Memento (2000)

Tento film je, podla mna, dalsi film robeny pre film. Preto, aby si herci zahrali, aby si to kamera uzila, aby mal reziser radost. Ale je bezpointovy. Respektive ocakava, ze si kazdy (narocny :-) ) divak najde pointu sam. Casty problem filmov. Ludia si pointu najdu, ale maju taketo filmy vobec nejaky zmysel, odkaz, vypoved, poucenie?

Nekonečný víkend (2008)

Jedna hviezda za ekologicky podton. Inak nezaujimave. Asi by bolo treba dlho hladat podobnu dvojicu, zijucu kaviarenskym sposobom zivota, ktora by sa rozhodla riesit svoje manzelske nezhody niekde daleko v prirode. To, ze obaja manzelia boli zjavne "precivilizovani", cize histerici bez mozgu som pochopil. Zvysok je pre mna kompletne nepochopitelny. A ... asi som to prehliadol, ale nie je mi jasne, ci v noci s tej harpuny strielal ten muz, alebo to bol zase nahodny vystrel, ktory letel uzasne presne a kvalitne aj zasiahol.

Život je krásný (1997)

Davam 4 hviezdy, chcem vsak povedat, ze film ako celok bol pomerne priemerny. Prilis vela nerealnych a nerealistickych scen - za vsetky spomeniem scenu, ked najdu nestrazeny taborovy rozhlas a dlhu chvilu don hlasia. Na druhej strane tento film ma velmi zaujimavu myslienku. Objektivne by si mozno zasluzil 3 hviezdy, ale emocie druhej svetovej vojny ma chytili za srdce. Po tomto filme som si znova povedal, ze by som sa hanbil byt Nemcom, prislusnikom naroda, ktory vyvrazdil miliony nevinnych ludi. Nechcem polemizovat s tym, ze ine narody to nerobili a nerobia, ale druha svetova vojna ma pre nas istu blizkost a mozno preto som na nu citlivejsi ako na ine genocidy. Za tieto emocie davam 4. hviezdu.

Alluda Mazaaka...! (1995)

Hodnotit to nedokazem, ale ak ma niekto chut sa zasmiat na tom, ako sa v Indii robia akcne filmy, odporucam tento. Scena s traktormi je neprekonatelna !!!

Hotel Rwanda (2004)

Vzdy pred tym ako idem hodnotit film si pozriem komentare. A vzdy zacinam tymi, ktore vyjadruju presne opacny pol nazorov ako je moj vlastny na dany film. Tak to bolo aj v tomto pripade. Pozrel som si komentare plne sklamania a odmietnutia tohto filmu. Viem, ze by som mal komentovat iba film, ale neda mi, nezamysliet sa nad tym, preco niektori ludia odsudzuju sentiment a mozno trochu patos a klise vo filmoch. Poznam ludi, ktori maju radi realne bojove filmy, filmy, ktore zobrazuju veci ako naozaj su alebo boli, naturalisticky drsne a tvrdo. Bohuzial casto tito ludia v zivote nemali v rukach zbran, samopal, gulomet, pancierovu past ci kanon obrneneho transportera. Nemaju zazitok z vojenskej sluzby, nevedia co to znamena strielat a bojovat. Su len v istom zmysle fascinovani (to slovo ma vela odtienov) bojom, scenami, kde ludsky zivot zanika podla vole toho, kto drzi zbran v ruke. Ano aj take filmy maju svoju hodnotu, ale mozu byt aj velmi velmi nebezpecne. Nato aby vacsina ludi pochopila hrozu a utrpenie, ktore zazila Rwanda na prelomoch rokov 1993 a 1994 netreba ukazat 800.000 mrtvych (tolko ich tam naozaj bolo), netreba ukazat ako samopaly a gulomety rozstrielaju telesnu schranku, ako ludia vykrvacaju ako sa mozog rozleje po ceste a dalsi padajuci mrtvy don padne tvarou. Na pochopenie hrozy toho co sa tam udialo staci porozpravat pribeh, SKUTOCNY pribeh jednoho konkretneho cloveka - Paula Rusesabagina. Tento SKUTOCNY clovek (v sucasnosti majitel spedicnej firmy v USA) SKUTOCNE vykonal to, co bolo nametom tohto filmu. Tvorcovia sa to rozhodli ukazat tak, aby sme nemuseli po skonceni filmu vratit popkorn spat do zachodovej misy, ale zaroven, aby sme boli zasiahnuti, aby nam bolo jasne co sa tam vlastne udialo. Davam 4 hviezdy napriek tomu, ze ma tento film velmi zasiahol. Jedine co mi v tomto filme chybalo bol uvod. Osobne by som privital uvod do problemu v Rwande a naznacit pozadie konfliktu medzi Hutu a Tutsi. Podla mojho nazoru tento film si zasluzi svoje miesto v top 100.

Pařba ve Vegas (2009)

Dostal som na tento film vyborne referencie, velmi som sa tesil, ze konecne po dlhom case uvidim dobru americku komediu. Po skonceni filmu som dlho rozmyslal ci som videl ten spravny "Hangover". Cely film bol umely, sceny, ktore mali byt humorne boli boli bez pointy a konecny happyend ma odrovnal. V tomto filme mi happyend vyslovene vadil a ubral predposlednu hviezdicku za originalitu. Co na filmoch naozaj nemam rad, je ich absolutna neuveritelnost. Neuveril som nicomu z tohto filmu. Neuveril som, ze clovek pod vplyvom akejkolvek grogy je schopny prezit tolko zazitkov, vykonat tolko cinov a pri tom si na druhy den absolutne nic nepamatat. Neverim, zeby chlap nevedel zakricat zo strechy akejkolvek budovy tak, aby si to niekto vsimol. A navyse je mi dost proti srsti podat svojim kamaratom bez ich vedomia drogu, len, kvoli tomu, aby bola zabava. Takze moje hodnotenie: Umele, plytke a neuveritelne. Herecke vykony priemerne. Bradaty "rozpustily" chlapik nezaujal, skor naopak, odradzal. Zaverecne titulky ukazali prilis malo, v ich stave si viem predstavit aj ine fotenie :-) . Takze bohuzial jedna hviezda zo sucitu, na viac tento film nema !

Hrdost a sláva (2008) odpad!

Odpad je v tomto pripade velmi subjektivny. Tento film ma dost znechutil. Dopozeral som to s velkym sebazaprenim. Drsne, nezmyselne naturalisticke, takmer bezpointove. Nebolo v tomto filme nic, co by ma drzalo v napati, co by ma vtiahlo do deja, co by ma nutilo pozerat dalej. Ano korupcia v policii, ano boj o rodinnu cest, ale prosim, nie takto ! Korupcia v policii a rodinna cest, ved to je predsa nosna tema mafianskych fimov, ci nie? Toto bol nejaky amatersky odvar, ktory od zaciatku do konca nedaval takmer ziadny zmysel, ziadne posolstvo, ziadny odkaz. Velmi uboha parodia na temu zlocin a trest. Tento film nema ziadnu filmovu hodnotu pre normalneho cloveka.

Kameňák (2003)

Davam 4 hviezdy a stojim si za svojim. Ano mohol som tento film pozerat pod prizmou umeleckej dramy typu Prelet nad kukucim hniezdom, alebo temneho pribehu spalovaca mrtvol, ci dokonca rozmarnej poezie z diel Emira Kusturicu, alebo mozno pod vplyvom osudovych myslienok a uvah Krzysztofa Kieslowskeho, ale nepozeral som. Pretoze tento film, ziadne z tychto ocakavani nechcel a ani nemal plnit. Film nebol natoceny ako hodnotne kinematograficke dielo (viem, ze su ludia, ktori ine filmy neuznavaju a povazuju za odpad), nebol natoceny ako velkovypravny film, nebol zalozeny na oskarovych vykonoch hercov, na dokonalych efektoch. Ak niekto nieco z toho co som vymenoval vo filme hladal ... bohuzial ! Tento film je lahka pohodova ludova komedia postavena na vtipoch ktore si ludia rozpravaju pri pive, na rybacke, v cakarni u lekara, ci v skole pocas prestavok alebo vyucovania. Som si takmer isty, ze vacsina z nas sa uz s tymito vtipmi stretla a aj sa na nich zasmiala (ak nie, vyjadrujem udiv). Tento film mal jednu jedinu ambiciu, pospajat notoricky(?) zname vtipy do "nejakej" suvislej linie a dat tomu aku-taku fazonu, co sa mu napokon podarilo. Splnil takmer vsetky moje ocakavania a poziadavky na film podobneho zanru, pri pozerani som sa uvolnil, dal si pohar piva nenutene som sa zabaval na tych dobre znamych vtipoch, ktore herci zvizualizovali. Kedze som necakal zavratny dej, necakal som nic necakane, necakal som vrcholnu hlboku pointu zanechal tento film vo mne dobru naladu, pohodu a usmev na tvari. Dodnes ked rano vstanem a pozriem z okna zahlasim: "Takovej krasnej den, dneska by to slo" a manzelka velavravne odpovie: " No ha-ha-ha ...!"

Matrix (1999)

Musim povedat, ze tento film bol pre mna jeden z revolucnych filmov novodobej kinematografie. Myslienka zivota v matrixe bola vo filme (aspon pre mna) prelomova. Spracovanie filmu skvele (aj ked americke) Dej nebol nudny, udrziaval ma v napati a ocakavani. Co ma najviac uchvatilo bola zaverecna scena boja s "virusmi - agentmi". Ked Neo pochopil Matrix a tym padom sa stal "architektom", cize sam mohol matrix ovladat a agenti boli v jeho moci a pod jeho kontrolou. Matrix ma ako film oslovil a tema matrixu mi dlho zamestnavala mysel. Uznavam, bolo tam prilis vela akcnych scen, dalo sa to aj bez nich, ale Amerika bez akcie? Takze odpustam :-) Bohuzial Matrix reloaded ma uplne sklamal, za vsetko len jedna scena: Neo bojuje ako blazon 5 minut s agentmi, snazi sa zvadza tuhy boj a na konci jednoducho vyleti a necha ich s otvorenymi ustami ... OK pekne efekty boja, ale preco Neo jednoducho nezmizol hned??? Podla mna preto, lebo chcel vsetkym nam ukazat aky je hrdina a ako to "vie" :-)))

Slunovrat (2000) (TV film)

Moj oblubeny hudobno-filmovy pocin. Som fanusik Hradistanu a a obrazove doplnenie jednotlivych piesni dotvara uzasnu atmosferu celeho roku od prvej piesne (januar) az po poslednu (december). Uchvacuje ma, ako Hradistan dokaze hudbou navodit naladu pripadajucu na jednotlive mesiace v roku. Kto nevidel alebo minimalne nepocul dielo "O slunovratu" od Hradistanu, tak by to mal rychlo napravit :-) Ja viem, ze nie kazdy ma rad podobnu hudbu a nie kazdy moze prezivat nalady a atmosferu jednotlivych casti roka sposobenu hudbou Hradistanu, ale ak niekto dokaze naozaj uznat a prejavit svoje citenie, ak niekto vo vnutri citi, ze mava sentimentalne chvile, ze sa dokaze ponorit a zahlbit do nalad a pocitov, tak ho toto dielo obohati rovnako ako mna a mozno aj viac :-)