Roman Albach

Roman Albach

Ota Nákelský

okres Brno
Cifršpion

13 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11
  • 17.2.2020  16:53
  1917 (2019)
  *****

  Geniální. Osobně tento film považuju za jeden z nejlepších válečných filmů, který jsem kdy viděl. Do děje jsem byl vtažený od první minuty. Film bez jediného střihu byl tak znepokojivý, tak autentický, tak drásající. Neměl jsem téměř šanci si ani na chvíli oddechnout. To vše podtržené jedinečnou hudbou. Když film skončil, musel jsem si dát panáka. Za mě osobně 5 hvězd je málo, dal bych klidně deset.

  • 12.6.2019  14:17

  Čekal jsem šokující dokument odhalující krutou pravdu o Putinovi, ale dostalo se mi jen několik spekulací, konspirací a i ty samy o sobě nějak dechberoucí nebyly. Možná snad v západní demokraci, ale v Rusku s tím tak nějak počítáme, zde nikdy demokracie západního typu nebyla a ještě dlouho nebude. Dokument mě navíc docela nudil, byl příliš dlouhý, prospěl by mu důslednější střih. Zajimavá byla snad poslední věta, kde autor hodnotí Putinovo počínání. Vede zemi k světlým zítřkům, aniž by si ostatní všimli, že se vrací do temné minulosti.

  • 28.2.2019  12:48
  Zkáza Dejvického divadla (TV seriál) (2019)
  *****

  Poprvé jsem si v kině dal jeden celý seriál a hned to byla taková pecka! Geniální, tak autentické, vtipné a inteligentní! Některé díly byly naprostý top (např. Vládci loutek). Seriál Most!, který tento týden skončil, bude mít v pondělí následovníka, který je snad ještě lepší ;)

  • 31.1.2019  15:41
  Hovory s TGM (2018)
  *****

  Výnikající film ke 100. výročí vzniku Československé republiky. Upřímně jsem byl původně zaskočený, že Karla Čapka (mého velice oblíbeného autora) bude hrát Honza Budař, přece jenom mám v paměti Josefa Abrháma, oba jsou úplně jiní. O to víc jsem byl překvapený, jak věrohodně Honza Budař spisovatele Čapka ztvárnil. Na filmovém plátně nebyl Jan Budař, ale Karel Čapek. A není divu. Na brněnské premiéře v kině Scala, která se odehrála 28. října 2018 a které se zúčastnili hlavní představitelé, nám Honza Budař sdělil, že Čapka poměrně dlouho studoval, přečetl řadu jeho knih, dokonce několik týdnů psal perem a chodil po místech, které měl Čapek rád. Výsledek je tak excelentní

  • 22.10.2018  10:06
  Kardinál (1963)
  *****

  Nebudu zastírat, že na tento film jsem se podíval především kvůli mé oblíbené Romy Schneider, pro kterou setkání s Ottou Premingerem znamenalo její druhý hollywoodský film. Přestože Romy stráví na plátně pouze půl hodiny (což vzhledem tříhodinové délce filmu může být málo), nebyl jsem vůbec zklamaný. Film mě bavil od samého počátku. V Bostonu před první světovou válkou se setkáváme s mladým knězem Stevem Fermoylem (vynikající Tom Tryon), který je oddaný katolické víře a vše jí podřizuje. Je přísný ke svému okolí, ke své rodině, ale především k sobě. Jeho talentu, inteligence a píle si všímají i američtí hodnostáři, a proto mu nabízí kariéru ve Vatikánu. Tu on odmítá, protože o sobě pochybuje. Do Evropy sice odjíždí, ale jako učitel angličtiny. Ve Vídni dvacátých let se seznámí se svojí jedinou láskou - mladou Annemarie (Romy Schneider). Paradoxně díky její lásce si uvědomí, že jedinou jeho cestou je cesta víry. Již jako vysoký církevní hodnostář se s vdanou Annemarií von Hartmann znovu setkává v roce 1938, v době, kdy je Rakousko připojeno k Říši. A ze všech svých sil se jí, manželce židovského bankéře, snaží pomoci... Tříhodinové filmy bývají problematické, jsou už dlouhé, ale já jsem se vůbec nenudil. Naopak jsem byl překvapený, jak mě toto téma chytlo. Proto hodnotím tak vysoko. Perlička na závěr - Kardinál je jediný film, ve které se Romy Schneider objeví před kamerou se svým otcem, hercem Wolfem Albachem-Rettym. Ve 100. minutě filmu hraje rakouského barona, který se Stevena Fermoyla vyptává na probihici. Protože se film natáčel z části ve Vídni, bylo velkým přáním Romy Schneider, aby Otto Preminger oslovil jejího otce - Vídeňáka - a nabídl mu tuto malou roli.

  • 8.10.2018  14:34

  3 dny v Quiberonu ukazují Romy Schneider jako velice citlivou, emotivní, nešťastnou ženu, která hledá půdu pod nohama a přemýšlí, jak naložit se svým životem. Režisérka Emily Atef jde na dřeň, stejně tak vynikající představitelka hlavní role Marie Bäumer, u které jsem měl v mnoha scénách pocit, že sleduji skutečnou Romy Schneider. Z téměř každého záběru je zřejmé, že Emily Atef je perfekcionistka. Skutečná lokace, oblečení přestavitelky, které přesně odpovídá tomu, co na sobě měla Romy Schneider, interiér hotelového pokoje, restaurace, kde Romy strávila noc před interview, vše jakoby vypadlo z fotografií Roberta Lebecka. Pokud byla režisérka přesná v těchto detailech, tak zcela správně byla přesná i ve vykreslení Romy jako ženy, která hledá únik v alkoholu a prášcích. Jak jsem již zaregistroval, řadě fanoušků Romy toto zobrazení vadí. Samotná dcera Romy Schneider, která se jako dítě objeví v posledních scénách filmu, Sarah Biasini, tento film odmítla s tím, že ona si mámu pamatuje úplně jinak. Zcela ji chápu a je dobře, že svoji matku hájí. Nicméně alkohol, prášky a cigarety k Romy v posledních letech jejího života neodmyslitelně patřily. V jarním Quiberonu roku 1981 byla ještě šance, že se Romy ze všeho toho balastu vyhrabe, natočí tolik očekáváný film Poutnice ze Sans-souci, kde měla poprvé hrát ze svým synem Davidem. Osud tomu ale chtěl jinak. 4 měsíce po tomto interview její 14 letý syn tragicky umírá. A to byla rána, kterou nešťastá 42 letá žena jménem Romy Schneider nemohla ustát. Umírá 10 měsíců po svém synovi na srdeční zástavu.

  • 16.5.2018  13:09

  Myslel jsem si, že slabým článkem bude neherec Vávra Hradilek. Zmýlil jsem se, byla to režie a scénář.

  • 16.5.2018  13:07

  Slabší Vejdělek. Příliš sterilní. Nicméně u scény s Vilmou Cibulkovou jsem se docela nasmál. Zbytek byl až příliš vykalkulovaný.

  • 16.5.2018  13:05
  Rudí prezidenti (TV seriál) (2018)
  *****

  Konečně dokument, který dokázal objektivně zhodnotit 5 komunistických prezidentů. Bez zášti a odporu ukázat jak kladnou (pokud byla), tak zápornou stránku 5 lidí, kteří by se v normální, demokratické společnosti prezidenty nikdy stát nemohli. Zajimavý byl osud Antonína Novotného (kterého nakonec vyloučili ze strany), odmytizování Ludvíka Svobody (který je až příliš často schovívavě hodnocen), vzestupy a pády Gustáva Husáka.

  • 16.5.2018  12:37

  Asi budu opakovat, co už napsali mnozí... Na film jsem se těšil, trailer vypadal slibně, samotné téma je velmi výživné a dramatické... ale to co předvedli tvůrci, tak to byl jedním slovem (slušným) průšvih. Nechápu, jak je možné z dramatického tématu defenestrace a bitvy na Bílé Hoře udělat nudný, pomalý, uspávací film. Jednu hvězdu dávám za kostýmy, druhou za exteriéry.

  • 19.9.2017  12:19

  Selský rozum na mě působil velmi amatérsky. To lecjaká reportáž o Andreji Babišovi na České televizi by tento dokument strčila do kapsy. Všichni vystupující jsou lidé, kteří Babiše nesnáší, mají k tomu své důvody, pak se ale dá pochypovat o jejich objektivitě. Navíc dokumentaristi pořádně nepředkládají jasná fakta, která jsou dnes dostupná a která dokazují jak např. A. Babiš došel k miliardovému majetku. Všechno je v rovině spekulací. Každopádně já osobně jsem rád za alespoň nějaký dokument, pokud odradí část voličů od ANO.

  • 4.8.2017  12:57

  Z mého pohledu příliš filmografický dokument. Pro velké fanoušky Jamese Deana to asi problém nebude, určitě oceňují ukázky z málo známé televizní tvorby Jimmiho, která není běžně dostupná. To může být velké plus, na druhou stranu i velké mínus, protože dokument se soustředí především na tyto ukázky. O Jamesovi Deanovi, o jeho životě, poměrně složité povaze, osobnosti, vztacích se dovíme mininum. A to bylo pro mě zklamání.

  • 14.2.2017  12:28
  Bohéma (TV seriál) (2017)
  **

  6/6 Jedním slovem - zklamání. Promarněná šance. Je to velice prazvláštní mix fiktivních a reálných postav, Čechů s Němci, co mluví česky, událostí doby protektorátu a roku 68. To všechno, by se dalo přežít, kdyby seriál jednoduše velmi často nenudil. Zajímavých momentů je zde jako šafránu. Je to velká škoda.

  • 11.1.2017  12:32
  Kolonie (2015)
  *****

  Film, při jehož sledování jsem měl sevřený žaludek. Děsivá atmosféra zmaru v kolonii a následně bezvýchodná situace v Pinochetově Chile. Nebyl to příjemný snímek, ale to neznamená, že nebyl výborný. Za pět ;)

  • 2.5.2016  12:33
  Každý milion dobrý (TV film) (2016)
  ****

  Role miliardářky Ireny Jiřině Bohdalové byla šitá na míru. Byla v ní totiž úžasná a uvěřitelná. Navíc bylo zajímavé sledovat vnitřní boj jejího syna Ondřeje Vetchého, který se nechal zlomit hamižnou manželkou. Souhlasím s tím, že řada scén mohla být přitažená za vlasy (viz policejní komando), já bych to ale odpustil. 90 minut mi uteklo jako voda.

  • 27.4.2016  10:49
  Patrola (2012)
  *****

  Už se stává pravidlem, že filmy s Jakem Gyllenhaalem v hlavní roli jsou zárukou solidního diváckého zážitku ;)

  • 27.4.2016  10:47
  Tereza (1961)
  ****

  Myslím, že se jedná o vydařenou detektivku s koukatelnou Jiřinou Švorcovou v roli vyšetřovatelky. Nesouhlasil bych s některými komentáři, že pachatel je jasný od začátku. V průběhu filmu se objevují nové skutečnosti, které můžou ukazovat na někoho dalšího. Naopak závěrečné rozuzlení mohlo být pro řadu diváku nečekané.

  • 21.4.2016  16:22
  Kat nepočká (TV film) (1971)
  ***

  Myslím, že tak zajímavá předloha si zasloužila lepší zpracování. Bohužel z tohoto filmu na mě vůbec nedýchá protektorátní atmosféra, všudepřítomný strach a podezřívání. Navíc postavy mají vizáž let 70., takže jsem měl pocit, že se film spíš odehrává za normalizace. Herecké výkony takových es jako Radek Brzobohatý, Jiřina Bohdalová nebo Martin Růžek jsou výborné, ale film nezachrání. Pro mě osobně je tento snímek zklamáním.

  • 21.4.2016  16:17
  Hroch (1973)
  *

  To je tak neuvěřitelná nuda, že to chce velký sebezápor to nevypnout.

  • 18.3.2016  22:02

  "Er ist wieder da" je inteligentní, mrazivá komedie, která vtipně a chytře upozorňuje, že extrémisti mohou získat moc v každé době a Hitler může být tady zas. Tento film mi odpověděl na otázku, jak bylo možné, že se v Německu třicátých let dostal demokraticky k moci takový člověk jako byl právě Adolf Hitler. Ono to vlastně tak těžké nebylo. Stačila nespokojenost a flustrace voličů a vědomí, že je zde někdo, kdo má vizi. Hitler - tehdejší i dnešní - dokázal na to vše reagovat, fascinovat a získat voliče... a svým způsobem i diváky. Přestože se jedná o odpornou osobnost, občas jsem se přistihnul, že jí fandím. Hitlerovo vystoupení v německé reality show nemá chybu... je tak autentické jak jen může být. Kamera zabere diváky se slzami v očích, ale i ty, kteří nesouhlasí a uvědomují si Hitlerův populismus a demagogii. "Už je tady zas" je film, který nám hodně vypoví o dnešních Němcích a jejich Německu. Multikulturalismus mnoha Němců je jen slupka, která se vytváří už 70 let. Ale ve skutečnosti se v jejich myšlení nic nezměnilo... A proto je moc dobře, že tento film vzniknul a nastavil mnoha Němcům zrcadlo.

  • 24.2.2016  11:49
  Víkend (2011)
  ***

  Nebylo to špatné, ale přistihnul jsem se, že se občas nudím. Koukali jsme na to s kamarádkou, musela si odběhnout, za chvíli se vrátila a ptala se mně, co se mezitím stalo. Tak odpovím, že si povídali, ale nic zásadního. Na to ona odvědí, no, tak to už dělají 45 minut :) Asi tak... spíš dokumentární zachycení dvou dnů dvou gayů. Žádné zvraty a napětí nečekejte.

  • 23.2.2016  15:25
  Kde domov můj? (TV pořad) (2016)
  *

  Takovou soutěž může vyprodukovat pouze veřejnoprávní televize. Nic nudnějšího jsem snad za posledních 20 let neviděl.

  • 10.2.2016  11:49
  Slídil (2014)
  *****

  Na film jsem se začal díval někdy po jedenácté večer s tím, že ho dokoukám následující den. Nešlo to. Příběh sociopata Loua Blooma mě vtáhnul a už nepustil. Odporný člověk, co mě fascinoval. A já se přistihnul, že mu přes všechen ten hyenismus vlastně přeju úspěch. Radši nebudu přemýšlet, co to o mě vypovídá :)

  • 10.2.2016  08:56
  Nepřítel (2013)
  ****

  Pro většinu diváků nerozluštitělný film. Nejdřív tápete jestli sledujete příběh Luisy a Lotky z Toronta až pochopíte, že to tak jednoduché nebude. Závěr může být matoucí, pro mě osobně byl vysvětlující. Ikdyž na řadu otázek mi odpověděl až spoiler na youtube. A to je podle mého slabina, ale možná i silná stránka tohoto filmu. Film totiž projekcí nekončí, musíte mu věnovat více času. A to se může a nemusí líbit. Mně se líbilo...

  • 2.2.2016  13:12

  Barevné leporelo ukazující to, co si můžeme přečíst o Lídě Baarové na dvojstránce Blesku. Film bez hloubky a jakékoli umělecké ambice. Nicméně divákům Ordinace v růžové zahradě se určitě líbit bude.

  • 8.1.2016  11:47

  Helena Třeštíková patří mezi mé oblíbené režisérky, Lída Baarová mezi mé oblíbené herečky, takže jsem se logicky na tento dokument těšil. A měl očekávání. Bohužel ta naplněna nebyla. Předpokládal jsem, že Třeštíková sestříhá ty dlouhé hodiny rozhovorů na poutavý dialog mezi dvěma ženami. Ten bude osobní, strhující... Mám však pocit, že tento dokument (tak jak je pojatý) by fungoval i bez samotné Baarové. A to je velká škoda. Vznikl tak jen hezký dokument pro žáky základních škol do hodin dějepisu.

  • 7.1.2016  12:06

  Vtipné... aneb Jak sestříhat Triumf vůle a udělat z něj Triumf v úle :)

  • 1.9.2015  16:40
  Labyrint (TV seriál) (2015)
  ****

  Jirka Strach s Petrem Hudským rozehráli v prvním díle tolik "příběhů", že jsem zvědavý, jestli se v tom neztratí. Mám obavy, aby rozuzlení, které nás čeká v posledním díle, nebylo stejně tak pitomé jako u Ďáblovy lsti. Navíc v prvním díle už divák narazí na řadu minimálně podivných věcí... např. na Slovensku už mají vraha dívky. Mladého jinocha, který ji stalkeroval. Zaráží mě, že nikdo neřešil, kde tento student sehnal černou kobru, která stojí až několik milionů (korun českých). Nicméně dám tomu šanci a třeba budu ještě mile překvapený a zvednu hodnocení. .... Třetí díl mě velice příjemně překvapil, scény z lesní chaty byly výborné, příjemně hororové. A já poprvé litoval, že díl už skončil. Asi bude načase zvednout hodnocení.

  • 1.9.2015  16:31
  Rudyho má každý rád (TV seriál) (2015)
  **

  Při sledování prvního dílu jsem se bohužel nezasmál ani jednou. Asi dvakrát jsem se jen usmál, a to myslím nějaké kreaci Evy Holubové. Je to velice slabé, bezduché, i herecké výkony mě příliš nepřesvědčily. Ale dám tomu ještě šanci ;)

  • 20.8.2015  12:09
  Bojovník (2015)
  ***

  Asi bych opakoval mnohé jiné komentáře, když bych se rozepisoval o naprosté neoriginálnosti filmu. Jedno klišé za druhým. Po prvních 15 minutách už přesně víte, jakým směrem se film bude ubírat a jak dopadne. Osud Billy Hopea mi byl navíc úplně ukradený, a to ho ztvárnil jeden z mých nejoblíbenějších herců Jake Gyllenhaal. Tomu se divím, že vůbec tuto roli vzal. Filmy si vybírá, jak mohl sáhnout po Bojovníkovi, to nechápu. Prvních 15 minut jsem doufal, že budu sledovat drama boxera, který se rozhodne ukončit kariéru, ale nedokáže bez boxu žít. Jeho skvělá rodinka mu najednou nebude stačit a on bude hledat svoje místo. To by mohl být snad zajímavý film...

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11