Zátopek (2021)

Výpravnosť filmu a fakt, že manželia Zátopkovci si takýto snímok zaslúžili, sú nesporné. Príbehovo je to hutné, priamočiare, bez nejakých zbytočných lapsusov a prešmyčiek a musím uznať, že Václav Neužil sa do role Zátopka vžil ozaj kráľovsky. Ja osobne nemám veľmi rád športové filmy, aj keď paradoxne šport mám rád, ale tento príbeh si určite zaslúži aj štvrtú hviezdu. Je to jednoducho pocta legende, ktorá neurazí. 70 %

Jan Žižka (1955)

Tento snímok už možno pokladať na svoju dobu vzniku ako veľkovýpravný epos, ktorý zhltol obrovský rozpočet a ktorý veľmi reálne poukazuje na husitské obdobie, či už čo sa týka dobových kostýmov, reálií, ale aj dobovej atmosféry. To množstvo komparzistov je až neuveriteľné a je vidieť, že Vávra si dal záležať. Podľa mňa o niečo lepšie ako prvá časť trilógie, hlavne tie bojové scény boli už v tej dobre premakané. V rámci žánru určite možno povedať, že jeden z tých lepších starších filmov. 80 %

Kryštof (2021)

Snímok s veľkým potenciálom, ktorý mohol byť ozaj veľkolepo zrežírovaný a výpravne spracovaný. Je tu vidieť moderný typ réžie s vernými dobovými reáliami, zaujímavými hereckými výkonmi a v neposlednom rade aj s hutnou atmosférou. Škoda len, že film neprinesie toľko emócií, koľko by mal, a že mnohé scény sú natočené príliš stroho a nezaujímavo. Do tej štvrtej hviezdy mi proste čosi málo chýbalo. Skrátka, film s potlačeným potenciálom. 65 %

Jan Hus (1954)

Niektoré filmy, aj keď brutálne ohlodané zubom času, sú jednoducho tak režisérsky zvládnuté, že sa okamžite stali legendou. Dovolím si tvrdiť, že tento snímok patrí k jedným z nich (ba dokonca celá trilógia). Veľkovýpravný snímok plný poučných myšlienok Jána Husa s vynikajúcimi hereckými výkonmi a zvláštne komornou atmosférou. Štyri hviezdy si tento film určite zaslúži a kto nepozná príbeh Jána Husa, sa dozvie mnoho z jeho myšlienok a posledných rokov života. 75 %

Stínohra (2022)

Mierne sklamanie od Bebjaka, ktorého právom považujem za jedného z najlepších režisérov slovenskej súčasnosti. Od tohto snímku som očakával ťaživú atmosféru, ktorá bola realitou, a aj právom skvelé herecké výkony na čele s Ondríkom. Ale celkovo mi tento film prišiel dejovo a scenáristicky nedotiahnutý a bez nejakého väčšieho náboja a náporu na emócie. Také chladno-vypočítavé dramatické prevedenie. A navyše moja obľúbená Dominika dostala primálo priestoru. 60 %

Život v časech "Panství Downton" (2014) (TV film)

Dokument zo zákulisia tvorby seriálu Downton síce prinesie pár zaujímavých faktov o tom, ako vyzerala viktoriánska doba, v ktorej sa seriál odohráva a aké spoločenské konvencie a normy v tom čase vládli v prostredí aristokracie. Čo už ale neprináša, je akýsi drive a viac zaujímavého gulášu zo skutočného zákulisia prípravy seriálu. Taký priemerný dokument, ktorý si určite pozrie každý fanúšik tohto seriálu mňa nevynímajúc. 60 %

Čelisti IV: Pomsta (1987)

Takto umelo živiť a doslova spackať slávnu sériu, to je podľa mňa aj na žalár. Prachsprostý dej, stupídne dialógy a ešte hlúpejšie konanie postáv. O tej umeline, čo sa tvárila, že je žralok, hádam ani netreba plytvať slovami. Proste čudujem sa Lorraine Gary, že sa na to nevykašľala, a Michael Caine si ozaj asi chcel len postaviť ten dom. Jednu hviezdu dávam práve kvôli nemu, inak ťažký úpadok slávneho filmu. 20 %

Čelisti 3 (1983)

Najprv som tomuto sequelu chcel dať tri priemerné hviezdy, ale ten katastrofálny záver ma utvrdil v tom, že jednu musím ubrať. Musíme si naliať čistého vína, že to bolo ozaj vizuálne peklo s veľmi jednoducho nalinkovaným dejom a otrasnými dialógmi. Ale stále to malo akú-takú atmosféra a tá občasná hudba od Williamsa stále hreje za srdcom pri útoku žraloka. Inak ale to malo asi už ostať pri tej dvojke. No, nevadí, aj Dennis Quaid musel nejako začínať. 40 %

Klam (2021)

Francúzsky pokus o konverzačku v štýle Woodyho Allena, ktorý ale podľa môjho názoru nedopadol najlepšie. Aj keď ja osobne zbožňujem Leu Seydoux, tento snímok nedokázala ani ona potiahnuť tým správnym smerom. Jednoliaty dej, nie veľmi hlboké dialógy a celkovo nudné režisérske prevedenie tento film stiahlo do priemeru až podpriemeru. Škoda toho, ale u Desplechina som veľmi nečakal inú kvalitu. 45 %

Čelisti 2 (1978)

Originál tejto "čeľustej" série považujem za legendu a tento snímok je jej slušnou nadstavbou. Prakticky sa dejovo bavíme o vernej kopírke prvého dielu, avšak atmosféra ostala zachovaná a hudba Johna Williamsa tomu dáva ten potrebný náboj. Režisérsky je vidieť, že to už nie je Spielberg, ale dá sa na to pozrieť a vôbec to neurazí svojho predchodcu. Efekty otrasnejšie, ale aj napriek tomu som sa bavil a preto pridám aj tú štvrtú hviezdu. 70 %