Sludger

okres Rožňava
Headbanger

• 28.8.2020  12:51
    Tenet (2020)

Prvý a zrejme jediný blockbuster roku 2020 je tu a nemá konkurenciu! Kto by to čakal, že? Musím však dodať, že pravdepodobne by bol top aj keby všetko šlo podľa plánu, pretože je to opäť pecka, ale… Nolan opäť prišiel s niečím novým, originálnym a neokúkaným. Nedá vám však čas na strebanie problematiky, ale miesto toho do vás natlakuje mimoriadne dravú jazdu bez možnosti vydýchnutia. Dalo by sa povedať, že celý film je jedna nekončiaca jazda, ktorá len mení lokality a nedá vám priestor na utretie potu. Deje sa toho toľko, že človek má problém všetkým prejsť na prvú šupu. Otázniky pribúdajú a odpovede ako keby do nás niekto strielal pomocou brokovnice. Je to tlak, ale rozštiepený a musíš všetko rozlúštiť pomocou malých časti všade po plátne. Sofistikovaná zápletka dala riadne zabrať a zrejme ešte nejaké dve pozretia sa zapotíme. Vieš, že ti to všetko sedí pokope, ale stále sa tam nájdu veci, čo si chceš ešte raz „čeknúť“. O technických veciach je zbytočné sa baviť – zvuk bol priam devastačný, kamera dychberúca a technické prevedenie „toho, čo netreba menovať, bo by bol spoiler“ je priam brilatné. Dostávame sa ku tomu „ale“. Nolanov chaldný prístup zašiel možno až príliš ďaleko. Chýbalo tomu lepšie vyhranie sa s profiláciou postáv a celkovým vžitím sa do nich. Boli to len postavičky, ktoré sa z ničoho nič zjavili a začali behať v úžasnom svete. Dokonca som si asi v trištvrtine filmu uvedomil, že netuším ako sa volá hlavná postava filmu. Povedali to vôbec? Jedine záporák bol riadny badass. Branaghov divadelný a expresívny prejav tomu pridal ešte väčšie gule. Každopádne som si to užil a už špekulujem, kedy si dám repete.

• 4.5.2020  22:33
    Dagon (2001)

Tajomné mesto, príšery, sekta, masky, temné božstvo, gore, obety...takto má vyzerať Lovecraft! Ach jááj, škoda, že som sa k tomu dostal až teraz (asi by som to videl už desiatykrát), bol to orgazmus.

• 20.4.2020  00:10

Ak sa vám vyprázdnil šálok násilia a chcete si ho naplniť niečím brutálnym a šťavnatým, odrežte si z tohto.

• 29.3.2020  20:16
    Díra (2019)

Netflix prekvapil. Hororový/sci-fi počin, ktorý sa nebojí a naservíruje nám šťavnatý (doslova) koktail plný nápadov. Je to minimalistické, no o to viac reže do živého. Či už v tom nájdeš kritiku spoločnosti či námet na filozofickú debatu, alebo len odpor, je už na tebe. Záver mohli trošku viac "vytuniť", inak veľmi milé prekvapenie.

• 6.3.2020  10:07
    Neviditelný (2020)

Surprise! Prerábky vôbec nemusím. Pri prvom ohlásení Neviditeľného muža som si len „zahmkol“ a viac som tomu nevenoval pozornosť. Potom prišiel trailer, kde som sa dozvedel, že to natočí Leigh Whannell (režisér veľmi podareného Upgrade), dokonca aj prvé zábery vyzerali fajn. Nakoniec došli prvé recenzie, ktoré nešetrili chválou. Presvedčilo ma to a vydal som sa do kina. Ako to dopadlo? Nad očakávania! Celú tematiku hodili do psycho-thrilleru s presahmi do hororového žánru a akčného oddelenia. Avšak najdôležitejším prvkom bolo napätie. Režisér presne vedel ako na nás. Stačilo mu na to statická kamera a zvedavosť diváka. Vedel si, že tam niekde niekto je (musí tam predsa byť!), uši a oči šli na 100% a neustále si hľadal po obraze, kde sa len nachádza. Výdych neprichádzal do úvahy. Výhodou pre diváka bolo, že si bol krok pred herečkou, keďže ona tápala, ty si konkrétne hľadal, kde sa čo pohne a to ťa ešte viac vtiahlo do deja. Atmosfére pomáhala kamera a zvuk. Hlavná šikovnosť a estetika tvorcu sa prejavila pri akčnej scéne, kde to bolo mimoriadne dizajnovo natočené a vyšperkované do nitky. A ten zvuk. Silná zložka filmu. Režisér narábal so zvukom veľmi citlivo, kde mala ísť nervy drásajúca hudba (na hranici s noise-om), tak som ostal v kŕči a čakal bez klipnutia a keď malo byť ticho, tak som ani nedýchal a počul som každý výdych a pohnutie herečky. Elizabeth Moss sa vyprofilovala na veľmi schopnú herečku. Jej najväčší plus je, že vôbec nie je pekná, resp. je taká škaredá, že je až pekná. Tým pôsobí veľmi prirodzene a uveríš jej, že je dievča od susedov, ktorej sa dejú závažné veci. Horšie už je, že jej nikto neverí. Jediné, čo by som filmu vytkol je dĺžka. Keby sa to ešte zostrihalo, mohlo to byť napätie lvl666, ale takto to bola i tak silná jazda.

• 6.3.2020  07:43

Ďalšie Mandy tu nemáme. Dokonca by som povedal, že aj trochu sklamanie. Digitálne efekty a triky šli na úkor atmosféry, absolútne to nefungovalo, skôr to pôsobilo rušivo a vyvolávalo dojem lacnej televíznej produkcie. (Úplný opak ako pri Mandy) Našiel by som tam aj pozitíva (hlavne tie thingovské), ale na Lovecrafta až moc konkrétností a menej temnoty. Nie každý deň môže Cthulhu vyjsť na povrch.

• 8.2.2020  12:30
    Jsem matka (2019)

Scifi patrí k žánrom, kde sa neustále hľadá nová cesta, iný pohľad a jedinečná myšlienka. I AM MOTHER ohýba "robotický" žáner podľa seba a neustále hádže otázky do plénu a vy dychtíte pod odpovediach. A tie prídu! Dôležité je, aby ste o filme nič nevedeli, najlepšie nepozrieť si ani popis, ani trailer, iba jednoducho si ho pustiť a unášať sa v atmosfére. Po filme začala hlava fičať na plné obrátky a neustále preberala informácie dookola až dospela do záveru, že ide o dielo, ktoré drží pokope a prináša ucelenú a "vizionársku" myšlienku. Zo začiatku Vám to príde, že - čo to bolo?, no keď sa hlava zastaví, tak príde - to teda bolo! Silno odporúčam!

• 16.1.2020  08:08
    Pod vodou (2020)

Takt táto žánrovka sa vydarila. Žiadne zdržiavanie a plyn sa stlačí na podlahu po prvej minúte a nepustí až do tituliek. Možno som si to len ja nevšimol, ale podobný čistokrvný „monster“ horor sa dlho do kín nedostal, samozrejme sem nemôžeme rátať Prometheusa a podobné „scifi“ záležitosti, toto sa hrá za inú stranu. Dizajn sa vydaril, žiadna napodobenina Aliena (čoho som sa bál po pozretí traileru) sa nekoná, dostávame sa priamo ku koreňu žánru, kde by aj Lovecraft pokýval hlavou ako znak uznania. Film neosloví nikoho nového iba poteší fanúšikov žánru a to je dobre. Načo sa každému vnucovať a trepať tam zbytočnosti, radšej spracovať tematiku s momentálnymi možnosťami. Žiadne odbočky, iba priamo do stredu žánru. Finále stálo za každý cent, čo som vrazil do popcornu a coly. Parádna žánrová záležitosť!

• 14.1.2020  12:01
    Maják (2019)

Dokáže vo Vás kino vyvolať opačné pocity, na aké chodí väčšina ľudí? Nepríjemný pocit, bolesť hlavy, vyčerpanie a totálne znechutenie. Pritom nejde o zlý film, ale práveže o film, ktorý to chcel dosiahnuť. The Lighthouse nie je len audiovizuálny zážitok, ale doslova fyzickým stretom. Celý čas som si pripadal, že som na tom najhoršom mieste na svete. Samotné peklo nie je pod zemou, ale je práve na tej skale a ja viem, že tam musím pykať. Obrazové zábery boli až umelecky-esteticky poňaté. Hotové fotografie, ktoré by mohli visieť v galérii. Hlavne milujem zábery, kedy postavy vyjdu pravého dolného rohu a postupne prejdú krížom cez celý záber, ako sa to robilo už v 20 rokov. Niečo nádherné a majestátne. V dnešnej dobe sa málo filmov podari vytvoriť to hlavné - atmosféru. Tento film mal takú pohlcujúcu a ťaživú, že stačilo záber na more a bál som viac ako v akomkoľvek horore (pár výnimiek nájdem na jednej ruke). Starobylý obraz s nepríjemným zvukom vytvoril, tak silnú atmosféru, že som bol celý čas priamo v deji. Dafoe tu nehral, on trpel, bláznel a prenikol šialenstvu na kosť. Po filme som cítiť chuť hliny v ústach spolu s ním. Tento film neodporúčam vidieť v kine. Budete zničený. Pokiaľ film beriete ako len prostriedok na zábavu, tak sa mu vyhnite na 100 kilometrov. Takýto zničený som bol po Eraserhead, a to je už čo povedať, no musím uznať, že tieto 2 filmy mali podobnú ťaživú atmosféru.

• 1.1.2020  14:29
    Eli (2019)

Wow. Tak toto ma veľmi milo prekvapilo. V hlave mi bežalo strašne veľa variácií na vysvetlenie príbehu, ale takýto parádny záver som nečakal.

• 31.12.2019  15:59
    Slunovrat (2019)

Som naozaj šťastný, že sa všetko podarilo <3 Ari Aster je umelec a jeho tvorba ma dostáva do kolien. Nový film je psychedelické, jedinečné a totálne krásne dielo, ktoré je vyšperkované do detailov. Naplnilo ma to radosťou a fakt som z kina vychádzal s úsmevom. Teším sa, ak si to dám znova.

• 31.12.2019  15:56

Mám pocit, že som s chlapcom prežil celý svoj život. Mňa síce bolí riť, ale on to nemal o nič ľahšie. :D Teraz vážne. Naturistický, občas drsný (ale ako fanúšik Von Triera si myslím, že tí filmoví kritici v Benátkach sú riadne padavky), miestami až psychedelicky uletený, trip naprieč krajinou postihnutou vojnou. Myslím si, že to bude až moc pre oscarovú porotu, aj keď tomuto snímku držím palce, aby sa dostal do nominácií na best zahraničný film. Pokiaľ máte chuť podporiť kvalitný český film a už dlho ste o žiadnom nepočuli, tak teraz je ten správny čas.

• 31.12.2019  15:55
    Temný krystal: Věk vzdoru (TV seriál) (2019)

Najväčší fantasy zážitok, čo sa týka klasického poňatia žánru, od čias sfilmovaného Pána Prsteňov. Výpravný a epický príbeh, prepracovaná mytológia v pozadí, silné postavy a mimoriadne čarovná atmosféra kúzelného sveta. Tra je všade! A čo na tom, že je to bábkové? Práve preto to malo svoje starobylé čaro, ktoré ma úplne pohltilo. Jediné, čoho sa bojím, že ďalšia séria nebude kvalitatívne na tom tak perfektne ako táto. Každopádne sa teším, ako to celé dopadne a ako sa to prepojí s pôvodným filmom. Jáááj, to som Vám zabudol povedať. Celé je to prequel ku klasickému filmu z 80-tych rokov. Rozhodne odporúčam aj ten. Pokiaľ máš chuť na niečo úplne klasické a fantasy, tak neváhaj ani kus. ;) PS: Skeksis are eternal!

• 31.12.2019  15:54
    Ad Astra (2019)

Tento film definoval žáner trvu pvre scifi dráma. Podmanivé, melancholické, atmosferické, pohlcujúce a vizuálne krásne. Akurát škoda tej vysokej naivity a "easy" presunov po vesmíre. Každopádne stojí za to, hlavne imax tomu pridal vyšší level

• 31.12.2019  15:52
    Joker (2019)

Celkom sa čudujem, že to má vysoké hodnotenia od bežného ľudu. Môže za to ten markantný marketing? Alebo ľudia začali mať z ničoho nič vkus? Alebo proste chcú všetci pôsobiť "in" a chvália to ako ovečky? Alebo je to fakt dané kvalitou filmu? Všetky predpovede ukazovali správny smerom. Áno, je to skôr psychologická dráma s presahom do thrilleru ala Taxikár, než komix (Marvel opäť dostal poriadnu facku). Áno, je to dokonalý herecký koncert Joaquina Phoenixa (kamera ho doslova nestratila z očí). Áno, má to temnú a "retro" atmosféru úpadku spoločnosti. Áno, je tam kopec odkazov na Batman universe. Čo však robí tento film výnimočný? Na dve hodiny ste sa stali obyvateľom Gothamu a Jokera beriete ako jasný odraz prehnitosti spoločnosti a tvárou protestu proti nej. Jediným rozumným riešením vidíte to, aby ste si obliekli masku a išli vonku rozbíjať mesto. Najviac za to môže práve Joaquinové umenie, vďaka čomu on tú postavu nehral, on Jokerom reálne bol. Jeho smiech cez slzy mi stále znie v hlave...

• 31.12.2019  15:51
    Parazit (2019)

Fúha. Tento film je stelesnená napätosť! Je to ten typ zážitku, v ktorom sa ponoríš do kresla a bez dychu sleduješ, čo sa to všetko "preboha" deje. Pritom ťa to dostane tak, že máš výbuchy smiech, alebo máš chuť si zakryť oči. Bravúrne dielo z Južnej Kórei.

• 26.12.2019  13:12
    Freaks (2018)

Vždy ma poteší, ak sa z ničoho nič dostane ku mne totálne skvelá záležitosť, ktorá ma dokáže prekvapovať po celej dĺžke. Originalita je vzácna a tej je tu dostatok. Pri tomto filme je dôležité nič nevedieť. Nepozri si popis, nezapni si trailer a neotvor žiaden obrázok. Iba si to zapni a užívaj si túto parádnu záležitosť. ;)

• 25.12.2019  20:58
    Zaklínač - Série 1 (série) (2019)

Nezvyknem mať námietky na casting, ale tu si myslím, že je to kameň úrazu. Hlavne Yennefer. Tejto mladej herečke ten "badass" feeling vôbec nejde. Neveril som jej nič a prišla mi skôr ako namosúrená teenagerka, nie ako časom a skúsenosťami ošlahaná čarodejnica (prečo tam nedali niekoho s charizmou?). Ciri pôsobila až moc vylakaná a čo do presatana spravili s postavou Vilgefortz-a? :-O Samozrejme, že má seriál aj svoje klady. Hlavne funguje v poviedkových epizódach, kde to skvelo "chemizovalo" medzi Geraltom a Marigoldom (pri obidvoch chválim casting) a ich spoločné úlohy ma mimoriadne bavili. Ak však prišla veľká bitka, posledná epizóda, tak to padlo na hubu a zrazu to celé začalo pôsobiť lacno a totálne umelo. Nebyť posledných 2 epizód, kde to malo celé zapadnúť do seba a prísť k veľkému stretnutiu, tak by som bol spokojný, ale záver mi pokazil chute. Uvidíme, čo prinesie druhá séria, ktorá bola schválená skorej, ako vôbec vypustili prvú. Dobrý ťah? Kráľom seriálu roku 2019 ostávajú Watchmen, ktorí sú úplne iná liga :P

• 25.12.2019  14:54
    Irčan (2019)

Veľký nostalgický epos, ktorý pripomína veľké gangsterské filmy ako Mean Streets, Goodfellas alebo Casino. Stopáž môže síce vystrašiť, ale je to film plný vrstiev a tá dĺžka tomu zodpovedá. Stretli sa tu samé esá, no pre mňa je tu najvýraznejší Joe Pesci.

• 22.12.2019  17:27
    Watchmen (TV seriál) (2019)

Damon Lindelof vie! Vytvoril pre mňa najlepší seriál súčastnosti (za posledných 20 rokov) - Leftovers a teraz sa mu podarilo vytvoriť číslo 2. Celé to začalo zmätene, otázky pribúdali, svet bol čím ďalej čudnejší, až ste nevedeli, o čo vlastne tomu tvorcovi ide. Potom začínali pribúdať odpovede a jedna facka zistenia, striedala druhú, až prišiel záver a tam dokonale všetko zapadlo do seba. Takto inteligentne vytvoriť takú zložitú mozaiku príbehov s tým, aby to celé držalo pokope, dokáže málokto. Fakt sa klaniam. Máte radi vôbec komixy? Ja len pár. Avšak film WATCHMEN podľa rovnomenného komixu patrí pre mňa na prvé miesto, dokonca ho zaraďujem medzi moje TOP5 obľúbené filmy. Vidieť opäť tak silné postavy po toľkých rokoch v takomto úžasnom diele je číra radosť. Som nadšený.

• 22.12.2019  17:25

Má zmysel si kuknúť nového Terminátora? Rozhodne. Konečne môžeme zabudnúť na všetky nezmyslené pokračovania a máme tu čistú a nadupanú sci-fi akciu. Plyn je skoro celý čas na podlahe a nie je čas na nudu, pretože ak na vás nejde buldozér, tak hneď padá lietadlo! Kvalitatívne však zaostáva oproti prvej a druhej časti aspoň o 2 triedy (málo?), ale je rozhodne lepšia ako 3+ časti dokopy. Niekedy som mal až pocit, že sa doslova priživuje na prvých dvoch častiach (buldozér, hlavný záporák, final fight...), než odkazuje. Čo myslíte? Tak či tak, Arnie je furt badass, aj keď je Carl, Linda má furt gule a zvyšok? Ako tak ujde. Čakal som biedu, dostal som šťavnatú jazdu.

• 22.12.2019  17:25
    Suspiria (2018)

Wau! Absolútne nemám rád remake filmy. Vždy mi to príde ako druhýkrát zohriaty tanier držkovej polievky, len už sa držky minuli, tak sme tam dali hlivu a viac prikorenili. Tentokrát sa však varilo odznova. Mám veľmi rád starú Suspiriu pre jej magickú atmosféru a mystickosť. Nová tento námet totálne rozšírila, pridala tomu gule, brutálnosť, psychedeliu, artovosť, viac witchcraftu a celé to doplnila filozofickými náčrtmi pre zamyslenie. Toľko toho sa deje pred našimi očami, že som to ledva stihol sledovať a mám pocit, že mi toho ešte veľa ušlo. Suspira roku 2018 nie je obyčajný remake, je to film, ktorý pôvodný námet posunul na úplný iný level, až sa bojím vysloviť kacírsku myšlienku - originál bol zdolaný.

• 22.12.2019  17:24

Čakal som nudu, keďže kniha ma až tak nebavila, ale ako film to bolo slušne natočené aj s patričnou atmosférou. Filmové spracovanie dodalo originálu viac "mytológie" ohľadom žiarenia, samozrejme ak ste nečítali knihu, a rozšírilo hranice toho sveta. Výčitka: "Obrátených" by som spravil viac desivých, bo tá hlavná Rebeka mi prišla nevýrazne "temná", proste len také obyčajné dievča od vedľa. Prechádzka po hoteli Overlook mi neustále vyvolávala zimomriavky a teta z izby 237 je stále creepy as hell. Čakal som zbytočný film, ale nakoniec som odišiel z kina spokojný.

• 22.12.2019  17:23
    Le Mans '66 (2019)

Poznáte ten pocit? Sedíte v kine a po prvých 5 minútach sa ocitáte v deji filmu a všetko sa deje okolo vás a nie ste len divák, ale priamo aktérom. Akýmsi tichým kamarátom hlavných postáv, ktorý mlčí, ale prežíva s nimi každú výhru a prehru. Presne toto som včera zažil. Pri finálnych pretekoch Le Mans som doslova zarýval nechty do dlaní a bol som v napätí, ako keby sa mi mal každú chvíľu narodiť syn. Tlak! Ja nie som športový fanúšik. Motoristické športy sa mi hnusia a o autá ako také sa nezajímam. Ak niekto povie, že toto je krásne auto, tak tomu nechápem. Pre mňa je to len "mašina", ktorá ma vie dostať z bodu A do bodu B (Sranda, že pracujem pre Automotive ako Inžinier :D ). Takže to nebolo tými autami, ani tými pretekami, bolo to tým filmom, ktorý ma totálne dostal. Druhý film s takouto športovou tematikou, popri RUSH, ktorý to dokázal. Kebyže som nevidel Jokera, tak suverénne poviem, že Christian Bale má istého oscara. Ďalší z hercov, ktorý sa vie dokonale vžiť do postavy a nehrá ju, ale je celý film hneď vedľa teba a ty ho miluješ, aj keď je to arogantný chuj. Ďalší silný filmový zážitok tohto roka!

• 22.12.2019  17:23

Ako zaujatý fanúšik (mám doma len pár, asi 8, tričiek, mikinu, sveter, poháre, misku, dva ručne robené obrazy a svetelný meč pod posteľou – proste nič extra) budem mať skreslený názor, no i tak sa Vám pokúsim povedať aké to bolo a to celé bez spoilerov. Ak nejaký objavíte, napíšte mi do komentára a ja ho odstránim. Začnem z ostra. Najhorším negatívom filmu je to, čo je zároveň najväčším negatívom celej novej trilógie, a to sú postavy. Možno jednu výnimku by som tam našiel so zažmúreným okom (Rey), no inak sú to len plastové bábiky, ktoré pobehujú z bodu A do bodu B a prajete si celý čas, aby už niekde vypadli. Najzaujímavejšou kladnou postavou filmu bol jednoznačne C3PO a o zápornej sa snáď nemusím ani zmieniť. Najväčším plusom filmu je návrat silného, charizmatického a temného záporáka, ktorému veríš, že má silu poraziť celú galaxiu. Každá jedna scéna s ním je vrcholom filmu a je vizuálne vymakaná. Z jednej by som si vedel predstaviť aj obraz v obývačke (alebo chcem aspoň tričko!). Táto časť filmu ma veľmi milo prekvapila. Celý film nejde ako z rýchliku, ale rovno ako zo stíhačky. Nie je tu priestor na nudu, celé to má neuveriteľný ťah na bránu a občas ani nevieš, kde ti hlava stojí a už sa ide ďalej. Tento plus je zároveň aj mínusom, o všetko sa tu len lízne a ide sa ďalej, nikde sa nejde do hĺbky. Fanservice funguje na plné obrátky a dostávame jednu šupu za druhou. Je to celé jedna veľká scifi rozprávka, boja dobra vs. zlo, so všetkým, čo k tomu patrí. J.J. Abrams totálne pochoval EP VIII, čo je aj dobré, no na druhú stranu nemal toľko priestoru, aby to zachránil na takej úrovni, aby sme boli nadšení. Rozhodne si nemyslím, že sklamal, na to je veľmi zručný filmár. Nezaujatý divák si na konci filmu povie, že je to len lepší priemer, trve pvre fan, že to bol totálny odpad alebo bravúrna jazda, no pre mňa klady prevládajú nad zápormi, takže nie som vyložene sklamaný ani nadšený, iba spokojný. Každopádne to v IMAXE bola jazda a musím priznať, žeby som ešte raz na to šiel.