Pečie celé Slovensko (2021) (pořad)

Nemohu se ubránit srovnání s českou verzí, která byla pro mne mnohem lepší. Lepší výběrem moderátorů, lepší přístupem a prezentací porotců. Jistě, na způsob hodnocení může mít každý z nás jiný názor, stejně tak je individuální chuť a preference. Ale česká verze mně v jejich případě přišla civilnější a vůči soutěžícím přátelštější. Porotci se na každém výrobku snažili mimo toho negativního najít alespoň něco maličko k pochvale, moderátoři mně přišli vtipnější aniž by se dostávali za hranici trapnosti. Nicméně, ve srovnání s jinými pořady, na které lze dnes v televizi narazit stále "jednooký mezi slepými".

Maigret - Maigret a sklepy hotelu Majestic (1993) (epizoda)

Za mne jeden z nejpovedenějších dílů Maigreta v podání Bruno Cremera. Jeho proslulost ve všech koutech Paříže je sice poněkud nadsazená, ale stále ještě přijatelná. A jeho zcela neortodoxní přístup v době přebujelé korektnosti více než sympatický.

Maigret - Maigret a soudcův dům (1992) (epizoda)

Maigret tentokrát ukazuje svoji lidskou tvář, nepůsobí roboticky. Dokáže se zasmát, dokáže  být vtipný dokonce nechá zacloumat svými emocemi. Tohle přehluší i občasný přešlap režiséra, díky kterému některá místa působí poněkud hluše a nutí diváka si věci domýšlet. Na druhou stranu atmosféra a realita prostředí tohle vynahrazuje.

Babička (1940)

Jakkoliv je z dnešního pohledu zpracování naivní a úsměvné, myslím že je to zpracování, se kterým by i  Božena Němcová byla spokojena. Jakkoliv některé herecké výkony působí úsměvně (především Leopold s jeho nabubřelostí poskoka, který má uniformu), jsou zde na druhou stranu výkony dokonalé (babička a Viktorka). Některé věty jsou pak nadčasové (Lidé zpanštěli a staré poctivé české zvyky jim nevoní). Za mne nejlepší zpracováním, kde práci herců, scénáristy a režiséra doplňuje kamera a také černobílé zpracování. Své kouzlo má nepochybně i to, že zpracování ze 40. let jaksi odpovídá mé představě o "tehdy, za časů babičky" více, než zpracování pozdější.

Bitva na Moravském poli (2021) (TV film)

Za mne spíše hodina dějepisu, tedy pořad který byl zajímavý a poučný pro člověka, který o uvedené události a historických souvislostech nemá žádné znalosti. Což svým způsobem i chápu, pořad zjevně není určen pouze českému/moravskému/rakouskému divákovi. Zajímavá a nová byla myšlenka hledání hromadného hrobu bojovníků, která však bohužel zůstala nedotažena - zasloužila by si alespoň krátkou informaci, zda výkopy byly/jsou/budou prováděny, a možná jako oslí můstek nalákat k potencionálnímu pokračování.

Vraždy podle Agathy Christie - Perlivý kyanid (2013) (epizoda)

Skvělý námět, snad i dobře vystavěný filmový příběh (myšleno v tom, že neztratil napětí předlohy a divákovi ponechává poměrně dost prostoru pro vlastní úvahy). Bohužel tahle pozitiva se ztrácí ve vlastním hereckém stvárnění. Nevím, jestli jsou to nezvládnuté herecké výkony nebo rozhodnutí režie, ale v konečném důsledku film působí jako lehká parodie na bondovky :-) a představitelé rolí dojmem amatérských divadelníků. Rádoby drsný Laurence se podle mne snaží připodobňovat 007, blbá blondýna v roli jeho asistentky je blbá až do naprosté neuvěřitelnosti, a takhle by bylo možné pokračovat u naprosté většiny postav. Podle mne si tenhle způsob zpracování ACH nezasloužila a věrnost zpracování je také největší (a možná jedinou) předností tohoto filmu.

Volodymyr Zelenskyj (2022) (TV film)

Dokument, který dokázal podávat informace vyváženě. Na jedné straně jednoznačně osoba, která má charisma - ať již jako umělec, tak jako politik. Na druhé straně jeho umělecké projevy i jeho civilní postoje jsou občas na hraně, nebo i za ní. Patrné bylo jak se z člověka, který využívá svého temperamentu a extrovertní povahy  a užívá se svůj úspěch, stává ten který cítí odpovědnost, hledá energii a sílu dávat naději ostatním. Dokument, který nám ukazuje osobnost ukrajinského prezidenta i jinak, než jej známe z posledních týdnů.

Chaplin posluhou (1914)

Nemá smysl hodnotit technickou kvalitu filmu, odpovídá jeho stáří a možnostem doby ve které vznikal. Krátkometrážní film, který v několika minutách vtěsná to, co by dnes vydalo s různými odbočkami přinejmenším na tříhodinový snímek. Film, který je i přes absenci dialogů (kromě několika titulků) srozumitelný, logicky vystavěný pro diváky své doby. Nemá smysl jej srovnávat se současnou produkcí.

Za sedm dní dvanáct (1950)

Vyklizený Londýn, jehož prázdné ulice připomínaly svojí atmosférou lockdown minulých měsíců. Námět, který má námět lehce podobný Čapkově Bílé nemoci. Spousta naivních záběrů a dějových zápletek, ale také spousta hezkých záběrů a hezkých (a vtipných) hereckých výkonů. Navíc černobílá kamera má něco do sebe, a tak tenhle film byl příjemným filmovým kouskem.

Divoké Švýcarsko (2017) (seriál)

krásné záběry přírody, které však nezdůrazňuje komentátorka. Její hlas by spíše zapadl do meditativního pořadu, uklidňuje, občas až uspává. Za mne ideální pořad (obsahem i délkou) jako doprovod k rotopedu. :-)