Muž, který se směje (2012)

Zvláštní pohádka, morbidní a krutá jak bolševická revoluce. Rád jsem po delší době viděl Borise Hybnera ve filmu.

Přes prsty (2019)

Když mezi přáteli jsou hádky, nesouhlas, tak zrno práce jejich sotva vydá klas. Mezi Kiki a Maki to začlo skřípat. Kolečko není moc originální stavař příběhů, spíš průtokový ohřívač memů. Takových chytráků máme u nás velké zásoby.

Sedm (1995)

Už úvodní titulky jsou lepší než většina filmů.

Příběhy civilizací - Stavitelé pyramid (2023) (epizoda)

Civilizace funguje, pokud platí tak zvaná společenská smlouva, to jest všeobecné konsensuální sdílení pravidel a vizí. Faraóni kdysi bývali charismatičtí vůdci, božská ztělesnění, ale pak začli husákovatět, stali se z nich technokrati moci, proto egyptská říše upadla. Naše demokratická říše upadá, protože naši lídři jsou polokreténi, snad komunikačně zdatní, kteří si někde sehnali papír k tomu, že mohou být frontmeny. Veřejnost to vnímá a postupně odmítá nad touto vládnoucí chátrou držet ochrannou ruku, svým vyznáním víry "věřím v demokracii" už je nepodpoří. Například náš premiér se sice vyjadřuje velmi kultivovaně, zároveň však má mentalitu skořápkáře. A pokud je společnost držena pohromadě příliš velkou námahou, křečovitě a neférově, tak dříve či později, samospádem, dospěje k zániku a k situaci "poslední zhasíná". Od egyptologů, těch neškodných vykradačů hrobů, bych se nenadál tak antisystémového, podvratného, podnětného dokumentu. Soudruh prokurátor Urválek by si na ně měl posvítit, jestli náhodou nešíří dezinformace.

Posedlost (1981)

Expresivní scéna, kdy Anna začne v metru šílet, roztříská o stěnu vestibulu tašku s nákupem, až všude lítá mlíko, je intenzivní a nezapomenutelná. Všechno v tom filmu bylo expresivní, chtěli se domluvit na střídavé péči, omylem zdemolovali cukrárnu a tak dále. Vztahové drama, s mystickým přesahem. Použitá krev byla pravá, žádnej trapnej kečup. Děkuju za ten neklid a noční můry, co to ve mně zanechalo. "Musím to tu udržovat čisté a skutečné." Tak jo.

Vaterland - Lovecký deník (2004)

Ta společnost byla asi znechucena hektičností doby, možná byli unaveni sluncem, úspěchem, rozumnou logičností. Proto udělali výlet na místo, kde se zastavil čas. Bezčasí. Jenže zvolený časoprostor byl nemocný. Jako by tam lidé pěstovali kombuchu a věřili starým bohům, duchopravectví a kultu Cthulhu. Teď ve vzduchu visí lovecká horečka, třídní boj a surrealismus. Waaa!

Všechnopárty (2005) (pořad) odpad!

Karole, cestou do studia nesmíš zakopnout a poztrácet své brutálně legrační pointy, jinak jsme bez zábavy. Jak se dělal humor v osmdesátých letech minulého století. Tohle je kurva zástyd a neposun a neprogress.

Jako v bavlnce (2020)

Po delší době pro mě hodně originální, invenční film. S ponaučením. Proč by pracovníci v sociálních službách měli být jen ti dobroserové, užiteční idioti, které společnost používá do první linie? Vždyť se sociopaty a predátory je větší sranda. Hlavní hrdinka má perfektní byznys plán s okrádáním seniorů a krásnou blyštivou elektronickou cigaretu. Ale co když jednoho dne narazí kosa na kámen?