číst literární předlohu filmu od P. Highsmithové asi nebude velká zábava...

• 10.3.2020  13:22

Naprosto pohodový film. Soudobý divák vytrénovanými moderními komediálními dramaty čeká a čeká, kdy se něco zvrtne, kdy se dostaví dramatická zápletka a bude "bad ending". Ale ono nic. Film skončí stejně pohodově, jako začal (a vtáhnul diváka do děje za pár minut). Za to hvězdička navíc !

• 23.2.2020  17:02

Druhá polovina má dobrý spád, odsýpá to, ale k tomu musí divák překousat prvních 50 minut. V podstatě se nedozví nic nového, USA a jejich tanmé služby měly vždy dlouhé prsty pokud jde o machinace s politickými režimy ve Střední Americe. Nejlepší na filmu je herecký výkon Anne Hathaway, která je uvěřitelná v roli novinářky, která se ocitne uprostřed něčeho, kde ani vůbec nechtěla být a co se příčí jejímu svědomí, ale...

• 11.2.2020  21:19
    Dvojníci (2016)

Nejen artfilmem živ jest filmový divák a při nenáročné oddechovce je schopnost rozesmát (dějem či dialogy, nikoliv blbostí) ceněná. Dopředu jsem věděl do jakého typu filmu jdu a jako takový mě vůbec nezklamal. Sokol i Nárožný výborní a Čtvrtníček se svými hláškami nemá chybu !!

• 11.2.2020  20:48

Hodně povedené psychologické drama (romantická komedie ? ani náhodou !) Bolestné dozrávání nezbytnosti rozchodu se přelévá z jedné na druhou stranu a vrcholí v okamžiku, po kterém již není cesty zpět. Osobní angažovanost právníků obou hlavních protagonistů (vyníkající Laura Dernová a neméně skvělý Alan Alda) v "boji" za jejich klienty příspívá k jakémusi "polidštění zákona", který zprvu vypadá hrozivě (úvodní pohovor Charlieho s advokátem), ale postupně smíří oba hlavní hrdiny s vědomím, že kompromisy musí udělat oba. Odhalení duševního nitra Charlieho i Nicol je velmi účinným (byť trochu mrazícím) prostředkem k tomu, že každý divák se chtě nechtě musí přidat na stranu některého z nich...

• 19.1.2020  17:46
    Dark Waters (2019)

To co (možná) začíná jako "environmentální agitka" se mění v právnické drama ve stylu Johna Grishama a končí jako noční můra každého advokáta trávícího svůj pracovní život v soudních síních a sympatizujícího se svými klienty. Pozoruhodný příběh právníka s buldočí povahou (skvělý Mark Rufallo), který většinu své profesní kariéry věnoval (zpočátku beznadějnému) boji proti mocné industriální korporaci.

• 19.1.2020  17:17

Solidní atmosféra 50. let, podmalovaná náladovou jazzovou hudbou W, Marsyalise a dalších a uvěřivý výkon Edwarda Nortona (podobnost s Hoffmanovým Rain Manem není náhodná). Zamotaný děj se postupně rozmotává, ale uchovává si divákovu pozornost až do samotného závěru. B. Willis pouze v prvních 5 minutách filmu (a dvou krátkých flashbacích)

• 18.1.2020  16:42

Americký film s duchem přiblblého Adolfa Hitleram v jedné z hlavních rolí - a nominace na Oscara za nejlepší hraný film roku 2019 ? Kdo neuvidí, neuvěří ! Především nemůžeme dát na naprosto zavádějící trailer, podsouvající dojem, že se jedná o komedii či parodii. Rozhodně ne a začne to být zřejmé už po cca 15 minutách děje. Přesto, či spíše právě proto je Jojo Rabbit silný film těžko žánrově zařaditelný. Mimo jiné taky proto, že bourá některá zavedená filmová klišé různých žánrů...

• 13.1.2020  21:45

Romantické? Jistě, kdo by nechtěl prožít znovu největší lásku svého života! Nostalgické ? Rozhodně, komu by se nezasteslo po starých dobrých časech, kdy jsme nebyli 24 hodin v zajetí mobilních telefonů a když někde zazvonil telefon a někdo se po někom sháněl, dotyčný mohl jen zavolat: "Řekni, že tu nejsem!". Melodramatické? Přirozeně, zcela vypočítavě se zde kalkuluje s divákovy city. A přes všechny tyto šablony je děj filmu čím dál tím posouvá k vlastní originalitě a do poslední chvíle není jisté, kam nás dovede (nebo kde se zastaví). Za to patří Nikolasi Bedosovi velké smeknutí. Stejně jako skvělému Danielu Auteilovi a nestárnoucí Fanny Ardantové. Po dlouhé době film, který se nepochybně zařadí do zlatého fondu francouzské kinematogfie (a těším se na případný český dabing, skvělé a vtipné dialogy po tom přímo volají!)

• 3.1.2020  18:56

Drama pro pro sedm mužských partů... aneb septeto hereckých es francouzské kinematografie 70. let. Jak u knih Jean Labordea bývá zvykem, i zde se kriminání žánr mísí s politickými motivy. Zde poprvé Venturu daboval F. Vicena (o rok později také ve Ctihodných mrtvolách)

• 3.1.2020  18:46

Georges Lautner v nejlepší formě předkládá kriminální drama, šité na míru Alainu Delonovi. Hvězdnou plejádu doplňují Ornela Muti, Mireille Darc či Stephane Audran. V neposlední řadě i výborný dabíng (tentokrát Delona nikoliv P. Trávníček ale neméně skvělý E. Cupák)

• 31.12.2019  15:25
    Bez vědomí (TV seriál) (2019)

Nadprůměrný scénář v nadprůměrném zpracování. A navíc uvedený v době, kdy se ze všech médií připomíná ta "oficiální" verze nenásilného (tzv. sametového) převratu v Československu 1989. Nepochybně však i takové příběhy a jejich pozadí byly součástí okolností, provádějících pád komunismu u nás i jindě v Evropě. Vynikající herecké výkony Paulhofové, Vlasáka i Hofmanna mi dlouho utkvějí v paměti.

• 31.12.2019  15:21

Tři čtvrtiny děje zoufalství a beznaděl, poslední čtvrtina velmi silný příběh podaný strhujícím způsobem. Přes kladné celkové vyznění je pro mě film nevyvážený a hodně rozvláčný. Skutečnost, že vznikl podle pravdivého příběhu, popsaného v knize skutečného Williama Kamkwamby, mu dává přidanou hodnotu (a v mém hodnocení hvězdičku navíc)

• 23.12.2019  09:34

Burtonova verze seriálové klasiky z 60. let, posunutá do lehce komediálního tónu (narozdíl od předlohy, v níž převládají jednoznačně temné tóny). Pokud ale divák zná poetiku Burtonových filmů, může přijmout jeho pravidla hry, bere klišé hororového žánru jako pravidla, jejichž mírným obměňováním lze vytvořit uspokojující zápletku, potom se může s vizuálně atraktivní skoro dvouhodinovou podívanou docela dobře bavit aniž by znal původní předlohu.

• 21.12.2019  21:52
    The Courier (2019)

nepochybně úctyhodný herecký, fyzický až akrobatický výkon Olgy Kurylenko, ale to je asi tak jediné, kvůli čemu se dá na film koukat. Gary Oldman? To už byl přesvědčivější ve "Vyhodme ho z kola ven". A zbytek filmu je akce pro akci...

• 21.12.2019  21:07

Znepokojivý příběh... Především svým poselstvím, univerzální paralelou boje dobra a zla nezávisle na době či politickém režimu. Dobro a zlo jsou svojí existencí nezávislé na politickém systému. A stejně tak univerzální je poselství tohoto příběhu - dobro může dosáhnout (dílčí) úspěchy, ale zcela zvítězit nemůže. Zlo se nikdy nevzdá a má mocnější zbraně, protože se nemusí , narozdíl od dobra, držet žádných pravidel a ani nemusí brát (na nikoho či na nic) žádné ohledy.

• 15.12.2019  22:16

Pro mě prozatím nejlepší z epizod. Proměna charakterů jednotlivých postav dává příběhu hlubší rozměr, navíc se odehrává v prostředí, které není příliš využíváno ve filmů (přinejmenším ne v této souvislosti stědrovečerní "antiromance". Výborný Ondřej Vetchý.

• 14.12.2019  18:33

Život, láska, nenávist, odpuštění , smrt... Mezi těmito hodnotami osciluje francouzské drama s romantickými prvky, zasazené do Alžírska od druhé světové války až do vyhlášení nezávislosti na francouzské metropoli (1962). Prozradí mnohé o historii a zániku francouzského kolonialismu 20. století, neboť jako předloha scénáře posloužila kniha alžírského spisovatele Yamina Khadry

• 7.12.2019  17:18
    Kafka (1991)

O Kafkovi možná málo životopisných fakt, ale něco z jeho stylu díla a nálady knížek. Praha v černobílé kamaře výborně dotváří ponurou atmosféru, plejáda hereckých hvězd je "třešničkou na dortu". Ian Holm bohužel jen v epizodní roli, zato Joel Grey je skvělý.

• 25.11.2019  22:43
    Amundsen (2019)

Film jsem si pustil víceméně náhodou. Kdysi jsem viděl podobné filmy Červený stan (Katalozov) a Scott of Antarctic /Ch. Frend). Takže pohled z jiné strany, podávající širší perspektivy (nejen na jednu cestu, ale na všechny vrcholné momenty z Amundsenova života. Zajímavé, ale poněkud neosobní, takže divákovi necítí ke Scottovi ani sympatie, ani lítost