Savel

okres Praha

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8
    • 12.11.2018  01:29
    Krvavé pohádky (studentský film) (2018)

Škola animovaného humoru Plachý - Saska - Vizár má novou členku.

• 26.5.2018  19:30
    Na krátko (2018)

Temnější verze Jak vytrhnout velrybě stoličku patří jistě k nadprůměru československých sociálních dramat. Škoda jen, že jsme zas dostali jen odnikud nikam. K tomu mě vyloženě rušila banální linie sestry, která byla prakticky okopírována z krátkometrážních Neplavců a filmu nepřidala nic. Raději bych se držel jen příběhové linie hlavního hrdiny ve prospěch zkrácení stopáže, která se stala hlavním nepřítelem kinodiváka.

• 3.4.2018  12:47
    13 Reasons Why (TV seriál) (2017)

J*A*S*M to shrnul vynikajícím komentářem.

• 22.3.2018  06:03
    Strašidla (2016)

Pohádková epizodní telenovela vykrádající levným stylem Addams Family 2, Konec vodníků v Čechách a Dívku na koštěti. Bez vtipu a koulí.

• 5.9.2017  14:46
    Ztracená brána (TV seriál) (2012)

Purpurové řeky + Bohové a démoni po Česku

• 23.1.2017  20:28
    Jsem brána (2017)

PRO NEZNALECE POVÍDKY ASI SPOILERY: Když se někdo rozhodne vyrábět krátký film déle, než jaká je jeho festivalová životnost (1.5 - 2 roky), riskuje nejen peníze a čas (a zdravý rozum), které mu tento formát už nikdy neoplatí (tuplem ne King´s Baby), ale hlavně vytváří ono nebezpečné očekávání, které je největší hrozba jakéhokoli tvůrčí činnosti. Aby režisér dostál očekávání je nutné přijít zaprvé s něčím absolutně nevídaným a precizním a zadruhé festivalově nebo alespoň divácky vděčným. Jak to s těmi festivaly a malými či velkými lesklými trofejemi dopadne, ukáže čas, ale s diváky to Jsem brána bude mít nelehké. Vyžaduje totiž toleranci, která se při vzrušení ze čtyř (nebo pěti?) leté mediální masáže vůbec nemusí dostavit. Specifičtější divák pro lyricko epickou snovou scifi-hororovu abstrakci být snad ani nemůže. Kromě Kingova funclubu, na kterým je sláva filmu postavena, hádám, že spíš scifisté ocení dlouhé tiché pohledy do mlhovin plných pestrobarevných kubrickovských struktur a textur a klaustrofobickou osamělost z vypolstrovaného vesmírného modulu. Naopak horové fanoušky film asi zklame nejvíc. Pár zvukových nepříliš originálních lekaček, POV třesoucí se kamerový pohled a velmi těžko čitelný příběh, na který se musí běžně chápající divák připravit alespoň základním povědomím o předloze. Němému ději by se možná dalo jít naproti k lepšímu pochopení nějakou větičkou na začátku nebo na konci, ale ani tak by to téhle "počítačové hře" moc nepomohlo. Člověk se holt musí nechat unášet temným duněním do uplné divácké meditace a otevřít stavidla emočnímu prožitku, jakoby tenhle film byl určený pro polohu v leže (a taky že je!) či pro galerii. Na druhou stranu je ale potřeba ocenit právě tu preciznost zpracování, která při pominutí délky výroby dělá z filmu skutečně světově nejlepší kingovskou krátkometrážní! podívanou, jakou jsem zatím měl možnost vidět. Každý obraz je kompoziční i vizuální poctivá práce, atmosféra s hudbou funguje, SFX masky s efekty jsou dobré, malovaný plakát žánrově nádherný. V omezeném tuzemském sci-fi výběru je sice stále nepřekonán Jsem větší a lepší, to je můj osobní dojem, ale formální originalita těžko hledá v Česko-slovensku konkurenci. Nevídaný zážitek čeká na planetarium (případně i VR by film neskuteřně slušel), kterého se snad v tomto roce dočkáme, přestože nevím jak produkce filmu zařídí nějakou větší distribuci, protože fronta na placené vstupenky se asi na 15ti minutový film stát nebude. Závěrem škoda, že si film dává tolik záležet na zdůrazňování prvenství tuzemské adaptace Kinga a ambice nejsou trochu vyšší, což by eventuelně možná mohlo souviset s výběrem jiné látky. Snad film přinese tvůrcům nejaké to štěstíčko festivalové pozornosti a pana Kinga zahřeje u srdce.

• 23.1.2017  03:32

Nebýt divných zvuků, podivných objevujících se krvavých otisků na protější straně a zkrátka věeho, co dělá z perfektního minimalistického mikrothrileru mysteriozni horor, tak by to byla pecka. Nevšímejte si rušivých elementů a užijte si tíseň totálně bezvýchodné situace. Takovéhle školní cvičení by mělo být povinné pro všechny famáky.

• 23.1.2017  03:20
    Procedura (2016)

Nečekaná debilita odbourala smíchem kinosál na několik minut po filmu. Film je vykoupen.

• 23.1.2017  03:11
    Podzim (2015)

Vtipná reklama na mluvící plyšáky, ale určitě ne film. Nanejvýš videoartový happening.

• 23.1.2017  03:09

Zbytečně přeplácaná koláž záchodokoupelnových filmových scén, která jí o třídu snižuje pod Hell´s Club. Škoda. Poloviční stopáž by tomu slušela.

• 23.1.2017  03:05

Koncept vynikající, ale šlo z toho vymáčknout víc, specielně pak z obrazové části, která se během 14 minut bohužel omrzí.

• 21.1.2017  12:28
    Pérák (2016)

Komixová stylizace mi sedí, přestože místy by možná snesla buď více detailu, nebo naopak grafičtější přístup (Hellboy), aby podtrhla šeď a atmosféru zatemněné protektorátní Prahy. Kombinace českých legend, přehaný gore a brutalita, akce v americkém duchu, rodokapsová zápletka, to vše superhrdinské adaptaci Péráka sluší a fanoušci této městské legendy musí být nadšení. Škoda, že nám dlouho připravovaný krátký film nenabídl trochu víc z hlediska pointy, ale pokud slouží jako pilot ze serálu o Pérákovi, pak jen tak dál. Oceňuji i odvahu Péráka odmaskovat. SPOILER Jelikož je to ale pohádka pro dospělé, doporučuji vyvarovat se zbytečných úskoků typu rychle se probouzející agentka po vpichu uspávací jehly, protože to závěreřné vyústění potřebuje...

• 21.1.2017  04:40

Potenciál v absurdní anekdotě provázané otázkou "co dělat, když se vám v ložnici usadí ďábel" je přidušen prázdnými a zbytečně urážlivými rozhovory a nekreativní režií. Zkušený režisér malých forem paradoxně přizabil film stopáží - 13 minutové čekání na estrádní pointu jak z pořadu Petra Novotného. Nevím odkud vítr vane, protože od Okresního přeboru už uplynulo dost času, ale zdá se, že se fascinace venkovským životem a, jak říká synopse "českou spodinou", stává pro mladé tvůrce dost trendy.

• 21.1.2017  04:05
    Dištanc (studentský film) (2017)

Nepřímý remake kraťasu Happy End, který cituje nelineární vypravěcí formu, venkovskou atmosféru a černý situační humor. Chybí mu ale ten vtip, který Happy End má (jelikož on sám je vtipem), který drží jeho kapitoly pokupě a graduje ho přes twisty až k závěrečnému překvapení. Oproti tomu Dištanc je koláž tří nemastných bezpointových události, které coby horké zprávy v ranním Blesku jistě fungují, ale na filmovou krátkometrážní komedii nestačí. Jiří Vaněk herecky příjemně překvapil.

• 20.1.2017  01:49
    Máte slovo (TV pořad) (2008)

Vynikající realityshow.

• 7.7.2016  10:00

Skvělý úvod, ale bez konce. A holčička je patrně slepá.

• 2.7.2016  18:52

Exhibice ošklivého umělohmotného 3D na klíčovacím pozadí a stylizace grotesknosky ubírala celkovému dojmu, narozdíl od vizuálně krásného leč působivějšího dokumentu.

• 31.5.2016  10:11
    Deadpool (2016)

Nejchytřejší parodie na superhero žánr.

• 24.3.2016  08:24

K hodnocení filmů s Batmanem, mojí nejmilejší fantazijní ikonou, jsem velmi shovívavý, až se dá říct, že jim nadržuji...A není tomu jinak ani u hodnocení tohoto filmu. Řešení malování očí a soukání do kostýmu se posunulo na novou úroveň debility.

• 7.3.2016  03:26
    Syn zmaru (2014)

Hvezdicku za zaverecnou scenu. Jinak skrz naskrz zbutecny film.

• 3.3.2016  01:12
    Polednice (2016)

Tohle je cesta. Nova vlna filmaru startuje...

• 26.1.2016  03:23

Když dva dělají toté, není to totéž.

• 19.1.2016  03:02
    S Hudbou Vesmírnou: Je nám teplo! (hudební videoklip) (2015)

Svěží, dynamické, sympatické, letní. Mohlo to být o sloku kratší.

• 16.1.2016  04:21
    Happy End (studentský film) (2015)

Geniální!

• 14.1.2016  15:43

Ukázkový příklad skvělého námětu, který byl nemilosrdně zprzněn ledabylým zpracováním. Z možné české Pomády, Glee, nebo aspoň Muzikálu ze střední je nudnější Kameňák. Je zbytečné vyjmenovávat, co všechno tam bylo špatně a už vůbec ne vyzdvyhovat ty dva pěkné muzikálové momenty. Pusťte si radši Starce na chmelu.

• 10.1.2016  11:48
    Prach a broky (amatérský film) (2015)

SPOILER!!! Prach a broky jsou v mnoha ohledech vyjímečný film, nejen na amaterskou produkci. Skvělý námět i svěží přístup tvůrců k tématu šlo vypozorovat uz v dynamickém teaseru. Člověk jen čekal, jak moc téma zprzní méně než minimální budget a poloamatérský štáb. K velkému překvapení je film natočen i sestřihán zručně, hudba návyková, dialogy psané citlivě a vtipně, no, českotelevizní produkce může závidět. Na žánrový, přesto "neamerický", příběh se dívalo tak zábavně, že bych ho v klidu mohl mít ještě jednou tak dlouhý. Velký klad patří rozhodně scenáristovu smyslu pro používání hlášek a odkazů, které nejsou vtíravé a nepřirozené (jako u Expendables nebo SW VII). Místy se pousmějeme nad vzpomínkou na maturitní témata (Záhořovo lože), pak nas zahřeje cimrmanovký vtípek na českou historii, jindy zase nostalgické otření o večerníčkové pohádky našeho dětství. Film balancuje mezi mnoha žánry, pohádkou (Čert ví proč, S čerty nejsou žerty, Hrátky s čertem, Sněhurka a sedm trpaslíků), historickou dobrodužnou fikcí (Černý korzár, Zorro, Robin Hood, Assasin Creed, Tři mušketýři, Butch a Kid), historickou fantasy komedií (Návštěvníci, Piráti z Karibiku), spaghetti westernem (Desperados, Hateful Eight, Tenkrát na západě) a fantasy horrorem (Sněhurka: Příběh hrůzy, Sněhurka a lovec). Přestože právě ne vždy citlivé přeskakování z žánru do žánru je právě typickým rysem rodriguezovských i tarantinovských filmů, tak bych si dokázal představit jestě vyhraněnější přístup a jasnější tah na bránu. Místy mi pohádkové odbočky (zpívání u okna, českopohádkový čertík - jednoduchá maska) kazily dojem syrového akčňáku a naopak. Druhou výtku mám k makeupu a castingu. Přestože chápu, že když natáčí film banda kamarádu, tak se tolik neřeší věk postav, ani hledání správných typů, protože se zkrátka vybíra z toho, co je. Ale když už si tvůrci dali toliko práce s lokacemi, historickým nábytkem nebo promakanými kostýmy loupežníků, tak je škoda, že si i tohle nevychytali. Chybí mi tam nádech určité dobové špinavosti. Zkažené zuby, umaštěné vlasy, vyrážky, zápach splašků tekoucích po chodníku. To co tak krásně nehollywoodsky uměli Návštěvníci, kteří zobrazili středověk více než věrně, nebo upocené tváře antihrdinů obletované mouchou v Tenkrát na západě. Celou dobu sem si řikal, proč není Ronja drsná divoženka, umaštěná rozcuchaná zrzka s mužskou náturou (byť okouzlující tváří) a chlupatým podpažím a nohama. Proč to musí být vyholená blondýna - sexbomba. A proč alespoň pro roli, kde je bába udavačka, si tvůrci nemohli vypůjčit skutečně starší dámu. Přestože jsem odcházel z kina nadšený (a nejen já, potlesk trval v podstatě po celou dobu závěrečných titulků), plný počet nemohu dát. trpím, když vidím nedotaženosti a kompromisy, které film dělí od špičky a tak místy zůstává stále na úrovni kamerové zkoušky. Možná to chtělo větší přípravu, možná to chtělo větší trpělivost při schánení finančních prostředků a možná je dobře, že to Peštové natočili alespoň v této podobě. Přeju proto tvůrcům, aby sehnali pořádný rozpočet, film co nejdříve zremakovali a dotáhli ho jak stopáží tak řemeslem na profesionální celovečer nebo seriál. Mohl by z něho být první ryze český spaghetti western a nebo kvalitní pohádka.

• 2.1.2016  01:57

Skvělé zahrané a popsané postavy zastíní plitký děj bez drivu s jehož repetivností a předvídatelností musíme přežít 111 minut.

• 23.10.2015  03:51
    Usnula jsem (studentský film) (2008)

Burton po česku

• 19.10.2015  00:08
    Ahoj Coco! (studentský film) (2011)

Krásné.

• 1.10.2015  11:56
    Marťan (2015)

Velmi sympatická scifi komedie.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8