Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Krimi
  • Sci-Fi

Corpus Christi (2019)

No toto!! Po Kleru další polský film o tom, jak to asi chodí v církvi. Opět vidíme za oponu těch všech náboženských frází, prázdných liturgických úkonů, vyžehlených talárů. Film však v tomto případě zatoulá nejen do života duchovních, ale i do života obyčejných lidí. Spousta z nás to zná z vlastní zkušenosti. Nedělní zbožnost, prázdné fráze o lásce a Kristu, a jen co člověk sundá talár či vyjde z kostela a hned ta láska se mění v nenávist a neodpuštění. Zpracování na jedničku, příběh mně vtáhl neskutečně, ty obrazy a paralely, které až moc dobře znám. Jedinou kladnou postavou zde zůstává ten Kristus. Ale tak jako u Kleru ubírám hvězdu, páč je to film drsný a občas sprostý. Některým bude totiž na obtíž se skrze to přenést a zaměřit na ten přesah, odpuštění a kým mají křesťané skutečně být - tělem Kristovým. Takové dramata by měli točit křesťané. Příběhů za oponou máme určitě dost.

plakát

Labyrint světa a ráj srdce (2020) (TV seriál)

Jsem ten typ člověka, který prvně kouká na film a pak šáhne po knížce. Myslím, že jsem dosud neviděl tak ucelené a srozumitelné podání Labyrintu. Zpracovat toto veledílo Komenského do filmové podoby (ještě k tomu animované), to musela být opravdu výzva. A tvůrcům se podařilo! Zajímavým podáním předali hluboké myšlenky, které nám Učitel národů zanechal. Jednoduchá animace do kterého dali tvůrci kus svého srdce. Plusem je určitě hlas protagonistů pana Lábuse a Kaisera. Věřím, že se museli u natáčení dobře bavit. Ne všem musí tento krátkometrážní formát vyhovovat, určitě bude k vidění i celovečerní verze, ale seriál má zacílit také na školy, kde má vyvolávat diskuzi nad každým tématem. Nevím jestli Labyrint je dnes povinou četbou, ale vnímám, že Labyrint může být skvělou možností se dovědět více nejenom o Komenském, ale hlavně k čemu se hlásil a s kým se jako on sám, či poutník na tomto světě setkal - s Ježíšem Kristem. Toto jsem si odnesl jako člověk, který se sám potýká a někdy i ztrácí v labyrintu tohoto světa, ale našel i ráj srdce. Více takových skvostů.

plakát

Mělas to vědět (2020) (TV seriál)

Velká škoda toho konce, čekal jsem sofistikovanější rozuzlení. Na začátku sladké jako med, ale na konci to trochu zhořkne na jazyku. Herci hráli překvapivě dobře, za mně se Hugh Grant v tomto počinu vyšvihl, Kidman zahrála to, co umí. Technickou stránku mají tyto seriály zvládnutou na výbornou. Osobně bych to viděl spíše na celovečerní film do kina, ale chápu, že pro streamovací služby je toto nejlepší formát. Hodně peněz za málo muziky.

Tenet (2020)

Tenet není pro každého a ne každý bude vědět po jednom shlédnutí, která bije. Jako velký biják to je, to žádná. Nolan stále dobře ovládá své řemeslo a má neskutečný talent. Cením si té poctivé filmařiny, minimum zvlášních efektů a hlavně toho zajímavého nápadu. Co nejde v reálném životě, tak to velké plátno snese s velkou grácií. Žádné přirovnání, analogii tam prostě nehledejte. Je to prostě biják jak poleno. Více takových promýšlených snímků. Viděno v IMAXu.

plakát

Temné lesy (2020) (TV seriál)

Filmařsky zvládnutý krimi-thriller, ale chováním postav už méně. Takový ten pocit, když si říkáte, že ve vypjaté situaci by se člověk přece zachoval jinak. Ale cením snahu. Příště adaptovat raději něco ze svého. Takže jedním slovem opět reklama na český výrobek: Škoda.

Amundsen (2019)

Až s podivem sleduji ty příběhy lidí, kteří ve svém životě dokázali neskutečné věci, o kterých se dnes učíme na školách, ale v osobním životě byli lidmi, kteří často selhávali v jiných oblastech života. Trochu takový rozpor, jakože. Takto na mne alespoň působil tento film. Kdyby se film soustředil jenom na dobytí Jižního pólu, tak mám o Amundsenovi pocit, že to byl borec. Jak však nakoukneme do soukromí, tak to pak dostanu na postavu zcela jiný pohled. Takový ten facebook efekt. Ty nejhezčí fotky, události, cíle. Realita tatam. Ale spektákl krásný, to žádná.

Richard Jewell (2019)

Takové příběhy píše sám život a Eastwood tomu umí dát tu správnou fazónu. Jednoduchý člověk, který jen chce dělat svou práci dobře a svědomitě. Eastwood ve svém věku stále umí natáčet ty obyčejné lidské příběhy s patřičnými emocemi. I přes možná tragikomický příběh je zde vždy ta závěrečná naděje. Nemusím vždy vidět, že zlo je potrestáno, ale že to dobré, je vyzdviženo. Jednoduchá filmařina postavená na skvělém prokreslení hlavních i vedlejších postav. To chce fakt pevné režisérské vedení. Jsem zvědav, kolik těch filmů ještě Clint Eastwood natočí. Po těch popcornových filmech plných efektů je to balzám pro duši. Marně přemýšlím, zda se něco podobného točí i u nás. Marně. Za mně plný počet.

Le Mans '66 (2019)

Ryze chlapská záležitost. Hodnoty přátelství, rodiny, touha vítězství a úcty. Líbí se mi ta poctivá filmařina, silná auta a vykreslení přátelství dvou chlapů, kteří svými sny mění svět (alespoň ten automobilový). K filmu bych přidal žánr rodinný, protože ač se to nezdá i zde hraje rodina a jení podpora důležitou roli. Nejsem sice žádný fajnšmerk na závodní auta, ale film ve mně vzbuzoval takovou tu chlapskou touhu sednout za volant GT40 a projet si nějaký ten závodní okruh.

Apoštol Pavel (2018)

Dnes je "in" vyprávět biblické příběhy jinak, snažit se jít kapánek s dobou. A já to chápu. Nevyprávět celistvý příběh, ale vzít krátké historické období. Můžeme se pak více zaměřit na formování postav a pro ten příběh více zapojit naši fantazii a mé chápání víry, křesťanství a všehokolem. Je to jako číst biblické příběhy po xté a stále nacházet nové a nové myšlenky. I zde, v tomto filmu, je příběh Pavla podán z jeho posledního období a jeho sdílení s Lukášem (zde jsem opravdu nepochopil proč do role Lukáše obsadili Jamese Caviezele, pořád si ho vybavuji jako Ježíše). Hezky se ty dialogy/monology poslouchá a ten rozdíl mezi dobrem a zlem, mezi láskou a nenávistí je zde markantní. Film je opět komorní, nemá velké výpravné scény. Ale do budoucna je to pro křesťanskou tvorbu cesta dobrým směrem. Komorně podaná část příběhu Pavla, kde se však projeví hloubka poselství.