Incantator

Incantator

Michael Steiner

Slovensko
Editor SK obsahov (2012-09/2016)

<< předchozí 1 2 3
    • 3.1.2015  01:15
    Sedmý syn (2014)

Slušne zvládnutý fantazijný príbeh, ktorý poteší priaznivcov žánru, preto to nadpriemerné hodnotenie. Avšak schopnejšia réžia a hlavne scenáristická adaptácia postáv z knižnej série Josepha Delaneyho by z neho mohla pripraviť omnoho serióznejší a trvalejší filmový zážitok, ktorý nezapadne prachom krátko po úvodných týždňoch uvedenia do kín. Najviac mi v tomto spracovaní prekážala predvídateľnosť deja, ktorá zosilnila najmä v poslednej tretine, kde už išlo iba o to, akými trikmi tí „dobrí“ porazia tých „zlých“. Postavy Jeffa Bridgesa a Julianne Moore boli ďaleko prepracovanejšie než mladší protagonisti vrátane Bena Barnesa, hoci v knižnej sérii práve Barnesov Tom zohráva hlavnú úlohu. Myslím si, že tvorcovia mali radšej zvážiť spracovanie v podobe seriálu, väčšmi sa držiaceho 13-dielnej série, niečo v štýle seriálov ako Legend of the Seeker alebo Merlin. Takto zostáva Seventh Son iba zábavou na jedno pozretie bez akéhokoľvek dôvodu sa k nemu, z pohľadu množstva podobných príbehov ponúkaných v súčasnosti, opäť vrátiť.

• 19.7.2014  00:53
    Honfoglalás (1996)

Celkom vydarené spracovanie veľmi dôležitého míľnika stredoeurópskych dejín, ktorý rámcoval životy a osudy obyvateľov tohto regiónu na dlhé veky dopredu. Príbeh v sebe vhodne kombinuje lyrické (najmä motív koní a ľudových osláv) a epické (bitky, prísahy) prvky, hoci na niektorých miestach najmä v prvej polovici mohol byť spád deja rýchlejší. Na hudbu si treba zvyknúť, niektoré motívy sú síce ploché, ale v celkovom vyznení snímky obstojí. Samozrejme, nie všetky udalosti tak, ako sú zobrazené autorským tímom, sú historicky nespochybniteľné (napr. scény s Metodom v tábore Starých Maďarov nevzbudzujú dojem veľkej vierohodnosti) a občas je aj toho pátosu trochu priveľa. Pre tých, ktorí sa zaujímajú o túto etapu (aj našich) dejín môže Zabratie vlasti slúžiť najmä ako pohľad z „druhej strany“ na udalosti v období roka 896 (film bol nakrútený na 1100. výročie tejto udalosti). Táto problematika bude ešte dlho diskutovaná, no i keď sám nesúhlasím so všetkými interpretáciami, poskytnutými autormi, neľutujem zhliadnutie filmu. Zhliadnuté v TV [dabing] (6.7.2014).

• 17.8.2013  23:32
    Přežít! (TV seriál) (2008)

Apokalypsa bez mimozemšťanov. I to sa môže stať (a je to omnoho realistickejšie). V tomto prípade je výsledkom seriál v komornejšom štýle, hoci s britskou eleganciou. Dej je zaujímavý, hoci konšpiračná línia by mohla byť lepšie prepracovaná a tiež sa mohol záber rozšíriť aspoň na náznaky diania mimo Britských ostrovov, lebo takto vlastne nevieme, čo sa deje vo zvyšku sveta. Ďalším nedostatkom je otvorený koniec druhej série, ktorý po zblížení sa s charizmatickými hlavnými postavami nie je ničím príjemným. Niektoré epizódy a udalosti sú veľmi pôsobivými mini-štúdiami toho, ako sa ľudia začnú správať, ak zaniknú centrálne mocenské inštitúcie a aké ťažké je opäť ich obnoviť. V tomto zmysle by sme posolstvo Survivors s veľkou dávkou predstavivosti mohli chápať ako varovanie pred prílišnou ignoranciou mocenských vzťahov a apatiou v spoločnosti. Pre mňa to bolo zaujímavých 12 epizód, hoci britská sci-fi / fantasy tvorba dokáže ponúknuť aj vzácnejšie klenoty. Zhliadnuté v TV [PRIMA COOL] [český dabing] [12/12 epizód] (17.8.2013)

• 7.8.2013  21:31
    Volba (2005)

Hoci historické pozadie príbehu (Fínsko začiatku 20. storočia) je zaujímavé a nepatrí medzi často spracované, samotný dej a postavy ma nezaujali. Ušľachtilé posolstvo boja proti zlu (vojne) v takejto podobe nájdeme v množstve ďalších snímkov, neraz pôsobivejšie a premyslenejšie spracované. Niekoľko silných momentov (nútený odchod triednej učiteľky, obhajoba chlapca na súde) prekrýva nudný, pomaly plynúci dej. Ospravedlnením by mohol byť nízky rozpočet, ale ani to neobstojí, pretože nahradiť otravné scény so skupinkou detí (ktoré ak boli zamýšľané ako úsmevné, tak sa nevydarili) inteligentnejším skúmaním individuálnych motívov a pohnútok hlavných postáv si hollywoodsky rozpočet práve nevyžaduje. Celkovo film na jedno pozretie, ak práve nie je poruke nič lepšie. Za spomínané scény a historický kontext dávam dve hviezdičky. Zhliadnuté v TV [FILMBOX FAMILY] [český dabing] (7.8.2013)

• 29.7.2013  00:30
    Král posledních dnů (TV film) (1993)

Jeden z lepších televíznych historických filmov, ktorého plusom je, že spracúva menej známu historickú udalosť. Príbeh sa rozbieha trochu pomalšie a nevyhneme sa predstaveniu príliš mnohých postáv naraz, čo môže byť mätúce. Zhruba v polovici prvej časti (príchod biskupských vojsk pod hradby mesta a neskôr korunovanie charizmatického Christopha Waltza alias van Leydena - mimochodom, jedna z najsilnejších scén filmu) sa motivácie hlavných postáv vykryštalyzujú a cesta bohatého nemeckého mesta do záhuby sa môže začať. Druhá časť je priamejšia a záver musí byť aj divákom neznalým histórie zhruba od polovice druhej časti jasný. Tvorcovia zvolili kritický pohľad na vieru ako takú a neštítia sa ani kritiky majoritného náboženstva prostredníctvom zobrazenia morálne slabošského biskupa. Hudba a kulisy filmu sú OK, avšak nejde o nič, čo by utkvelo v pamäti aj po týždni. Celkovo sa však oplatí film pozrieť a zaslúžil by si väčšiu pozornosť v televíznom vysielaní. Zhliadnuté v TV [FILMBOX] [český dabing] (22.7.2013)

• 19.8.2012  20:53
    Země rebelů (TV seriál) (2010)

Krajina rebelov je ten typ programu, ktorý isté skupiny divákov nadchne a iní ho okamžite odmietnu. Z môjho pohľadu ide o priemernú televíznu produkciu, ktorá má základnú myšlienku a dej a kvalita jeho spracovania vyzerá striedavo oblačno. Nevýhodou je dĺžka jednotlivých epizód, ktorá je značne únavná; príbeh sa mohol rozdeliť na väčší počet kratších epizód. Talianska režisérka sa nezaprela a vytvorila prostredie, ktoré je akoby kopírované z jej druhého seriálu, Elisa z Rivombrosy (2003-2005). Na druhej strane, dobrodružný prvok je oproti spomenutej záležitosti posilnený, čo kvitujem. Označenie "western" si však naopak vôbec nezaslúži a napodobňovanie westernového prostredia sa tiež príliš nevydarilo. Ak to hodnotím ako televíznu záležitosť, vďaka slušnému príbehu a niektorým príjemným postavám ide o slabší priemer. Záver však bol neuspokojivý, tvorcovia asi chceli naznačiť pokračovanie, ktoré však pravdepodobne nevznikne (ľutovať však netreba). Zhliadnuté v TV [STV1] [slovenský dabing] [7/7 epizód] (19.8.2012)

• 14.8.2012  00:15
    Electroma (2006)

Artová snímka ťažkého kalibru, čo by samo osebe nevadilo, avšak mňa tento film skutočne nepotešil a ako priaznivca sci-fi ma zanechal skôr rozčúleného v tom, že si nárokuje toto žánrové zaradenie. Hovorené slovo nikde, efekty neefektné a silná myšlienka o hľadaní ľudskosti zanedbaná kdesi v pozadí chaotických obrazov. Ani hudba, ktorá vraj patrí medzi silné stránky Electromy, ma s výnimkou Haydnovej skladby (ktorú však možno vypočuť aj bez pozretia filmu) neupútala. Scéna v laboratóriu síce nesie znaky experimentálneho spôsobu filmovania, ale z pohľadu diváka úplne minula účinkom, nehovoriac o nechutnom oranžovom materiáli, ktorý by sa v tejto podobe hodil skôr do hororu. Jednu hviezdičku dávam iba za záverečnú scénu a, síce nezreteľne vyjadrené, no aspoň prítomné, posolstvo. Zhliadnuté v TV [FILM EUROPE] [originálne znenie] (14.7.2012)

• 14.8.2012  00:03

Vo filme síce nájdeme niekoľko svetlých (rozumej: humorných) momentov a scén, inak je to však dejovo i formou veľmi plytká snímka, ktorá zaostáva aj za kvalitami prvého dielu. Okrem toho, v niektorých častiach konajú postavy skutočne nerozumne, až sa človeku nechce veriť, že tak nerobia iba kvôli zámernému navodeniu trápnych situácií, z ktorých sa potom my, diváci, máme smiať. Sladký záver by sa hodil skôr do nejakej telenovely, chcelo by to aspoň jednu pointu, trebárs vybudovanú na vedľajších postavách. Nuž čo, bez hlbšej analýzy možno skonštatovať prínos filmu pre mladšie generácie a snáď aj pre dospelých s deťmi. Kto ho však pozerá sám a chce veľký divácky zážitok, toho Denník slabocha 2 nepoteší. Zhliadnuté v TV [HBO] [český dabing] (14.8.2012)

• 12.8.2012  22:06
    Verdi (TV seriál) (1982)

Život Verdiho je rýdzim príkladom životopisného seriálu, ktorý sa sústredí len a len na život človeka, ktorý spracováva. Vzniká tak historicky verný a detailný portrét výnimočného skladateľa, ktorému však chýba kvalitná dramatizácia a svižné plynutie deja. Niektoré scény, najmä v prvých epizódach, sú tak pomerne nudné. Tento nedostatok však vyrovnáva a ďaleko prekonáva skvelá Verdiho hudba, ktorá sama prináša dej a dramatické okamihy do jednotlivých epizód. Jednoducho povedané: čo ako nekvalitný Verdiho životopis ktokoľvek nakrúti, stačí do neho zahrnúť hudobné ukážky a kladné dojmy okamžite prevážia nad zápornými. No a táto verzia (mimochodom, s výnimkou dokumentov a niekoľkých starých celovečerných filmov neviem o tom, že by vznikla nejaká iná) nestojí len na hudbe, ale aj na viacerých kvalitných scénach. Osoba rozprávača prináša do seriálu dokumentárny nádych, čo napätie ešte viac oslabuje, no prostredníctvom nej sa dozvieme nové informácie. Vďaka tomu plní seriál úlohu televíznej drámy a dokumentu zároveň. Zhliadnuté v TV [STV1] [slovenský dabing] [9/9 epizód] (12.8.2012)

• 10.8.2012  22:42
    Kennedyové (TV seriál) (2011)

Kennedyovci nie sú dokonalým seriálom, avšak ich nedostatky vyplývajú iba z obmedzeného rozsahu ôsmich častí, do ktorých autori zhustili (vrátane retrospektívnych scén) viac než 40 rokov histórie a príbehy niekoľkých osobností, ktorých osudy by sami stačili na celý seriál rozsahu 10-13 epizód. Prílišná šablónovitosť a učebnicový spôsob rozprávania sú spôsobené práve tým, že nie je dostatok priestoru (a podľa absencie väčších davových scén usudzujem, ani financií) na komplexnejšie prerozprávanie udalostí (napr. po jednej epizóde na Kubánsku krízu, vylodenie v Zátoke svíň či osudy RFK po smrti jeho brata je skutočne málo). Osobne mi však tento spôsob rozprávania nevadil, keďže umožnil s prehľadom sa zorientovať v búrlivom období najmä šesťdesiatych rokov a čosi nové sa aj dozvedieť, i keď uvítal by som rozloženie príbehu do viacerých epizód. Miniséria mi v mnohých myšlienkach i spôsobe rozprávania pripomínala skvelého Johna Adamsa z produkcie HBO. Kennedyovci nie sú z produkcie HBO a miestami to je na nich vidieť (najmä scenár poslednej epizódy bol málo prepracovaný), ale zato ich ešte netreba automaticky považovať za televízny program druhoradej kategórie. Aj nekonvenčný spôsob rozprávania a skvelá úvodná zvučka prispeli k maximálnemu hodnoteniu, ktoré im podľa môjho názoru zaslúžene patrí. Zhliadnuté v TV [MTV] [dabing] [8/8 epizód] (10.8.2012)

• 8.8.2012  21:27

Svetová invázia v námornej verzii. V zásade je Battleship jedným z ďalších nie veľmi precízne premyslených sci-fi veľkofilmov s tematikou mimozemskej invázie, ktorého hodnotenie sa okrem subjektívnej mienky odvíja od toho, či je divák priaznivcom podobných filmov alebo nie. Ja mám tento žáner v obľube a preto udeľujem štyri hviezdičky, rovnako ako Svetovej invázii. Veľkým nedostatkom snímku je však absencia širšieho kontextu, do ktorého by bola invázia mimozemšťanov zasadená. Možno na to v jednom filme nebol dostatočný priestor, i tak je však celý príbeh málo prepracovaný (a tá potitulková scéna naznačujúca prípadné, i keď málo pravdepodobné pokračovanie, bola skutočne mizerná). Samozrejme, propagovanie USA bolo prítomné na každom kroku, čo je pochopiteľné, i keď v závere sa mohli tvorcovia aspoň trochu mierniť. Je však jasné, že kvalitný moderný veľkofilm s inváziou UFO, nástupca Dňa nezávislosti na seba stále necháva čakať. Zhliadnuté na DVD [originálne znenie] (8.8.2012)

• 8.8.2012  20:59
    Nicota (2003)

Film postavený na jednoduchej myšlienke sveta, ktorý zmizne do "ničoty" v prvých momentoch skutočne dokáže zaujať, a to napriek tomu, že v nej vystupujú iba dve mužské postavy. Zaujímavý námet so sci-fi podtónom sa však v druhej polovici mení na súbor nie veľmi vtipných (ja som sa zasmial asi pri dvoch scénach) komediálnych scén, ktoré okrem vzťahovej úrovne (peripetie priateľstva hlavných hrdinov) nemá žiadny hlbší význam. Jeden z najväčších motívov, ktorý ma držal v napätí až do konca, bolo odhalenie tajomstva miznúceho sveta a konečný osud hlavných hrdinov. Očakávaný záver však bol nepremyslený a zbabraný, pričom odstraňovanie častí tiel postáv by sa hodilo skôr do neprístupného hororu, než do tohto snímku. Vzniká dojem, že sci-fi motív poslúžil iba ako podklad pre komédiu, čo považujem za neodpustiteľnú chybu. Niektorých fanúšikov však iste poteší David Hewlett, známy zo Stargate: Atlantis. Z celkového hľadiska však Ničotu charakterizujem ako sci-fi komédiu, v ktorej sa prvky týchto žánrov nedopĺňajú, lež si navzájom prekážajú. Zhliadnuté v TV [FILM+] [český dabing] (8.8.2012)

• 7.8.2012  21:36

Menej známe spracovanie známeho biblického príbehu v produkcii legendárneho Dina de Laurentiis (známejšia je verzia z roku 1959). Dnešného diváka zaujme najme tým, že ide o jednu z prvých hlavných rolí Halle Berry, ktorej výkon v tomto filme sám osebe jednu hviezdičku stojí. Spôsob rozprávania príbehu je celkom dobrý, najmä prvá tretia (výprava zo Sáby, prvé stretnutie a zoznámenie so Šalamúnom) je vynikajúca a keby celý film pokračoval v podobnom duchu, zaslúžil by si takmer maximálne hodnotenie. Bohužiaľ, po kráľovninom uväznení dej upadá a sledovanie filmu začína celkom nudiť. Osobne sa mi nepáčila ani úloha kráľovnej po uväznení - kým predtým sa správala ako schopná a sebavedomá vládkyňa, potom sa z nej stalo neschopné dievča celkom závislé od rozhodnutí izraelského kráľa. Zakončenie príbehu je tiež pomerne neuspokojivé, chcelo by to pokračovanie alebo aspoň detailnejšie prepracovanie sfilmovaného príbehu. Za jedno zhliadnutie však film stojí. Biblický príbeh o Šalamúnovi by si zaslúžil veľkolepé súčasné spracovanie (nemám na mysli dobrodružno-romantický hollywoodsky blockbuster, skôr niečo na typ pôvodnej verzie za použitia súčasných filmárskych prostriedkov). Zhliadnuté v TV [MGM] [český dabing] (7.8.2012)

• 7.8.2012  21:21
    Oko medvěda (2006)

Každý, kto má od tohto filmu televíznej úrovne vysoké očakávania, bude trpko sklamaný. Avšak vzhľadom na filmových tvorcov, obvyklého vysielacieho času (víkendové dopoludnie) a filmového plagátu by ich mohla mať iba veľmi naivná osoba. Keď teda znížime naše požiadavky a nároky, dostane sa nám mierne podpriemerný rodinný film s niekoľkými zaujímavými motívmi a lokáciami a s otrasne vyzerajúcim aj hrajúcim "pračlovekom" v hlavnej úlohe. Niektorých by mohol zaujať Christoph Waltz, ktorý hrá jednu z vedľajších úloh. Ak porovnáme filmy, do ktorých je obsadzovaný dnes, vidíme (okrem vzostupu jeho kariéry), že Oko medveďa bol skutočne vytvorený ako ľahký rodinný film pre deti bez vysokých ambícií. Oprávnene treba kritizovať postavu pravekého chlapca - jeho roli nik neuverí a napriek tomu, že by mal byť najzaujímavejšou postavou filmu, je v skutočnosti postavou, ktorá najviac otravuje. Za spomenuté pekné momenty a slušnou myšlienkou (i keď pred takmer 20 rokmi nakrútený Človek z ľadu (1984) má podobný námet, ktorý je ďaleko lepšie spracovaný) udeľujem jednu hviezdičku. Zhliadnuté v TV [MARKÍZA] [slovenský dabing] (7.8.2012)

• 31.7.2012  22:42
    Robocop (TV seriál) (1994)

Tento seriál isto nikto nezaradí medzi vrcholy svetovej seriálovej tvorby a označenie "komédia" je v rámci jeho žánrového zaradenia celkom príhodné, no až taká katastrofa to zasa nebola. Áno, má to ďaleko od filmovej verzie, no na jeho obranu treba dodať, že samotní tvorcovia ho mienili ako seriál vhodný aj pre mladšiu generáciu. Tým síce nevybrali práve najchytrejšie, avšak ak to berieme, že ich zámerom bolo spopularizovať Robocopa ako milého hrdinu pre menšie generácie, tak je to viac-menej odpustiteľné. Niektoré epizódy skutočne za veľa nestáli (na ich dej sa už po niekoľkých dňoch rozpomína iba ťažko), no úvodný film a niektoré časti, v ktorých sa Robocop musel vyrovnávať s faktom, že dennodenne vidí svoju manželku a syna, no nemôže im povedať pravdu, istý citový náboj mali. Kto sa s Robocopom zoznamuje prvýkrát, odporúčam mu filmovú verziu (uvidíme, ako bude vyzerať remake), no mladším, nenáročným divákom môže aj táto seriálová verzia spríjemniť daždivé popoludnia. S ohľadom na uvedené poľahčujúce okolnosti udeľujem dve hviezdičky. Zhliadnuté v TV [AXN SCI-FI] [český dabing] [22/22 epizód] (31.7.2012)

• 31.7.2012  22:29
    True Caribbean Pirates (TV film) (2006)

Historický dokument HISTORY Channel slušne mapuje problematiku pirátstva v Karibskom mori a rozpráva aj príbehy konkrétnych pirátskych kapitánov. Možno mu však vytknúť prílišnú povrchnosť a snahu zaujať namiesto väčšieho záberu skutočne zaujímavej problematiky. Tému dokumentu by som si vedel skôr predstaviť ako námet na seriál, ktorý by "búral mýty" a venoval sa jednotlivým obdobiam pirátstva, prípadne jeho "osobnostiam". Pre priaznivcov tejto éry i pirátskych filmov všetkého druhu, ktorí na reálne udalosti prílišný dôraz nekladú (spomeňme len hollywoodsku sériu s Johnnym Deppom) ho určite odporúčam, no dojem, že ide napr. o dokument BBC, Piráti Karibiku nevzbudzujú. Zhliadnuté v TV [HISTORY Channel] [český dabing] (31.7.2012)

• 31.7.2012  22:10
    Tron (1982)

Neprekvapuje ma, že Tron vyvolal v čase svojho vzniku a uvedenia istotne veľký údiv (koniec koncov, neexistuje veľa filmov, v štábe ktorých je viacero držiteľov titulu PhD. a pred ktorým sa vysiela varovanie pred epileptickými záchvatmi). Jeho remake je tiež na svoju dobu pozoruhodný, ale v plejáde filmov s inovačnými vizuálnymi efektmi nad ním divák od údivu híkať nebude. Bohužiaľ, akokoľvek uznávam prínos originálneho filmu k rozvoju efektov v kinematografii, pri zhliadnutí dnes je ich zastaranosť vidieť na prvý pohľad. Okrem toho, rozdiely medzi scénami v reálnom svete a svete virtuálnom boli príliš ostré (krátke pauzy, v ktorých sa na obrazovke premietajú abstraktné farbisté tvary, tomu nepomáhajú). Sila efektov (ktorá však, ako som to už zmienil, v súčasnosti upadá) zatieňuje ostatné zložky filmu (scenár, príbeh, herci, hudba, etc.), čo jeho súčasné posolstvo oslabuje ešte väčšmi. Keďže žáner dobrodružných sci-fi filmov mám celkom rád, udeľujem tri hviezdičky, avšak väčšmi z úcty k tvorcom a z dôvodu jedinečnosti filmu (a tá, i keď nie je totožná s jeho kvalitou, pretrváva dodnes). Zhliadnuté v TV [AXN SCI-FI] [český dabing] (31.7.2012)

• 29.7.2012  19:16

Od tohto filmu sa už v princípe nedalo očakávať nič viac než jednorázovú televíznu záležitosť, napriek tomu sa ho dalo nakrútiť ďaleko lepšie. V mene kráľa 2 za prvým dielom zaostáva v stopáži, záberu príbehu (počet postáv, lokácie) i postavách (celkom uveriteľného otca, ktorý sa v prvom filme odhodlal zachrániť svoju rodinu, vystriedal bývalý vojak zo súčasnosti, ktorý sa bez bližšieho dôvodu vrhá do bitiek v neprepracovanom stredovekom kráľovstve). Ďalšou katastrofou je nedostatok postáv a komparzistov - to má divák naozaj uveriť, že výprava na záchranu celého kráľovstva bude pozostávať z 18 vojakov?! Samotná myšlienka o cestovaní v čase je ešte prijateľná, i keď nie originálna, avšak mizerný scenár odoberá príbehu akýkoľvek potenciál. Menší dejový zvrat v druhej tretine zažehnáva úplnú katastrofu, ale scenár z nelichotivej pozície najslabšieho článku celého filmu nevymaňuje. Bohužiaľ, ani vizuálne efekty kvalitu snímku výrazne nezvyšujú, i keď v rámci stanoveného rozpočtu a zamerania sú prijateľné. Dve hviezdičky dávam ako priaznivec podobných filmov, "objektívne" hodnotenie by bolo o hviezdičku nižšie. Zhliadnuté v TV [JOJ] [slovenský dabing] (29.7.2012)

• 27.7.2012  23:07

Dôstojný záver jednej z najveľkolepejších filmových trilógií, aké boli kedy natočené. Všetky súčasti filmu sú premyslené a do detailov prepracované, i keď niekoľko menších pochybností vo mne vzbudila scéna prenasledovania zločincov na čele s Baneom po vylúpení burzy - lúpež prebehla za bieleho dňa, naháňačka, ktorá nasledovala, sa však konala za hlbokej noci. Scenár trochu škrípe v poslednej časti, kedy sa Batman a Selina zjavujú na miestach, kde sú najviac potrební (Batman - záchrana mladého Blakea, Selina - záchrana Batmana) akoby zázrakom, bez akéhokoľvek vysvetlenia. Odhliadnuc od týchto maličkostí však tretiemu Nolanovmu Batmanovi nemôžem nič vytknúť. Áno, mohli by sme polemizovať o tom, či bola "lepšia" druhá časť trilógie, ktorej ohromný úspech vo veľkom pripisujem geniálnemu stvárneniu Jokera Heathom Ledgerom v jednej z jeho posledných rolí. Ak však zločinec Bane z tohto filmu oproti Jokerovi zaostáva, potom úžasná myšlienka odrezania celého Gotham City od sveta a jeho predanie do rúk "ľudu" s ľudovým súdom pripomínajúcim súdy za jakobínskeho teroru počas Francúzskej revolúcie tento rozdiel veľmi rýchlo a vhodne odstraňuje. Záver sa mi páčil tiež, myslím si, že nie je potrebné v sérii pokračovať (myšlienka štvrtého filmu s nie veľmi charizmatickým Robinom a Batmanom, ktorý sa vrátil z výslužby, sa mi príliš nepozdáva), obzvlášť, ak by to po Nolanovi prevzal iný (a s veľkou pravdepodobnosťou nie lepší) režisér. Zhliadnuté v KINO [dabing] (27.7.2012)

• 27.7.2012  22:03
    Soudný den (2008)

Film s málo originálnym nápadom a ešte menej originálnym spracovaním - do žánru postapokalyptických fimov neprináša nič nové. Smrtiaci vírus, izolácia krajiny s nakazenými občanmi od zvyšku sveta (výnimočne sa nejedná o USA, ale o VB), prebúdzajúce sa temné pudy, zlyhanie systému vládnej moci a štátnych orgánov etc. - to všetko tu už bolo v iných filmoch. Herci, hudba, kamera - ani jeden z týchto prvkov sa vo filme nezbavuje fádnosti. Dej je okrem kopírovania známych motívov na viacerých miestach nelogický (napr. špeciálna jednotka ide na zamorené a nebezpečné miesto v Glasgowe za hlbokej noci, aby bola následná prestrelka a naháňačka napínavejšia). Jediná časť, ktorá do istej miery odoláva spomínaným nevýhodám, je súbor scén odohrávajúcich sa v škótskej pevnosti so stredovekou atmosférou. Osobne ma nenadchol ani záver filmu, ktorý síce nebol úplne predvídateľný, ale od prepracovanosti mal ďaleko. Tvorcovia sa naviac akoby nevedeli rozhodnúť, či nakrútia sci-fi, akčný road-movie, alebo horor, v dôsledku čoho sa tieto žánre vo filme miešali a celkovo boli mätúce. Súdny deň je film, ktorý sa dá jedenkrát pozrieť bez väčšieho utrpenia, avšak nič nové neponúkne. Zhliadnuté v TV [FILMBOX] [český dabing] (27.7.2012)

• 17.7.2012  19:23

Na austrálsku produkciu, ktorá najčastejšie produkuje snímky typu McLeodove dcéry ide o celkom slušný rodinný film, ktorý z hľadiska rozsahu, postáv i deja patrí medzi lepší priemer v žánri (i keď motív rančerov ani v tomto nechýba - vidno to už z filmového plagátu). Dôležitou zložkou filmu je hudobná zložka, ktorá síce má ambíciu byť originálna, ale jej melódie v pamäti diváka nezostanú. Za plus však považujem scény s orchestrom v prírodných scenériách, ktoré majú vizualizovať hudobný talent hlavnej postavy. Ďalší nosný motív - väzenie - je vypracovaný menej kvalitne, samotní väzni sú nevýrazné postavy a scény vo väznici niekedy pripomínajú scény v hudobnej škole, čo ich činí málo uveriteľnými. Záver je celkom slušný, i keď mi tam chýbala jedna záverečná scéna. Alexa Vega ako predstaviteľka ženskej hlavnej postavy sa do svojej role hodí, Luke Arnold už menej (pri dirigovaní to vyzerá, akoby iba rozhadzoval rukami a sám nevedel, kadiaľ sa melódia uberá). Napriek týmto výhradám je však Väzenská kapela pekný televízny film, ktorý v medziach svojho žánru a rozpočtu (a z nich vyplývajúcich obmedzení) funguje. Zhliadnuté v TV [FILMBOX] [český dabing] (17.7.2012)

• 12.7.2012  23:32

Štvrtá časť série Doba ľadová si udržuje kvalitu známu z predchádzajúcich filmov, i keď prvý a druhý diel neprekonáva. V porovnaní s konkurenčným tretím Madagaskarom nevyniká, na rozdiel od predchádzajúcich dielov, ale vytvára originálne prostredie, v ktorom sa dej odohráva. S formovaním charakterov postáv aj dejom som bol spokojný, nechýbali zábavné momenty, o ktoré sa prevažne postarala veverička Scrat, ale ani scény podnecujúce k zamysleniu (avšak skôr v súvislosti s vývojom planéty Zem a pohnutým obdobím dávnych čias, než v pokusoch o vyobrazenie dospievania mamutej slečny, ktoré sú podľa mňa najslabším prvkom celého príbehu). Hudba sa k filmu tiež hodila, striedali sa v nej rozličné žánre. Nové postavy sa viac-menej vydarili, najväčší úspech z nich u mňa slávi Sidova babička, menej precízne vykreslená tigrica (ktorej začlenenie do deja bolo očividne nevyhnutné, keďže Manny si už manželku našiel) uspela menej, ale príbehu neublížila. Doba ľadová tak aj v roku 2012 splnila očakávania a predstavuje vhodný záver filmovej série. Ďalšie pokračovanie nie je nutné a odporúčal by som sa doň pustiť iba pri veľmi originálnom scenári. 3D verziu som nevidel, ale tak ako to býva pri väčšine filmov, ani pri tomto mi nechýbala. Zhliadnuté v KINO [2D] [slovenský dabing] (12.7.2012)

• 11.7.2012  23:39
    Titeuf (2011)

Nepopieram, že TITEUF má niekoľko vtipných momentov, ale vo všetkých ostatných hľadiskách podľa mňa zlyháva a patrí medzi značne podpriemerné animované filmy posledných rokov. V prvom rade je to samotná animácia - postavičky sú otrasné, odpudzujúce animácia ich zábavný potenciál nezvyšuje (ak to bol zámer autorov, tak im nevyšiel). Hudba ničím nevyniká (po dvoch dňoch si nespomeniem ani na jedinú melódiu) a príbeh samotný je otrepaný - chlapcovi rodičia majú manželskú krízu a on k nej pristupuje svojím uhlom pohľadu... Chlapec má problémy s dospievaním, čím vzniká viacero vtipných situácií etc. Dôležitou otázkou okrem toho je, komu je vlastne film určený. Deťom by som ho určite neodporúčal, keďže niektoré scény a výroky hraničia s vulgárnosťou a oplzlosťou. Ani dospelým divákom však neulahodí, na to by musel byť originálnejší. Pokiaľ by som hodnotil iba humor, hodnotil by som vyššie, avšak ak hodnotím film ako celok, vtipnosť tomuto filmu zabezpečí maximálne tú jednu hviezdičku. A tú som mu aj udelil. Zhliadnuté v TV [HBO] [český dabing] (11.7.2012)

• 11.7.2012  23:25

Maďarská rozprávková tvorba nikdy nedosiahla kvalitatívnu úroveň českej (československej) a nebolo to inak ani v sedemdesiatych rokoch. Tento rozprávkový mládežnícky film (určite nie dobrodružný v zmysle, v akom tento pojem dnes chápeme) je síce značne zidealizovaný a hovorí o klasickom boji dobra so zlom bez nových, originálnych prvkov, ale pod priemernú úroveň podobných snímok neklesá. Chýbajú tu nadprirodzené prvky, ktoré by príbeh okorenili, i keď takto sa stáva aspoň o čosi realistickejším (cirkevní hodnostári žijúci svetským životom a tyranizujúci obyčajných ľudí neboli v stredoveku žiadnou zvláštnosťou). Slovenský herec medzi maďarskými nevyniká, osobne si myslím, že hlavné úlohy v tomto filme by dokázal zahrať viac-menej ktokoľvek, keďže nemajú žiadne nezvyčajné vlastnosti alebo výnimočné charaktery. Hviezdooký je jedna z mnohých rozprávok, ktoré sa v TV pravidelne opakujú v sviatočnom období, kto si ju však pozrie, tomu sa nič zlé nestane. Zhliadnuté v TV [DUNA] [originálne znenie] (11.7.2012)

• 10.7.2012  23:57
    Bitva u Gettysburgu (TV film) (2011)

Na rozdiel od veľkolepého (a zväčša opomínaného) historického veľkofilmu sa tvorcovia tohto snímku vybrali viac dokumentárnou cestou, čo prináša väčšiu autentickosť, ale aj menej dobrodružné a pútavé rozprávanie (a menší počet divákov). Našťastie však neskĺzli do sterilného výkladu historických udalostí, i keď zachovali chronologickú presnosť udalostí (o.i. členením dokumentu podľa jednotlivých dní, v ktorých sa bitka konala). Oceňujem, že bol zohľadnený pohľad obidvoch strán na konflikt, ktorý vhodne reprezentovali vojaci zapojení do bitky. Vďaka tomuto poňatiu môžu diváci nahliadnuť aj do "každodenného" života vojakov a, hlavne, dokážu sa vžiť do emócií, ktoré prežívali. Tento dokument si skutočne zaslúži prídomok "historický" a oplatí sa ho vidieť, i keď mapuje iba veľmi krátku etabu bojov vo vojne Severu proti Juhu. Pre získanie komplexnejšeho pohľadu na udalosti v rokoch 1861-1865 odporúčam podobný, i keď trochu ťažkopádnejšie nakrútený historický dokument Lee & Grant, ktorý analyzuje konanie dvoch najvýznamnejších generálov občianskej vojny (jeden z nich, generál Robert E. Lee stál na čele armády Konfederácie aj pri Gettysburgu, bitku preto spomína aj táto snímka). Zhliadnuté v TV [HISTORY Channel] [český dabing] (10.7.2012)

• 9.7.2012  02:27

Celkom dobrý dokument HISTORY Channel, ktorý diváka prevedie cez najdôležitejšie konflikty vojny Severu proti Juhu prostredníctvom portrétov slávnych generálov. Vznikol a bol uvedený takmer súčasne s historickým dokumentom Gettysburg, avšak tento sa zameriava viac na osobnosti generálov, než konkrétne bitky. Plynulosť dokumentu mierne narušovali prerušované výpovede o Leeovi a o Grantovi (Grant urobil toto, Lee tamto, Grant zase ono...) - tvorcovia mohli venovať dvom generálom, ktorých životné cesty sa skrížili iba pri niekoľkých príležitostiach, osobitné bloky, alebo komparatívny prístup rozpracovať detailnejšie. Rovnako hrané scény mohli byť prepracovanejšie a prítomné vo väčšom množstve, napríklad namiesto premietania obrázkov alebo výpovedí historikov (tie mohli znieť v pozadí). Vo všeobecnosti však dokument poskytuje zaujímavý a pútavý prehľad udalostí občianskej vojny a dá sa z neho načerpať veľa nových informácií. Jeho zhliadnutie preto priaznivcom podobného žánru odporúčam. Zhliadnuté v TV [HISTORY Channel] [český dabing] (9.7.2012)

• 8.7.2012  21:58

Jeden z menej známych filmov s biblickou tematikou, ktorý priaznivcov žánru uspokojí, avšak nič prevratné neponúka. Bohužiaľ, Dávidov príbeh je vytrhnutý z kontextu - začína po porážke Goliáša a končí pred usadnutím Dávida na izraelský trón. Pochopeniu deja, ktorý je veľmi jednoduchý, to neprekáža, avšak film vyzerá iba ako fragment väčšieho príbehu. Herci prevažne nevýrazní, ale svoje úlohy zvládajú. Autentické zábery z Izraela potešia a pridávajú filmu na autentickosti. Zhrnutie: priemerný biblický film začiatku 60. rokov. Biblických citátov je vo filme minimálne, vzniká tak dojem, že tvorcovia sa s čítaním "románovej" predlohy príliš nenamáhali. Zhliadnuté v TV [MGM] [český dabing] (8.7.2012)

• 6.7.2012  20:56

Snímka, napriek sľubne znejúcemu názvu, ktorý obsahom pripomína remake dobrodružného seriálu s podobnou tematikou Land of the Lost (Země ztracených) je určená skôr detským divákom a za svojím konkurentom vo viacerých oblastiach zaostáva. Predovšetkým je to príbehová rovina, ktorá neponúkne žiadne prekvapenie a z veľkej časti napodobňuje podobné príbehy s tematikou života na opustenom ostrove. Divákov neohúria ani triky a masky, o trochu pútavejšie môže byť prostredie, v ktorom sa film nakrúcal. Herci nesklamú, ale ani neohúria, niekedy to však vyzerá, že nemajú čo hrať. V zásade neexistuje dôvod, prečo tento film vidieť, ale na druhej strane jeho pozretie ujmu nespôsobí. A tuleň, ktorý z hľadiska deja nehrá významnejšiu úlohu, mladších divákov môže zabaviť. Zhliadnuté v TV [MGM] [český dabing] (6.7.2012)

• 5.7.2012  18:56
    Madagaskar 3 (2012)

Séria o bláznivých dobrodružstvách štyroch zvieracích kamarátov ma od svojho začiatku veľmi nezaujala a v porovnaní s konkurenčnou Dobou ľadovou a jej pokračovaniami strácala dych, ktorý od začiatku nebol príliš hlboký. Avšak toto tretie pokračovanie bolo príjemným prekvapením, aj z hľadiska príbehu, aj filmového prevedenia. Nechýbalo tu viacero silných momentov, o ktoré sa postarali noví hrdinovia - cirkusanti, ktorí spomínali na svoju zašlú slávu. Iste, podobných príbehov by sme našli viacero, avšak v porovnaní s predošlými časťami kvalitnejší scenár zabezpečil niekoľko skutočne vtipných scén, v ktorých dominovala francúzska policajná komisárka a tučniaci-agenti. Hudba od Hansa Zimmera bola jedinečná, i keď v niektorých scénach sa mi zdala zbytočne dunivá (čo je však pre tohto skladateľa typické). Záver bol síce vizuálne fascinujúci, ale z hľadiska scenára sa tu tvorcovia nevyhli ukončeniu v podobe klišé (detskí diváci predsa vyžadujú dokonalé šťastné konce...). Celkovo možno MADAGASKAR 3 považovať za jeden z lepších animovaných filmov roka 2012, ktoré kinosály núkajú divákom. Efekt 3D síce neviem posúdiť, ale osobne mi vystupujúce postavy pri skokoch z budovy na budovu v Monte Carle alebo cirkusových scénach v Londýne či newyorskej zoo vôbec nechýbali. Ďalšie pokračovanie série podľa mňa nie je nutné, ale ak z komerčných dôvodov predsa len vznikne, dúfam, že zachová vzostupnú tendenciu série a inšpiruje sa touto časťou väčšmi, než predošlými dvomi snímkami. Zhliadnuté v KINO [2D] [dabing] (5.7.2012)

• 5.7.2012  18:21
    Letos nepeču (TV film) (2010)

Vianočný rodinný film s mierne feministickým podtónom, ktorý z medzí tohto žánru nevyniká, ale ani ich nezahanbuje. Prevažuje v ňom komediálna zložka nad dramatickou, keďže k vážnejším hádkam, konfliktom či sporom medzi ústrednými postavami nedochádza. Mnohokrát sa síce pri sledovaní nezasmejeme, ako to už býva pri podobných snímkach zvykom, avšak scény, v ktorých traja mužskí členovia domácnosti pečú koláče, sú skutočne zábavné. Ak už nie z iných dôvodov, tak kvôli týmto scénam si film tri hviezdičky zaslúži. Herecké výkony neprekvapujú, ale nie sú ani nepresvedčivé. Prostredie, v ktorom sa dej odohráva, je dosť jednotvárne a niektoré scény, najmä tie, ktoré sa odohrávajú v Joyinom obchodíku, sú pomerne nudné. Celkovo je ON STRIKE FOR CHRISTMAS rýdzim príkladom priemerného televízneho filmu. Z hľadiska televízneho uvedenia sa ako nerozumný ťah ukázalo rozhodnutie HBO vysielať ho v premiére začiatkom júla. Zhliadnuté v TV [HBO] [český dabing] (5.7.2012)

<< předchozí 1 2 3