Jízda smrti (2023)

Táto "neesonovka" je už viackrát prevarenou prerábkou španielskeho originálu. Scenáristicky zaujímavé, ale dejovo a strihovo chaotické, miestami nepremyslené a zbytočne prepálené. Niektoré sekvencie sviežo pomenené, ale keď už si tento príbeh chcete naplno užiť, odporúčam využiť španielsku verziu, ktorá stojí za to. 55 %

Malá mořská víla II: Návrat do moře (2000)

Tento animák vecne aj s časovou súslednosťou súvisí s jednotkou a v podstate je jej pokračovaním. Opäť raz vidíme staré známe postavičky, niektoré nové a záporáka až priveľmi podobného tomu z jednotky. To je aj mínusom snímku, že dosť vykráda scenár z originálu a ani sa tvorcovia veľmi neunúvajú priniesť niečo nové. Každopádne atmosféra funguje a deti to milujú. 60 %

Kostlivec (2023)

Čakal som klišé duchárinu a dostal som kvalitný, nevtieravý a atmosferický horor, ktorý nestavia na klasickom duchárskom príbehu, ale dáva to do roviny akejsi tajomnej dejovej linky s ešte tajomnejším tvorom. Nehovorím, že tento snímok dokázal potiahnuť celú stopáž bez problémov, ale určite možno povedať, že ja osobne som si ho vcelku užil, atmosféra bola vybudovaná skvelo a štyri slabšie hviezdy si to zaslúži. 70 %

Balsinjehan (2021)

Len priemerná vykrádačka španielskeho originálu s jemne pozmenenými sekvenciami, ktoré ale ako celok dotvárajú tú istú dejovú linku. Juhokórejská verzia je zas lepšia oproti nemeckej a je hlavne viac uveriteľná a v zaujímavejších lokalitách. Každopádne ale pokiaľ ste videli originál, tak tento snímok je pre vás absolútne zbytočný a bez pridanej hodnoty. 50 %

Malá mořská víla (1992) (seriál)

Seriál animačne veľmi podobný celovečernému debutu Malej morskej víly. V zásade je to najmä pre tie najmenšie deti, ale dýcha z toho značná dávka nostalgie a aj to klasické prevedenie tejto rozprávky len umocňuje zlatú éru disneyoviek. Príbehovo to nie je až také terno, ale ako seriál to určite obstojí. Očakával by som možno väčšiu nadväznosť na prvotný film. 55 %

Nevystupuj! (2018)

Sám o sebe je tento snímok svižným a napínavým akčným thrillerom so zaujímavým posolstvom, aj keď už s trošku prevarenou dejovou linkou. Tento film má ale tú smolu, že ho musím porovnávať so španielskou verziou, keďže sa jedná o čistú kópiu španielskeho originálu, a môžem smelo poznamenať, že je to len veľmi slabý odvar, v ktorom je všetko horšie - atmosféra, herecké výkony, ale aj samotný strih a kamera. Takže za mňa len podpriemerná žánrovka, ktorá nemá čo ponúknuť. 45 %

El desconocido (2015)

Klasická thriller žánrovka, ktorou španielski tvorcovia určite prekvapili a aj keď podobný námet tu už párkrát bol, kamerou, strihom a zaujímavým režijným prevedením, oživili vody európskej kinematografie. V podstate emočne a napínavým dejom nabitý snímok, ktorý sa na nič nehrá a ponúka dychberúci zážitok. Napätie poľavilo len miestami a ja môžem len odporučiť. Štvrtú hviezdu pridávam za kameru a strih. 75 %

Vocasy na tripu (2023)

Očakával by som všeličo, ale že sa v tomto roku dočkám zvieracej verzie "Prci prci prcičky", tak to by som nebol povedal. Tento snímok je v mnohom výnimočný, nakoľko paroduje klasické rodinné filmy so zvieratami, prináša kvalitný prvoplánový fekálny humor, ktorý síce nemusí sedieť každému, ale je veľmi inteligentne vštepený do celkovej dejovej línie, a navyše to má aj skrytý odkaz plný lásky k zvieratám. A keď zoberiem do úvahy zopár ozaj bizarných scénok od cameo Dennisa Quaida cez halucinogénne huby až po trhanie penisu v pozadí tónov z pesničky Wrecking Ball. Proste no comment - unikátny bizár roka. 80 %

#martyisdead (2019) (seriál)

Bratia Česi prekvapili a natočili jeden z najlepších webseriálov poslednej doby. Vychádza to z reálnych udalostí, rozoberá to citlivé a až priveľmi aktuálne témy ohrozujúce najmä násťročných. A že je to vedené až príliš edukatívne? To vôbec nevadí, nakoľko je to veľmi zaujímavá a hravá forma osvety. Je to proste počin, ktorý nemožno prehliadnuť a určite odporúčam. 85 %

Super Mario Bros. ve filmu (2023)

Asi už tak trošku rozumiem, prečo tento animák zarobil toľko, koľko zarobil. Deti to musia milovať, je to hravé, zábavné s množstvom vizuálnych prvkov prevzatých z rovnomennej počítačovej hry a prispôsobených na reálie 21. storočia. Navyše pre dospelákov je tu značná dávka nostalgie a to jednoducho musí zafungovať. Osobne som si veľmi nevedel predstaviť, čo z toho tvorcovia vykúzlia, ale z minima vyšťavili maximum, takže určite spokojnosť. O kvalitných animáciách sa nemusíme ani baviť. 75 %