yakoob

yakoob

Jakub Kędzior

okres Karviná
Kristovec

homepage

Skype: yakoob2043

39 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9
  • 20.1.2020  10:20

  Takové příběhy píše sám život a Eastwood tomu umí dát tu správnou fazónu. Jednoduchý člověk, který jen chce dělat svou práci dobře a svědomitě. Eastwood ve svém věku stále umí natáčet ty obyčejné lidské příběhy s patřičnými emocemi. I přes možná tragikomický příběh je zde vždy ta závěrečná naděje. Nemusím vždy vidět, že zlo je potrestáno, ale že to dobré, je vyzdviženo. Jednoduchá filmařina postavená na skvělém prokreslení hlavních i vedlejších postav. To chce fakt pevné režisérské vedení. Jsem zvědav, kolik těch filmů ještě Clint Eastwood natočí. Po těch popcornových filmech plných efektů je to balzám pro duši. Marně přemýšlím, zda se něco podobného točí i u nás. Marně. Za mně plný počet.

  • 21.11.2019  10:06
  Le Mans '66 (2019)
  *****

  Ryze chlapská záležitost. Hodnoty přátelství, rodiny, touha vítězství a úcty. Líbí se mi ta poctivá filmařina, silná auta a vykreslení přátelství dvou chlapů, kteří svými sny mění svět (alespoň ten automobilový). K filmu bych přidal žánr rodinný, protože ač se to nezdá i zde hraje rodina a jení podpora důležitou roli. Nejsem sice žádný fajnšmerk na závodní auta, ale film ve mně vzbuzoval takovou tu chlapskou touhu sednout za volant GT40 a projet si nějaký ten závodní okruh.

  • 23.7.2018  16:45

  Dnes je "in" vyprávět biblické příběhy jinak, snažit se jít kapánek s dobou. A já to chápu. Nevyprávět celistvý příběh, ale vzít krátké historické období. Můžeme se pak více zaměřit na formování postav a pro ten příběh více zapojit naši fantazii a mé chápání víry, křesťanství a všehokolem. Je to jako číst biblické příběhy po xté a stále nacházet nové a nové myšlenky. I zde, v tomto filmu, je příběh Pavla podán z jeho posledního období a jeho sdílení s Lukášem (zde jsem opravdu nepochopil proč do role Lukáše obsadili Jamese Caviezele, pořád si ho vybavuji jako Ježíše). Hezky se ty dialogy/monology poslouchá a ten rozdíl mezi dobrem a zlem, mezi láskou a nenávistí je zde markantní. Film je opět komorní, nemá velké výpravné scény. Ale do budoucna je to pro křesťanskou tvorbu cesta dobrým směrem. Komorně podaná část příběhu Pavla, kde se však projeví hloubka poselství.

  • 13.7.2018  19:55

  Oceňuji za jakých podmínek museli tvůrci toto dokudrama natočit. Myslím, že se jim to hezky podařilo. Jeroným si opravdu takový příběh zasloužil. Vetchý tomu dodal ten správný punc. Je cítit, že tvůrcům byla hloubka odkazu blízká. Tak jako u Jana Husa i zde je krásně vidět nejenom základní příběh hlavního hrdiny, ale také tu prohnilost a zkostnatělost katolické církve. Při sledování takových hrdinů víry si pokládám otázku: jaká je moje víra?? Tenkrát za svoje vyznání zaplatili životem. Jak by obstála moje víra v takových podmínkách? Takže příšte J.A. Komenský?? Těším se.

  • 28.3.2018  21:24

  Wow. To je přesně ten můj styl vyprávění biblických příběhů. Člověk musí vidět za ty malé odlišnosti či nyance dramaturgicky dané, poselství však vystihuje přesně. Všechny postavy zde měly jasnou motivaci, včetně Jidáše, Petra a hlavní postavy Máři Magdalény. To pak dostanete zase úplný jiný pohled na věc, když čtete ty příběhy v Bibli skoro každý den. Co jsem měl možnost vidět filmy o Ježíši Kristu, Joaquin Phoenix zde zahrál Ježíše zatím filmově nejlidštějším způsobem a pro mně nejvíce uvěřitelným. Nevím jak budou reagovat ostatní křesťané, církev, známí a ateisté. Vnímám, že pro některé tento film bude opět trnem v oku. Já mu po obsahové stránce nemám co vytknout (to, že představitelé mluví anglicky, s tím už asi nic nenadělám). V kině po skončení filmu jsem vnímal jasnou myšlenku, že když se člověk osobně setká s Ježíšem, už nikdy nebude stejný.

  • 19.3.2018  18:38

  Prorodinný film. Jsem rád, že tvůrci zachovali hodnotu rodiny. To vždy dojímá a má cenu za rodinu bojovat. Třeba i formou muzikálu s tklivou muzikou.

  • 8.1.2018  10:52
  Učitel - Série 2 (série) (2017)
  ****

  Za mě slabší než první série, to žádná. Díky druhému dílu a zakončení dávám body dolů. Ale pořád je to lepší než česká produkce. Tam je to pořád o level jinde. Ta polština v těch dialozích je prostě více cool, tak asi jako když slyšíte zpěvnou angličtinu a pak ji mějte předělat do jiného jazyka. České titulky ani zdaleka nedosahovaly úrovně dialogů. Za mně bych to zkrátil na 6 dílů. Kamera taky skvělá zvlášť, když 80% záběrů je z dnes moderního steadycamu.

  • 17.12.2017  20:22
  Dark (TV seriál) (2017)
  ****

  Mám rád takové mystery příběhy: promyšlené, nenáročné na akci, stačí jen dobře napsaný scénář, tajuplné lokace a seriál je na světě. Klidně bych si dokázal představit podobný počin i u nás. Takové seriály prostě dneska frčí. Jsem zvědav, jak si Němci poradí s další sérii. Hlavně méně "časových paradoxů".

  • 4.12.2017  21:18
  Kvarteto (2017)
  ****

  Krobotův styl. Statické záběry, semtam švenk či jízda. Příběh stojí hlavně na takových těch promýšlených dialozích, kde herci svoje repliky pronášejí s delší pauzou, tedy herecky tam ani není co zkazit. Co se příběhu týče, tak přednes kvarteta, jejich nesouhra v hrané rovině byla zřejmě metafora na jejich rovinu vztahovou. Asi jsem nečekal bůhvíco, ale stále mám pocit, že mi něco na těch českých filmech chybí. Takový ten šmrnc.

  • 17.6.2017  02:02
  Chatrč (2017)
  ****

  Po filmech o pomstě a odplatě tady máme zase film o tom druhém konci, odpuštění. Knihu jsem sice nečetl, ale zřejmě dalo práci ty obrazy dát na plátno. Natočeno je to profi, věcí k zamýšlení je tam taky spousta. Ono asi bude rozdíl, když se na to dívá věřící člověk. Pro ostatní to může zahánět takovým tím Njů Ejdž feelingem a může se kapánek ztrácet, nudit či mít naopak odpor co se týká odpuštění. To, že Bůh je zde zobrazen jako žena, jsem nijak negativně nevnímal, spíše naopak jsem viděl ten charakter, který vyjadřuje. To stejné u Ježíše a posledního z Trojice, Ducha Svatého. No jo, točit takové filmy o odpuštění a víře, je dneska trochu nevděčná práce. Pro mě zase film, který nejblíže vyjadřuje principy odpuštění. Ne jenom člověk člověku, ale vůbec, odpuštění Boha k nám lidem skrze Jeho syna.

  • 20.5.2017  21:41

  Není to úplná tragédie, ale to stupňování napětí a pocit tajemna z vesmíru mi zcela oproti původnímu fimu, chybělo. Mám takový pocit, že tenkrát to byla taková ta poctivá filmařina, minimum CGI a tvůrci se zaměřili právě na budování atmosféry. Tady je to prostě jiné. Opět zde máme kupu postav, kterým tvůrci vtiskli to neskutečné chování. Jediný, kdo pak alespoň trochu logicky uvažoval byl paradoxně ten Vetřelec. Jsem zvědav, co Ridley vymyslí v dalších dílech.

  • 6.4.2017  11:11
  Benny (studentský film) (2016)
  ****

  Je až neskutečné s jakou technikou dnes mohou studenti filmových škol pracovat a i na Bennym je krásně vidět, že toho patřičně využívají...Umělecký záměr tvůrcům vyšel...Každý záběr je vypiplaný do posledního detailu, takže předpokládám, že všichni ze štábu byli zapojieni na 100%, od režiséra až po posledního člověka na place...Lokace taky moc dobře vybrané. a jsem rád, že herci vycházejí začínajícím tvůrcům vstříc a nevybírají si pouze velkorozpočové filmy...Režisér herce dobře vedl a byl si jistý tím, co a jak chce natočit...Právem tak byl film Benny vybrán do první pětky za cenu Magnesia...Hlavně nepolevit a do budoucna si nastavovat stále vyšší a vyšší cíle...

  • 10.3.2017  11:58
  Masaryk (2016)
  ****

  Neskutečné, jak o osudech celého světa rozhoduje pár lidi...Ono z pohledu dneška se dobře píše takový scénář a vytvoří se tím tak působivá podívaná, ale tehdy to musel být opravdu záhul...I ti politici tenkrát možná vnitřně řešili jiné věci než dnes...Film Masaryk dobře vystihuje tu předválečnou atmosféru a náladu při vyjednávání s Francií a Velkou Británií...Roden a (překvapivě) Kaiser v rolích šitých na míru...Sic nevím, kolik z příběhu Jana Masaryka, je smyšlené, ale když jsem před filmem vůbec neznal jeho postavu, tak film mi dal zase o něco větší přehled...Jsem rád, že tvůrci nechali herce mluvit jejich vlastním anglickým akcentem, scénografie a vůbec řemeslo zvládl tým dokonale...A jestli film zasluhuje ocenění nejlepšího filmu v roce 2016?? Když to porovnám s ostatními viděnými kandidáty, tak asi ano...Kdyby kandidoval v tomto roce, zřejmě by to tak jednoznačné nebylo...Uvidíme..

  • 25.2.2017  20:24
  Volyň (2016)
  ****

  Nic přijemného a nic pro slabé nátury...Film má úplně jiný dopad na mou mysl než kdybych o těch událostech četl někde na wikipedii...Opravdu traumatické podání Wolyňského masakru...Režisér opět zvolil naturalistický pohled, ukázal dehonestaneci lidského života a boj o holý život...Ani žádná kapka naděje...Prostě nic, co by bylo alespoň trochu pozitivního...Takových filmů je třeba, to ano, ale jednou za čas...Ono si alespoň pak člověk uvědomí, co dělá s člověkem zlo v té nejhorší podobě...

  • 17.2.2017  12:59
  Mlčení (2016)
  ****

  Po obrazové stránce tomu nejde takřka nic vytknout...Scorsese je mistr svého řemesla, kamera, podkresové ruchy a styl vyprávění jsou na výbornou...Co s obsahem??...Ha...I když režisér bral "inspiraci" z knižní předlohy, mám takový pocit, že to pro něj nebyl jenom job, ale chtěl tomu vtisknout svůj vlastní pohled na věc...A to věc nelehkou, totiž pohled do vnitra člověka a jeho víry...Sám přiznává, že v mládí se rozhodoval mezi tím být knězem nebo filmařem...Teď mu to umožnilo skloubit dvě věci najednou...Ale k věci...Je neskutečně mnoho příběhů, kdy lidé za svou víru (víru v Ježíše) umírali a dnes stále umírají...Ale o těch, kteří v těžkých dobách "šlápli na Ježíše" se už tak často nemluví...A tady nás Scorsese vzal pěkně do nitra takového člověka: psychologie, vnitřní boj člověka a strach o vlastní život...Trochu se obávám, že mně osobně trochu nesedělo to, jak o utrpení a mučednictví (myšleno zemřít za víru v Ježíše) mluví sám Kristus či Bible a tak jak to přednesl režisér...Jako otázka: Mohu navenek "zapírat" Ježíše a v nitru v Něj upřímně věrit?? A to je odraz i dnešní doby...Žít jinak navenek a jinak uvnitř... Ježíš o tom mluvil jasně, že pro Něho samotného budeme tupeni a zabíjení, tělo vnímal jako něco pomijitelného a spíše varoval, že se nemáme bát toho, kdo zabíjí tělo, ale toho, kdo zabíjí ducha...Pokud moje víra (teď myslím v Ježíše jako jediné cestě a možnosti spásy) opravdu má za něco stát, tak pouze v případě, že věřím v Boží zaslíbení a možnosti být s Ním na věčnosti...Neodsuzuji tento film a jsem dalecen tomu, abych řekl, že ten film je špatný v tom či onom, nebo film fajn, ale tato myšlenka byla mimo...Ani já, který žiji svoji víru v pohodlí a zkouška víry nebyla taková silná jako ve filmu, nejsem hoden posuzovat, zda bych taky ze strachu Ježíše zapřel...Věřím, však, že čím blíže Ježíše, tím větší touha být s ním...Pro mně film o přemýšlení, jaká je moje víra...

  • 9.2.2017  09:41
  Učitel (TV seriál) (2016)
  *****

  Belfer - no, tak se dělají dnešní seriály...Určitě byla inspirace v severské tvorbě, ale Belfer je dobře zasazen do polských reálií...Jak moc dobrý seriál je, se většinou pozná podle konce, jak moc nám tvůrci odkryjí postavy a poskytnou nám indicie k odhalení pachatele...No a tady jsem překvapen, jak jej scénaristé napsali...Netipoval jsem dobře a myslím, že pramálo lidí dojde k odhalení pachatele ještě před koncem...Herci na výbornou, atmosféra, dialogy...Jo jo, stačí mít dobrý nápad, promyšlený scénář, zápletku, dobrého producenta a točíme...

  • 24.1.2017  00:11
  Mžitky (2016)
  ****

  Ta doba byla opravdu šílená, nechtěla člověka zničit rychle fyzicky, ale pomalu a psychicky...Wajda uchopil téma tím nejsyrovějším způsobem, kdy pozorujeme nejenom osud jednotlivce, ale také dopad na jeho známé, rodinu...Dává vlastně zrcadlo celé společnosti...No a samozřejmě dobře propracovaní komunističtí pohlaváři tomu dávají ten protipól a drama (až to ve mně vyvolává takovou tu touhu po spravedlnosti)...Po dlouhé době Linda opět v ne-gangsterské roli...Každopádně film o člověku, který dělal to, čemu věřil...

  • 19.11.2016  00:43

  To je takový ten film, kde víra v Ježíše za něco stojí...

  • 11.11.2016  02:41
  Příchozí (2016)
  *****

  Inteligentní sci-fi...Jiné než ostatní...Pomalé, přemýšlivé a hudebně dechberoucí...To jsou takové ty filmy, po kterých dlouho poté zůstává ten pocit vnitřního klidu...Když pak člověk přemýšlí, co zrovna viděl, a k tomu si pustí úvodní Arrival skladbu On the nature of daylight od Maxe Richtera, nelze jinak než dát pět hvězd...Škoda, že takové pocity mám u mála filmů...A jsou to přesně ty, které na filmech mám rád...

  • 3.11.2016  23:29

  Ajaj...Určitě to šlo podat lépe (či spíše jinak)...Myslím, že filmy s křesťanskou tématikou jsou opravdu jen pro povzbuzení ostatní křesťanů...A nehledejme v nich příležitost ke změně smýšlení ne-křesťanů, protože filmové médium takovou moc prostě nemá...To záleží úplně na někom jiném, zda tomu (nebo Mu) uvěří...I když v tomto filmu jde spíše o to, zda člověk dokáže příjmout zázrak uzdravení a svědectví o nebi (nebo co ta holčina vlastně viděla-vnímala)...Pokud to nepříjme, ano, bude to jen agitka...Souseda bych na tento film určitě nepozval...Je to kruté, ale je to tak...Světlem a solí pro tento svět není super duper křesťanský film, ale my sami...

  • 12.9.2016  18:07
  Teorie tygra (2016)
  ***

  Českým končínám takové komedie chybí...Líbezné, s chytrým vtipem a úsměvnými hláškami...To je na tom filmu plus...Avšak, co se tématu týče, škoda, že ta celá komediálnost je založena na pasivitě mužů...A člověk pak má pocit, že takový je život...Ale on takový není, nebo spíše by neměl být...To pak člověk přemýšlí, že je lepší zůstat sám...A ono ta samota taky není žádná hitparáda, zvlášť ve stáří (ale to nám ten film neukáže, že?)...I když jsem tak trochu soucitil s hereckým Bartoškou, zároveň mi jeho postavy bylo moc líto a byl to spíše on, kdo byl pro mně antihrdinou, protože nejednal jako opravdový muž, ale spíše jako bábovka...Takže na dobrou českou komedii, jak stylem, tak příběhem, si stále ještě musím počkat...

  • 11.9.2016  12:35
  Mordparta (TV seriál) (2016)
  **

  Hodně to shazuje ta vztahová linka vyšetřujících...Což nemá být právě rodina protipolem toho, co se děje v rovině vyšetřování?? Rodina jako místo, kde mohou najít alespoň trochu odpočinek od pracovního vypětí?? Ten podvádí toho, ta zase onoho, manželství v troskách a děcka neskuteční frackové...A postava Kotka mluví za všechno...Ano, takové věci jsou i v zahraničn tvorbě, ale alespoň ta vyšetřovací linka stojí za to...Tady je to opravdu do očí bijící a ty vztahy měli nechat v Ordinaci v Růžovce (se nedivím, že to pak opakujou na PrimaLove), není to ani trochu napínavé a opravdu, vrah je představen zatím takovým nešikovným způsobem...Ani to moc nejde srovnávat s Připady 1. oddělení, ale když to porovnám třeba s takovým polským seriálem Prokurator, musím říct: nebe a dudy (nebe samozřejmě pro Prokuratora)...Po druhém dílu dávám vale...A to jsem myslel, že s Bartoškou to půjde...

  • 25.8.2016  09:33

  Zajímavý pohled na Ježíšovo dětství, nebo spíše bych nazval lidství...Takové to postupné dětské objevování světa a role v něj...Příběh je spíše zaměřen právě na tento aspekt, proto nečekejte žádnou akci, spíše takové to napětí jak se asi Ježíš choval když měl těch 12 let...Opravdu zajímavý pohled a nehledal bych v tom žádné nesrovnalosti...Taky si osobně myslím, že Ježíš nevěděl úplně všechno, byl sem tam nemocný, nabil si koleno a radoval se z ryze dětstkých věcí...Člověk by rád u těch historických věcí byl přítomen, zkoumal jak to skutečně bylo, viděl to, co nám z historie uplynulo...Taková ta třetí osoba...A život Ježíše obzvlášť, protože Bible nám dává pouze malou část...Zbytek je takové jakoby tabu a bojíme se domýšlet a dotvářet (třeba to Ježíšovo dětství a jeho vztah s Josefem a Marií). No a tento film mi alespoň částečně dává ten pocit třetí osoby, která je toho součástí...Příběh o lidské stránce Spasitele...

  • 15.6.2016  09:29

  Mám rád, když film ukazuje takové to lidství na každé straně barikády...I když je 2. světová válka velmi citlivé téma, je správné vidět oba pohledy a vůbec ten dopad na lidské životy, jak vítězů tak poražených...Nezaviděni hodná situace těch mladých kluků a jejich boj o přežití...Moc dobré zpracování...V době, kdy žijících svědků války začíná být jako ze šafránu, je film jeden ze silných nástrojů pro další generace...Film je jednoduchý, upřímný, s krásnou pláží a se silným příběhem...

  • 12.6.2016  23:49
  Pakt (TV seriál) (2015)
  ****

  Stejně převzatý seriál jako český Mamon z produkce HBO...Přiznám se, koukal jsem pouze na první díl, abych viděl jak si s konceptem poradili poláci...Na další díly zřejmě pro mne nemá smysl koukat, páč je to, až na malé vyjímky, jako přes kopírák, vědět jak to dopadne a kdo za tím vším stojí, to už po druhé fakt né...Na druhou stranu, je vidět, že HBO si ve východní evropě snaží udržet dobrý standart...Kdybych si však měl vybrat mezi Paktem a Mamonem, o chlup by vyhrál Pakt...A to jsem neviděl originál...

  • 15.5.2016  15:27
  Prokurator (TV seriál) (2015)
  *****

  Celý ten seriál stojí na dobře napsaném scénáři (dramaturgii) a hlavní postavě...Každý díl má svůj vlastní příběh, ale druhá dějová linka hlavních protagonistů se prolíná celou sérii a ta dává ten nádech tajuplnosti a tajemna...Lokace, způsob podání a opravdu dobře zvolená hudba, získala právem cenu za nejlepší polský seriál...Severští přátelé zase předvedli jinou ligu a to říkám jinou, páč to opravdu nejde srovnávat s dalšími seriály...A musím, jako vždy, vyzdvihnout skvělé a nápadité dialogy...Můj styl za pět hvězd...

  • 13.5.2016  09:33

  Chtěl bych vidět toho borce co k takovým filmům kreslí storyboard...

  • 4.5.2016  09:07

  A vida, že to jde...Opravdu mne to překvapilo, až jsem se bál...Vzít historickou událost takovým "jiným" způsobem a stále si zachovat důstojnost v biblickém příběhu...A takové příběhy mám rád, kdy zbytečně "neujíždějí" a snaží se v těch podstatných věcech držet historické věrohodnosti...Akce není mnoho, ale to až tak nevadí, film je svižný, nápaditý a má co říci všem...Nečekám vysoké hodnocení, ono ten příběh o Ježíšovi nikdy nebyl moc populární, dodnes to lidé spíše vnímají jako fantasy. Ale stejně jako hlavní hrdina poznávám jednu věc a to, že když se setkáš s Ježíšem, už nikdy nezůstaneš stejný...

  • 30.3.2016  10:23

  Trochu jiná liga ti Poláci...Při sledování jsem měl pocit, jak se jen může něco takového stát?? Vyvolávalo to ve mně takovou bezmocnost...Konec mi udělal i neudělal radost...Jednak se tady omíjí to pohádkovské přísloví: dobro bylo odměňěno a zlo po zásluze postrestáno...Zřejmě je to na tom světě takové...Filmařsky zvládnuté na jedničku a je vidět, že i za málo peněz jde udělat hodně muziky...

  • 24.3.2016  22:22

  Nolan je prostě Nolan...i když rozumím Lize Vyjímečných, samostatné filmy pro mne fungují lépe (jak trilogie o Batmanovi tak i třeba Man of Steel)...A to pojetí Supermana jako boha mi připadá dosti ujetá, vždyť on je přeci jenom nadčlověk (proto i ten kryptonit, který mu dává najevo, že i on je pouze z masa a kostí-železa)...Bůh se přeci vyznačuje jinými vlastnostmi...A ano, scénář mi taky připadal rozsekaný...Nolanového Batmana jsem žral, taky s něho udělali takového nabroušeného týpka v masce...Čekal jsem o toho filmu opravdu více...

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9