Kauza CIA (2006)

Nejdelší dvě a půl hodiny za poslední dva roky.

Zbouchnutá (2007)

Chytrá a tak nenápadně vtipná komedie. Muži nad 25 let ať si přičtou bod za každé vlastní dítě.

Hvězdný prach (2007)

Zajímavá směs ruzných fantasy, která je překvapivě svižná, originální a vtipná. A Claire Danes má luxusní zadek....

Disturbia (2007)

Řemeslně zvládný thriller. Sice nic objevného, ale potěší, když všechno funguje, jak má. Jedna hvězda jde za Shiou.

Ratatouille (2007)

Není to až taková pecka jako ostatní Pixarovky, ale rozhodně to naplnilo moje (velmi vysoké) očekávání.

Skandál (2006)

Pěkně udělané drama o jednom odvážném podvodu. A Richard Gere vypadá mladší než před dvaceti lety.

Denní hlídka (2006)

Pojmy jako kvalitní kniha a její kvalitní filmová adaptace nemusí být v opozici natrvalo.

Hellboy (2004)

A zase úplně jiný comicsový film. Scénář má sice k originalitě daleko, ale některé hlášky mají dost velkou šanci se stát brzy kultem. Atmosféra dosti pekelná, slabší triky vyvažuje fakt, že kromě posledních deseti minut se Hellboy nebere vůbec vážně. V závěrů pár záběrů, které Del Torovi otevírají dveře k adaptaci Dooma. Naprostou trefou do černého je obsazení Rona Perlmana.

Tajemné okno (2004)

Zajímavý film. Nečetl jsem knihu, takže mě jen ze všech stran omílá klasické hodnocení, že skvělý film podle Kingovy knihy je téměř zázrak. Tajemné okno má nenápadný začátek, a přestože děj se dál ubírá po zdánlivě vyjetých kolejích, film je místy docela napínavý. Klasickou šablonu ovšem výrazně změní závěrečné rozuzlení, který staví film do jisté parodie na druhou, bohužel to nelze rozebírat, aniž bych spoileroval. Depp je tentokrát jen standardní, režisér Koepp se evidentně nechal inspirovat u kolegů, se kterými dřív spolupracoval. Celkově nevyrovnaný film, který se ale může líbit, stejně jako se líbila třeba Identita.

Choking Hazard (2004)

Asi jsem jeden z mála filmových novinářů, který se na Choking Hazard nepodílel, takže mám od filmu celkem dostatečný odstup. Ale protože jsem byl díky ostatním s vznikem filmu docela obezmánem, přeci jen objektivita musí jít trochu stranou. Ale i kdybych nebyl - na filmu je vidět, že ho točili ti, kdo se o současný (a nejen český) film zajímají více než ostatní. Snaha natočit něco, co v českých lesích a lukách ještě nikdo neviděl, je očividná od první vteřiny filmu, kde si to Dáda Patrasová v lese na férovku rozdává s jedním zombíkem. Dojmy z filmu se jinak popisují velice těžko - ten film nelze s ničím porovnat, možná tak s ranými filmy Petera Jacksona, ale to je poněkud jiný světadíl. Zabývat se příběhem, zvraty, atmosférou i hereckými výkony dost dobře nejde - Choking Hazard je devadesátiminutová hříčka, která nepřináší nic nového, ale protože to natočili Češi, je nutné optiku vnímání přizpůsobit. Jestliže ho budete brát jinak, třeba ho filmařsky rozebírat a snažit se ho nějak pochopit, narazíte. A velmi tvrdě.