• Krátkometrážní

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

Jeden z mnoha filmov o problematickom dospievaní mládeže sa odohráva na začiatku 90tých rokov. Hlavný hrdina trpí svojimi vlastnými traumatami, odstrčením od kolektívu i náročným zaradením sa medzi spoločnosť. Jednoznačne tu dominuje skvelý soundtrack s pesničkami od Davida Bowieho či Dexy´s Midnight Runners. Počas sledovania filmu som však nepociťoval, že by bol nejako extra strhujúci ako som pôvodne očakával. Je to spôsobené snaď aj nedozretosťou hereckého výberu, pretože ich emócie sú dosť často nevierohodné. Ale za pozretie film stojí.

Národ snílků (2010)

Psychedelická "lynchovská" štylizácia filmu prospieva. Problém je ale s hlavnou hrdinkou, ktorá je značne nevyvážená. Niekedy je sympatická, ale inokedy počas filmu je so svojim povýšeneckým správaním a ironickými hláškami vyložene na facku. Ale o dej či útrapy hlavných hrdinov tu ani tak nejde. Tu totiž jednoznačne víťazí forma nad obsahom a práve ono "lynchovské" mysteriózne prevedenie robí z filmu dokonalo mrazivý zážitok.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Akčná šleha, akú som vôbec nečakal. Je len príznačné, že si ju vzal na starosť otec celej pôvodnej série George Miller a vytvoril jeden z najlepších akčných filmov, aké som mal kedy možnosť vidieť. Adrenalínové akčné scény, hlášky, efektné prestrelky, post-apokalyptické kulisy, nadupaný soundtrack a hlavne epická honička na záver. Vo filme je aj plno scén a situácií, ktoré odkazujú na pôvodnú sériu. A to že Tom Hardy je Max Rockatansky jak vyšitý, je viac než isté. Mad Max - Fury Road nezostal predchádzajúcim dielom vôbec nič dlžen. Videl som to v kine už dva razy a to druhý raz dokonca v 3D. Ako verný fanúšik pôvodnej série som si túto nekonečnú jazdu maximálne užil.

The Exploited - U.S.A. (1982) (hudební videoklip)

Kapela The Exploited vznikla v roku 1979 v Edinburgu. Zakladateľom bol Walter "Wattie" Buchan, ktorý je v kapele dodnes. Singel "Fuck the U.S.A. pochádza z ich druhého albumu. Klip je opäť súčasťou dokumentu UK/DK o punkových a oi! kapelách.

Chaos UK - No Security (1983) (hudební videoklip)

Hardcore-punková formácia Chaos UK z anglického Bristolu, hrávala na začiatku 80tých rokov tvrdý, surový a silne radikálny punk. Preslávili sa aj EP Burning Britain či účinkovaním v dokumente UK/DK. Nikdy som nebol fanúšik tejto kapely a úprimne povedané, ich jednotlivé albumy či singly sú pre mňa nepočúvateľné. Tento singel a klip však pre mňa predstavujú výnimku a napriek tomu, že je to otrasne zahraté, má ten klip niečo do seba. V kontexte doby pôsobí ako generačná výpoveď, kedže v texte kapela naráža na terajšie pomery za vlády Margaret Thatcherovej.

Blitz - New Age (1983) (hudební videoklip)

Dnes už mierne zabudnutá Street-punková skupina známa predovšetkým z dokumentu UK/DK. Suverénne najslávnejší singel od tejto kapely, z ktorého je krásne cítiť atmosféra britských ulíc a časov, kedy bola Oi! subkultúra ešte svieža a rebelská a rozhodne sa neobmedzovala na hlúpe stereotypy tak ako teraz.

Dealer III (2005)

Záverečný diel dánskej trilógie privádza späť na scénu srbského drogového bossa Mila z prvého dielu. Časy sa zmenili a Milo už nie je tým, kto mal pod palcom drogový biznis v Kodani. Snaží sa ho vyšachovať albánska konkurencia. Lenže Milo sa len tak nenechá. Tretí diel je o poznanie brutálnejší než boli prvé dva a jeho zápletka sa točí opäť okolo nevydareného kšeftu s drogami - tentoraz sú to lentilky vymenené za extázu. Dotyčná brutalita príde na záver a práve záverečnou "zabíjačkou", ktorú si režisér mohol odpustiť, sa film zhodí na obyčajný priemer. Dusná atmosféra však zostáva.

Dealer II (2004)

Pokračovanie slávneho dánského thrilleru sa tentoraz zameriava na dealera Tonnyho z prvého dielu. Čerstvo prepustený z väzenia sa dozvie, že má dieťa s feťáčkou Charlotte a zároveň sa zapletie do kšeftu s drogami, ktorý organizuje jeho parťák Kurt. Druhý diel nezostáva tomu prvému vôbec nič dlžný a opäť sa okrem surovej atmosféry mestskej džungle dočkáme násilných scén, ale predovšetkým tu exceluje skvelý Mads Mikkelsen, ktorý znovu potvrdzuje, že dokáže dokonalo zahrať aj vyholeného slizkého kriminálníka.

Dealer (1996)

Kodaňský dealer drôg Frank sa po nevydarenom kšefte zapletie so srbským mafiánom Milom. Ostane mu dlžný veľké peniaze a má len pár dní na to, aby mu ich vrátil, inak príde o hlavu. V tomto momente sa roztáča drsný thriller, kde exceluje herecká trojica Kim Bodnia, Mads Mikkelsen a Zlatko Buric. Film vyniká aj explictným zobrazením násilia. Zaujímavosťou je aj to, že tu nenájdete jedinú kladnú postavu. Kultová záležitosť.

Bláznivý šaman (2001) odpad!

Na hodnotenie Odpad! som veľmi skúpy, pretože sa obskurným filmom snažím vyhýbať. Tento som ale videl v mojich pubertálnych časoch, kedy môj filmový vkus nebol na takej úrovni ako dnes. Jediné čo k tomuto braku napíšem je, že sa jedná o nepozerateľný hnus plný fekálnych vtipov, primitívneho humoru a je obsadený výhradne nehercami. Za seba môžem povedať, že toto je jeden z najhorších filmov aké som kedy mal možnosť vidieť. Film sa snaží dolovať vtipy zo scén ako napríklad keď tu jednu z postáv zavalí sviňa bradavičnatá či keď tu niekoho oserie slon alebo niekto použije namiesto toaleťáku mačku. Hnus!!!!!