• Romantický

Atlas mraků (2012)

Máme maniaka (v tomto případě tři), kteří si tak dlouho si hrají s jednou knihou, pravítkem a kružítkem, až vytvoří dokonalý vzor, který pak hodinu (v tomto případě tři) popisují. Divák se při tom ani nestihne nudit, protože je v té geometrii totálně lapen - máme mnoho umírajících dobráků? Příliš dlouhé repliky? Nevadí, pustíme na chvíli něco z třeskuté komedie starosvětského stylu "Dědoušci kují pikle" a nálada je nahoře. Takže tu sedím a přemítám, zda to byly dobře proinvestované hodiny, a vskutku nevím - celé to fungovalo, sálalo, ale produkt jaksi žádný, kde je nevysvětlitelná radost, slza v oku či alespoň zlost pro vyhozené peníze? Naštěstí i to autoři rozhodli za nás a tento neurčitý pocit zahnali následovnou "titulkovou" estrádou jak ze soutěže o nejlepší kostým. A moje jediná otázka proto zní: Opravdu museli maskovat všechny, všude, a to i když to ne vždy mělo význam - v tomto ohledu mi přijde zvláště zvrácené vytváření opuchlých Asiatů z Evropanů, blonďatá Halle Berry coby Židovka vskutku pobavila.

Torchwood (2006) (seriál)

Tahle parta "lovců" emzáků si vás omotá kolem prstu, dřív než stihnete říct weevil - a to ani nemluvím o Jacku Harknessovi, neb ten nemusí říkat ani to. Ač jsou některé díly dějově slabé, Torchwood stále pojídá pizzu a trousí suchý humor se stejnou grácií. Navíc je série až překvapivě vyvážená - slabé chvíle přicházejí pravidelně v druhé polovině jednotlivých serií (obecně nemám ráda dvoudíly) zatímco pravé zlato leží někde uprostřed (Countryside, Meat) - snad i proto mě tak uchvátila 3. serie, která se "nestihla zkazit" a které náleží plných 5*, ostatní jsou jen nadprůměr s neotřelými nápady.

Skyfall (2012)

Klišé je pro mě běhání po čemkoli jedoucím či jinak vysunutém, vyšinutých záporáků už taky bylo dost a značka Brouk u mě vítězí nad značkou Bond. Přesto jsem podlehla propagandě a zasedla do kina chrlícího decibely v úrovni rockového koncertu. Verdikt: obstojný ale velice drahý cestopis – digitální Šanghaj, zářící Macao i zapadlé Skotsko, vše okouzlující a na rozdíl od Craiga líbivé, ale tohle měl být přeci hlavně 007! Snad jsem moc ovlivněna Brosnanem a jeho pletkami s agentkami KGB, ale tenhle Bond není špion nýbrž zabiják. Jistě doba se mění, z úst strnulého Craiga ovšem vyjdou slova o vlasti a královně naprázdno, navíc Voldemort v čele MI6 – proč? Má to ale i světlé stránky: jednoznačně Naomi Harris a její neomylná muška, překvapivé zjištění, že Vauxhall je dost na ráně, a především závěrečná skotská pasáž, Emma a její pastičky. Všechno jim ovšem trvalo děsně dlouho, přála bych si, aby jednou hlavní padouch zemřel pěkně čistě bez keců – říkala jsem něco o klišé?

Avengers (2012)

Všechny gagy, co za to stály, jsem znala předem a z letní oddychovky se tak rázem stala neuvěřitelně ukecaná (a dlouhá) mlátička plná chlapců v roztodivných kostýmech - znám lepší/hezčí z tohoto žánru.

Ztracená brána (2012) (seriál)

Moje první setkání s triem Šímová-Sumara-Runa proběhlo v potemněle impozantním pražském podzemí, zašli jsme na pár a zakončili to meditací nad bytím a nebytím jistého Zábranského. Mám trochu zamotanou hlavu, ale klidně s nima zas někam vyrazím. Bonus body za drahou FF a scénu z metra hodnou Emmy.

Šílenci z Manhattanu (2007) (seriál)

Má mnoho co říct a ještě více co ukázat, protáhne vás strastiplně všedním životem hrdinů, které budete střídavě milovat a nenávidět, a mezitím si vás obmotá zářivými barvami plakátů na Coca-Colu a jiné návykové látky. Za první season dávám pět hvězd i když nemám sílu jít dál - Mad Men je totiž dokonalý jako celek, ale chybí mi hrdina, kterého bych mohla respektovat.

Ztracený poklad Aztéků (2008) (TV film)

Za šutry co spadly na Hildy a za to, jak se pak krásně otřepala. Jinak ukázkový příklad toho, jak se to nemá dělat.

Láska podle předlohy (2007)

Nic mě v poslední době nerozhodilo tak jako fakt, že Anna Elliotová je od r. 2006 „Namlouvání a přemlouvání“ - snad knihkupci doufali, že „&“ zvýší poptávku po této skromné slečně. Naši filmoví distributoři naopak usoudili, že Austenové bylo již dosti, jméno z názvu vytrhli a vznikl podobný patvar. Bez Jane Austen totiž film nefunguje – ona je hlavní spojnicí a důkazem toho, že všechny příběhy byly již řečeny a my je jen slepě opakujeme nehledíce na to, zda jde o rozvodové řízení či o Star Wars. Je tak zahájena série klamů, v níž hrdinové utíkají před problémy do ideálního světa klasicistní Anglie a my zatím sníme jejich životy, které jsou stejně nereálné a stejně zábavné. Jako oni si i my uvědomujeme marnost našeho počínání, ale kdo ví, třeba vyjdeme z kina a stane se nám něco nereálně úžasného (tedy za předpokladu, že cílem není sehnat Annu Elliotovou).

Lady Chatterleyová (1993) (TV film)

Lady Chatterley přišla o milence, napadlo mě, když se objevil titul filmu, záhy se ale ukázalo, že přišla spíš o vše ostatní. Osobně dlouhých debat s „přáteli“ neželím, i když bez nich je to spíš Lady a tramp. Zatímco první dva díly patří jednoznačně Lady Ch. a jejímu špásu, druhou polovinu série okupuje ďábelsky dokonalá Mrs. Bolton. A kéž by to byla ona, kdo má poslední slovo - přeslazenost závěru je totiž moc i na sladkostem holdujícího jedince.

Zlomový rok 39 (2009)

Velice, velice Capturing Mary, ALE jeden smrt-do-žil-nahánějící podivín byl nahrazen celou plejádou v šeru se skrývajících konspirátorů, což celkově prospělo dynamičnosti děje, navíc o roce 1939 vím přeci jen víc než o Británii 50.let a příběh je pro mě tedy značně čitelnější. Nebýt obvyklého rámu s nápisem "pokud máš čas, povím ti příběh, který se stal před mnoha a mnoha lety, že ho snad ani nemůžeš pochopit" bych dala snad i plný počet - rodinka je to vzorně mrazivá, róby jsou řádně vyžehleny a doba strávená ve sklepení se také viditelně zkrátila.