Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Dokumentární

Recenze (4 204)

Kazatel Kalašnikov (2011)

Po pravde, nerozumiem, prečo má tento film tak slabé hodnotenie. Podľa mňa by si zaslúžil viac, ani nie kvôli kvalite filmu (ktorá povedzme si pravdu vďaka zopár gýčovitým scénam pokulháva), ale kvôli odkazu, ktorý ten film nesie. A ten odkaz najlepšie vystihuje záverečný preslov muža, o ktorom celý tento film je - "Keby prišiel nejaký zločinec, nejaký terorista, uniesol Vám dieťa, prišiel by som ja so snahou Vám to dieťa vrátiť, pýtali by ste sa ma, akým spôsobom Vám ho vrátim?" (Sam Childers) A o tom celým ten film je, o tom, či je morálne zabíjať v mene spravodlivosti a v mene záchrany týraných, znásilňovaných a unášaných detí. Ten odkaz ma dostal natoľko, že som režisérovi odpustil mierne klišé, ktoré sa tu objavilo. Pre mňa jednoznačných 80 %.

Přepadení (2010)

Francúzska kinematografia naberá na kvalite. Žeby? Tento film tomu skôr nasvedčuje. Kvalitne dramaticky zvládnuté zobrazenie tragických udalostí letu z Alžírska do Paríža v roku 1994, ktoré ma zaujalo najmä dvojakým pohľadom na dané tri dni. Z pohľadu teroristov a ľudí v lietadle a z pohľadu špecializovanej jednotky, ktorá nakoniec musela zasahovať. Herecké výkony síce priemerné, ale musím povedať, že vyvážené boli kamerou a strihom. Dal by som aj viac hviezdičiek nebyť tak zbytočným klišovitých obrazov v niektorých pasážach. To hádam nemysleli vážne, keď sa tam všetci štyria teroristi v obsadenom lietadle modlili a klanali sa Alahovi niekde v zadnej kabínke, zatiaľ čo ostatní si kľudne sedeli a nič nerobili. A ten chlapík, čo vyjde von odsunúť dvere a vráti sa do lietadla namiesto toho, aby ušiel? To som akosi neprekusol. Okrem toho, prvá polka filmu nuda. Posledných 20 minút bolo ale vyšperkovaných. 70 %

plakát

Byla jednou jedna planeta (2008) (seriál)

No toto je zrejme prvý seriál, ktorý som nedopozeral do konca, lebo ma to tak nudilo, že je to až nemožné. Celkovo možno povedať, že tento seriál, keď už mal vyjsť a mal pokračovať v Barillovom diele, mal byť natočený inak a najmä viac pútavo. Je síce zameraný na riešenie súčasných globálnych problémov, ale takým štýlom, ktorý naozaj nemôže diváka pobaviť. Grafika a kresby fajn. Z úcty k Barillovmu celoživotnému dielu dávam dve hviezdičky. 30 %

Sociální síť (2010)

Vzhľadom na slávu a obrovskú popularitu Facebooku, ako aj Marka Zuckerberga ako jeho tvorcu, bol tento film odsúdený na úspech. O to viac, keď bol v podaní Davida Finchera, ktorý z tejto v podstate lacnej témy vydoloval skvelý filmársky počin. Film o medziľudských vzťahoch, film o tom, ako sa dá pretaviť jeden nápad v masovú hystériu a taktiež film o tom, ako jeden človek na jednej strane získa slávu a peniaze, no na strane druhej stratí to, čo si každý človek na sebe najviac váži - dôstojnosť a čestnosť. 80 %

(K)lamač srdcí (2010)

Vcelku slušná oddychová letná romantická komédia, ktorá sa francúzskym tvorcom vydarila. Svieže herecké obsadenie, skvelá réžia a strih a taktiež naozaj vtipná zápletka s chytľavou témou. Čo mi ale na tomto filme vadilo bolo to, že v poslednej polhodinke sa sklzol do veľmi romantickej polohy, ktorá sa potom krčovito a klišovito vrhala k záveru filmu. 70 %

Voda pro slony (2011)

Voda pre slony je typickou romantickou drámou, ktorá sa na nič nehrá a ktorá reálne ukazuje atmosféru v období prvej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia. Film, ktorý je netradičný práve prostredím, v ktorom sa odohráva - cirkusový svet, v ktorom hlavný predstaviteľ nájde lásku svojho života. Dve hviezdičky musím dať ale dole kvôli Pattinsonovi, nakoľko nemám rád Twilight a on mi proste príde ako herec na jedno použitie. Na druhej strane klasicky skvelá a nádherná Reese Witherspoon, ktorá ma asi v žiadnom filme nesklame. 70 %

Všemocný (2011)

No teda, som milo prekvapeny z Bradleyho...myslel som, ze vie hrat len roly typu Hangover, ale v tomto filme ukazal, ze na to ma. Skvela akcna oddychovka, ktora mala dokonca aj nejaku tu myslienku. A krasna Abbie Cornish tomu dala spravny smrnc. Pre mna 80 %.

Love (2011)

Ľudia....konečnééé!!! Konečne som sa dočkal slovenského filmu, ktorý ma absolútne nadchol. Ani som normálne neveril, že sa to niekedy stane. Lóve ako film mal všetko, čo by dobrý film mal mať. Skvelé herecké výkony (čo podotýkam na Slovensku nie je takou samozrejmosťou), chytľavý dej, niektoré naozaj vtipné scénky, perfektná titulná pieseň k filmu v podaní Rolins a Čekovského, ako aj skvele spracovaná autenticita prostredia, na slovenské pomery brilantná kamera, strih a réžia. Vidím, že sa nám na Slovensku črtá jeden z tých lepších režisérov - Jakub Kroner, čo už vraj ukázal aj vo svojom prvom filme, ktorý som mimochodom nevidel a určite sa na to v najbližšej dobe chystám. Krásna Svarinská tam dokreslila peknú atmosféru a Jakub Gogál to herecky naozaj zaklincoval. Nemtuda mi v hlavnej úlohe až tak nesedel, ale nebol zlý. Veľmi ma dostal aj záver, ktorý bol vcelku premyslene spravený. Samozrejme, v slovenskom filme nemožno nenájsť chyby typu, že Svarinská povie, že študuje na Ekonomickej univerzite a skúšku ide robiť na Univerzitu Komenského :) , avšak pri tomto filme mi to vôbec nevadí. Bez problémov pre mňa 90 %.

Matrix Reloaded (2003)

Matrix Reloaded ako pokračovanie legendárneho veľkofilmu Matrix ma až natoľko nenadchlo ako prvá časť. Rozvíja sa tu dej, ktorý mal byť vlastne ukončený v prvej časti, avšak komercia robí svoje. Celkovo sa mi viac páčili komentáre v jednotke ako v tomto pokračovaní, avšak na druhej strane akčné scény ostali rovnako dobré, čo kvitujem. A samozrejme nemožno zabudnúť na legendárnu scénu boja Nea s niekoľkými desiatkami agentov Smithov. Celkovo možno tento film hodnotiť na 75 %.

Matrix (1999)

Toto musí mať najvyššie hodnotenie, aj keby som nechcel. Je to proste kult bez jedinej pochybnosti. Nadupaný akčný sci-fi trhák, ktorý na onú dobu poskytol divákovi nenormálne prepracované akčné scény a efekty, aké sa nevidia ani v dnešných filmoch. Chýbalo mi tam ale čosi z toho Dňa zúčtovania v Terminátorovi.....akási väčšia realistickosť, ale to určite neuberá neskutočnej kvalite tohto filmu. Skvelý Keanu v hlavnej úlohe.