Revizor (1933)

Vlasta Burian je pre mňa to naj z českej kinematografie, jeho životný príbeh ako aj umelecká tvorba ma fascinuje. Hlavne podľa rozprávania spoluhercov ako dokázal V.Burian skvele improvizovať v divadle aj vo filme. Film ma skvelú knižnu predlohu a Gogolova tvorba patrí medzi skvosty svetovej literatúry.Rola Chlestakova nie je práve tá ,ktorú sme videli iných V.Burianových komédiách /Funebrák-tanec,spev .Prednosta stanice-spev/ ,ale herec aj tak exceluje. Filmová klasika ,ktorú chvalabohu vlastním ako aj veĺa ďalšich V.Burianových filmov a možem si ju pustiť kedykoľvek.

Ucho (1970)

Herecký koncert dvoch vynikajúcich hercov.Výpoved doby ,kde každý podozrieval každého, kde sa dalo hovoriť iba v kupelne,kuchyni a na WC.Skvele vystupňovaná atmosféra kde sa hlavný hrdinovia stále v mysli vracajú na oslavu a analyzujú každú nezvyčajnú vetu a gesto .Hysterické výpady J.Bohdalovej, , kde z nervového záchvatu /soudruzi on mne zase bije/ prechádza do plaču potom do strachu a neskôr flegmaticky vyčíta manželovi prečo tým opilcom dal tortu :,,mal si im dáť každému hodinky s vodotryskom.. Jeden z najlepších filmov z českej kinematografie./keď si predstavím v akej dobe bol natočený tak sa čudujem , že hlavný predstavitelia neskončili za niečo vymyslené v nejakom lágri./

Nebeští jezdci (1968)

Milujem filmy s J.Hrzánem vždy im dodá svoju jedinečnú komediálnosť.Ale film nie je komédia , je to realisticky zobrazené hrdinstvo našich pilotov v službách R.A.F. za 2.svetovej vojny.Trochu ma dostalo to cynické rozdeľovanie vecí po pilotovi ,ktorý zahynul ,ale to patrí k tomu bola vojna nedalo sa oplakávať každého mŕtveho, pretože dnes to bol on, zajtra možno ja.

Život je krásný (1997)

Nemám rád filmy z druhej svetovej vojny a obzvlášť s koncentračného tábora , ktoré v prvom rade v nás evokujú súcit a zahanbenie , že sa niečo takéto mohlo stať. Asi je to preto , že ľudia sa hanbia plakať a oceňujem , že tento film ma donútil rozmýšľať o absurdite vojny.Tajne som dúfal ,že sa s koncentračného tábora vráti celá rodina domov .

Obchod na korze (1965)

O filme som sa dopočul ,že dostal Oskara tak som mal záujem ho vidieť a ešte v ňom hral J.Kroner môj obľúbený charakterový herec.Predstavoval som si niečo v zmysle J.Kroner dostal obchod a stretáva sa tam s ľuďmi a rieši vzťahové veci ,niečo ako film s V.Burianom ,,Zlaté dno,, Z toho čo predviedol J.Kroner mi padla sánka tú stupňovanú deštrukciu charakteru, rozhodovanie udať či neudať úplná fantázia.Tragický koniec ma donútil rozmýšľať nad nemorálnou arizáciou a nad tým čoho je človek schopný keď sa bojí o svoj život.Vynikajúci film ,ktorý začína ľahko komediálne a končí rozkladom osobnosti.

Obecná škola (1991)

Zdenek Sverák si nostalgicky zaspomínal na svoje detstvo v povojnovom Československu , bez toho aby do toho zatiahol politiku./ neoslávil komunizmus ani ho nepohanil./ Sú mi sympatické všetky tie ,,klukoviny,, , ktoré navyvádzal ./olizovanie zamrznutého zábradlia,nočné pozorovanie dvojičiek,ukradnutie kruhov fakírovy,alebo demontáž blatníkov z bicykla./ Herecké majstrovstvo J.Třísku, Z.Svěráka,R.Hrušínskeho ako aj detských postáv. Film ,ktorý si vždy rád pozrem.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Keď si spatne pozriem svoj rebríček naj.filmou zistujem , že nerozhoduje rozpočet filmu, počítačové triky , ale stačí vynikajúci scénár ,príbeh a slušní herci.To vačšinou splnujú filmy skorej natočené a film ,,Dvanásť rozhnevaných mužov ,, je jeden z tých keď pri projekcii vyprázdním obývačku od rodiny a bez rušivých momentov si to vychutnám na domácom kine. Každý dialog ,mimiku , každú zmenu nálad ukážku charakteru to je to čo ma pri filme baví.Netvrdím ,že.. Hviezdne vojny /ktoré milujem/, alebo ..Deň nezávistlosti ..sú zlé filmy práve naopak ,ale dnes , keď si možem vybrať , tak sa prikloním k filmu ,ktorí ma núti rozmýšľať a vždy pri dalšom pozretí nájdem niečo čo som si predtým nevšimol. Čo sa týka filmu zaujal ma americký súdny systém ,kde dvanásť porotcov rozhoduje o živote člověka a som presvedčený , že vačšina z nich chce zaujať správny postoj a chce rozhodnut spravodlivo, ale….. Nedokážem posúdiť , ktorí súdny systém je správny a nemám štatistiky čo sa týka omylov / z historie vieme ,že porota može byť ovlivnitelná/,ale predstava , že mne v úlohe porotcu budú účelovo zatajené nejaké dokazy a vydám spolu s ostatnými porotcami rozhodnutie ,ktoré by negatívne ovplivnilo život iného to zamrazí.

Zelená míle (1999)

Jeden z 10 najlepších filmov ,aké som kedy videl. Skvelý príbeh,výborné herecké výkony. Na konci filmu vo mne lomcovala zlosť na toľkou nespravodlivosťou a nemohúcnosť niečo s tým spraviť .Život je , ale presne taký nie vždy zvíťazí spravodlivosť. Vo filme čiastočne spravodlivosť potrestala vraha aj zákerného dozorcu , ale nevinného väzňa neoslobodila. Je úplne jedno či ten film vidím 3,4 krát stále ma rovnako fascinuje.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Vačšinou nás zaujímajú filmy , ktoré nás dojímajú a je tam pocit nespravodlivosti .Sú to príbehy vaznov/Vykúpenie z vaznice Shaw Shank ,Zelená mila/ príbehy z vojny /Schindlerov zoznam,Život je krásny/ či príbehy s handicapom /Forrest Gump,Rain man/.Teraz k nim zaradujem aj ,,Prelet .................,, Gratulujem režisérovi aké situácia a emócie dokázal vtesnať do malého interierového priestoru, tie charaktery postáv -úžasné. J.Nicholsom nie je moj oblúbený herec ,ale to ako zahral pacienta v psychologickej liečebne ma dostalo. Neviem posúdiť či je to jeho životný výkon ,ale kvoli jeho herectvu a atmosfére filmu mi navždy utkvel v pamati a nič ho nevymaže. Super film ,ktorý si všetky ocenenia plne zaslúži.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Akými slovami mám zhodnotiť film ,ktorý má všetko dokonalé. Režisér,scenár,herci,cit ,emócie. Nespravodlivo odsúdený bankový úradník , ktorý sa snaží svoju nevinu dokázať ,vydržať vazenské pomery a dostať sa z vazenia a má len svoju pravdu a ludskú hrdost. D.Brown známy v Čechách ako iluzionista a manipulátor povedal o filme , že ho neznáša, pretože mu pripadá ,,banálny,plný klišé a pripomíná mu tie najhoršie ľahko predvídatelné televizně filmy.,,S týmto tvrdením skvelého manipulátora musím nesúhlasiť Ohodnotiť film banálny a plný klišé len preto ,že hlavný hrdina bojuje proti nespravodlivosti a nakoniec útekom a podvodom dosiahne happyend je cynické. A to ,že film má ľahkú predvídatelnost? Kto z nás, ktorí sme videli film prvý krát sme vedeli ,že T.Robbins utečie /určite sme v to dúfali/ akým sposobom a ako to celé dopadne. Scena ktorá ma dostala bola s vaznom Broksom ,ktorý sa obesil ,lebo zabudol žiť na slobode ./Brooks was here./ O tom písal aj E.Hemmingway o tzv.stratenej generácie /vojakoch vracajúcich sa s fronty ,ktorí si nevedia nás svoje miesto v živote./ Vždy keď si pozriem tento film sa cítim ,,napraven,,